Kopalnia św Jana w Krobicy to nieczynna kopalnia rud cyny, w której od 2012 roku udostępniona została dla turystów podziemna trasa turystyczna. Trasa funkcjonuje w ramach istniejącego tu Geoparku.
To jedna z najstarszych kopalni w Polsce a także górnicze dziedzictwo Dolnego Śląska. To obowiązkowa sudecka atrakcja i perła Gór Izerskich. Kopalnię można obecnie eksplorować na wiele różnych sposobów – za dnia i w nocy, przy pogodzie i niepogodzie. To miejsce zaskakujących historii, mrocznych legend i zapierających dech w piersiach opowieści z minionych epok.
Jaka jest historia podziemnej trasy turystycznej Kopalnia św. Jan?
Historia górnictwa sięga tu XVI wieku, przy czym największe wartości wydobycia odnotowywano tu na przełomie XVI i XVII wieku. Rozwój górnictwa powstrzymała wojna trzydziestoletnia, po zakończeniu której podjęto kolejne próby eksploatacji. Ponowne duże zainteresowanie obiektami datuje się na lata II wojny światowej, kiedy władze niemieckie prowadziły tu badania złóż połączone z wielkimi robotami górniczymi pod kątem mineralizacji uranowej.
Imprezy firmowe lub rodzinne?
Geopark w Krobicy – co obecnie znajduje się w miejscu dawnej kopalni?
W 2013 roku utworzono w okolicy ścieżkę dydaktyczno-turystyczną „Geopark – śladami dawnego górnictwa kruszców”, w skład której wchodzi m.in. podziemna trasa turystyczna Kopalnia św. Jana, 12 stanowisk naziemnych, 3 punkty widokowe a także 8-kilometrowa ścieżka naziemna, która prowadzi wzdłuż pozostałości nieczynnych obiektów górniczych. Geopark jest otwarty dla turystów przez cały rok.
Cała trasa w głąb korytarza sztolni liczy 350 metrów, a jej przejście zajmuje ok. 30 minut. Przeciskając się wąskim korytarzem, można choć na chwilę poczuć się jak górnicy fedrujący urobiska kilkaset lat temu. Po drodze można zobaczyć liczne ślady wydobycia cyny, w tym ponad 200-letnie drewniane podpory.
Podziemna trasa turystyczna Kopalnia św. Jana – najciekawsze atrakcje
Podziemna trasa turystyczna Kopalnia św. Jana wiedzie dawnymi wyrobiskami o długości 350 metrów. Na trasie znajduje się wystawa, która ukazuje dzieje a także technikę wydobywania rud cyny.
Podziemna trasa turystyczna Kopalnia św Jana zachwyca swoją surowością – wąskimi, barwnymi korytarzami i kopalnianym mrokiem. Znajduje się u podnóża Stoku Izerskiego oraz w bliskiej odległości popularnych kurortów – Szklarskiej Poręby, Czerniawy i Świeradowa Zdrój.
Zwiedzając podziemną trasę turystyczną Kopalni św. Jana możemy obejrzeć bardzo dobrze zachowane pozostałości wydobycia kruszców oraz liczne eksponaty muzealne, nawiązujące do tradycji górniczych Gór i Pogórza Izerskiego.
Kopalnia cały czas pracuje nad wzbogacaniem swojej oferty turystycznej. Pracownicy przeczesują kolejne miejsca, by odnajdywać nowe artefakty górniczego dziedzictwa. Obiekt przeznaczony jest dla osób powyżej 6 roku życia.
Historia górnictwa na wyciągnięcie ręki
Na miejscu można skorzystać z wiedzy i doświadczenia przewodników. Dzięki nim można poznać wszystkie barwne historie dotyczące tego miejsca. Przewodnicy sprawiają, że klimat średniowiecznej kopalni a także trud górniczej pracy można wręcz poczuć na własnej skórze.
Nocne zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej Kopalni św. Jana
Ciekawym pomysłem na zwiedzanie dawnej kopalni jest nocna wycieczka wzdłuż podziemnej trasy turystycznej Kopalni św. Jana. Ta forma zwiedzania to także udział w zabawach polegających na poszukiwaniu ukrytego skarbu i pokonaniu strażnika, który broni klucza do wyjścia. Nocne zwiedzanie odbywa się w wybrane piątki i soboty.
Liczba miejsc do skorzystania z tej atrakcji jest ograniczona. Dlatego wcześniej należy zarezerwować konkretny termin. Nocne zwiedzanie przeznaczone jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Warto pamiętać, że w ciągu roku pojawiają się także edycje specjalne nocnego zwiedzania, związane z obchodami „Halloween”, „piątku trzynastego” lub „Nocy w muzeum”. Wówczas dopuszcza się udział uczestników powyżej 10 roku życia.