Wielki Szyszak należy do grupy najwyższych wierzchołków górskich Karkonoszy i całych Sudetów. Jego wysokość sięga 1509 m n.p.m., co sprawia, że jest drugim, co do wielkości, szczytem po polskiej stronie Karkonoszy. Szczyt leży na zachodniej stronie Śląskiego Grzbietu, niedaleko Śnieżnych Kotłów, Śmielca, Czarnego Kotła Jagniątkowskiego i Łebskiego Szczytu.
Wielki Szyszak niewątpliwie stanowi ciekawą atrakcję turystyczną regionu. Szczyt górski w Czechach określany jako Vysoke Kolo, a w Niemczech jako Hohe Rand, położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Przez jego wierzchołek przebiega granica polsko-czeska, która jednocześnie stanowi granicę administracyjną miasta Piechowice.
Czym charakteryzuje się Wielki Szyszak – najwyższy granitowy szczyt Karkonoszy?
Grzbiet góry jest stosunkowo płaski, a sam wierzchołek góry przypomina bardziej rumowisko skalne. Można z niego podziwiać Śnieżne Kotły, malownicze urwiska skalne i oczka wodne. Wierzchołek jest niemal całkowicie pozbawiony dużej roślinności. Na szczycie Wielkiego Szyszaka znajduje się charakterystyczny przekaźnik telewizyjny.
Jakie atrakcje oferuje Wielki Szyszak? Wielki Szyszak – największy szczyt granitowy w polskich Karkonoszach, zapewnia wspaniałe możliwości wspinaczki dla każdego miłośnika górskich wyzwań. Szlaki wiodą przez zapierające dech w piersiach urwiska i skalne ściany.
W niższych partiach góry występuje typowo karkonoska roślinność, w tym rzadkie gatunki endemiczne – skalnica bazaltowa a także dzwonek karkonoski. Teren Wielkiego Szyszka, jak i całego Karkonoskiego Parku Narodowego zamieszkują liczne gatunki owadów, ptaków i ssaków, w tym jelenie, sarny, dziki, bobry i nietoperze.
Jaki szlak turystyczny prowadzi na Wielki Szyszak?
Na Wielki Szyszak nie prowadzi żaden bezpośredni znakowany szlak turystyczny – zmienia się to jednak w zimie, kiedy Główny Szlak Sudecki zmienia swój bieg i zamiast przez tereny zagrożone lawinami, przechodzi właśnie przez Wielki Szyszak.
Na Wielki Szyszak można wejść od wschodniej strony po drodze wykonanej z kamiennych kafli. Droga ta powstała w 1888 roku jako dar rodziny Schaffgotschów na pamiątkę zjednoczenia krajów niemieckich.
Na Wielki Szyszak można wejść także od strony Jagniątkowa niebieskim szlakiem na Czarną Przełęcz, a stamtąd czerwonym szlakiem w kierunku szczytu na zachód. Wędrówka trawa ok. 3 h i jest stosunkowo wymagająca, a dla niektórych wręcz zręcznościowa.
Wyprawa na Wielki Szyszak wymaga stosunkowo dobrej kondycji fizycznej, szczególnie jeśli planujesz wybrać dłuższą i bardziej wymagającą trasę. Zastanawiasz się, jaka miejscowość turystyczna leży najbliżej Wielkiego Szyszaka? Najbliżej położonym ośrodkiem turystycznym jest Szklarska Poręba, która oferuje szereg atrakcji dla całych rodzin. Należą do nich m. in.: Park Linowy Trollandia, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada a także Muzeum Ziemi „JUNA”.
Wielki Szyszak – góra, którą musisz poznać
Nazwa Wielki Szyszak upowszechniła się dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Wcześniej nazywany był Wielkim Kołem, z kolei Wielkim Szyszakiem nazywany był sąsiedni szczyt – Śmielec o wysokości 1424 m n.p.m.
Mimo tego, że jest o niecałe 100 metrów niższy od najwyższej w Karkonoszach Śnieżki (1603 m n.p.m.), nie cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem turystów.
Wielki Szyszak położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, a na jego zboczach występują m. in. chronione porosty i krzewinki, szczególnie delikatne i narażone na zniszczenie przez turystów. W związku z tym, władze parku zadecydowały o jego wyłączeniu z sieci miejsc dostępnych turystycznie na terenie Karkonoszy w sezonie letnim.
Pomnik na szczycie Wielkiego Szyszaka był pierwszym pomnikiem Wilhelma I w całych XIX-wiecznych Niemczech. Niestety, jak to zwykle bywa w przypadku tego typu pamiątek, pomnik nie przetrwał w dobrym stanie do naszych czasów. Na szczycie Wielkiego Szyszaka pozostały po nim jedynie ruiny.