Wąwóz Myśliborski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowym Chełmy koło Jawora. Jest zlokalizowany na Pogórzu Kaczawskim i przecina go potok Jawornik. Wąwóz leży w obszarze Krainy Wygasłych Wulkanów, który przypomina o bardzo starym geologicznie pochodzeniu tutejszych terenów. Idealnymi puntami wypadowymi do Wąwozu jest miejscowość Myślibórz, Myślinów a także Jakuszowa, w pobliżu których położony jest park.
Wąwóz Myśliborski rozciąga się na długości 4,5 km. Tworzy malowniczą trasę z ciekawymi formami geologicznymi, otoczonymi rzadkimi kompozycjami roślinnymi, objętymi ochroną. Główną atrakcją wąwozu są Małe Organy Myśliborskie. To pomnik przyrody i wysoka na 40 m ściana zbudowana ze słupów bazaltowych, przypominających piszczałki kościelnych organów. Organy znajdują się w pobliżu niewielkiego Wzgórza Rataj (350 m n.p.m.). Niegdyś stała na nim średniowieczna warownia. W tej chwili zostały z niej niewielkie fragmenty, którym warto się bliżej przyjrzeć.
Wąwóz Myśliborski – informacje dla turystów
Wycieczkę warto zacząć w Myśliborzu, na terenie którego położony jest Wąwóz Myśliborski. W miejscowości znajduje się dobrze oznakowany, płatny parking (koszt parkingu to ok. 5 zł), zlokalizowany u wylotu Wąwozu, przy ścieżce przyrodniczej „Wąwóz Myśliborski”, której bieg zapętla się z powrotem w kierunku parkingu. W dobrą pogodę warto wziąć ze sobą prowiant, ponieważ w pobliżu parkingu znajduje się miejsce na ognisko.
Przejeżdżając przez Myślibórz w kierunku szlaku, warto zwiedzieć samą miejscowość a także znajdujący się tam neogotycki zamek. Inną drogą do Wąwozu Myśliborskiego jest wyjście z Jakuszowa czarnym szlakiem – sama wieś jest bardzo ładna i warto przyjrzeć się znajdującym się tu zabudowaniom i pałacowi.
Udając się do Wąwozu Myśliborskiego warto się także rozglądać po okolicach Pogórza Kaczawskiego i przyglądać się niepozornym stożkom, których wiele w tej okolic – wygasłym wulkanom. Na ścieżce trzeba zwrócić szczególną uwagę na wychodnię łupków serycytowo-chlorytowych. Zachwyca mnogość bazaltowych ciosów a także znajdująca się pod ochroną paproć – języcznik zwyczajny. Na wiele z tych punktów zwrócicie uwagę dzięki tablicom dydaktycznym rozmieszczonym na szlaku.