Choć malowniczo położone Piechowice to stosunkowo niewielka miejscowość między Szklarską Porębą a Jelenią Górą, od wielu lat zachwyca turystów swoimi naturalnymi atrakcjami przyrodniczymi. Miejscowość leży u podnóży Karkonoszy i Gór Izerskich, dlatego stanowi doskonałą bazę wypadową dla wycieczek pieszych i rowerowych. To właśnie tutaj znajdują się m.in. takie atrakcje jak: Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki, Wielki Szyszak, Złoty Widok, Rezerwat Krokusów, czy 700-letni okaz cisa.
Historia Piechowic
Piechowice położone są na wysokości 360-480 m n.p.m., przy czym jego maksymalna wysokość sięga aż 1509 m n.p.m. (szczyt Wielkiego Szyszaka). Najstarsze znaleziska architektoniczne z rejonu Piechowic pochodzą z epoki neolitu. Korzystne położenie geograficzne i przechodzący przez miasteczko ważny trakt handlowy ze Śląska do Czech (Czeska Ścieżka), sprzyjały rozwojowi Piechowic i okolic.
Historia miejscowości sięga XIII wieku. Niemniej sama nazwa Piechowice pojawiła się dopiero po II wojnie światowej. Wówczas zarówno miejscowość, jak i Dolny Śląsk znalazły się w granicach Polski. Pierwszy dokument mówiący o tym obszarze pochodzi z 1281 roku. Piechowice uzyskały prawa miejskie dopiero w 1967 roku. Obecnie w granicach Piechowic znajdują się niegdyś samodzielne wsie: Pakoszów, Piastów, Michałowice i Górzyniec.
Wesele, impreza firmowa lub z przyjaciółmi?
Geneza miasta związana jest z osobą Hansa Patera. To człowiek, który na przełomie XIII i XVI wieku postanowił postawić na rzeczce Kamiennej młyn wodny. Stąd wizerunek koła młyńskiego we współczesnym godle miasteczka. Ślady pierwszej huty szkła pochodzą z 1305 roku. Rozwój gospodarczy okolic brutalnie zahamował wybuch wojny trzydziestoletniej. Po przyłączeniu podgórza Karkonoszy do Prus przemysł piechowicki utracił rynki zbytu. Dopiero doprowadzenie w 1891 roku linii kolejowej z Jeleniej Góry i jej dalsza rozbudowa ożywiła tutejszą gospodarkę. Nowoczesny przemysł pojawił się w miasteczku w XIX wieku, kiedy to uruchomiono tu Hutę Szkła „Julia”. Obecnie jest to najstarszy tego typu obiekt w regionie dostępny dla turystów.
Co warto zobaczyć odwiedzając Piechowice?
Do najważniejszych atrakcji przyrodniczych okolic Piechowic zaliczamy: Śnieżne Kotły i tamtejszą stacja nadawczą. Warto zobaczyć także:
- Wodospad Szklarki z kaskadą o wysokości 13,5 metra,
- Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.),
- Złoty Widok w Michałowicach – prób skalny tworzący punkt widokowy,
- kociołki wietrzeniowe,
- Wodospad Kropelka,
- 30-metrowa grupa skalna – Bobrowe Skały, Rezerwat Krokusów,
- pełna uroku Cicha Dolina,
- zjawiskowy 700-letni cis – pomnik przyrody, który mierzy 10 metrów wysokości i 292 cm obwodu.
Na terenie gminy przebiega wiele szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych, dzięki którym wszystkie atrakcje są ze sobą doskonale skomunikowane.
Piechowice to także ciekawe atrakcje architektoniczne i historyczne. Jedną z nich jest zabytkowy Pałac Pakoszów, w którym obecnie znajduje się hotel i restauracja oraz ponad 100-letni Kościół św. Antoniego Padewskiego oraz nie mniej zachwycający późnogotycki Kościół pw. Bożego Ciała. Do grona okolicznych zabytków zaliczono także dom szachulcowy z XVIII wieku mieszczący się przy ul. Bocznej, murowano-drewniany pensjonat „Uroczysko” z 1890 roku (dawne sanatorium Luftwaffe), a także kolejowa wodociągowa wieża ciśnień z 1909 roku.
Zwiedzając Piechowice, warto także zwrócić uwagę na kilkunastometrowy tunel wykuty w granitowej skale na krętej drodze z Piechowic do Michałowic oraz schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Uwagę turystów, zwłaszcza po zmroku, przykuwa także Szklany Ogród – park miejski zrewitalizowany w 2013 roku, w którym znajdują się podświetlone „szklane zdjęcia” wszystkich okolicznych atrakcji.
Co jeszcze czeka na turystów odwiedzających Piechowice?
Artystyczną wizytówką miastaczka jest osiedle Michałowice, gdzie prężnie działają różnego rodzaju ośrodki kulturalne m.in. Teatr Nasz, Teatr Cinema, galeria sztuki Pawła Trybalskiego, a także Piechowicki Ośrodek Kultury.
Każdego roku na terenie Piechowic organizowane jest wydarzenie kulturalne – „Kryształowy weekend”, podczas którego wytwórcy kryształów i szkła oraz utalentowani grawerzy prezentują publiczności swoje dzieła.