Rudawski Park Krajobrazowy położony jest na południu województwa Dolnośląskiego, na pograniczu łańcucha Sudetów Środkowych i Zachodnich. W jego obrębie leży masyw Rudaw Janowskich, Gór Ołowianych oraz Gór Sokolich.
Rudawski Park Krajobrazowy charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną formą głównych grzbietów górskich, które leżą w jego obrębie. Obszar obfituje w formacje skalne, które słyną ze swoich walorów. Niemniej także z ich powodu w tym regionie znajduje się mnóstwo wyrobisk górniczych – pozostałości po wiekach działalności wydobywczej na tym terenie.
Rudawski Park Krajobrazowy to obszar, na którym znajduje się wiele chronionych gatunków fauny, jak np.: bocian czarny czy minóg strumieniowy, a także flory, jak np. cenne zbiorowiska roślinności torfowej, którą można spotkać w Janowicach Wielkich czy Trzcińskich Mokradłach. Sam obszar leśny zajmuje 57% powierzchni parku.
Teren parku krajobrazowego bogaty jest również w wiele obiektów historycznych wartych odwiedzenia. Przy okazji wędrówek po Rudawach Janowskich warto odwiedzić ruiny Zamku Sokolec czy Zamek Bolczów z XIV wieku. W obszarze parku leży także wiele zabytkowych ośrodków miejskich wartych odwiedzenia, jak: Jelenia Góra, Janowice Wielkie, Kowary czy Wojanów.
Rudawski Park Krajobrazowy – informacje dla turystów
Chcąc zwiedzić Rudawski Park Krajobrazowy najlepiej nada się do tego ścieżka edukacyjna „W poszukiwaniu sokoła wędrownego”. Trasa ścieżki wiedzie przez granitowe szczyty Gór Sokolich, a swój początek ma na Przełęczy Karpnickiej, na szlakach zielonym i niebieskim, skąd wiedzie do Schroniska Szwajcarka i dalej aż do Sokolika Dużego.
Inną ciekawą trasą jest ścieżka edukacyjna „Kolorowe Jeziorka”, która prowadzi do Kolorowych Jeziorek w Wieściszowicach. Trasa zaczyna się od Purpurowego Jeziorka i wiedzie do Wielkiej Kopy. Duży obszar Rudawskiego Parku Krajobrazowego warto także objechać rowerem. Przez park przebiegają 3 szlaki dalekobieżne:
- Szlak Zamków Piastowskich oznaczony kolorem zielonym,
- Szlak Międzynarodowy E3 oznaczony kolorem niebieskim,
- jedna z większych tras – Główny Szlak Sudecki, oznaczony kolorem czerwonym.