Kalevala to jedyna na świecie lapońska wioska położona poza Finlandią. Prowadzi ją małżeństwo pasjonatów, którym udało się idealnie odtworzyć atmosferę fińskiej kultury. Czeka tu na gości mnóstwo atrakcji oraz możliwość noclegu w dotąd niespotykanych warunkach m.in. całorocznym namiocie ogrzewanym, wiszącym namiocie, namiocie Wikinga lub Domku Muminków. Miejsca noclegowe wyposażone są beczki kąpielowe i tradycyjne fińskie sauny. Tuż obok postawiono chaty z grillami, wokół których ochoczo biegają renifery i psy zaprzęgowe. Nie wybierasz się w najbliższym czasie do Finlandii? Kalevala wioska lapońska jest bliżej niż myślisz!
Borowice – tu bije serce karkonoskiej Laponii!
Kalevala powstała na końcu świata, tzn w ostatniej wiosce pod górami. Wybór Karkonoszy, a konkretnie Borowic na siedzibę tradycyjnej wioski lapońskiej nie był przypadkowy. Tutejsza przyroda bardzo przypomina tą, która króluje w Skandynawii.
Wszystkie elementy konstrukcyjne, z których powstały namioty i wszelkiego rodzaju zabudowania zostały zrobione w Finlandii z oryginalnego tamtejszego drewna. Co ciekawe, przy ich konstrukcji bezpośrednio pracował twórca namiotów do popularnego serialu „Wikingowie”.
Rozgość się w Domku Muminków lub zawiśnij w namiocie nad ziemią!
Nocleg w wiosce lapońskiej w Borowicach nie przypomina zwykłego biwakowania w lesie lub nad jeziorem. To wkroczenie w prawdziwie fiński świat rodem z pradawnych legend i bardziej współczesnych bajek autorstwa Tove Jansson. W wiosce o każdej porze roku może jednocześnie zamieszkać 33 gości. Namioty wyposażone są w wygodne futony, pościel, ręcznik i szlafroki.
W każdym namiocie standardowym znajduje się komfortowe miejsce dla czterech osób, w namiocie Wikinga dla 2 osób, a w namiocie wiszącym od 1 do 4 osób. Z kolei w Domku Muminków oprócz sypialni dla dwóch osób, znajdziemy uroczy pokój zabaw dla dzieci. Charakterystyczny niebieski Domek Muminków wykonał osobiście Matti Kivijarvi z Finlandii. Każdy, niezależnie od wieku, kto zawsze chciał być częścią historii o muminkach, może w niej przenocować, by choć na chwilę oddać się dziecięcym marzeniom.
Wypocznij w strefie SPA lub weź udział w licznych atrakcjach!
Na terenie wioski znajduje się strefa SPA, oddzielna dla kobiet i dla mężczyzn, w której można skorzystać z tradycyjnej kąpieli w bali lub sauny fińskiej. Do dyspozycji gości oddano duży namiot przeznaczony do przygotowywania i spożywania posiłków oraz całkiem pokaźny grill. Posiłki można spożywać w namiocie lub pod gołym niebem. W wiosce znajdują się także liczne małe domki, które pełnią różnego rodzaju konkretne funkcje, np. Maitolaituri – domek z kanką na mleko, czy Niliaitta – budka na zamówione wcześniej posiłki. Goście mają tu także swobodny dostęp do prądu i WiFi.
Niewątpliwą atrakcje tego miejsca stanowią także zwierzęta – renifery, sprowadzone bezpośrednio z Finlandii oraz sympatyczne, łagodne i opiekuńcze psy husky. Jedne z psów jest prezentem od fińskiego Ministra, by czujnie strzegł całej wioski i tutejszego Instytutu Kultury Fińskiej.
Zimą wioskę odwiedza Święty Mikołaj, co warto uwzględnić rezerwując termin pobytu. Innymi atrakcjami organizowanymi na miejscu są m.in. Wycieczki po lasach i górach, rajdy saneczkowe, warsztaty lapońskiego rękodzieła, festyny i inne wydarzenia kulturalne oraz seanse filmowe.
Wesele, impreza firmowa lub z przyjaciółmi?
Kalevala wioska lapońska– magiczne miejsce na chwilę lub na dłużej!
W wiosce lapońskiej w Borowicach da się odczuć nie tylko wszechogarniający spokój, ale także ogromny szacunek do przyrody. Kalevalę można zwiedzić w ramach godzinnego spaceru lub zamieszkać w niej na dłużej. Na miejscu można odwiedzić fińską kawiarnię, która mieści się w małej, uroczej, czerwono-białej chatce. Można w niej skosztować lokalnych specjałów a także oryginalnej fińskiej herbaty, kawy i kakao. Na miejscu znajduje się także mały ryneczek fiński – Kauppatoti, gdzie można zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki.
Jak trafić do wioski lapońskiej w Borowicach?
Lapońska wioska w Borowicach mieści się zaledwie 11 km od Karpacza. To doskonała baza wypadowa podczas dłuższych wypraw w góry. Poza sezonem Kalevalę można zwiedzać tylko w weekendy. Z uwagi na obecność innych zwierząt, nie można wchodzić do wioski z własnymi zwierzętami.