W okolicy Karpacza i Sosnówki atrakcji nie brakuje. Jedną z nich jest Kopa szczyt górski w Karkonoszach na Równi między Śnieżką a Sowią Przełęczą. Wysokość szczytu Kopa (znanego też jako Czarna Kopa, Mała Kopa, Kleine Koppe), zgodnie z punktem pomiarowym zamieszczonym pod szczytem, wynosi 1377 m n.p.m. Tym razem nasz wpis ma formę pytań i odpowiedzi – dowiedz się wszystkiego na temat tej atrakcji i ruszaj na szlak!
Gdzie położony jest szczyt Kopa?
Szczyt górski Kopa położony jest na wschodnim krańcu tzw. Śląskiego Grzbietu w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy, wzdłuż którego biegnie granica polsko-czeska.
Z jakich skał zbudowany jest szczyt Kopa?
Kopa zbudowana jest z granitu karkonoskiego, czyli skały składającej się z kilku odmian granitów: centralnego porfirowanego, grzbietowego równoziarnistego i granofirowego. Ten rodzaj skały powstał w czasie orogenezy waryscyjskiej w karbonie późnym, co oznacza, że liczy sobie ok. 300-330 milionów lat. Odznacza się wyraźnym ciosem w trzech prostopadłych płaszczyznach. Jest bardzo dekoracyjny. A to z uwagi na to, że zawiera duże ziarna atrakcyjnych wizualnie kamieni. Zobaczymy tu zarówno różowe i białe skalenie z obwódkami, jak i czarny biotyt a także szary kwarc.
W pobliżu jakich atrakcji położony jest szczyt Kopa?
Kopa jest kulminacyjnym punktem kompleksu narciarskiego Karpacz Ski Arena. To tu znajduje się początek tras narciarskich. Kopa oddalona jest od Śnieżki o ok. 2,5 km, czyli o ok. godzinę marszu.
Jak szybko dotrzeć na szczyt Kopa?
Na szczyt Kopa można wjechać kolejną krzesełkową „Zbyszek” (Miejska Kolej Linowa) z Karpacza, a dokładniej z Białego Jaru w Karpaczu Górnym. Wjazd zajmuje dokładnie 7 minut. Kolej linowa przetransportuje nas wygodnie na jednoosobowych krzesełkach. Długość całej trasy wynosi 2229 m.
Kolejkę uruchomiono w kwietniu 2018 roku w miejscu starej kolejki funkcjonującej od 1959 roku. To także najłatwiejszy sposób by dotrzeć od strony polskiej na Śnieżkę. Dlatego często kolejkę nazywa się błędnie „wyciągiem na Śnieżkę”. Zimą kolejka stanowi podstawę funkcjonowania ośrodka narciarskiego Kopa – Złotówka.
Jakie prowadzą szlaki na szczyt Kopa?
Przez Kopę przechodzą następujące szlaki: niebieski od „Domu Śląskiego” do „Skalnego Stołu”, czerwony od Śnieżki do Sowiej Przełęczy a także szczególnie polecany szlak czarny – z Karpacza.
Co zobaczymy w drodze ze szczytu do schroniska?
Do schroniska „Dom Śląski” można przejść z Kopy czarnym szlakiem. Ten krótki odcinek o długości ok 1 km przebiega grzbietem Kotła Łomniczki, co zapewnia wspaniałe widoki na dno kotła, Grzbiet Kowarski, Śnieżkę oraz Kotlinę Jeleniogórską. Roślinność w tym miejscu stanowi głównie kosodrzewina, trawy a także niewysokie świerki.
Jakie schronisko znajdują się w pobliżu szczytu Kopa?
Niedaleko szczytu Kopa znajduje się schronisko turystyczne „Dom Śląski”. To schronisko pod Kopą to niewątpliwie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Karkonoszach. Z pewnością ma swój wyjątkowy klimat. Znajduje się na wysokości ok. 1400 m n.p.m. u zbiegu głównych szlaków turystycznych i zaledwie 5 minut zjazdu na nartach do górnej stacji kolejki na Kopę i kompleksu narciarskiego Karpacz Ski Arena. Schronisko „Dom Śląski” to dwupiętrowy budynek o podwyższonym standardzie, w którym można znaleźć 57 miejsc noclegowych, w tym jeden pokój 13-osobowy. Na miejscu czynny jest bar restauracyjny oferujący ciepłe i zimne domowe potrawy, napoje oraz słodycze i ciasta własnej produkcji. W sezonie letnim gościom mogą korzystać także z tarasu z grillem.
Gdzie jeszcze można przenocować w trakcie wędrówki na szczyt Kopa?
W pobliżu szczytu Kopa, ale po czeskiej stronie znajduje się także schronisko „Jelenka”. To schronisko pod Kopą to nowo wyremontowany domek turystyczny otwarty dla turystów przez cały rok. Na miejscu znajduje się przytulna restauracja, w której serwowane są dania na ciepło i na zimno oraz piwo z beczki. Schronisko udostępnia 5 pokoi, w których zakwaterowanie znajdzie 26 osób.
Jakie porady praktyczne warto wziąć pod uwagę podczas wycieczki na szczyt Kopa?
Na Kopę możemy dostać się na dwa sposoby; pieszo albo koleją linową Karpacz – Kopa. Trasę pieszą polecamy osobom bardziej doświadczonym oraz tym, którzy planują nocleg w jednym z okolicznych schronisk górskich. Pozostałym zalecamy przejazd kolejką.
Do dolnej stacji wyciągu na Kopę można dostać się pieszo z Karpacza, transportem publicznym lub własnym autem, które pozostawimy na jednym z wielu parkingów znajdującym się w okolicy dolnej stacji wyciągu. Parking publiczny jest bezpłatny, a okoliczne parkingi prywatne – płatne.