Zamek księcia Henryka w Staniszowie (niem. Heinrichsburg) usytuowany został na górze Grodna (504 m n.p.m). Zwiedzającym go turystom oferuje wspaniałe widoki i niepowtarzalną atmosferę.
- Położenie Zamku księcia Henryka
- Zamek księcia Henryka – historia
- Zamek obecnie
- Zamek księcia Henryka – jak tu dotrzeć?
- Szlaki turystyczne – Zamek księcia Henryka
- Zamek księcia Henryka – legenda
- Imprezy firmowe Karpacz i okolice
- Zwiedzanie Zamku – dlaczego warto?
- Informacje praktyczne
- Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:
Położenie Zamku księcia Henryka
Wzgórze Grodna to najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich w Kotlinie Jeleniogórskiej. Zamek księcia Henryka leży w starym lesie pomiędzy Staniszowem a Marczycami. Miejsce to opisywano od dawna w przewodnikach, ponieważ od początku zachwycała wszystkich widoczna stąd panorama gór. Podobno dla kuracjuszy z pobliskich Cieplic wycieczka na Zamek była obowiązkowym punktem programu.
Zamek księcia Henryka – historia
Ten stylizowany na gotycką ruinę zamek myśliwski ufundował Henryk XXXVIII von Reuss i na jego cześć go nazwano. Zamek wchodził w skład kompleksu, którego dawnym centrum był w pałac w Staniszowie wraz z otaczającym go parkiem. Dobra staniszowskie wniosła księciu w posagu Henrietta von Smettau. Zamek – ruiny powstał na początku XIX wieku, budowano go w latach 1806-1841. Początkowo wieża miała formę neogotycką – był to schron myśliwski i wieża widokowa. W roku 1842 obiekt przebudowano i zyskał kształt widoczny do dziś. Zamek powstał w czasie, kiedy panowała moda na romantyczne budowle i doskonale wpisał się w tę stylistykę. Nigdy nie pełnił i nie miał pełnić funkcji prawdziwego zamku. Ponadto prawdopodobnie książę von Reuss kazał go postawić, bo był zazdrosny o Zamek Chojnik Schaffgotschów. Także chciał pochwalić się „rodową siedzibą”.
Zamek obecnie
Budowla była własnością rodziny von Reuss do 1945 roku. Powoli niszczała w kolejnych latach, aż do momentu, w którym pozostały wyłącznie pionowe części budowli wraz z wieżą. W latach 2015-2016 obiekt został poddany renowacji. Powstała wtedy prowadząca na wieżę zamkową klatka schodowa, dzięki czemu można było udostępnić ją turystom. Dziś cieszy się ich sporym zainteresowaniem – zarówno młodsi jak i starsi doceniają jego urok.
Zamek księcia Henryka – jak tu dotrzeć?
Chcąc udać się do Zamku na Górze Grodna należy z Jeleniej Góry podążać w kierunku zalewu Sosnówka, drogą 366, wiodącą z Karpacza do Szklarskiej Poręby. Zamek księcia Henryka leży zaledwie 9 km od Jeleniej Góry, blisko Cieplic, na terenie Wzgórz Łomnickich.
Szlaki turystyczne – Zamek księcia Henryka
Do Zamku księcia Henryka można trafić za pomocą trzech szlaków:
- Szlak żółty od strony Sosnówki to najkrótsza trasa, która zajmie ok. 20 minut drogi. Prowadzi z parkingu Złoty Widok Grill Bar, od którego biegnie przez las spokojną, nieprzysparzającą wyzwań drogą.
- Szlak niebieski biegnący od Marczyc powinien zająć ok. 20 minut marszu. Informacja dla zmotoryzowanych – samochód można pozostawić przy szlaku z Cieplic.
- Trzecia trasa, wiodąca również szlakiem żółtym, biegnie od kościoła w Staniszowie, gdzie znajduje się parking, na którym miejsce znajdą również autokary – stąd trasa do celu zajmuje ok. 35 minut.
Żadna z tras nie należy do szczególnie wymagających. Szlaki są dobrze oznaczone drogowskazami, dlatego ich pokonanie nie powinno stanowić problemu.
Możecie zrobić sobie też dłuższą wycieczkę i pójść na Zamek księcia Henryka z Cieplic przez Marczyce szlakiem niebieskim. Ta trasa zajmie około 1,5 godziny.
Zamek księcia Henryka – legenda
Z Zamkiem księcia Henryka wiąże się bardzo romantyczna legenda. Pojawiają się w niej: wielka i zakazana miłość, nienawidzące się rodziny, potajemne spotkania zakochanych i ich tragiczny koniec. Ale to nie opowieść o Romeo i Julii. To historia o pannie i młodzieńcu, potomkach rodów von Reuss i Schaffgotschów. Ich rody rywalizowały ze sobą i zabroniły im się spotykać, a mimo to połączyło ich wielkie, choć zakazane uczucie. Gdy podczas jednej ze schadzek spotkali Ducha Gór, ten, wzruszony ich uczuciem, zaproponował pomoc. Poprosili, by sprawił, by łączące ich uczucie przetrwało na wieki, wbrew wszystkiemu.
Zamknięci w swoich zamkach przez okrutnych krewnych, postanowili wykopać tunel, który pozwoliłby im potajemnie się widywać w połowie drogi, w Czerwonej Dolinie. Spotkali tam ponownie Karkonosza. Ten, pamiętając swą obietnicę, poprosił ogromny grab, by objął ich swymi korzeniami. Wtedy Duch Gór zabrał ich z tego świata, by już nikt nigdy nie mógł rozdzielić zakochanych. Władca gór zasypał też tunel, by nikt nie odnalazł pary. Za karę, że rodziny von Reuss i Schaffgotschów przeszkodziły prawdziwej miłości, Karkonosz sprawił, że podupadły i już nigdy nie odzyskały swej potęgi.
Imprezy firmowe Karpacz i okolice
Zamek ten atrakcyjny jest nie tylko dla turystów indywidualnych. W Karpaczu i okolicach odbywa się mnóstwo imprez firmowych, a ich uczestnicy często zwiedzają region Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. W ruinach Zamku można urządzać gry i zabawy integracyjne dla firm. Na przykład zabawa Poszukiwanie skarbów na Zamku księcia Henryka, organizowana przez firmę eventową Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce, to świetny sposób na firmowy team building w plenerze.
Zwiedzanie Zamku – dlaczego warto?
Zamek jest zdecydowanie miejscem wartym odwiedzin. Jego romantyczny klimat idealnie wpisuje się w malownicze otoczenie. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Karkonosze. Podziwiać możecie między innymi królową tych gór, czyli Śnieżkę i niesamowite Śnieżne Kotły, a także zalew Sosnówka i pobliskie miejscowości, czyli Marczyce, Sosnówkę, Podgórzyn i Marczyce. Najlepiej wspiąć się na wieżę – na szczyt wiodą 77 stopnie. Panorama gór najlepiej widoczna właśnie stąd jest idealną nagrodą za ukończony przemarsz. Umiejscowienie Zamku księcia Henryka daje możliwość podziwiania wspaniałych formacji skalnych.
Po wędrówce możecie odpocząć na ławeczkach, a jeśli przygotujecie prowiant, w wyznaczonym do tego miejscu istnieje możliwość rozpalenia ogniska.
Informacje praktyczne
Zamek księcia Henryka czynny jest dla zwiedzających od maja do października w godzinach 10:00-17:00. W okresie październik – kwiecień, aby zwiedzić zamek i wejść na jego wieżę, powinniście umówić się telefonicznie z panem Marcinem, który dba o zamek. Dostępny jest pod numerem +48 695 558 553. W punkcie przy Zamku można kupić pamiątki.
Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:
Najczęściej zadawane pytania
Jak dostać się do Zamku księcia Henryka?
Aby zwiedzić ruiny Zamku księcia Henryka, wystarczy wybrać się na krótki spacer z Sosnówki. Droga wiedzie żółtym szlakiem. Zajmie nam zaledwie 20-30 minut. To łatwy spacer, dla każdego turysty, także dla rodzin z dziećmi. Można także wejść na Zamek od strony Marczyc albo Staniszowa.
Zamek księcia Henryka – atrakcje?
W okolicy Zamku księcia Henryka jest wiele do zobaczenia: Zalew Sosnówka, doskonale widoczny z góry; Kaplica św. Anny z Cudownym Źródłem na Grabowcu; pobliski Zamek Chojnik; oblegany przez turystów Karpacz. Każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Zwiedzanie Zamku księcia Henryka na wzgórzu Grodna?
Zamek księcia Henryka można zwiedzać od wiosny do jesieni. Otwarty jest codziennie od maja do października, w godz. 10-17. W innych terminach trzeba umówić się na zwiedzanie telefonicznie.
Zamek księcia Henryka parking?
Jeśli chcemy zostawić samochód u podnóża Zamku księcia Henryka, możemy to zrobić w Sosnówce, przy ulicy Złoty Widok 7. Przygotowano tam polanę przed wejściem do lasu. Jeśli chcemy wejść na Zamek z Marczyc, parking znajdziemy przy niebieskim szlaku.
Zamek księcia Henryka cennik?
Bilety wstępu na Zamek księcia Henryka nie są drogie. Kosztują 3 zł ulgowe (dla uczniów i emerytów) oraz 5 zł bilety normalne. Cały dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na utrzymanie i renowację budowli.