Ślężański Park Krajobrazowy to jedna z wielu przyrodniczych atrakcji województwa Dolnośląskiego. Założony został w 1988 roku i liczy 8190 hektarów. To równowartość 11470 boisk piłkarskich. Dla porównania – najmniejsze państwo świata, czyli Watykan, ma 44 hektary.
Najbardziej charakterystycznym elementem dla parku jest góra Ślęża – licząca 718 m n.p.m. Jej stożkowy kształt na tyle wyróżnia się w regionie, że widnieje na herbie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy można spotkać wiele gór właśnie o kształcie stożka, ponieważ są wygasłymi wulkanami. Na zachód od parku jest nawet kraina wygasłych wulkanów, lecz Ślęża nie jest pochodzenia wulkanicznego.
Ślężański Park Krajobrazowy dostarcza wielu estetycznych doznań. Przy okazji pobytu w okolicach Wrocławia wycieczka krajoznawcza w te regiony może okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza, że park znajduje się około 36 kilometrów w linii prostej od rynku stolicy Dolnego Śląska. Na miejscu znajdziemy wiele szlaków i ciekawych miejsc. Jednym z nich jest rezerwat archeologiczny w Będkowicach. Spotkać w nim można również ciekawe rośliny i zwierzęta. Do lokalnych atrakcji zaliczyć można również wieże widokową (Bismarcka), ceramiczną mapę parku, Zamek Górka oraz liczne źródełka (np. Jurki lub Beyer Quelle).
Ślężański Park Krajobrazowy – co w nim znajdziemy?
Geologicznie region w którym znajduje się Ślężański Park Krajobrazowy nazywany jest Przedgórzem Sudeckim. Przedgórze brzmi bardzo logicznie, ponieważ w regionie jest wiele szczytów, które są znacznie niższe niż położone na południe góry Sudety. W Ślężańskim Parku Krajobrazowym znajdują się następujące góry:
- Ślęża (718 m n.p.m.),
- Radunia (573 m n.p.m.),
- Szczytna (466 m n.p.m.),
- Wieżyca (415 m n.p.m.),
- Świerczyna (411 m n.p.m.),
- Gozdnica (316 m n.p.m.),
- Stolna (371 m n.p.m.),
- Jańska Góra (253 m n.p.m.).
Ślężański Park Krajobrazowy to niezmierzone bogactwo flory i fauny. W parku występuje także 25 gatunków rzadkich roślin chronionych oraz 10 gatunków roślin częściowo chronionych. Drzewostan charakteryzuje się licznymi sosnami, brzozami, dębami i najliczniej występującymi świerkami (około 50%). Zaś fauna bogata jest przede wszystkim w liczne owady. Z większych zwierząt spotkać tu można puchacza, gronostaja lub łasicę.
Ślężański Park Krajobrazowy na urlop
Po weselu na Dolnym Śląsku warto wybrać się na urlop, choćby krótki, na Ślężę i w okolice tej magicznej góry, miejsca pradawnych kultów. Albo zorganizować tam sesję zdjęciową po ślubie w górach. Para Młoda na tle kamiennych rzeźb będzie prezentować się zjawiskowo!