Przepiękne i niepowtarzalne Śnieżne Kotły to jedno z najciekawszych miejsc w Karkonoszach. A przynajmniej twierdzi tak wielu turystów. Śnieżne Kotły to dwie bliźniacze polodowcowe formacje skalne, wcięte w północny stok grzbietu Karkonoszy. Znajdziemy je w gminie Piechowice, dokładnie pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Za sprawą ostrych granitowych ścian widoki są tu zarówno zachwycające, jak i mrożące krew w żyłach jednocześnie.
Śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków lodowcowych podzielonych skalistą Grzędą. Na szczycie Grzędy znajduje się charakterystyczny, przypominający kształtem zamek – budynek dawnego schroniska. Obecnie mieści się tam ośrodek nadawczy, niedostępny dla turystów.
Zachodni cyrk lodowcowy to Mały Śnieżny Kocioł o głębokości 300 i wysokość 100 metrów. Wschodni to Wielki Śnieżny Kocioł. Głęboki na 250 i wysoki na 150 metrów. W obrębie Śnieżnych Kotłów znajduje się pięć wałów moren czołowych i bocznych. W Wielkim Śnieżnym Kotle znajdziemy Śnieżne Stawki, zbierające wodę spływającą z górnych partii. Jeziora można podziwiać, ale nie można się w nich kąpać.
W Śnieżnych Kotłach panuje alpejski klimat. Znajdziemy tu wyjątkowe okazy fauny oraz flory, charakterystyczne dla rejonów alpejskich i arktycznych. Śnieg na dnie kotłów utrzymuje się często nawet w lecie.
Szlaki prowadzące na Śnieżne Kotły
Wędrować na Śnieżne Kotły – ze względu na objęcie całego terenu ścisłą ochroną – można jedynie po wyznaczonych ścieżkach i szlakach. Bardzo łatwym szlakiem będzie ten prowadzący z górnej stacji wyciągu Szrenica przez Twarożnik i Łabski Szczyt. Długość trasy to 5 km, a na jej przejście potrzeba około 2 godzin.
Szlak żółty, przez Kukułcze Skały i Schronisko pod Łabskim Szczytem, to już około 7,5 km marszu, na który trzeba przeznaczyć ponad 3,5 godziny. Szlak jest przy tym dosyć trudny i wymagający. Na szlaku spotkamy strome podejścia, jednak po trudach wędrówki można skorzystać z odpoczynku w niedalekim Schronisku pod Łabskim Szczytem. Jest ono jednym z najstarszych schronisk w Karkonoszach. W zimie odcinek do schroniska należy pokonywać tzw. Mokrą Drogą.
Szlak niebieski i zielony z Jagniątkowa przez Paciorki do Śnieżnych Stawków oceniany jest jako średnio trudny. Zapewnia cudowne widoki, natomiast nie zawsze można go w całości pokonać. Jego ostatni odcinek jest bowiem zamykany zimą z powodu zagrożenia lawinowego.
Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:
Jaką wysokość mają Śnieżne Kotły?
Górna krawędź Śnieżnych Kotłów jest położona na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. Od strony północnej Śnieżne Kotły są zamknięte wałem morenowym.
Czy na Śnieżnych Kotłach śnieg jest tylko zimą?
Śnieżne Kotły to doskonały przykład krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach. Ku uciesze turystów, śnieg na dnie kotłów można zobaczyć często aż do połowy lata.