Kaskada Myi to 5-metrowy, czwarty pod względem wielkości wodospad w polskim paśmie Karkonoszy. Położona jest na wysokości 547 m n.p.m. w Karkonoskim Padole Śródgórskim w Przesiece w pobliżu wodospadu Podgórnej. Kaskadę Myi tworzą trzy charakterystyczne progi skalne, które sprawiają, że przepływająca po pionowych zboczach woda robi naprawdę spore wrażenie na turystach.
Czym zachwyca turystów Kaskada Myi?
Karkonosze to nie tylko góry, ale również woda tworząca zachwycające kaskady i wodospady. Okolice Kaskady Myi to niezwykle malownicze miejsce. Porasta je gęsty las świerkowy, a brak wydeptanych szlaków dodaje temu miejscu jeszcze większej tajemniczości i swoistego piękna. Kaskada Myi powstała podczas alpejskich ruchów górotwórczych, czyli w ostatnim okresie globalnych fałdowań górotwórczych. O ostatecznym kształcie kaskady Myi zadecydowało zlodowacenie czwartorzędowe.
Kaskadę Myi warto odwiedzić tuż po roztopach lub intensywnych opadach, które dodatkowo wzmacniają nurt wody, sprawiając, że jej szum słychać już z daleka. Kaskadę Myi często nazywa się młodszą siostrą wodospadu Podgórnej. Choć Kaskada Myi jest znacznie mniejsza, robi niesamowite wrażenie na turystach, podobnie jak sama wąska dolina Myi.
Potok Myja swoje źródła skrywa na północno-zachodnim zboczu Smogorni na wysokości 1275 m n.p.m. Stanowi prawy dopływ Podgórnej o długości ok. 5 km. Dolina Myi miejscami ma charakter skalistego, głęboko wciętego w podłoże jaru. Potok płynie po granicie i jego zwietrzelinie, często po progach skalnych, tworząc liczne wodospady i kaskady, z których największym jest właśnie Kaskada Myi. Potok Myja tworzy ciekawą dolinę, która stanowi szczególna atrakcję zwłaszcza w swojej górnej części. To tam ze zboczy wyrastają imponujące pod względem wysokości filary skalne – Szwedzkie Skały, Słup i Zamczysko, których wysokość dochodzi nawet do 30 metrów.
W pobliżu Kaskady Myi, na prawym brzegu rzeki Myja, rosną połączone pniami świerk z bukiem, które wzbudzają wielkie zainteresowanie przybywających tu turystów. Nie mniej atrakcyjna od samego wodospadu jest także sama droga do Kaskady Myi. Po drodze na turystów czekają także inne mniejsze kaskady i wodospady, a sama ścieżka jest wąska oraz gęsto pokryta korzeniami i kamieniami.
Okolica jest bujnie pokryta różnego rodzaju roślinnością, co nadaje temu miejscu dodatkowego „dzikiego charakteru”. W okresie zimowym Kaskada Myi zamarza, tworząc nie mniej atrakcyjny lodospad. Droga do kaskady może być wtedy oblodzona, na co należy uważać planując zimowy spacer.
Jak najłatwiej dotrzeć do Kaskady Myi?
Kaskada Myi położona jest w Przesiece – podgórskiej miejscowości niedaleko Jeleniej Góry i Karpacza. Wioska leży w dolinie trzech potoków: Czerwienia, Myi i Podgórnej, na wysokości ok. 480-650 m n.p.m. Pod koniec XIX wieku Przesieka była popularniejsza od samego Karpacza i stanowiła znany sudecki ośrodek sportów zimowych. Obecnie panuje tu znacznie większy spokój, co tym bardziej przyciąga miastowych. Zaletą Przesieki jest jej doskonałe skomunikowanie z Jelenią Górą. Przez przesiekę prowadzą także najbardziej popularne szlaki turystyczne prowadzące na karkonoskie szczyty.
Wesele, impreza firmowa lub z przyjaciółmi?
Do Kaskady Myi z Przesieki najłatwiej dojść bezpośrednio od parkingu przy wodospadzie Podgórnej. Do Kaskady Myi nie prowadzi jednak żaden szlak, a jedynie strzałka i tablica informacyjna umieszczone bezpośrednio za mostkiem. W sumie droga od parkingu do kaskady liczy sobie zaledwie 500 metrów.
Każdy, kto planuje dokładniej zwiedzić okolice Przesieki i Kaskady Myi powinien odwiedzić także inne atrakcje m.in. wodospad Podgórnej, Kamień Waloński i Chybotek. W ostatnich latach uwagę turystów przykuwa także tutejszy Ogród Japoński – Siruwia, który znajduje się nieopodal Kaskady Myi. Na terenie wokół stawów, strumieni, wodospadów i charakterystycznych drewnianych budowli znajdują się setki interesujących krzewów, roślin iglastych i bylin. Na najmłodszych turystów czeka tu także wciągający na długie godziny park rozrywki ze zjeżdżalniami tunelowymi i drabinkami sznurkowymi.