Dolny Śląsk kryje wiele atrakcji i tajemnic. Jedną z nich są Kolorowe Jeziorka, które znajdują się w Rudawskim Parku Krajobrazowym niedaleko Kamiennej Góry, we wsi Wieściszowice.
- Kolorowe Jeziorka – wszystkie kolory tęczy
- Jeziorko Purpurowe
- Jeziorko Błękitne
- Jeziorko Żółte
- Jeziorko Zielone
- Kolorowe Jeziorka – trasy turystyczne
- Kolorowe Jeziorka na zdjęciach
- Kolorowe Jeziorka noclegi
- Kolorowe Jeziorka – informacje praktyczne
- Ważne informacje
- Kolorowe Jeziorka – jak dojechać?
- Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:
Kolorowe Jeziorka to kompleks czterech różnokolorowych stawów u podnóża Wielkiej Kopy. Położone są w pobliżu wsi Wieściszowice, w Rudawskim Parku Krajobrazowym na Dolnym Śląsku. To wyjątkowe miejsce – wystarczy wspomnieć, że w 2011 roku Kolorowe Jeziorka w plebiscycie na nowe 7 Cudów Polski, ogłoszonym przez National Geographic Traveler, zajęły 3. miejsce.
Jeziorka powstały w wyniku zalania wodą dawnych terenów górniczych, w miejscu byłej kopalni pirytu. Piryt to łatwo iskrzący się, szczególnie gdy uderzymy w niego krzesiwem, minerał żelaza,. W przemyśle wykorzystuje się go do produkcji farb o zabarwieniu brunatnym i czerwonym. Przydatny bywa również przy wyrobie biżuterii, bo jest podobny do złota. A ponieważ jego wartość jest dużo niższa, bywa nazywany „złotem głupców”. W przeszłości był cenny właśnie z uwagi na to, że mocno iskrzy – dzięki temu można go było wykorzystywać w zamku kołowym broni palnej. Kopalnie pirytu działały na tym terenie od końca XVIII wieku. Największa i najstarsza z nich (1785 r.), o nazwie Hoffnung dała początek Jeziorku Purpurowemu. Na terenie kopalni Neues Glück powstało Błękitne Jeziorko, a na Gustav Grube – Zielone.
Kolorowe Jeziorka – wszystkie kolory tęczy
Kolorowe Jeziorka to grupa czterech jezior o różnym zabarwieniu, w zależności od minerałów, które dominują w danym zbiorniku: purpurowym (związki żelaza), błękitnym (związki miedzi), żółtym (związki siarki) i zielonym. Natężenie ich barwy może się zmieniać, zależnie od ilości opadów i nasłonecznienia.
Jeziorko Purpurowe
Purpurowe Jeziorko leży na wysokości 560 m n.p.m. Jego rozmiar to ok. 110×430 m. Swoją barwę zawdzięcza związkom żelaza i siarki. Jego odczyn jest na tyle kwaśny, że żadna roślinność nie jest w stanie się w nim rozwinąć, jednak otacza je piękna, soczyście zielona przyroda. Ponadto jego nieregularny kształt podkreślają piaskowe skarpy, pachnące siarką. Otoczone wysokimi skałami, budzi największy zachwyt turystów. W dodatku czasem można w wodzie zobaczyć złotawe drobinki pirytu…
Jeziorko Błękitne
Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) usytuowane jest na 635 m n.p.m. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. Jest podłużne, ma rozmiar około 50×150 m. Woda w nim jest bezwonna, warto więc posiedzieć na usytuowanych wkoło ławkach i podziwiać jego kolor – tak wyjątkowy, że wiele osób twierdzi, iż zdjęcia tego zbiornika to fotomontaż.
Jeziorko Żółte
Jeziorko Żółte leży na wysokości 555 m n.p.m. Część trasy wokół niego prowadzi przez pieczarę w skale, co stanowi dodatkową atrakcję. Niestety jeziorko to okresowo wysycha, warto więc przyjechać po obfitych deszczach. Otacza je mocny, charakterystyczny zapach siarki.
Jeziorko Zielone
Zielone Jeziorko leży najwyżej, bo na wysokości 730 m n.p.m. Inna jego nazwa to Czarne Jeziorko, bo po powodzi w 1997 r. zyskało mocno grafitowy kolor. Ponieważ dzieli je od pozostałych około kilometr, a spacer trwa blisko 0,5 h, jest najrzadziej odwiedzane. Zwłaszcza że okresowo wysycha, więc może się okazać, że gdy już dojdziemy na miejsce, nie będzie zbyt wiele do oglądania.
Kolorowe Jeziorka – trasy turystyczne
Te urokliwe zbiorniki wodne można zwiedzić idąc wzdłuż zielonego szlaku, biegnącego z Wieściszowic na Wielką Kopę, czyli najwyższy szczyt wschodniej części Rudawach Janowickich. Ze szlakiem tym pokrywa się ścieżka dydaktyczna, która może budzić zainteresowanie zarówno młodszych, jak i starszych uczestników wycieczki. Zaczyna się w Wieściszowicach, przecina Kolorowe Jeziorka, a kończy we wsi Rędziny. Wycieczka ta zajmie około 1,5 h. Tablice informacyjne pozwalają zapoznać się z historią miejscowego górnictwa oraz ekosystemem Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz tego w rejonie Kolorowych Jeziorek jest ścieżka rowerowa, oznaczona kolorem niebieskim.
Kolorowe Jeziorka na zdjęciach
Te wyjątkowe zbiorniki wodne to idealne tło do ślubnych zdjęć. Sesja fotograficzna w tak wyjątkowym miejscu na pewno będzie wspaniałą pamiątką po weselu na Dolnym Śląsku czy weselu w górach. Tak unikatowa sceneria świetnie będzie prezentować się w mediach społecznościowych, chętnie wykorzystywanych do poinformowania o ważnych wydarzeniach w naszym życiu.
Kolorowe Jeziorka noclegi
Jeśli planujemy wycieczkę z noclegiem w okolicach Kolorowych Jeziorek, mamy do dyspozycji jedynie pole campingowe. Można tam rozbić namiot albo przyjechać kamperem. Opłata wynosi tylko 30 zł za namiot lub kamper. Pole wyposażone jest oczywiście w węzeł sanitarny oraz oferuje dostęp do prądu.
Jeśli jednak nie jesteśmy miłośnikami biwakowania, możemy poszukać pokoi w pobliskim zagłębiu turystycznym, jakie stanowi Karpacz i okolice. Na przykład w Sosnówce znajdziemy wiele hoteli, pensjonatów i dworków, oferujących noclegi na każdą kieszeń.
Kolorowe Jeziorka – informacje praktyczne
Kolorowe Jeziorka stają się coraz bardziej popularną atrakcją turystyczną, dlatego warto zaplanować wycieczkę z samego rana. Oprócz wodnych atrakcji, na miejscu zachwycają formacje skalne oraz wydrążone w nich tunele. Po dawnej kopalni (która działalność zakończyła na początku XX wieku), pozostało sporo szybów, nie są one jednak udostępnione do zwiedzania, chociaż w żaden sposób nie zostały także zabezpieczone.
Ważne informacje
- zwiedzanie jeziorek jest bezpłatne, jednak podróżując samochodem należy przygotować się na opłaty za prywatne parkingi znajdujące się we wsi;
- na terenie Kolorowych Jeziorek nie wolno biwakować ani rozpalać ognisk;
- obowiązuje zakaz kąpieli w Kolorowych Jeziorkach – związki chemiczne, które nadają im wyjątkowy koloryt, mogą być niebezpieczne dla człowieka;
- na wysokości 560 m. n.p.m., czyli tam, gdzie jest Purpurowe Jeziorko, znajduje się zaplecze gastronomiczne;
- na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się przenośne toalety;
- istnieje możliwość przenocowania na polu namiotowym.
Kolorowe Jeziorka – jak dojechać?
Te wyjątkowe jeziorka położone są w Rudawskim Parku Krajobrazowym, stanowiąc jedną z największych jego atrakcji. Jak się tam dostać?
Dojazd samochodem do Kolorowych Jeziorek
Do Kolorowych Jeziorek mamy dobry dojazd z bardzo popularnego teraz wśród turystów Karpacza. Zajmie on około 40 minut. Z pobliskich Kowar to zaledwie 35 minut jazdy. Droga ze stolicy Dolnego Śląska, z Wrocławia, czyli pokonanie mniej więcej 100 km zajmie około 1,5 godziny. Najlepiej będzie jechać drogą krajową nr 5 aż do miejscowości Marciszów. Tam trzeba skręcić w stronę Janowic Wielkich. Potem do przebycia zostanie już tylko około 7 km. Tutaj można już zobaczyć drogowskazy, kierujące na parkingi przy jeziorkach. Kolorowe jeziorka mapa dojazdu znajduje się poniżej.
Dojazd komunikacją publiczną do Kolorowych Jeziorek
Jeśli chcemy zrobić sobie wycieczkę bez samochodu, wybierzmy pociąg relacji Wrocław – Jelenia Góra lub Szklarska Poręba. Wysiadamy we wsi Ciechanowice lub Marciszów. Dalej musimy już iść pieszo, ewentualnie kilka ostatnich kilometrów można pokonać autobusem, jednak warto pamiętać, że kursują one raczej rzadko. Dotarcie na miejsce turystycznymi szlakami z Ciechanowic lub Marciszowa nie powinno zająć więcej niż 1,5 godziny.
Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje wstęp na Kolorowe Jeziorka?
Samo wejście na teren Kolorowych Jeziorek jest bezpłatne. Kolorowe Jeziorka to teren Lasów Państwowych, a co za tym idzie, są one dostępne dla wszystkich turystów bez opłat. Jednak za parking, w zależności od lokalizacji, trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 5-10 złotych. Te droższe położone są przy samym wejściu do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Tańsze miejsca postojowe znajdują się także niedaleko, bo zaledwie ok. 0,5 km od Parku.
Kiedy najlepiej jechać na Kolorowe Jeziorka?
Najlepszą porą do zwiedzania Kolorowych Jeziorek jest czas po obfitych opadach atmosferycznych. W innych okresach może okazać się, że Jeziorka Zielone i Żółte akurat wyschły. W dodatku ich wyjątkowe barwy najlepiej widoczne są w słońcu, więc nie warto przyjeżdżać w pochmurny dzień.
W jakiej miejscowości znajdują się Kolorowe Jeziorka?
Kolorowe Jeziorka znajdziemy w pobliżu wsi Wieściszowice, w gminie Marciszów, w powiecie kamiennogórskim. To teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Urokliwe krajobrazy i wyjątkowe kolory jeziorek co roku przyciągają wielu turystów, zwłaszcza że teren ten oddalony jest zaledwie o 40 minut jazdy od szalenie popularnego obecnie Karpacza.
Czy w Kolorowych Jeziorkach można się kąpać?
W Kolorowych Jeziorkach obowiązuje zakaz kąpieli. Ponieważ to wyrobiska pokopalniane, teren jest niestabilny, a brzegi strome. Ponadto związki chemiczne, nadające niepowtarzalny koloryt wodzie w jeziorkach, są tak mocno stężone, że aż niebezpieczne dla skóry.