Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich to jeden z symboli a także jedna z głównych atrakcji Dolnego Śląska. Wieżę nazywa się czasem „śląską Pizą”. Średniowieczna wieża jest najwyższą z krzywych wież w Polsce. Mierzy 34 metry, a z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na okolice.
Jak wiele miast tego regionu, których historia zaczyna się w XIII wieku, nie inaczej jest z Ząbkowicami Śląskimi. Prawa miejskie uzyskały jeszcze przed rokiem 1287. Standardem w ówczesnej Europie były mury miejskie z licznymi wieżami i basztami. I to właśnie tutaj możemy się natknąć na bardzo ciekawą atrakcję, a mianowicie krzywą wieżę. Dokładne daty jej budowy nie są nam znane. Niemniej znamy inne dane na jej temat.
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich liczy 34 metry i uchodzi za najwyższą tego typu budowlę w Polsce. Jej odchylenie od pionu liczy 2,14 metrów i przyprawia o zawrót głowy. Dla porównania krzywa wieża w Pizie ma prawie 55 metrów i jej odchylenie od pionu wynosi 5 metrów.
Zdjęcia na tle Krzywej Wieży
Tak rzadka atrakcja turystyczna jak Krzywa Wieża doskonale prezentuje się na zdjęciach! Nie trzeba jechać aż do Włoch, by mieć wspaniałe tło, na przykład do ślubnych fotografii podczas wesela – Dolny Śląsk. Albo w drodze na wesele w górach można zorganizować wspaniałą sesję zdjęciową.
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich – informacje dla turystów
Wieża znajduje się na ulicy Świętego Wojciecha 7. To jedna z ulic praktycznie wychodząca od rynku. Teoretyzuje się, że wieża w przeszłości pełniła rolę obronną. Niestety nie można tego potwierdzić na 100%, choć wnioski nasuwają się same, jako że grubość jej ścian liczy aż 4 metry.
Nie znamy dokładnej przyczyny, dlaczego wieża jest krzywa. Jedna z hipotez mówi, że wpływ na obecny kształt „krzywości” miały wstrząsy tektoniczne z 1590 roku. Pewne natomiast jest to, że Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich udostępniona jest dla turystów. Pełni także rolę wieży widokowej. By dostać się na sam szczyt pokonać trzeba 139 schodów.
W roku 2000 Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich wpisano do rejestru zabytków i dziś prezentuje się bardzo okazale między innymi dzięki pracom konserwatorskim jakie prowadzono na przestrzeni ostatnich lat. Ostatnie wykonano w 2018 roku, a podjęto je z uwagi na pęknięcia murów.
Atrakcja czynna jest codziennie w godzinach 9:30 do 17:30, a koszt wstępu do jej wnętrza wynosi 12 zł – bilet dla dorosłych i 8 zł – bilet ulgowy.