Kraina Wygasłych Wulkanów to obszar ukształtowany przez działalność wulkanów znajdujący się na obszarze Dolnego Śląska w regionie Pogórza Kaczawskiego i Równiny Chojnowskiej.
Kraina Wygasłych Wulkanów obejmuje obszar ok. ok. 1300 km kwadratowych, w którego skład wchodzi aż 14 gmin. Sudety swoje pochodzenie biorą od aktywności wulkanicznej. Pogórze Kaczawskie to jedynie ich część, ale ze względu na wyraźnie zarysowujące się w krajobrazie wzgórza, które niegdyś były wulkanami, oraz mnogość wyjątkowych formacji skalnych pochodzenia wulkanicznego, wyróżniają właśnie ten obszar na mapie Polski.
Działalność wulkaniczna, którą możemy zaobserwować w krajobrazie regionu, możemy podzielić na:
- wulkanizm paleozoiczny, sprzed ok. 500 mln lat,
- wulkanizm permski, z okresu ok. 270 mln lat temu,
- wulkanizm kenozoiczny, z okresu ok. 20 mln lat temu.
Spośród powstałych na tym terenie wulkanów wyróżnia się największy z nich – Ostrzyca Proboszczownicka zwana także Śląską Fudżijamą.
Kraina Wygasłych Wulkanów – informacje dla turystów
Kraina Wygasłych Wulkanów ma swój szlak turystyczny, oznaczony kolorem żółtym. Szlak rozpoczyna się na terenie Pogórza Kaczawskiego w miejscowości Złotoryja. Natomiast kończy się na terenie Równiny Chojnowskiej we wsi Legnickie Pole. Jego łączna długość to ok. 97 km, dlatego świetnie nadaje się na wycieczkę rowerową lub samochodową, ale warto go także przebyć pieszo w krótszych partiach.
Szlak podąża za geologicznymi atrakcjami jak Góry Kaczawskie, bazaltowe słupy Organów Wielisławskich, Krucze Skały czy najbardziej rozpoznawalny wygasły wulkan, wspomniana już Ostrzyca Proboszczownicka. A to tylko namiastka wartych odwiedzenia miejsc, jakie kryje w sobie Kraina Wygasłych Wulkanów.
Chcąc lepiej poznać te tereny, warto odwiedzić Muzeum Wulkanów – Sudecka Zagroda Edukacyjna. Miejsce to stworzone zostało z myślą o zwiedzających tą wyjątkową krainę. Wyrastające nad okoliczny krajobraz wygasłe wulkany przez wieki stawały się miejscem lokalizacji dawnych grodów, a w okresie średniowiecza również zamków. Dlatego oprócz naturalnych atrakcji warto odwiedzić zamki, jak: Ruiny Zamku Świny, Zamek Wleń, Zamek Bolków czy wspaniały Zamek Grodziec.