Spotkanie integracyjne

Imprezy firmoweIntegracjaPorady
Centrum Imprez Plenerowych, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Jak powinno wyglądać profesjonalnie przygotowane spotkanie integracyjne dla pracowników? Gdzie i kiedy powinno się odbyć? I jaką formułę przyjąć – mniej lub bardziej oficjalną? Rozwiejemy wątpliwości, podpowiemy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Spotkanie integracyjne to zawsze szansa na przeżycie czegoś nowego i miłego w towarzystwie innych ludzi. W przypadku spotkań firmowych to też okazja do poprawy relacji w zespole i stworzenia gruntu pod dobrą współpracę. I choć nie ma jednego przepisu na udane spotkanie integracyjne, w tym artykule podpowiadamy, jak sprawić, by nasze spotkanie było bliskie ideału.

Baner agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Zaczniemy od kilku słów o tym, czym jest integracja, a później omówimy jej poszczególne elementy. Pokażemy też argumenty za i przeciw uczestnictwu w firmowych spotkaniach integracyjnych. Podpowiadamy też, kiedy, gdzie i jak organizować spotkania integracyjne, aby były one atrakcyjne i spełniły swój konsolidujący zespół cel.

Co to jest integracja?

Najogólniej rzecz ujmując, integracja to proces polegający na łączeniu różnych elementów w pewną całość. Termin ten najczęściej stosowany jest w odniesieniu do ludzi i oznacza on łączenie się ludzi w grupę społeczną. Może dotyczyć też całych środowisk, jak na przykład integracja osób z niepełnosprawnościami, migrantów czy innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Pojęcia tego często używa się również w odniesieniu do różnych dziedzin i zjawisk. Może dotyczyć na przykład procesów gospodarczych, systemów informatycznych, zarządzania itp. Integracja może być spontaniczna lub też w pewien sposób świadomie ukierunkowana – wtedy mamy wpływ na poszczególne etapy integracji.

Nas szczególnie interesuje wymiar społeczny integracji. A jeszcze ściślej – integracja w pracy.

Integracja firmowa, Sosnówka k. Karpacza

Atmosfera w pracy

Z badań wynika, że dla wielu ludzi jednym z ważniejszych elementów, dla których pozostają w danym zakładzie czy firmie, jest atmosfera w pracy. Klimat, jaki panuje w danym miejscu. Relacje pomiędzy pracownikami są bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pracownicy mogliby gdzie indziej otrzymać podobne wynagrodzenie lub czasem nawet odrobinę wyższe. Kluczowym elementem decydującym o pozostaniu lub odejściu jest wtedy to, jak czują się w swoim otoczeniu. Wyobraźmy sobie na przykład pracownika hurtowni, montera czy nauczyciela matematyki. Każda z tych osób może wykonywać te same czynności w innym zakładzie czy szkole. Prawdopodobnie dostaną za swoją pracę podobną pensję.

Centrum Eventowe Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza
Miejsce na spotkania integracyjne, Dwór Korona Karkonoszy

Co zatem decyduje, że pracują właśnie tam, a nie gdzie indziej? Okazuje się, że najważniejsze jest to, jak czują się wśród innych pracowników. Czy się lubią, czy są doceniani, czy mają o czym porozmawiać. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że na przykład pani Julia pracuje z nami już 10 lat, bo lubi w przerwie na kawę opowiadać o swojej ulubionej kotce czy wymieniać się przepisami na pyszne tiramisu. A pan Marek lubi luźną atmosferę i to, że ludzie robią sobie nawzajem nieszkodliwe psikusy.

Podstawowym narzędziem do budowy dobrej atmosfery i silnego zespołu jest właśnie integracja! Dlatego tak ważne jest, aby pracodawcy organizowali spotkania czy wyjazdy integracyjne. To najlepsza okazja, by się odprężyć i lepiej poznać. A atrakcje na imprezy pracownicze stanowią dodatkowy walor takich spotkań. Spotkania integracyjne to sprawdzone wsparcie integracji.

Gry i zabawy team buildingowe dla firm
Gry zespołowe, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Dobra atmosfera pozwala nam nie tylko zatrzymać pracownika, ale również przekłada się na tempo i efektywność w pracy. Jeśli pracownicy potrafią się dogadać, sprawniej wykonają powierzone zadania. Zaoszczędzą czas i nie będą tracić energii na wyjaśnianie nieporozumień. Dobre relacje między nimi przełożą się na realizację celów firmy, a tym samym na jej zysk. Taka pozytywna energia z pewnością wpłynie też na pojawienie się nowych pomysłów i szybszy rozwój. Zadowolony pracownik będzie również lojalny wobec swojej firmy.

Gdzie zorganizować spotkanie integracyjne?

Pytanie, gdzie zorganizować spotkanie integracyjne pojawia się natychmiast po podjęciu decyzji o jego organizacji. Miejsce, w którym warto zorganizować spotkanie firmowe, zależy od wielu czynników – liczby uczestników, celu spotkania, dostępności lokalizacji oraz preferencji i budżetu firmy. Może to być hotel lub centrum konferencyjne, może być przestrzeń coworkingowa.

Z kolei restauracje z salami bankietowymi mogą być atrakcyjną opcją dla spotkań biznesowych, zwłaszcza jeśli chodzi o obiady czy kolacje biznesowe. A jeśli spotkanie ma charakter bardziej nieformalny lub ma być połączone z aktywnościami outdoorowymi lub team buildingiem, parki lub rezerwaty przyrody mogą być interesującym wyborem.

Sala balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Warto też pamiętać, że niektóre centra kultury, biblioteki lub muzea oferują wynajem swoich przestrzeni na spotkania biznesowe. Może to być ciekawa opcja dla firm poszukujących niebanalnego otoczenia dla swojego spotkania.

Impreza integracyjna dla pracowników

Czym jest tak właściwie impreza integracyjna? Z jednej strony to poniekąd praca. Ale z drugiej oznacza dla załogi relaks i wypoczynek. Spotkanie integracyjne to oderwanie się od codzienności i zanurzenie, choć na chwilę, w innym świecie. Niby znanym, bo wciąż poruszamy się w kręgu koleżanek i kolegów z pracy, ale jednak innym, bo zwykle spotkania integracyjne odbywają się poza siedzibą firmy, w jakimś ciekawym miejscu. Ponadto, co bardzo ważne, oznaczają nie wykonywanie zwykłych firmowych zadań, lecz coś całkiem innego.

W ramach integracji możemy ze współpracownikami przebierać się za kowbojów, budować maszynę Goldberga, zorganizować spływ górską rzeką czy wprawiać się w robieniu najlepszej pizzy na świecie.

Wszystkie te atrakcje pozwalają nawiązać albo umocnić przyjacielskie relacje w grupie pracowniczej. Dzięki nim możemy poznać swoje słabe i mocne strony – zarówno jako jednostek, jak i zespołu. Możemy się zintegrować. Ale nie tylko – co ważniejsze, możemy niejako przy okazji poznać się i polubić.

Integracja w grupie - pontony

Co trzeba wiedzieć o spotkaniach integracyjnych?

Chociaż spotkania integracyjne są świetnym sposobem na poprawę komunikacji wewnątrz zespołu, to z pewnością nie można ich traktować jako leku na całe zło. Poważnych konfliktów wewnątrz firm nie rozwiąże nawet najlepsza zabawa – i to trzeba mieć na uwadze. Wszystkie zgrzyty, niesnaski i konflikty warto rozwiązywać na bieżąco i nie zamiatać problemów pod dywan. Powinien o to zadbać szef, ale też pracownicy.

Blok CTA

Spotkanie integracyjne w górach?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Integracyjna impreza może natychmiastowo pozytywnie wpłynąć na relacje pracowników i realnie przyczynić się do stworzenia wyjątkowej atmosfery w każdej firmie. Warto korzystać z tego narzędzia w pełni świadomie i wiedzieć, jakie korzyści mogą płynąć ze spotkania integracyjnego. Ostatni etap to zaplanowanie spotkania, które pozwoli osiągnąć wyznaczone cele, a tym samym stworzyć zespół, o którym marzy każda firma.

Po co organizować spotkanie integracyjne?

Nie wszyscy dostrzegają zalety spotkań integracyjnych. Niektórzy zastanawiają się, czy spotkania integracyjne mają sens? I czy przynoszą korzyści? A jeśli nawet, to komu właściwie? Pracodawcy czy pracownikom? Kto więcej zyskuje? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Integracyjne spotkanie ma sens. I przynosi korzyści obydwu stronom.

Jakie są zalety spotkań integracyjnych? Plusy dla firmy – wzmocnienie lojalności pracownika, stworzenie zgranego zespołu, mniejsza fluktuacja kadr i dobra atmosfera w pracy. Zalety spotkań integracyjnych z punktu widzenia załogi to nawiązanie przyjacielskich relacji ze współpracownikami, szansa na pokazanie swoich mocnych stron, no i – last but not least – doskonała zabawa w ciekawym miejscu z mnóstwem niesamowitych atrakcji!

Centrum Imprez Plenerowych Dworu Korona Karkonoszy

Jak zorganizować spotkanie integracyjne?

Wielu managerów zastanawia się, jak zorganizować spotkanie integracyjne? Przygotowując spotkanie integracyjne pracowników, przede wszystkim musimy:

1. Ustalić wstępny budżet.

Wiedząc w jakim przedziale cenowym chcemy się zmieścić, będzie nam łatwiej zaplanować miejsce i czas spotkania.

2. Wybrać, w jakiej formie ma się ono odbyć.

Forma spotkania integracyjnego

Rozważmy, czy będzie to na przykład wyjazd szkoleniowy połączony z uroczystą kolacją czy też zrobimy to w innej formie. Zainteresowani często wybierają imprezy tematyczne, odnoszące się na przykład do wybranej epoki (szalone lata 20.!), filmu czy zainteresowań. Popularne jest również ognisko integracyjne i różnego rodzaju degustacje.

Ciekawą alternatywą mogą być na przykład warsztaty proponujące wprowadzenie w daną dziedzinę sztuki. Jeśli nie możemy się zdecydować, zawsze może to być po prostu niezawodne, klasyczne przyjęcie lub bankiet z dobrym menu i tańcami.

Degustacja piwa rzemieślniczego - atrakcje na imprezy firmowe

3. Wybrać miejsce.

Może to być na przykład kameralny hotel na imprezy integracyjne, położony w ciekawej okolicy i z dobrym zapleczem. Taki obiekt musi posiadać niezbędną infrastrukturę i doświadczoną obsługę. Jednak w przypadku niewystarczających środków możemy ograniczyć się po prostu do wspólnego wyjścia w najbliższej okolicy. Wspólnie spędzić czas w kinie, a potem razem wyjść na piwo. Ten drugi wariant jest raczej propozycją dla osoby nowo zatrudnionej, chcącej „wkupić się” do już istniejącego zgranego zespołu. W przypadku, kiedy organizatorem jest pracodawca, oczekiwania z pewnością są dużo większe.

Centrum Eventowe Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza
Imprezy integracyjne Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy

4. Wybrać ewentualne dodatkowe atrakcje.

W zależności od przyjętej konwencji, możemy zapewnić naszym gościom dodatkowe wrażenia. Zaskoczyć pokazem iluzji, zaprosić ulubionego wokalistę, zaproponować gry towarzyskie, pokaz sztucznych ogni, popisy baristy albo profesjonalnego barmana czy pokaz live cooking.

Pokaz live cooking
Pokaz live cooking, Dwór Korona Karkonoszy

5. Ustalić menu.

Menu powinno pasować do wariantu spotkania integracyjnego, który wybraliśmy. Na przykład jeśli będzie to uroczysty bankiet, musimy przewidzieć odpowiednie dania i przystawki. Na pikniku oczywiście zaproponujemy całkiem inne potrawy niż podczas gali jubileuszowej. 

Menu na spotkanie integracyjne
Catering firmowy, Dwór Korona Karkonoszy

6. Zaplanować kwestie logistyczne.

Musimy wybrać sposób dojazdu, sprawdzić miejsca parkingowe, zaplanować rozlokowanie gości. W przypadku, jeśli zechcemy powierzyć organizację podmiotowi zewnętrznemu, trzeba starannie wybrać wykonawcę, ustalić z nim szczegóły i podpisać umowę. Doświadczony event manager wszystkim się zajmie i sprawi, że w spokoju będziemy mogli poświęcić się zacieśnianiu więzi w zespole.   

7. W miarę szybko poinformować i zaprosić załogę.

Sosnówka k. Karpacza, widok na zalew
Sosnówka

Jak przygotować spotkanie integracyjne?

Spotkanie integracyjne pracowników powinno być wyjątkowo starannie przygotowane. Złe doświadczenia w tym względzie mogą zniechęcić pracowników do spotkań czy wyjazdów integracyjnych. Nawet na zawsze! Nie można sobie pozwolić na improwizację czy, co gorsza, bylejakość. Wiadomo, że spotkania integracyjne zwykle oznaczają dla załogi chwilę wytchnienia od codziennych firmowych zadań i dobrą zabawę, ale tak to wygląda z punktu widzenia uczestników. 

Centrum Imprez Plenerowych Dworu Korona Karkonoszy
Spotkanie integracyjne dla pracowników

Organizator imprez firmowych – to on właśnie musi zadbać, by faktycznie event firmowy był atrakcyjny dla załogi. Bez względu na to, czy spotkanie integracyjne organizuje dział HR, PR czy sekretariat lub asystenci prezesa, albo event manager w wybranym hotelu czy firma eventowa, impreza musi zostać profesjonalnie przygotowana. Dlatego event manager patrzy na spotkanie integracyjne jak na pracę i poważne zadanie do wykonania, a nie zabawę. Trzeba ustalić mnóstwo kwestii, dograć wiele spraw, umówić podwykonawców. I w dodatku zmieścić się w zaplanowanym budżecie. Tak więc widać wyraźnie, że przygotowanie spotkania integracyjnego wymaga profesjonalizmu i zaangażowania.  

Jak wybrać miejsce na event firmowy?
Agencja eventowa, Dwór Korona Karkonoszy

Kiedy organizować spotkania integracyjne?

Wydaje się, że na spotkanie w dobrym gronie zawsze jest odpowiedni czas. Tu jednak nie chodzi o spotkanie z najlepszymi przyjaciółmi czy z rodziną. Chyba, że nasi współpracownicy jednocześnie nimi są, gdyż prowadzimy firmę rodzinną. Jednak ustalając dogodny termin na imprezę firmową, powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

Blok CTA

Miejsce na imprezę integracyjną?

Sprawdź naszą ofertę!
Panorama Karkonoszy
  • terminy świąt państwowych i kościelnych;
  • tzw. długie weekendy;
  • czy w tym okresie nasza firma nie będzie musiała pracować na wyższych obrotach? Na przykład, jeśli pracujemy w firmie marketingowej i sprzedajemy jakiś produkt sezonowy, choćby stroje narciarskie, to nie planujmy dodatkowych zajęć w zimie.

Terminy spotkań integracyjnych

Wyjazd integracyjny z pracy nie powinien odbywać się w wysokim sezonie urlopowym. I za każdym razem zapowiedzmy taki wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby pracownicy mogli zorganizować na przykład opiekę dla dzieci czy zwierząt domowych.

Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że spotkanie integracyjne będzie pilnie potrzebne. I trzeba je będzie zorganizować na ostatnią chwilę. Takie spotkanie „last minute” może okazać się niezbędne na przykład z okazji zatrudnienia nowych pracowników, połączenia wydziałów, dużej zmiany organizacji pracy, czy sytuacji, kiedy trzeba rozładować napięcie. Pracownicy mówią, że czasem trzeba „przekłuć balonik” lub „spuścić powietrze”.

Mając dobre rozeznanie w tym, co dzieje się z danym zespołem czy załogą, będziemy wiedzieć, kiedy jest to po prostu konieczne. Czasem pracownicy sami sygnalizują, że przydałoby się na przykład coś uczcić. Takie spotkania z inicjatywy zatrudnionych są potrzebne i często też mają charakter nieformalny. Troska pracodawcy o dobrą atmosferę w firmie jest dobrze odbierana i zawsze doceniana.

Wigilia firmowa w Dworze Korona Karkonoszy

Miejsce na spotkanie integracyjne?

Spotkania integracyjne mogą mieć formalny i nieformalny charakter. Wybór formy spotkania najczęściej leży po stronie pracodawcy, jednak ten często skłania się ku preferencjom swoich pracowników. Spotkanie integracyjne dla pracowników może odbywać się podczas wydarzenia kulturalnego, wyjazdów służbowych i szkoleń, a nawet w czasie wolontariatu. Firmy, które decydują się na organizację spotkań integracyjnych zyskują po wielokroć.

Baner agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Niektórzy zastanawiają się, czy imprezy integracyjnej nie zorganizować w miejscu pracy. Pewnie niektóre zakłady dysponowałyby nawet odpowiednią przestrzenią, niezbędną do organizacji tańców czy grilla. Jednak czy to na pewno dobry pomysł? Jeśli impreza firmowa odbywa się w miejscu, w którym i tak spotykamy się na co dzień i gdzie panują pewne określone relacje służbowe, na przykład brygadzista – pracownik czy kierownik projektu – wykonawca, nie do końca można wyjść z tych ról.

Koszt spotkania integracyjnego?

Koszt spotkania integracyjnego może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od lokalizacji eventu, liczby uczestników, czasu trwania imprezy, rodzaju wybranych atrakcji i usług, jak również od dodatkowych elementów, takich jak catering czy transport.

Warto skonsultować się z agencją eventową lub firmą specjalizującą się w organizacji spotkań, aby uzyskać dokładną wycenę i planowanie imprezy. Można tez skorzystać z oferowanego przez dobre agencje eventowe konfiguratora imprez firmowych, by oszacować koszt planowego spotkania integracyjnego.

 

Atrakcje na imprezy firmowe - kasyno

A w udanej integracji chodzi właśnie o to, żeby poznać się z trochę innej strony. Lepiej poznać, a co za tym idzie, zrozumieć siebie nawzajem. Łatwiej będzie to zrobić na neutralnym gruncie, zwłaszcza w ciekawym otoczeniu. Może się okazać, że mamy z szefem podobne pasje, tylko że w pracy się o tym nie rozmawia.

Pomysł na spotkanie integracyjne

Pomysł na spotkanie integracyjne – czasem jego znalezienie to niełatwa sprawa. Jeśli dotychczas stawialiśmy raczej na team building w terenie, tym razem zorganizujmy warsztaty taneczne. Pracownicy ostatnio uczestniczyli w pokazach live cooking? Tym razem zabierzmy ich na zorbing, bubble football czy zaproponujmy kurs sommelierski. Zamiast nad morze, pojedźmy w góry albo do dużego miasta. Żonglując w ten sposób atrakcjami na eventy firmowe, zawsze miło zaskoczymy pracowników czymś nowym i świeżym.

Oczywiście najlepiej by było wpaść na coś nowatorskiego, niebanalnego. Jednak wydaje się, że w przemyśle eventowym wszystko już było! Jednak nawet jeśli jakaś atrakcja nie jest czymś całkiem „świeżym”, wciąż może stanowić nowość dla naszych pracowników. Biorąc pod uwagę, że pomysłów na imprezę firmową są setki, niemożliwe, by nasza załoga przerobiła już wszystkie scenariusze. A poza tym zawsze można wybrać nową destynację. Te same czynności i imprezy w odmiennym otoczeniu zyskają posmak nowości.

Bubble football - imprezy integracyjne

Integracyjne spotkania online

Integracja całej załogi może odbywać się także w środowisku cyfrowym. Czy możliwa jest dobra zabawa w wirtualnej rzeczywistości? Czy integracja online się sprawdzi? Zdania na ten temat są podzielone. Badania pokazują, że motywowanie pracowników pracujących zdalnie jest trudniejsze niż tych, którzy spędzają czas pracy w biurze. Jeśli chodzi o efektywność pracy, także widać różnicę na niekorzyść pracy zdalnej. Jednak warto organizować także firmowe imprezy online, jeśli nie ma innego wyjścia, na przykład w przypadku bardzo rozproszonych organizacji.

Najciekawsze atrakcje będą raczej niemożliwe do zaproponowania załodze – choćby prawdziwy, nie wirtualny lot balonem czy budowa maszyny Goldberga – ale mimo wszystko warto uczestniczyć w takich imprezach firmowych. Jest to jakiś sposób na utrzymanie czy wytworzenie poczucia wspólnoty w zespole.

Zalew Sosnówka
Sosnówka – miejsce na spotkanie integracyjne

W co się bawić online? Wypróbuj platformy umożliwiające granie w gry planszowe online, które są dostępne dla wielu uczestników. Zorganizuj quizy, w których pracownicy mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat firmy, zespołu lub tematów branżowych. Albo wybierz gry wideo, które są dostępne online i pozwalają na wspólne granie.

Wybór miejsca na spotkanie integracyjne

Jak wybrać miejsce spotkania? Wybierając miejsce na integracyjne spotkanie, na pewno warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • Atrakcyjność miejsca – ludzie chętnie wybiorą się w miejsce dobrze się kojarzące, atrakcyjne turystycznie lub po prostu modne.
  • Standard – im wyższy, tym event będzie wydawał się bardziej ekskluzywny.
  • Dostępność miejsc noclegowych – jeśli celem jest integracja, to najlepiej umieścić wszystkich w jednym obiekcie.
  • Zaplecze gastronomiczne – dobra kuchnia, na przykład regionalna i niepowtarzalne dania czy piwa rzemieślnicze z pewnością zapadną uczestnikom w pamięć.
  • Dostępność miejsc parkingowych czy miejsca dla autokaru.
  • Wielkość obiektu, poszczególnych sal i pokoi.
  • Miejsce na ognisko, ogród, możliwość organizowania dodatkowych atrakcji plenerowych itp.

Off-road, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Możesz też zaproponować spotkanie integracyjne w wirtualnej kawiarence, z występem profesjonalnego baristy. Ciekawą opcją integracji wirtualnej będzie sesja gotowania online, podczas której wszyscy mogą uczyć się gotować jakieś danie razem. Przy okazji każdy może podzielić się swoimi przepisami i pomysłami kulinarnymi.

Skorzystaj z możliwości wirtualnych wycieczek, aby wspólnie zwiedzić interesujące miejsca czy muzea online. Warto też organizować spotkania tematyczne, związane na przykład z określonym dniem świątecznym, sezonem czy wydarzeniem branżowym. Każdy może się ubrać zgodnie z tematem, co dodatkowo wzmocni atmosferę integracji.

Prosty pomysł na spotkanie integracyjne

Pomysł na spotkanie integracyjne – czasem jego znalezienie to niełatwa sprawa. Jeśli dotychczas stawialiśmy raczej na team building w terenie, tym razem zorganizujmy warsztaty taneczne. Pracownicy ostatnio uczestniczyli w pokazach live cooking? Tym razem zabierzmy ich na zorbing, bubble football czy zaproponujmy kurs sommelierski. Zamiast nad morze, pojedźmy w góry albo do dużego miasta. Żonglując w ten sposób atrakcjami na eventy firmowe, zawsze miło zaskoczymy pracowników czymś nowym i świeżym.

Oczywiście najlepiej by było wpaść na coś nowatorskiego, niebanalnego. Jednak wydaje się, że w przemyśle eventowym wszystko już było! Jednak nawet jeśli jakaś atrakcja nie jest czymś całkiem „świeżym”, wciąż może stanowić nowość dla naszych pracowników. Biorąc pod uwagę, że pomysłów na imprezę firmową są setki, niemożliwe, by nasza załoga przerobiła już wszystkie scenariusze. A poza tym zawsze można wybrać nową destynację. Te same czynności i imprezy w odmiennym otoczeniu zyskają posmak nowości.

Ognisko integracyjne zimą, pomysły na integrację firmową

Zabawy scenariuszowe

Oto kilka tylko podpowiedzi, które można wykorzystać, żeby nadać niepowtarzalny rys naszemu spotkaniu integracyjnemu. Spróbujmy stworzyć zgraną grupę pracowniczą w nietypowy sposób:

Zabawy tematyczne

Po okresie ograniczonych kontaktów w czasie pandemii wielu ludzi zatęskniło za zabawą w większym gronie. Dużym zainteresowaniem cieszą się zabawy tematyczne, oparte na jakimś scenariuszu lub myśli przewodniej. Pomysłów na takie imprezy jest bardzo dużo i w tym względzie ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Impreza przebierana, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza, spotkanie firmowe, integracja pracownicza
  • impreza w stylu filmowym – zaproponujmy gościom, żeby przebrali się za wybraną postać z ekranu lub sami narzućmy jakiś motyw. Może to być zabawa w kowbojów, kosmicznych bohaterów, wikingów itp. W ten sposób każdy będzie mógł wyrazić siebie.
  • zabawa w stylu wybranej epoki – bankiet w stylu lat 20. da nam szansę na pewną dozę frywolności… Z kolei atmosferę buntu i wolności przypomnimy sobie, organizując imprezę pogo w stylu kultowych koncertów w Jarocinie w latach 80.
Gra detektywistyczna, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza
Gra detektywistyczna, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Najlepsze spotkania integracyjne?

  • zabawy team buildingowe – to gry i zabawy nastawione na budowanie dobrych relacji w grupie. Jest to świetny pomysł na rozwój tak zwanych miękkich kompetencji, takich jak umiejętność współpracy i dzielenia się pomysłami, komunikatywność i asertywność. Doświadczony organizator z pewnością będzie wiedział, jakie ćwiczenia na współpracę w zespole pasują do Twojej firmy.
  • gry terenowe lub impreza plenerowa – na przykład turniej minigolfa, turniej piłkarski, szukanie skarbów czy wycieczka do parku linowego. Dla wielbicieli mocniejszych wrażeń zorganizujmy paintball, off-road albo spływ pontonowy. Z kolei dla szukających relaksu i odprężenia ciekawy koncert, kręgle, bilard lub po prostu wyjście na miasto albo spacer w malowniczej okolicy będą w sam raz.
Turniej kulinarny dla firm
Warsztaty kulinarne dla firm – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka
  • warsztaty kulinarne – mogą być świetną okazją do poznania kilku kulinarnych tajemnic. W zależności od potrzeb i chęci można też wprowadzić elementy profilaktyki zdrowotnej. Na przykład obrazowo pokazać, ile cukru jest w danym produkcie spożywczym czy zainteresować uczestników piramidą żywieniową. W tym wypadku nie przesadzajmy jednak z dydaktyką i cieszmy się smakiem!

Niezależnie od tego, który pomysł na spotkanie integracyjne wybierzemy, z pewnością dostarczymy naszym gościom pozytywnej energii. Przy każdym wariancie budujemy dobrą atmosferę i tworzymy okazję do zacieśnienia więzi.

Baner agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Dlaczego warto organizować spotkanie integracyjne?

Spotkania integracyjne są dla pracowników fakultatywne, czyli nieobowiązkowe. Jeśli ktoś nie ma ochoty w nich uczestniczyć, nie powinien być do tego zmuszony. Trzeba jednak przyznać, że w naprawdę ciekawych spotkaniach wszyscy chętnie biorą udział.

Techniki team buildingu

Spotkanie integracyjne nazywamy czasem narzędziem do poprawy komunikacji w firmie. I tak jest w istocie. Zgrana grupa pracuje lepiej i efektywniej, jest chętna do podejmowania nowych wyzwań i daje z siebie wszystko, aby sprostać oczekiwaniom pracodawcy. Organizacją spotkań integracyjnych w dużych firmach zajmuje się dział PR lub HR, a w mniejszych – bezpośredni przełożony. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na zatrudnienie firmy eventowej albo zlecają organizację w miejscu, w którym odbywa się spotkanie, na przykład w hotelu.

Jednym z elementów budowania zgranego zespołu są techniki team buildingu. Samo pojęcie oznacza po prostu budowanie zespołu. W ramach team buildingu stosuje się wiele zabiegów, jednym z najważniejszych jest właśnie spotkanie integracyjne. Techniki te sprawdzają się przy tworzeniu nowych zespołów, zmianie starych struktur, albo też w przypadku potrzeby wzmocnienia i poprawy komunikacji w już istniejących grupach. Założenie jest takie, że dobre relacje w grupie pozwalają efektywniej pracować, a ponadto zespół taki będzie bardziej kreatywny i zmotywowany.

Gry i zabawy team buildingowe dla firm, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Dwór Korona Karkonoszy ma ogromne doświadczenie w organizacji spotkań integracyjnych z elementami team buildingu. Oferuje wiele sprawdzonych scenariuszy ciekawych gier i zabaw, które uczą współpracy i prawidłowej komunikacji w grupie. Umieszczając pracowników w nowym otoczeniu, w kameralnym, butikowym hotelu na imprezy integracyjne, poprzez relaks i wypoczynek osiągamy zamierzone efekty integracji grupy. Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie coś inspirującego!

konkursy na imprezy integracyjne
Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy

Spotkania integracyjne organizowane przez… pracowników

Nie ma odgórnego nakazu, że to firma organizuje spotkanie dla pracowników. Często więc zdarza się, że inicjatywa spotkania wychodzi od zatrudnionych w danej firmie osób. Takie praktyki najczęściej można obserwować w przedsiębiorstwach, które nie przykładają zbyt wielkiej uwagi do atmosfery panującej w miejscu pracy. Wtedy pracownicy poniekąd biorą sprawy w swoje ręce i sami muszą zadbać o spotkania integracyjne. Jednak takie postępowanie nie wystawia dobrego świadectwa pracodawcy. To przede wszystkim on powinien dbać o organizację spotkań i wyjazdów integracyjnych. I traktować tego typu eventy jako niezbędny element employer brandingu. 

Nieformalne spotkanie integracyjne

Spotkania integracyjne pracowników organizowane przez nich samych najczęściej przyjmują bardzo luźny charakter – nie obowiązuje żaden strój, a impreza toczy się do białego rana. Na takie wydarzenia, z różnych względów, najczęściej nie zaprasza się szefostwa, często pomijani są także pracownicy wyższego szczebla. Czy tak powinno być? I tak, i nie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby pracujące w jednym miejscu wyszły razem na imprezę.

Centrum Imprez Plenerowych w Dworze Korona Karkonoszy

Byłoby w porządku, gdyby przy tym wszystkim pracodawca zwrócił uwagę na potrzeby swojego zespołu, a idąc za ciosem postanowił zorganizować oficjalne spotkanie integracyjne. Firma ignorująca potrzebę integracji nie wypada zbyt dobrze w oczach pracowników.

Pytania na spotkanie integracyjne – jak się ubrać?  

To podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie prawie każdy pracownik, gdy dowiaduje się, że czeka go spotkanie integracyjne. Jaka jest odpowiedź? Oczywiście dobór odpowiedniego stroju powinniśmy uzależnić od tego, w jakim stylu ma być to impreza. Pamiętajmy jednak, że spotkanie integracyjne w zależności od nastroju uczestników może spontanicznie zmienić swój charakter… Dlatego zawsze warto mieć tak zwany wariant B.

Zastanówmy się też, jak długie będzie to spotkanie? Może to być przecież wyjazd połączony ze szkoleniem, a później oficjalną kolacją lub ogniskiem. Następnego dnia czekać będą jeszcze inne atrakcje. W takim przypadku musimy przygotować już co najmniej trzy warianty stroju.

Niezależnie od stroju dobre nastawienie i nastrój to klucz do dobrej zabawy!

Bal dla firm, Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce

Spotkania integracyjne – pomysły na strój

Stara zasada głosi, że dobry ubiór to ubiór dopasowany do okoliczności. A jednocześnie w dzisiejszych czasach, gdy reguły dress code’u nie są już tak restrykcyjnie przestrzegane, ubiorem chcemy wyrazić siebie. Jednak kilku zasad warto się trzymać, no i zachować zdrowy rozsądek wybierając strój na spotkanie integracyjne.

Blok CTA

Integracja w górach?
Urokliwy obiekt z zapleczem konferencyjnym?

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Po pierwsze, na szkolenie wypada ubrać się bardziej oficjalnie, na przykład koszula i sportowa marynarka. Jeśli organizator zarządzi, że na szkoleniu wystarczy styl casual, to będziemy mogli w takim stroju również wyjść na spacer czy zwiedzić jakąś atrakcję.

Po drugie, jeśli wiemy, że odbędzie się oficjalna, uroczysta kolacja lub w programie spotkania integracyjnego widzimy bankiet, to trzeba się przygotować na strój wieczorowy. Taka sytuacja z pewnością wymaga bardziej eleganckiego ubioru. Dużo zależy też od miejsca – gdzie przewidziany jest nasz event? Jeśli będzie to na przykład kameralny hotel na wyjazd firmowy, możemy pozwolić sobie na niezobowiązującą elegancję, a czasem nawet odrobinę fantazji.

Bal firmowy przebierany w Dworze Korona Karkonoszy
Impreza tematyczna – przebranie na imprezę firmową

Po trzecie, w przypadku kiedy organizator zaplanował imprezę plenerową z elementami współzawodnictwa sportowego, niezbędny będzie wygodny strój sportowy.

Warianty oczywiście można mnożyć. Dla przykładu, przebierana impreza tematyczna wymaga jeszcze innych przygotowań i znalezienia odpowiedniego kostiumu.

Strój na imprezę firmową musi spełniać jeden podstawowy warunek – musimy się w nim dobrze czuć!

Bal firmowy w Dworze Korona Karkonoszy
Impreza tematyczna – Hollywood, Dwór Korona Karkonoszy

Imprezy integracyjne opinie

Jakie opinie mają imprezy integracyjne? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę frazę „imprezy integracyjne opinie”, z pewnością otrzymamy mnóstwo wyników. Zwykle pracownicy lubią spotkania integracyjne, zwłaszcza te organizowane poza siedzibą firmy. Entuzjastów wypadów w gronie kolegów z pracy gdzieś za miasto, by zacieśnić więzi i dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i o współpracownikach, nie brakuje w żadnej firmie. Takie osoby wychwalają potem wyjazdy, pisząc, że łączą przyjemne z pożytecznym, że świetnie się bawili na zorbingu czy podczas gry detektywistycznej. A na firmowym balu wytańczyli za wszystkie czasy!   

Atrakcje na imprezy firmowe - kasyno
Tematyczna impreza firmowa – kasyno, Dwór Korona Karkonoszy. Sosnówka k. Karpacza

Jednak z pewnością trafimy też na komentarze negatywne, wystawione przez zawiedzionych pracowników. Złych, bo w ogóle musieli wziąć udział w spotkaniu integracyjnym. A nie lubią żadnych imprez integracyjnych. Poza tym są introwertykami i wolą unikać towarzystwa współpracowników poza firmą. Tacy pracownicy to faktycznie trudny orzech do zgryzienia dla kierownictwa, jeśli chodzi o przekonanie ich do imprez integracyjnych.

Istnieje też zwykle grupa osób zasadniczo przychylnie nastawionych do spotkań, wyjazdów i szkoleń integracyjnych, którym po prostu akurat tym razem nie przypadła do gustu integracja zaproponowana przez pracodawcę. Wtedy wystawiają w Sieci negatywne opinie. Ich zdaniem hotel był niedobry, zabawy nudne, a miejsce nieatrakcyjne. Po prostu wszystko było nie tak!

Warsztaty kulinarne, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza
Turniej kulinarny, Dwór Korona Karkonoszy

Jest jednak dobra informacja – łatwo zmienić ich zdanie o wyjazdach firmowych. Wystarczy uważniej wsłuchać się w głos pracowników, przygotowując kolejne spotkanie integracyjne. Wspólnie z załogą zaplanować gry i zabawy team buildingowe, staranniej wybrać hotel na imprezy integracyjne, skonsultować lokalizację obiektu konferencyjnego. To sprawi, że opinie tych pracowników zmienią się z niechętnych czy sceptycznych na wręcz entuzjastyczne. I z pewnością chętnie wezmą udział w kolejnym spotkaniu integracyjnym.     

Plan spotkania integracyjnego

Problem kiepskiego planu spotkania integracyjnego dotyka też pracowników. Czasem jednak wystarczy wyjść z inicjatywą i spróbować o tym porozmawiać, przedstawić swoje pomysły i wspólnie znaleźć złoty środek, który zadowoli i pracowników, i pracodawcę.

Dla niektórych spotkania integracyjne to wręcz zło konieczne. Takie osoby nie chcą poświęcać swojego czasu wolnego na zabawę z pozostałymi członkami zespołu, a jeśli już idą – to raczej z musu i niechęci do bycia przysłowiowym „outsiderem”. Czy na to mamy jakąś radę? Podobnie jak w przypadku szefa, który nie jest skory do organizacji spotkań integracyjnych – warto zmienić podejście.

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Spotkanie integracyjne – czy warto brać w nich udział?

Spotkania integracyjne mają tylu samo zwolenników, co i przeciwników – zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Dla firmy to często zbytek, który dodatkowo generuje spore koszty. Argumentem przeciwko spotkaniom integracyjnym często bywa też niechęć pracowników do uczestnictwa w wydarzeniu. O ile trudno dyskutować z pierwszym stanowiskiem, które wymaga po prostu zmiany podejścia, o tyle w przypadku drugiej sytuacji dobrym wyjściem może być próba zmiany formy spotkania. Być może atrakcje zniechęcają do uczestnictwa? A może całe wydarzenie jest prowadzone w nudny, zbyt konwencjonalny sposób? Spróbujmy w takim razie czegoś nowego, zaproponujmy coś „świeżego”. Wtedy załoga podejdzie bardziej entuzjastycznie do pomysłu kolejnego spotkania integracyjnego. Integracja zespołu pracowników to coś, nad czym trzeba się pochylić.

Spotkanie integracyjne
Spotkania pracowników, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka 

Spotkanie integracyjne – tak czy nie?

Spotkanie integracyjne z pracownikami to zawsze dobry pomysł. Przynosi dużo korzyści personelowi i pracodawcy. Pracownicy poczują, że ktoś o nich dba, a szefowie zobaczą, że wiele drobnych spraw i problemów rozwiązywanych jest wewnątrz zespołu, bez angażowania ich cennego czasu. Takie kwestie, jak na przykład zastępstwa w pracy, uzgodnienie drobnych zmian w grafiku czy bezpośrednia pomoc w realizacji zadań zgrany zespół załatwi między sobą. Długofalowo z pewnością zobaczymy pozytywne efekty spotkań integracyjnych.

Spotkanie integracyjne w formie imprezy wyjazdowej

Gdy firma organizuje spotkanie integracyjne, jej celem jest zintegrowanie pracowników poprzez zabawy integracyjne i gry integracyjne. Dzięki temu buduje się zdrowe relacje, poprawia się komunikacja w zespole a w efekcie – wydajność pracy zespołu wzrasta. Poprawa atmosfery pracy jest tym, co sprawia, że koszty imprezy integracyjnej warto potraktować jako inwestycję z wysoką stopą zwrotu. Nawet jednodniowe spotkanie to doskonała okazja do wdrożenia team building.

Udział w imprezie integracyjnej to także budowa relacji. Dobra atmosfera w zespole i pełne życzliwości relacje pracownicze sprawiają, że wyjazdowe spotkanie integracyjne to jedna z często wybieranych form eventu. Sprawdza się zdecydowanie lepiej niż spotkanie integracyjne w godzinach pracy. Jak więc widać także forma spotkania integracyjnego ma znaczenie w kontekście skutecznego team building.

Team building - paintball, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Spotkanie integracyjne w godzinach pracy?

Wyjazdowe spotkanie integracyjne to czas, kiedy pracownicy integrują się nie tylko poprzez udział w team building. Można ich zaangażować w samo przygotowanie imprezy integracyjnej. Z tego też względu imprezowe spotkanie integracyjne lepiej sprawdzają się na wyjazdach, poza miejscem pracy. Uczestnicy imprez integracyjnych często wychodzą z założenia, że na takie spotkanie integracyjne warto przychodzić. Spodziewają się, że zaplanowane aktywności integracyjne będą okazją do dobrej zabawy. Forma integracji pracowników jest więc istotna.

Baner agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Uczestnicy imprezy integracyjnej, którzy angażują się w przygotowanie imprezy integracyjnej, liczą więc nie tylko na team building. Integracja zespołu pracowników czyli inaczej integracja pracownicza to doskonały powód by zorganizować wyjazd integracyjny czy zorganizować imprezę integracyjną. Forma integracji pracowników musi uwzględniać ich potrzeby i preferencje.

Gry terenowe w Karkonoszach
Integracja w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy

Podsumowanie

Jak widać z powyższego artykułu, temat spotkań integracyjnych można rozpatrywać w wielu aspektach. Ważne by pamiętać, że integracja ma ogromne znaczenie dla dobrego funkcjonowania zespołu i że najlepszym sposobem, by ją pielęgnować, są regularne spotkania integracyjne. Mogą one mieć formę szkoleń, imprez firmowych lub spotkań w jeszcze inne formule. Uczestnictwo w nich może przynieść nie tylko dużo satysfakcji, ale też pozwala lepiej poznać współpracowników i usprawnić formy porozumiewania się z nimi.

Blok CTA

Skuteczne spotkania integracyjne?

Organizujemy tylko takie!
Centrum Eventowe Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza

Jeśli zainteresowała Cię tematyka integracji firmowej i team buildingu, zapraszamy do przejrzenia również innych artykułów na naszym blogu lub kontaktu z naszym specjalistą od firmowych eventów integracyjnych.

Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez

Najczęściej zadawane pytania

Hotel na spotkanie integracyjne w górach?

Jednym z liderów w branży eventowej i organizacji imprez firmowych jest Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. Jako hotel na spotkanie integracyjne w górach wybrało go już wiele firm. Oprócz profesjonalnej obsługi, sal szkoleniowych i balowych i cateringu posiada również własne centrum imprez plenerowych i niepowtarzalne butikowe pokoje. Do wyboru jest tu również ponad 100 różnych atrakcji na firmowe eventy.

Atrakcje na spotkanie integracyjne?

Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza proponuje do wyboru 113 atrakcji na spotkania integracyjne. Są wśród nich na przykład lot balonem albo helikopterem, skutery śnieżne, spływy pontonowe, paintball, olimpiada firmowa, gry terenowe i scenariuszowe, w tym na przykład zagadki kryminalne do rozwiązania. Jest też propozycja warsztatów teatralnych albo kulinarnych, budowa maszyny Goldberga a także rajdy off-road, bubble football i wiele innych. Kompleksowa organizacja imprez jest tym, co oferuje ta doświadczona agencja eventowa.

Miejsce na spotkania integracyjne?

Gdzie zorganizować spotkanie dla pracowników? Idealne miejsce na spotkania integracyjne to takie z widokiem na góry i w sąsiedztwie wody. Położony w Sosnówce koło Karpacza Dwór Korona Karkonoszy zapewnia jedno i drugie. Niezależnie od pogody można w nim przygotować spotkanie integracyjne w dowolnej formule. Można tu też wybrać wiele ciekawych dodatkowych atrakcji spośród ponad 100 różnych propozycji.

Spotkanie integracyjne pomysły?

Spotkanie integracyjne najlepiej jest przygotować według planu albo scenariusza z elementami zaskoczenia i niespodziankami dla uczestników. Pomysłem na spotkanie integracyjne może być przygotowanie imprezy tematycznej albo zabawnych konkurencji do wykonania podczas olimpiady firmowej, na przykład w alkogoglach. Sprawdzą się również gry terenowe i scenariuszowe, ale także tradycyjne ognisko firmowe w górach i wspólna degustacja lokalnych specjałów rzemieślniczych.

Jak się ubrać na spotkanie integracyjne?

Na spotkanie integracyjne najlepiej ubrać się tak, abyśmy czuli się swobodnie i wygodnie. Jeśli organizator zapowiada na przykład spacer w góry albo ognisko firmowe, to musimy również mieć odpowiednie buty, sportową bluzę i ewentualnie mały plecak. W przypadku spotkania integracyjnego w formie bankietu albo z uroczystą kolacją i tańcami nasz strój musi być na pewno bardziej elegancki. Niewątpliwie nieformalne imprezy integracyjne wymagają innego stroju niż bale czy uroczyste kolacje integracyjne.

Szybki kontakt Zamów ofertę