Park Zdrojowy w Cieplicach

Wstęp

Bezpłatny

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

przyrodnicze

Miesiące otwarcia

Cały rok

Położony w słynącej z wód termalnych uzdrowiskowej części Jeleniej Góry, Park Zdrojowy w Cieplicach to jedna z atrakcji regionu. Odzwierciedla styl ogrodów angielskich, zachwycając swą niepowtarzalną urodą mieszkańców i turystów.

Historia Parku Zdrojowego w Cieplicach 

Legenda głosi, że tutejsze lecznicze źródła zostały odkryte pod koniec XII wieku przez księcia Bolesława Wysokiego. W jaki sposób? Podczas polowania, biegnąc za rannym jeleniem zobaczył, że zwierzę weszło do wody, mocząc ranę. I rana się zagoiła, dzięki leczniczym właściwościom tych wód. W XVII wieku Cieplice były już znanym i uznanym uzdrowiskiem. Zjeżdżali tu kuracjusze z całego regionu – Czech, Polski, Niemiec. 

Park Zdrojowy w Cieplicach

Sam Park Zdrojowy założony został w 1713 roku w ogrodzie warzywnym należącym do rodu Schaffgotschów, których pałac do dziś istnieje w Cieplicach. Schaffgotschowie zostawili sobie do prywatnego użytku jedynie niewielki kawałek ogrodu, tak zwany Schlosspark. Resztę czyli Kurpark udostępnili mieszańcom Cieplic i kuracjuszom.

Park zaplanowano w stylu francuskim, jednak ostatecznie, w XIX wieku, stał się typowym parkiem angielskim. Wytyczono wtedy układ ścieżek i klombów, zaplanowano miejsca na fontanny, domki, kapliczki i posągi. Zbudowano też muszlę koncertową i teatr.

Blok CTA

Wypoczynek w górach, wesela, eventy firmowe?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

Park Zdrojowy w Cieplicach – atrakcje

Park Zdrojowy w Cieplicach jest najczęściej wybieranym miejscem na spacery. Można tu spotkać zarówno mieszkańców regionu, turystów, jak i kuracjuszy. Na terenie Parku Zdrojowego znajdziemy wiele niezwykłych obiektów. Należą do nich m.in:

  • Pawilon uzdrowiskowy Edward z przepiękną fontanną. To najstarszy cieplicki budynek sanatoryjny, pochodzi z XIX wieku. Kilkakrotnie przebudowywany, znany z sali restauracyjnej z dawnymi malowidłami.
  • Pałac Schaffsgotchów, który jest obecnie filią Politechniki Wrocławskiej – to najsłynniejszy zabytek Cieplic. Powstał w latach 1784-1789. Ma aż 81 metrów długości!
  • W dawnym Pawilonie Zdrojowym znajduje się Galeria w stylu klasycystycznym z końca XVIII wieku, zaprojektowana przez wrocławskiego architekta Carla Gottfrieda Geisslera. Wewnątrz mieściła się sala koncertowa, salon gier towarzyskich, czytelnia, palarnia cygar i restauracja.
  • Teatr Zdrojowy, powstały w latach 30. XIX wieku, według projektu legnickiego architekta Alberta Tollberga. Z czasem Teatr połączono z sąsiednią Galerią. Możemy tam podziwiać odrestaurowane oryginalną dekoracje i malatury.
  • Pomnik królowej Marysieńki Sobieskiej, która pod koniec XVII wieku przebywała w Cieplicach.
Park Zdrojowy w Cieplicach

Ponadto w jednym z budynków, o charakterystycznej szachulcowej budowie, mieści się odwiert wody termalnej. W parku znajdziemy także muszlę koncertową zbudowaną około 1930 roku. Do dziś jest zachowana w dość dobrym stanie i co ciekawe, wciąż odbywają się w niej koncerty.

Deptak w Cieplicach

W latach 2010-2012 Park Zdrojowy przeszedł rewitalizację, której celem było przywrócenie dawnego wyglądu, dlatego prace objęły niemal wszystkie jego elementy. Alejki parkowe zyskały nową nawierzchnię, zrezygnowano z pokrycia asfaltowego, które budziło wiele kontrowersji. Wybudowano trzy nowe fontanny, zadbano również o nowe stylizowane lampy oraz ławki. W parku przybyły nowe nasadzenia, odtwarzające dawną część leśną i parkową. Wyremontowano też Teatr Zdrojowy oraz scenę. Cały Park Zdrojowy został otoczony żeliwnym, pięknie stylizowanym ogrodzeniem.

Park Zdrojowy Cieplice – ciekawostki

  • Cieplice-Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce
  • W 1687 roku gościła tutaj sama królowa polska Marysieńka Sobieska. Razem z nią Cieplice odwiedziła rodzina oraz oficjele i dwór, w sumie 1,5 tysiąca osób! Bagaże przywieziono na 100 wozach.
  • Park Zdrojowy zajmuje prawie 16,5 hektara i jest największym parkiem w regionie.

Atrakcje przyrodnicze – Park Zdrojowy w Cieplicach

Park Zdrojowy w Cieplicach to też niezwykła roślinność. Aż 68% powierzchni parku zajmują drzewa. Znajdziemy tutaj w sumie 78 różnych gatunków drzew oraz 30 gatunków krzewów. Wiele drzew z racji swojego wieku i rozmiarów kwalifikuje się do objęcia ochroną. W parku spotkamy zarówno pospolite gatunki roślin (klony, buki, lipy, dęby, świerki), jak i te egzotyczne, takie jak: magnolie, tulipanowce, surmię wielkokwiatową czy ambrowce balsamiczne. Inne ciekawe gatunku to budleja Dawida, kolkwicja chińska, miłorząb dwuklapkowy. Drzewa zamieszkiwane są przez liczne wiewiórki, które doskonale czują się na tym wielkim obszarze.

W parku spotkać możemy także różne gatunki ptaków, choćby szpaki, dzięcioły, sikorki, kosy i sójki. Tak więc spacer po Parku Zdrojowym to lekcja przyrody w terenie!

Informacje praktyczne

  • przez Park Zdrojowy w Cieplicach przebiegają dwa szlaki turystyczne: zielony do Karpnik oraz żółty do Sosnówki i Karpacza Górnego,
  • w Parku Zdrojowym dzieci nie będą się nudzić – jest tam plac zabaw,
  • na pobliskim deptaku są bary, restauracje i cukiernie,
  • zaraz obok parku znajdują się Termy Cieplickie – kompleks basenów termalnych.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Jakie zabytki znajdują się na terenie parku?

Wszystkie budynki, jakie spotkamy w parku, zasługują na uwagę. To m.in. pawilon uzdrowiskowy "Edward" z fontanną, Teatr Zdrojowy czy muszla koncertowa. Także poza terenem parku nie brakuje wielu ciekawych zabytków związanych ze znajdującym się w Cieplicach uzdrowiskiem.

Czy Park Zdrojowy w Cieplicach zapewnia atrakcje dla dzieci?

Najmłodsi z pewnością przyjemnie spędzą czas na znajdującym się na terenie parku placu zabaw. Do ich dyspozycji jest m.in. zjeżdżalnia oraz instalacja do wspinaczki. Całość jest wykonana głównie z drewna. Ponadto na pobliskim deptaku znajdziemy uwielbiane przez dzieci i dorosłych lodziarnie.

Co warto zwiedzić w Cieplicach i okolicy?

Karpacz i okolice oferują wiele atrakcji dla turystów. Zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii. Oto kilka propozycji miejsc, które warto zobaczyć w Karpaczu i okolicach: norweska, drewniana Świątynia Wang z XII wieku; Szklarska Poręba, znana z pięknych krajobrazów i licznych szlaków turystycznych; Karkonoski Park Narodowy czyli Śnieżka oraz wiele innych szczytów, zachwycające wodospady, malownicze doliny; XIII-wieczny zamek Chojnik, zbudowany na szczycie góry o tej samej nazwie, oferujący wspaniałą panoramę Karkonoszy; Jagniątków i Sosnówka – urokliwe miejscowości letniskowe położone obok Karpacza, znane z pięknych krajobrazów; Sztolnie Kowary – kompleks dawnych kopalń uranu, który został przekształcony w podziemne muzeum; Wodospad Kamieńczyka – największy wodospad Karkonoszy. To tylko kilka propozycji miejsc, które warto zobaczyć w Karpaczu i okolicach. Karkonosze to ogromny obszar pełen atrakcji turystycznych, więc warto poszukać jeszcze innych ciekawych miejsc.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę