Zalew Sosnówka to sztuczny zbiornik wodny znajdujący się na terenie gminy Podgórzyn, między miejscowościami Sosnówka a Marczyce. Zalew Sosnówka powstał w miejscu dawnych stawów rybnych, a jego budowa ukończona zastała w 2001 roku. Jest on źródłem wody pitnej dla Jeleniej Góry i okolic. Warto wiedzieć, że zalew Sosnówka pełni także rolę zbiornika retencyjnego.
Zalew Sosnówka – niezwykle atrakcyjne położenie
Zalew Sosnówka Karkonosze – w ten sposób często szuka się tej atrakcji w sieci, a to z uwagi na jej lokalizację. Zbiornik znajduje się bowiem u stóp przepięknych szczytów Karkonoszy. Zwiedzając zamek księcia Henryka położony na Wzgórzu Grodna, najwyższego szczytu Gór Łomnickich, możemy podziwiać przepiękną panoramę zbiornika.
Pierwotnie zalew Sosnówka miał służyć również jako miejsce pozwalające na rekreację i wypoczynek. Niestety błędy konstrukcyjne, które ujawniły się na przestrzeni lat i spowodowały problemy ze szczelnością zapory, nie pozwoliły na realizację tych zamierzeń. Wciąż jednak trwają prace, dzięki którym z czasem zalew zyska także nową funkcjonalność. Póki co jednak próżno szukać w internecie informacji na temat zalew Sosnówka plaża, ponieważ takiej nie ma.
Zalew Sosnówka spacer
Spacery wokół zbiornika pozwalają podziwiać zarówno sam zalew, jak i miejscowość oraz okoliczne szczyty górskiej i zamek księcia Henryka. A także ciekawą architekturę Sosnówki. W odległości zaledwie 300 m od zbiornika znajduje się Dwór Korona Karkonoszy. Stąd spacer nad Zalew Sosnówka zajmie zaledwie kilka minut, w dodatku pozwala po drodze podziwiać wspaniałe widoki. Ta trasa spacerowa wiedzie wzdłuż jednego z zasilających zalew potoku – Sośniaka. Ciekawostką jest, że końcowy odcinek potoku ukryty jest pod ziemią, bo jego bieg został sztucznie zmieniony na potrzeby budowy zalewu.
Brzeg zbiornika zalew Sosnówka Karkonosze od południa wyznacza podnóże Pogórza Karkonoskiego. Od północy granicą jest szosa łącząca Sosnówkę i Podgórzyn. Część zalewu od zachodu i północy ograniczona jest ziemnymi wałami i betonową tamą. Od zalewu wiedzie także bardzo przyjemny szlak spacerowy na zamek księcia Henryka. Jego przejście powinno zająć ok. 30-40 minut.
Zalew Sosnówka leży w Karkonoszach, w miejscowości o tej samej nazwie. Sosnówka koło Karpacza niemal graniczy z Karpaczem, z którego można tu dotrzeć pieszo, komunikacją miejską lub samochodem. Bardzo ciekawą trasę pieszą wyznacza nam żółty szlak. Po drodze będziemy mogli zobaczyć między innymi kościół Wang oraz kaplicę św. Anny i wypływające spod jej ołtarza Dobre Źródło. Podobno ma ono również magiczne właściwości i osobom pijącym jego wodę przynosi szczęście. W pobliżu znajduje się również bardzo ciekawa skała zwana Patelnią. Już w pogańskich czasach uznawano, że jest ona jednocześnie źródłem mocy. Współcześnie niektórzy twierdzą, że miejsce to może być czakramem, podobnie jak krakowski Wawel.
Zalew Sosnówka legendy
Nazwa potoku Czerwonka, zasilającego zbiornik, nawiązuje do Czerwonej Doliny, gdzie ma on swoje źródło. Miejsce to wiąże się z ciekawą miejscową legendą. Otóż Czerwona Dolina udzieliła schronienia parze zakochanych. Najpierw stanowiła miejsce ich schadzek, a potem pozwoliła, by zaznali wiecznego spokoju na jej gościnnych łąkach. A było to tak…
Potomkowie możnych okolicznych rodów, von Reuss i Schaffgotschów, zapalali do siebie ogromnym uczuciem. Jednak ich rodziny nie akceptowały tej miłości i nie godziły się na związek. Pewnego razu, gdy młodzi wymknęli się na potajemne spotkanie w połowie drogi między swymi zamkami – Chojnikiem i zamkiem księcia Henryka, właśnie w Czerwonej Dolinie, spotkał ich wszechmocny Duch Gór. Wzruszony ich uczuciem spytał, jak może im pomóc. Narzeczeni poprosili, aby sprawił, by ich miłość nigdy nie wygasła, wbrew woli rodów von Reuss i Schaffgotschów, chcących za wszelką cenę ich rozdzielić. Obiecał im to.
Gdy rodziny uwięziły pannę i młodzieńca w swych zamkach, para zakochanych zaczęła kopać tunel, by móc się znowu zobaczyć. W końcu spotkali się pod korzeniami grabu, właśnie w Czerwonej Dolinie. Przytulili się do siebie najmocniej, jak to tylko możliwe, drzewo objęło ich swymi korzeniami, a Duch Gór, zgodnie z daną obietnicą, zabrał z tego świata i zasypał tunel. Ich rody wkrótce podupadły i już nigdy nie odzyskały dawnej świetności. Była to kara zesłana przez Karkonosza na okrutnych rodziców za to, że nie potrafili docenić prawdziwej miłości i unieszczęśliwili swe dzieci.
Gdzie nocować w okolicy zalewu?
Karkonosze hotel nad zalewem Sosnówka, gdzie nocować w Sosnówce? Takie pytanie zadają sobie turyści, chcący zatrzymać się w tej klimatycznej wczasowej miejscowości leżącej nad zalewem, poszukując obiektu jak hotel zalew Sosnówka. Tymczasem zalew Sosnówka noclegi – to nie problem! Mamy tam do wyboru zabytkowe wille, urokliwe dworki i dwory, duże hotele albo powstające ostatnimi laty jak grzyby po deszczu apartamenty do wynajęcia. Obiekty dla każdego turysty i na każdą kieszeń. Dla gości weselnych, firmowych, na zjazdy rodzinne albo dla turystów indywidualnych – par, grup przyjaciół czy rodzin z dziećmi.
Praktyczne informacje
Ten sztuczny zbiornik wodny ma powierzchnię około 160 ha i mieści aż 14 mln m3 wody. Posiada owalny kształt, jest długi na 1,2 km i szeroki na 1 kilometr. Jego budowa trwała od roku 1986 do 2001, kiedy to zastał oddany do użytku. Długość zapory czołowej mierzona po jej koronie to 1465 m, a największa wysokość 18,4 m. Na koronie zapory powstał pas drogowy, służy on jednak jedynie do celów eksploatacyjnych. Zalew Sosnówka nietrudno jest znaleźć, najprościej mówiąc, położony jest na trasie między Jelenią Górą a Karpaczem, przy drodze nr 366, w miejscowości, od której wziął swoją nazwę.
Pewnym minusem tego miejsca jest brak infrastruktury umożliwiającej jego rekreacyjne wykorzystanie. Jednak ciągle trwają prace i starania, aby dostosować konstrukcję zbiornika do nowych potrzeb – w taki sposób, by można było uprawiać na nim sporty wodne i udostępnić go turystom.
Wypoczynek lub imprezy w górach?
Jednak sam zalew Sosnówka Karkonosze stanowi przepiękne tło do romantycznych sesji zdjęciowych, dlatego warto wykorzystywać jego urok w każdy możliwy sposób.
Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy
O zbiorniku:
Jakie wymiary ma zbiornik Sosnówka?
Zbiornik Sosnówka ma imponujące wymiary. Długość zbiornika wynosi 1,2 km, a szerokość 1 km. Wypełniony wodą zajmuje ok. 145-170 ha powierzchni. Mieści się w nim do 14 mln metrów sześciennych wody. Zalew Sosnówka jest doskonale widoczny z okolicznych wzgórz i z Zamku księcia Henryka.
Czy w zalewie Sosnówka można się kąpać?
Zalew nie pełni funkcji rekreacyjnej, nie można się więc w nim kąpać. Niemniej jego widok, na przykład z Zamku księcia Henryka, zapiera dech w piersiach. Można także przespacerować się wokół zapory. To świetne miejsce na wypoczynek w górach.
Gdzie leży zalew Sosnówka?
Zalew Sosnówka położony jest w miejscowości letniskowej o tej samej nazwie, zaledwie kilka kilometrów od Karpacza i kilkanaście od stolicy regionu, Jeleniej Góry. W samym sercu Karkonoszy mamy możliwości podziwiania krajobrazu gór i zalewu jednocześnie.