Park i dwór w Bukowcu to miejsca, których dzieje sięgają XIV wieku. To właśnie wtedy w nowopowstałej wsi Bukowiec swój dom rodowy postanowiła zbudować rodzina von Zeidlitz – potomkowie średniowiecznych rycerzy germańskich. Obecnie nadal można podziwiać ogólny zarys i bryłę dawnego pałacu, pomimo iż na jego miejscu w XVIII wieku pruski hrabia Friedrich Wilhelm von Reden postawił zupełnie inny budynek – dwór neoklasycystyczny z folwarkiem.
Zgodnie z XVIII-wieczną ideą budowania ogrodów i parków, miejsce to miało maksymalnie wykorzystywać naturalny krajobraz otoczenia, co z pewnością udało się Hrabiemu von Redenowi i jego nadwornemu ogrodnikowi. Przedgórze z licznymi skałami, potokami i stawami zostało zaprojektowane tak, by wyekponować wszystkie poszczególne elementy, a jednocześnie nie przyćmić pozostałych. Nie ma tu idealnie przyciętych klombów, tak charakterystycznych dla parków w stylu angielskim, ale gwarantujemy, że spacer wokół naturalnie rozrastającej się roślinności, gdzie natura gra pierwsze skrzypce, jest nie mniej przyjemny.
Wesele, impreza firmowa lub z przyjaciółmi?
Po wojnie dwór stał się siedzibą Technikum Rolnicznego, a później Uniwersytetu Ludowego. Niestety, współcześnie nie zachowały żadne zabudowania folwarczne. Park i dwór w Bukowcu są obecnie własnością Związku Gmin Karkonoskich, który dokłada wszelkich starań, by spacer wokół dworu inspirował kolejne pokolenia turystów.
Atrakcje jakie oferuje park i dwór w Bukowcu
Wstęp do dworskiego parku w stylu angielskim jest bezpłatny, a na poznanie wszystkich jego zakamarków należy poświęcić minimum 2 godziny. Wśród parkowych zarośli czai się bowiem mnóstwo atrakcji dla turystów w różnym wieku. Na miejscu można skorzystać także z usług przewodnika, a nawet wziąć udział w nocnym zwiedzaniu parku z pochodniami. Obiekt oferuje także usługi z zakresu „geocatching” polegające na szukaniu skarbów z udziałem profesjonalnego sprzętu i odbiorników GPS, a także możliwość zorganizowania tematycznych urodzin dla młodych amatorów przygód. Park w Bukowcu to także doskonałe miejsce na dłuższy spacer połączony z piknikiem wśród ciekawostek przyrodniczo-architekturowo-historycznych. Wyznaczona trasa jest przystosowana do wózków, dlatego wszelkie zakątki parku można śmiało eksplorować nawet z młodszymi dziećmi.
Na terenie parku i dworu w Bukowcu mieszczą się m.in.:
- Kawiarenka w Artystycznej Stodole – przestrzeń artystyczna pod różnego rodzaju warsztaty i koncerty. Można tutaj nie tylko napić się pysznej kawy, ale także zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki regionalne.
- Pawilon Herbaciarni wypełniony zdjęciami pałaców oraz regałami mniej lub bardziej zabytkowych książek.
- Dom Ogrodnika, uroczy zielony domek o niezwykle bajkowej bryle.
- Dzika Łąka, na której od wieków wypasa się bydło.
- Pierścień wzniesień wokół Bukowca, skąd można podziwiać różne rośliny naskalne.
- Wieża Widokowa, zbudowana na 480-metrowym wzgórzu, z której można podziwiać panoramę Karkonoszy i Rudaw Janowickich.
- Ruiny neogotyckiego opactwa stanowiące swoiste mauzoleum rodziny von Reden.
- Krąg Druidów, czyli zespół skal granitowych otoczony kolistym zagajnikiem dębowo-bukowym, przy którym rośnie m.in. 200-letni okazały dąb – najstarsze drzewo w parku o wysokości ponad 20 metrów i średnicy pnia ok. 660 cm.
- Kompleks stawów i cieków wodnych, w których odbijają się szczyty okolicznych gór. Każdy staw jest dokładnie oznakowany i odznacza się indywidualną charakterystyką np. „staw ponurej kapliczki”, czy „staw łabędzi”. Z kolei przy największym stawie znajduje się przystań rybacka oraz trawiasta plaża.
- Trzęsawisko, podmokły teren ze strumieniem, mostkiem i kaskadą.
- Świątynia Ateny, pawilon ogrodowy usytuowany na wzgórzu porośniętym bukowym lasem.
Jak dotrzeć do parku i dworu w Bukowcu?
Chcąc dotrzeć do parku i dworu w Bukowcu od strony Jeleniej Góry, należy kierować się drogą 367 w kierunku Karpacza. Obieramy kierunek na Mysłakowice, a następnie na Kostrzycę, by ostatecznie odbić na Bukowiec i park krajobrazowy. Trasa liczy ok. 15 kilometrów. Bukowiec oddalony jest od Karpacza o ok. 7 km, a od Szklarskiej Poręby o ok. 20 km.