22 skuteczne ćwiczenia integracyjne

Imprezy firmoweIntegracja
Ćwiczenia integracyjne

Ćwiczenia integracyjne są jak skrót – zamiast stopniowo się poznawać i budować zaufanie, Twoja ekipa w ciągu godziny lub weekendu przełamie lody i zacznie współpracować. A o to przecież chodzi w biurze, firmie lub dowolnym innym zespole. Poniżej 22 przykłady ćwiczeń integracyjnych, które budują bliskie relacje. 

Ćwiczenia integracyjne na współpracę w zespole 

Jeśli w grupie są konflikty lub zespół jeszcze się nie zna, trzeba zacząć od poprawy stosunków. Pomocne mogą być następujące ćwiczenia integracyjne: 

1. Jedna grupa przygotowuje mapę i zadania, a także ukrywa skarb. Druga grupa musi go znaleźć. 

2. Warsztaty z przygotowywania koktajli. Na końcu prowadzący dzieli uczestników na grupy – każda grupa musi wymyślić i zaserwować autorski, firmowy koktajl. 

3. Jeśli Twoi pracownicy mają psy, zorganizuj dzień w parku z atrakcjami, takimi jak zawody i sesje zdjęciowe dla zwierząt. 

4. Uczestnicy muszą wymyślić sposób na zebranie pieniędzy (na przykład sprzedaż starych rzeczy z magazynu, stoisko z lemoniadą czy ciasteczkami itp.), zebrać pieniądze i przeznaczyć je na wybrany cel charytatywny. 

Ćwiczenia integracyjne w terenie

5.  Zawody w dziedzinie, którą wybierze Twój zespół. Nie chodzi o konkretny sport, ale coś mniej oczywistego, jak gra The Quake, jazda na rowerze jednokołowym, puszczanie baniek, robienie origami… Konkursy na imprezy integracyjne to jeden z najlepszych przykładów na skuteczne ćwiczenie team buildingowe. 

Integracja grupy. Ćwiczenia pomagające rozwiązać sytuacje konfliktowe w grupie

Głównym celem każdych zajęć integracyjnych jest poprawa i pogłębienie relacji w grupie. W przypadku grup pracowników, którzy jeszcze się nie znają, chodzi głównie o nawiązanie podstawowych interakcji. Jednak w zespołach i grupach pracowników, którzy pracują ze sobą nawet całymi latami, czasem dochodzi do konfliktów i nieporozumień. Wtedy wszelkie działania powinny być skierowane na ustalenie przyczyn konfliktu i jego rozwiązanie. 

Konflikty w zespole

Pamiętajmy, że konflikty i nieporozumienie są naturalną częścią życia, także tego zawodowego. Nie należy od nich uciekać i udawać, że ich nie ma. Chowanie głowy w piasek nic nie da. Dbajmy po prostu o dobrą i przyjazną atmosferę w pracy. Organizacja imprez integracyjnych, eventów firmowych i innych form integracji z pewnością pozwoli wzmocnić zespół i zbudować takie relacje, że konflikty, nawet jeśli się pojawią, uda się szybko zniwelować.     

Współpraca między pracownikami - nauka słuchania innych

A zatem jak rozwiązywać konflikty w grupie? Podstawa to stworzyć pole do dialogu i możliwości rozładowania napięcia. Najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju imprezy firmowe. Zwłaszcza na wyjazdowych szkoleniach albo ogniskach firmowych można na neutralnym gruncie pewne rzeczy sobie wyjaśnić i szybko „oczyścić” atmosferę. W trudniejszych sytuacjach zawsze można zwrócić się o pomoc do osób doświadczonych w tej dziedzinie – psychologów czy coachów. W przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji integracja grupy ćwiczenia mogą polegać na pokazaniu członkom zespołu, na czym polegają negocjacje, mediacje i arbitraż.

Blok CTA

Twój zespół potrzebuje integracji?

Zadzwoń, pomożemy!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Jednak przede wszystkim należy dociec przyczyn konfliktu i zbadać, jak duży ma on wpływ na funkcjonowanie firmy. Trzeba także pokazać możliwy kompromis i poszukać rozwiązania sytuacji konfliktowej.

Ćwiczenia integracyjne, które najłatwiej zorganizować 

Najłatwiejsze w organizacji są te ćwiczenia integracyjne, które wymagają wyłącznie użycia wyobraźni. Można je przeprowadzić w dowolnym miejscu – w parku lub w biurze: 

6. Kalambury on-line – istnieją nawet gotowe gry sieciowe, które ułatwiają łączenie się w zespoły i organizację takich zabaw integracyjnych

7. Czy pamiętasz program telewizyjny, w którym milionerzy oceniają pomysły na biznes? Podziel uczestników na grupy i pozwól zaprezentować każdej z grup swój pomysł przed pozostałymi. Możesz wprowadzać urozmaicenia, na przykład musi to być pomysł na biznes skierowany do pracowników tej firmy. Następnie można spróbować wcielić go w życie i zobaczyć, kto najwięcej zarobi. Albo może to być pomysł, który zakłada wykorzystanie tylko i wyłącznie tego, co znajduje się w biurze. 

Ćwiczenia integracyjne – budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy

8. Prowadzący stwierdza, że nie ma pomysłu na ćwiczenia na współpracę w zespole. Dzieli pracowników na grupy po 4-5 osób. Każdy z zespołów ma godzinę na wymyślenie i przedstawienie swojego pomysłu na ćwiczenie na budowania zespołu. Przez kolejną godzinę pomysły są testowane. 

9. Poproś uczestników, aby wykorzystali to, co mają w kieszeniach lub na biurku i stworzyli osobiste logo. W małych grupach każdy może tworzyć swoje, w większych podziel ludzi na zespoły lub pozwól im układać logo departamentu, działu itp. 

10. Gra w memory. Najpierw uczestnicy przygotowują karty do gry na kartonie. Wśród par obrazków może być na przykład firmowe logo, znane wszystkim symbole, dania z firmowej kantyny etc. 

Ćwiczenia na integrację grupy

Różnorakie ćwiczenia na integrację grupy to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale także do poznania wzajemnych możliwości. Bo przecież sposób komunikacji czy wyrażania osobistej ekspresji różni się u poszczególnych osób. Możemy zobaczyć na przykład, że ktoś, kto w kontaktach służbowych wydawał się dość sztywny, tak naprawdę jest bardzo sympatyczny. Albo ma podobne do nas hobby czy też lubi koty albo psy, co od razu czyni go w naszych oczach bardziej „ludzkim”. Takie bliższe poznanie z pewnością poprawi relacje z tą osobą. Pozwoli też komunikować się nieco bardziej bezpośrednio i szybciej rozwiązać niektóre problemy.

Każdy, kto sam kiedykolwiek pracował w jakimś zespole lub próbował zbudować zgraną załogę czy kierował projektem zdaje sobie sprawę, jak ważna jest prawidłowa komunikacja w grupie. Jak ważna jest atmosfera w zespole. Ćwiczenia na integrację grupy mają za zadanie pomóc w budowie silnego i wydajnego zespołu. Są istotnym elementem kierowania i zarządzania zasobami ludzkimi. Właściwie prowadzone ćwiczenia na integrację w grupie to dla szefa również okazja, by lepiej poznać współpracowników. Być może są wśród nich ukryte talenty? Albo osoby ze zdolnościami, których na co dzień nie mieli okazji zaprezentować. Może też okazać się, że pracownik, który wydaje się nieco nieśmiały i wycofany, ma bardzo duże zdolności analityczne. I można, a nawet trzeba wykorzystać te jego umiejętności, nie próbując z niego na siłę zrobić na przykład sprzedawcy.

Atrakcje na wycieczki firmowe - lot helikopterem

Team building – sposób na integrację zespołu

Team building to celowe, zaplanowane działania pozwalające integrować i wzmocnić zespół pracowników. Najlepiej nadają się do tego ćwiczenia integracyjne, gry i zabawy zespołowe, a także wszelkiego rodzaju spotkania oraz eventy firmowe. Działania team buildingowe pozwalają zbudować zgrany zespół lojalnych pracowników, którzy potrafią się komunikować i współpracować.

Ćwiczenia integracyjne

Artystyczne i sportowe ćwiczenia integracyjne 

Podobno śpiewać każdy może… Dlatego właśnie ćwiczenia integracyjne w artystycznym klimacie tak dobrze się sprawdzają. To może być na przykład: 

11. Firmowe karaoke.  

Atrakcje na imprezy integracyjne karaoke
Firmowe karaoke

12. Przygotowywanie kostiumów gwiazd z tego, co jest w biurze, a następnie impreza tematyczna Hollywood

13. Wspólne kręcenie filmu, na przykład promocyjnego video dla firmy w klimacie tego z serialu The Office.

14. Wspólne robienie ozdób choinkowych podczas imprezy świątecznej

Wigilia firmowa, Dwór Korona Karkonoszy

15. Budowanie z klocków LEGO. Przykładowy scenariusz ćwiczenia integracyjnego: prowadzący wznosi strukturę z klocków i stawia ją na środku pomieszczenia. Czteroosobowe grupy muszą zrobić replikę tej struktury, ale tylko jeden członek każdego zespołu może podchodzić, by spojrzeć na nią z bliska. On musi wytłumaczyć pozostałym, co mają robić.

16. Silent disco, czyli dyskoteka, w której uczestnicy tańczą ze słuchawkami na uszach. Dwa zespoły mogą dostać niebieskie i czerwone słuchawki, z których usłyszą różną muzykę. Praktycznym aspektem tego ćwiczenia jest to, że da się zorganizować naprawdę szalone party z DJ-em, nie przeszkadzając kolegom z pokoju obok. Uczestnicy mogą też stworzyć wcześniej playlistę, na którą każdy doda po jednym utworze. 

17. Konkurs talentów – uczestnicy mogą występować solo lub w zespołach. 

Wartość pracowników

 

Twoi pracownicy są wizytówką firmy. Inwestując w nich, inwestujesz w rozwój całej organizacji. Zgrany i zmotywowany zespół jest na wagę złota!

 

Ćwiczenia integracyjne grupa

Charytatywne zabawy integracyjne

Ćwiczenia na integrację zespołu mogą polegać na wspólnym działaniu w celu zrobienia czegoś dobrego. Czegoś wartościowego, co przyniesie korzyść innym istotom, innym ludziom czy całej planecie. Chodzi o to, żeby na przykład coś ochronić albo komuś pomoc. To też integruje wokół określonych wartości, pokazuje naszą wrażliwości – jako zespołu i jako jednostek.

Ćwiczenia integracyjnebubble ball

Na przykład można wspólnie wymyślić akcję na rzecz bezdomnych zwierząt lub dokarmianie ptaków czy jeży. Albo umówić się na wspólne przenoszenie żab w sezonie lęgowym bliżej zbiorników wodnych. Można też zaplanować sprzątanie lasu, jeziorka czy łąki niedaleko siedziby firmy. Przy okazji zyskamy świetną przestrzeń na ruchowe zabawy integracyjne. Takie działania naprawdę integrują zespół. Pokazują pracownikom, że wyznają wspólne wartości i pozwalają im poczuć się lepszymi ludźmi. Naukowo udowodniono, że czynienia dobra poprawia nastrój!

Warto pamiętać, że tego typu akcje wpisują się w szerszy kontekst, czyli zarządzanie zgodne ze strategią społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dbanie o interesy społeczne czy aspekty środowiskowe ważne jest zwłaszcza dla nowych pokoleń, dużo bardziej wrażliwych na los istot słabszych, losy planety czy ekologię.

Zabawa integracyjna

Oczywiście można też ideę pomocy sprowadzić do poziomu zabawy i na przykład umówić się, że będziemy ratować jajko przed rozbiciem. Zabawa polega na tym, że dzielimy zespół na grupy i każdej grupce dajemy surowe jajo. Ustalamy wspólnie czas na takie opakowanie jajka dostępnymi środkami, żeby nie rozbiło się po zrzuceniu z pewnej wysokości. Wygrywa ta grupa, której jajko przetrwa próbę. Takie ćwiczenie na integrację zespołu jest naprawdę  proste do przygotowania. Uczy współpracy i kreatywności, a przy tym gwarantuje dużo dobrej zabawy.

Zabawy team building dla pracowników

Ćwiczenia integracyjne na wyjeździe 

A co, gdyby zorganizować ćwiczenia integracyjne poza firmą, na przykład na wyjeździe w górach? Osoby doświadczone w organizacji tego typu imprez pomogą dobrać atrakcje do potrzeb uczestników. Co więcej, zadbają o całą oprawę wydarzenia, czyli menu i noclegi. Jakie ćwiczenia integracyjne sprawdzą się podczas pobytu w górach? Poniżej garść pomysłów: 

18. Warzenie piwa, w tym wspólna degustacja piw kraftowych, lub warsztaty kulinarne dla firm, połączone z turniejem kulinarnym.

warsztaty kulinarne
Turniej kulinarny, Dwór Korona Karkonoszy

19.Wycieczka z przewodnikiem po górach. 

20. Survival lub paintball w drużynach.

Ćwiczenia integracyjne – paintball

21. Integracja w parku linowym. 

22. Manewry wojskowe.

Spotkania integracyjne

Jedną z bardziej skutecznych metod firmowej integracji jest organizowanie spotkań i wyjazdów integracyjnych w takiej formie, aby zapewnić jak największą swobodę wypowiedzi. Mogą to być na przykład szkolenia wyjazdowe, konferencje czy inne eventy firmowe. Chodzi o to, aby pracownicy poczuli, że dano im szansę do wymiany poglądów i dzielenia się pomysłami na poprawę współpracy w niezobowiązującej formie. A także, by wspólnie wypracowali bardziej efektywny model działania i komunikacji.

Blok CTA

Nie masz pomysłu na integrację zespołu?

Nasze możliwości są niemal nieograniczone!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Przykłady form i metod integracji pracowników spotkać można w wielu podręcznikach z zarządzania. W zależności od jego modelu, można wybrać na przykład metodę grup autonomicznych albo technikę MAPS czy też warsztatów produktowych, albo jeszcze inną. Ważne, żeby pracownicy sami poczuli, że ich praca ma wpływ również na efekty pracy innych członków zespołu. A także by zrozumieli, ile wysiłku i pracy wkładają w realizację celów firmy ich koleżanki i koledzy.

Degustacja piwa na imprezie firmowej, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Ćwiczenia integrujące grupę – sposób na zwiększenie zaangażowania

Z badań wynika, że zmienia się podejście do pracy zawodowej. Zwłaszcza młodsze pokolenia, wchodzące właśnie na rynek pracy, stawia sobie już nieco inne cele niż jeszcze ich rodzice czy dziadkowie.

Najważniejszym ich celem nie jest już posiadanie pracy i etatu za wszelką cenę. Praca nie jest dla nich największą wartością w życiu. Ci młodzi ludzie, millenialsi i osoby z pokolenia Z, dużo bardziej cenią sobie elastyczność i atmosferę sprzyjającą ich samorozwojowi i realizacji pasji. A jeśli te cele nie mogą być realizowane w pracy, to traktują ją wyłącznie jako zło koniecznie i środek do celu, jakim jest życie w zgodzie w wyznawanymi wartościami. Dlatego tak ważne jest budowanie środowiska, w którym się odnajdą i zespołu, w którym zechcą się realizować i dać z siebie to, co w nich najlepsze.

Zimowe zabawy integracyjne

Ćwiczenia integrujące grupę na ogół wymagają choćby minimalnego zaangażowania uczestników. To właśnie dzięki nim będziemy mogli wydobyć potencjał drzemiący w naszych pracownikach. Dobrze dobrane ćwiczenia integrujące grupę z pewnością wzmocnią motywację zespołu i mogą przyczynić się do zwiększenia poczucia lojalności. Jeśli nasi pracownicy zrozumieją, że to oni sami tworzą swoje środowisko pracy, to zaczną angażować się w poprawę relacji w firmie czy usprawnienia, które pozwolą im wygodniej pracować i łatwiej osiągać cele – zarówno swoje własne, jak i firmowe.

Formy i metody integracji

Wszyscy wiemy, że integracja zespołu jest bardzo ważna. Zatem jak się za to skutecznie zabrać? Jakie formy i metody integracji pracowników wybrać, żeby osiągnąć pożądane efekty interpersonalne? Jak wybrać najlepsze ćwiczenia na integrację grupy? Przede wszystkim powinniśmy określić główne cechy naszego zespołu. Na przykład, czy jest to zespół nowy, czy też chcemy odświeżyć i zmotywować zespół z wieloletnim doświadczeniem. Istotne też jest, jakie zadania zespół na co dzień realizuje i jakie stawiamy przed nim cele biznesowe. Także jego liczebność i struktura ma znaczenie przy dobieraniu ćwiczeń na integrację grupy. Jeśli już określimy najważniejsze cechy naszego zespołu, to kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich form i metod integracji.

Integracja w grupie - pontony

Etapy integracji

Jak każde planowe działanie, tak również i integrację zespołu można podzielić na etapy. Bo przecież grupa ludzi, którzy rozpoczną wspólną pracę, wcale nie jest jeszcze zespołem. Żeby stali się nie tylko grupą przypadkowo zatrudnionych w jednym dziale osób, lecz stworzyli prawdziwy dream team, potrzeba czasu i nieco wysiłku, zarówno ze strony kierownictwa, jak i grupy pracowniczej.   

integracja w firmie
Integracja firmowa

I etap integracji

Pierwszy etap integracji pracowników polega głównie na umożliwieniu im bliższego poznania się. Chodzi o zapamiętanie imion i ogólne rozeznanie, kto jest kim w przedsiębiorstwie czy firmie. A także jaki ma przydział zadań. Ten etap integracji polega głównie na umożliwieniu bezpośrednich spotkań i wspólnych szkoleń z elementami team buildingu. Ćwiczenia integracyjne powinny być tak dobrane, aby uczestnicy mogli się jak najwięcej o sobie dowiedzieć. Kojarzyć siebie nawzajem, a także wyrobić już sobie jakieś kanały bezpośredniej komunikacji.

Integracyjna zabawa taneczna

To ten moment, kiedy kształtujemy odpowiednie nawyki i uczymy przestrzegać zasad obowiązujących w firmie. Pracownicy powinni już na tym etapie poznać i zrozumieć misję i cele firmy. To też promowanie pożądanych zachowań i pierwsze kroki w budowaniu mocnego zespołu. Dlatego już na tym etapie ważna jest systematyczność.

II etap integracji

Celem drugiego etapu integracji jest pogłębianie relacji między pracownikami. Najlepsze metody na budowanie silnego zespołu to wspólne warsztaty i ćwiczenia na integrację grupy. Bardzo sprawdzają się też wyjazdy firmowe, ogniska integracyjne, eventy firmowe. Na tym etapie integracji postawmy na wszelkie gry i zabawy zespołowe, zwłaszcza te wymagające wspólnej pracy twórczej i poprawiające komunikację. Na przykład wspólne budowanie maszyny Goldberga albo gra poszukiwanie skarbów. Ducha zespołu z pewnością wzmocnią też wszelkie zabawy drużynowe albo olimpiada firmowa.

Rozrywki umysłowe na wyjazd integracyjny

III etap integracji

Trzeci etap integracji polega na zacieśnianiu więzów i unikaniu szkodliwych dla firmy konfliktów między pracownikami. Najlepiej nadają się do tego firmowe imprezy integracyjne, w trakcie których pracownicy mogą pokazać swoją osobowość. Dobrym przykładem mogą być imprezy tematyczne, na przykład impreza w stylu lat 80. albo gotycka.

Budowanie silnego zespołu – wspólne wartości

Integracja pracowników może przybrać różne oblicza. Wspólne działanie w imię określonych wartości to świetne ćwiczenie na integrację grupy. Na przykład zorganizowanie imprezy firmowej, której celem będzie zbiórka środków dla osób potrzebujących. Albo wspólna zabawa polegająca na budowie i rozmieszczeniu w lesie czy parku domków dla ptaków czy dzikich kotów. Nawet takie akcje, jak słynne już sprzątanie świata albo zespołowe uczestnictwo w imprezie charytatywnej z pewnością zjednoczy zespół.

Takie ćwiczenia na integrację grupy wciąż jeszcze nie zdarzają się zbyt często, ale z pewnością wzmacniają poczucie wspólnoty. Pokazują, że coś nas łączy, że mamy podobną wrażliwości. A właśnie z ludźmi, z którymi dzielimy wartości, najbardziej chcemy pracować, jak pokazują badania.

Firmowe ognisko integracyjne

To tylko garść przykładów na to, jak zorganizować ćwiczenia integracyjne, które połączą Twój zespół w całość. Jeśli to wciąż za mało, sprawdź 15 niezawodnych zabaw team buildingowych, które przypadną do gustu pracownikom. Chcesz zorganizować którąś z nich podczas wyjazdu w Karkonosze? Skontaktuj się z naszym działem planowania imprez.

Ćwiczenia integracyjne dla firm, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Dwór Korona Karkonoszy dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym oraz doświadczonym zespołem, który bez problemu przygotuje dla Ciebie wyjazd integracyjny, warsztaty integracyjne, wyjazd motywacyjny lub inną imprezę firmową, na przykład jubileusz firmy. Sosnówka to idealne miejsce na imprezę integracyjną!

Najczęściej zadawane pytania

Spotkania integracyjne Dolny Śląsk?

Dolny Śląsk, szczególnie stolica regionu Wrocław to często wybierane miejsce na spotkania i integracyjne. Równie często firmy decydują się zorganizować ćwiczenia integracyjne w Karkonoszach. Wyjazdy w góry zawsze są chętnie widziane przez pracowników. Niezapomniane imprezy firmowe można urządzić na przykład w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. Ta agencja eventowa oferuje aż 113 gier i zabaw integracyjnych do wyboru.

Co dają zabawy integracyjne?

Zabawy integracyjne mają niebagatelne znaczenie dla kondycji firmy. Wspólnie pracująca grupa ludzi niekoniecznie tworzy zespół. A bez prawdziwego teamu trudno osiągać sukcesy w biznesie. Aby pracownicy poczuli się częścią zespołu, regularnie organizujmy warsztaty i wyjazdy integracyjne. Wtedy załoga będzie miała okazję się poznać i nawiązać kontakty, na co zwykle nie ma ani czasu, ani odpowiedniej atmosfery w miejscu pracy.

Jakie są zabawy integracyjne?

Profesjonalne firmy eventowe mają w swoim portfolio dziesiątki atrakcji na imprezy firmowe. Bubble football, rafting, warsztaty taneczne czy teatralne, turnieje kulinarne, park linowy, wieczór filmowy, bal firmowy, integracja przy ognisku, warsztaty historyczne, gry detektywistyczne, biesiada piwna, pokaz iluzjonisty, runmageddon, lot balonem, kurs jogi. Długo można by jeszcze wymieniać. Organizatorzy imprez firmowych doradzą nam, jakie atrakcje sprawdzą się w przypadku naszej załogi.

Integracja w górach?

Integracja w górach to zawsze dobry pomysł. To gwarancja udanej imprezy firmowej. Wszyscy pracownicy chętnie wyjeżdżają w góry, bez względu na porę roku. W Karkonoszach można robić mnóstwo rzeczy, by zintegrować zespół pracowniczy. Downhill, rafting, trekking, poszukiwanie skarbów w górach, lot balonem albo helikopterem, runmageddon, paintball, lot szybowcem, wspinaczka skałkowa, podchody 2.0 – mnóstwo aktywności, które wymagają współpracy pracowników.

Szybki kontakt Zamów ofertę