Mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów (484 m n.p.m.) Góra Witosza w Staniszowie od wielu lat stanowi znakomity punkt widokowy, z którego rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Karkonoszy. Na szczycie góry, na który prowadzą kamienne schodki, znajduje się pozostałość cokołu pomnika Otto von Bismarcka. Po drodze na turystów czeka jeszcze cały szereg atrakcyjnych jaskiń – Skalna Komora, Ucho Igielne, Pustelnia oraz różnego rodzaju interesujących form skalnych.
Gdzie dokładnie znajduje się Góra Witosza?
Góra Witosza znajduje się w centralnym rejonie Kotliny Jeleniogórskiej. Jest drugim, co do wielkości, szczytem Wzgórz Łomnickich. Góra Witosza nie jest szczególnie obleganym obiektem, idealnie nadaje się zatem na samotną wyprawę w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Na jej szczyt prowadzą wygodne granitowe 318-stopniowe schody, które znacznie ułatwiają wspinaczkę.
Jakie atrakcje czekają w drodze na szczyt Góry Witosa w Staniszowie?
Z Górą Witosa związanych jest wiele ciekawych lokalnych historii. Wspinaczka na górę to nie tylko szansa na zobaczenie zachwycającej panoramy Karkonoszy, ale także możliwość obcowania z legendarnymi jaskiniami i formacjami skalnymi mijanymi w drodze na szczyt. Pierwszą z nich jest Skalna Komora – sztucznie powiększona jaskinia rumowiskowa stanowiąca swoiste schronisko, powstałe wskutek wybrania stąd zalegającej ziemi. Żeby do niej wejść należy nieco zboczyć z głównej ścieżki, ale uwaga – zejście do jaskini łatwo przegapić!
Kolejną atrakcję, mijaną w drodze na szczyt, jest Ucho Igielne – jaskinia szczelinowo-rumowiskowa ze skalną ławą, która doskonale nadaje się na „dziki nocleg” podczas letniego odkrywania uroków okolicy. Nieco wyżej znajduje się przesmyk zwany Skalną Uliczką, nad którą ukryte jest wejście do kolejnej atrakcji – Pustelni, czyli jaskini szczelinowej zamieszkiwanej na przełomie XVI i XVII wieku przez pustelnika – Hansa Richmanna.
Pustelnik przez miejscowych nazywany był Karkonoskim Wernyhorą (Nostradamusem), dlatego jego jaskinia na Górze Witosza jest nazywana także „Pustelnią Latającego Proroka”. Richmann potrafił bowiem przepowiadać przyszłość. Przewidział m.in. pożar Jeleniej Góry w 1634 roku, rozbiory Polski oraz wybuch II Wojny Światowej, a nawet blisko współczesności – ocieplenie klimatu. Podobno Richmann potrafił lewitować i teleportować się w dowolne miejsce, dlatego przez niektórych posądzany był o kontakty z diabłem. Zdaniem świadków, Richmann na co dzień był niemową i odzyskiwał głos jedynie podczas swoich niesamowitych wizji. Na jego nagrobku widnieje napis: „człowiek, który miał dziwnie w głowie”.
Szczyt Góry Witosza w Staniszowie nazywany jest także Wieżą Bismarcka. Po drodze na szczyt zlokalizowanych jest kilka całkiem okazałych bloków skalnych, które stanowiły podstawę wybudowanego na szczycie w 1901 roku monumentu upamiętniającego Otto von Bismarcka – „Żelaznego” Kanclerza Niemiec. Monument miał14 metrów wysokości, ale do dziś na szczycie zachowały się wyłącznie jego fragmenty – solidny cokół i porozrzucane wokół kamienne bloki.
Obok rumowiska znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się zjawiskowa panorama na Karkonosze – od Śnieżki, poprzez Śnieżne Kotły i Karkonoski Padół Śródgórski, po Szrenicę. Na miejscu czasem można zaobserwować także wyjątkowo ciekawe zjawisko – Widmo Brockenu, który ma miejsce, gdy nasz cień rzucany na chmury powoduje powstanie charakterystycznej aureoli. Podobno każdy, kto zobaczy to zjawisko trzykrotnie, zakończy swoje życie w górach.
Jak dotrzeć do Góry Witosza w Staniszowie?
Do Staniszowa najłatwiej dotrzeć bezpośrednio z Jeleniej Góry, kierując się drogą na Sosnówkę i Borowice. Trasę można pokonać również pieszo – szlakiem zielonym lub żółtym. Staniszów znajduje się ok. 7 km od Jeleniej Góry i ok. 12 km od Karpacza. Staniszów był kiedyś niezwykle atrakcyjną bazą wypadową. Znajdowały się tu dwa przepiękne pałace – „pałac na wodzie” i Pałac w Staniszowie, w których dziś mieszczą się hotele. Dokładnie stąd wytyczono ścieżki spacerowe prowadzące bezpośrednio na Górę Witosza.