Krucze Skały to wyjątkowa grupa skalna z punktem widokowym, z którego roztacza się niezwykła panorama gór. Ponadto stanowią one doskonały punkt wspinaczkowy. Ich nazwa, zgodnie z legendą, pochodzi od kruków, które spotykały się na tutejszych skałach i opowiadały sobie ciekawe historie z Karkonoszy. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie!
Krucze Skały – położenie
Krucze Skały są idealnym miejscem, aby poobcować z naturą w trakcie odwiedzin miasta Karpacz. Tworzy je granitowo-gnejsowa formacja skalna mierząca do 25 m wysokości, znajdująca się na zboczach Kruczej Kopy pomiędzy ulicami Jana Matejki i ulicą Skalną, na prawym brzegu rzeki Kamienna. Krucze Skały składają się z dwóch baszt skalnych. U podnóża filarów znajdują się dwie – częściowo naturalne – groty skalne, każda o długości około 8 metrów. Powstały w wyniku eksploatacji gniazd pegmatytu, czyli skał magmowych. Na szczycie Kruczych Skał znajduje się punkt widokowy, idealny do podziwiania Doliny Kamiennej, Gór Izerskich oraz Karkonoszy ze Śnieżką na czele.
Skarby Kruczych Skał
Miejsce to już od czasów średniowiecza było eksplorowane ze względu na występujące tam skupiska minerałów i kryształów, których pożądali poszukiwacze złota i kamieni szlachetnych. Najcenniejsze spośród znalezionych tutaj okazów, na przykład szafiry czy turmaliny, umieszczone zostały w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu. Dodatkowo w XVIII wieku u podnóża skał Gottfried Exner eksploatował znajdujące się tutaj kopalnie glinki kaolinowej, którą wywożono do manufaktur Berlina. Służyła ona do wyrobu tak cennej i pożądanej w owym czasie porcelany.
Krucze Skały – szlaki
Wybór Kruczych Skał to dobry pomysł zarówno na niedługi, rodzinny spacer, jak i na piknik ze znajomymi czy wspinaczkę skałkową. To miejsce oferuje wiele różnych możliwości spędzania wolnego czasu.
Odpoczynek, eventy, wesele w górach?
Wspinaczka
Krucze Skały to nie tylko idealny punkt widokowy, ale także, w trakcie sezonu letniego, to miejsce idealne dla amatorów wspinaczki. Na zboczu skał znajdują się trasy wspinaczkowe o różnym stopniu trudności. Każdy będzie miał tu możliwość pokonania trasy wybranej pod kątem swoich możliwości.
Turystyka piesza
Na punkt widokowy można wejść od góry, czyli od ulicy Matejki lub od dołu, czyli od ulicy Skalnej. Do skał można łatwo dotrzeć z centrum miasta spacerowym krokiem, przy czym wędrówka nie powinna zająć więcej niż 20 minut. Prowadzi tam zielony szlak – idziemy kierując się drogowskazami ustawionymi od ulicy Skalnej, ścieżką odbijającą w prawo, za mostem na Płomnicy.Jest także szlak czarny, prowadzący przez Dolinę Płomnicy, aż na Sowią Przełęcz.
Jeśli podróżujemy samochodem, wejście na szlak znajdziemy przy drodze krajowej nr 3, biegnącej w kierunku przejścia granicznego w Jakuszycach. Pojazd można zostawić na małym parkingu przy wejściu na czarny szlak.
Krucze Skały to także świetna atrakcja turystyczna dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. To dlatego, że podejście pod skały ma niewielkie nachylenie. To prawie płaska droga, a na trasie nie ma trudnych do pokonania przeszkód.
Krucze Skały – informacje dla turystów
Udając się na Krucze Skały warto pomyśleć o prowiancie oraz jedzeniu na grilla, ponieważ przy samych skałach znajduje się polana piknikowa. Znajdziemy tam wydzielone miejsce na ognisko oraz wiatę i stanowisko do przyrządzania jedzenia.
Na polanie ustawione zostały również ilustracje z książki Rok w lesie Emilii Dziubak, które mogą zainteresować młodszych uczestników wyprawy. To 7 wielkich plansz, na których przedstawiono galerię zwierzęcych bohaterów tej popularnej picture book. Ich przygody w różnych porach roku uczą i bawią.
Krucze Skały w Karpaczu – atrakcje w okolicy
W pobliżu Kruczych Skał, po drugiej stronie potoku, znajdziemy oznaczoną na czerwono ścieżkę edukacyjną. Prowadzi ona do byłej leśnej osady Budniki. U podnóża Kruczych Skał przechodzi także czarny szlak turystyczny Sowią Doliną, z Karpacza na Przełęcz Sowią. Wyprawa na Krucze Skały może więc być początkiem dłuższej wycieczki.
Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:
Najczęściej zadawane pytania
Jak wejść na Krucze Skały w Karpaczu?
Na Krucze Skały bardzo łatwo jest się dostać, nawet niezbyt wprawnym turystom. Nie ma tam stromych podejść, a z centrum Karpacza to zaledwie 15-20 minut spaceru. Wycieczka na Krucze Skały to odpowiednia opcja nawet dla rodzin z małymi dziećmi.
Gdzie spać okolice Karpacza?
Zarówno sam Karpacz, jak i jego okolice obfitują w różnego rodzaju hotele, domy wczasowe, pensjonaty, dworki, agroturystyki w różnym standardzie i różnej cenie. Na pewno nie będzie problemu ze znalezieniem noclegu. Na przykład tuż za granicami Karpacza, w Sosnówce znajdziemy Dwór Korona Karkonoszy, obiekt eventowo-weddingowy z butikowymi pokojami i pięknym ogrodem.
Jakie szlaki prowadzą na Krucze Skały?
Na Krucze Skały prowadzi czarny szlak turystyczny na Sowią Przełęcz, warto więc zwracać uwagę na klasyczne oznaczenia dla turystów. Także szlak zielony doprowadzi nas na punkt widokowy. Jednak można też kierować się kamiennymi drogowskazami z wyrytymi piktogramami. To miejsko-leśne szlaki, łatwe do przejścia dla każdego.
Co warto zobaczyć Karpacz i okolice?
Karpacz i okolice oferują wiele atrakcji dla turystów. Zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii. Oto kilka propozycji miejsc, które warto zobaczyć w Karpaczu i okolicach: norweska, drewniana Świątynia Wang z XII wieku; Szklarska Poręba, znana z pięknych krajobrazów i licznych szlaków turystycznych; Karkonoski Park Narodowy czyli Śnieżka oraz wiele innych szczytów, zachwycające wodospady, malownicze doliny; XIII-wieczny zamek Chojnik, zbudowany na szczycie góry o tej samej nazwie, oferujący wspaniałą panoramę Karkonoszy; Jagniątków i Sosnówka – urokliwe miejscowości letniskowe położone obok Karpacza, znane z pięknych krajobrazów; Sztolnie Kowary – kompleks dawnych kopalń uranu, który został przekształcony w podziemne muzeum; Wodospad Kamieńczyka – największy wodospad Karkonoszy. To tylko kilka propozycji miejsc, które warto zobaczyć w Karpaczu i okolicach. Karkonosze to ogromny obszar pełen atrakcji turystycznych, więc warto poszukać jeszcze innych ciekawych miejsc.