Skalny Stół (1281 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu, znajdujący się na granicy polsko-czeskiej w Karkonoszach. Swoja nazwę – Skalny Stół – bierze od swojego płaskiego szczytu zbudowanego ze skał. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na Karkonosze, Góry Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską czy Rudawy Janowickie. Dla tych widoków warto pokonać dość wymagającą trasę.
Szczyt Skalny Stół należy do wschodniej osłony granitu karkonoskiego i zbudowany jest z metamorficznych skał, takich jak: gnejsy i łupki, którym zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd. Na północnym zboczu Kowarskiego Grzbietu, na którym piętrz się Skalny Stół, znajduje się dawna osada Budniki, dla której turyści często wybierają nieco trudniejszy szlak z Kowar. Wyjątkowa osada założona niegdyś na wysokości ok. 850 m n.p.m. stała się schroniskiem dla okolicznych mieszkańców w czasie wojny trzydziestoletniej.
Skalny Stół -informacje dla turystów
Do Skalnego Stołu dotrzemy za pomocą wielu szlaków, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, którą trasę wybrać. Szlak żółty rozpoczyna się w Kowarach, przy Dworcu. Droga na szczyt powinna zając ok. 3,5 godz., jednak warto zaplanować sobie przerwę w nieistniejącej już górskiej osadzie Budniki, która jest dobrym punktem widokowym na Karkonosze i okolice. Szlak czarny, prowadzący z Karpacza to piękna trasa, na drodze której znajdują się takie atrakcje, jak chociażby Krucze Skały. Szlak zaczyna się od parkingu Biały Jar i biegnie wzdłuż rzeki Płomnicy, aż do Sowiej przełęczy, z której należy kierować się prosto na wierzchołek – Skalny Stół.
Warto zastanowić się również nad pokonaniem trasy z Kowar, kierując się na Przełęcz Okraj z ulokowanym tam schroniskiem PTTK. W ten sposób, wracając ze szczytu do miasta, można wybrać inną trasę – tę prowadzącą przez Budniki. Ze Skalnego Stołu można podążać dalej szlakiem w kierunku Śnieżki – jest to jednak wyprawa na kolejne 3 godziny drogi. Trasa wiodąca na szczyt może być w niektórych miejscach bardziej wymagająca, ze względu na gwałtowne różnice wzniesień.