Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss) to ruiny XIV-wiecznego zamku, w do budowy którego – mi. n. jako ściany – wykorzystano naturalnie występujące tu granitowe skały. Zamek znajduje się we wsi Janowice Wielkie, położonej w odległości ok. 15 km od Jeleniej Góry.
Zamek Bolczów to jedna z największych atrakcji Janowic Wielkich. Wchodzi w skład Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej i ma dogodną lokalizację do zwiedzania. Wokół znajdziemy mnóstwo ciekawych miejsc, takich jak: Rudawski Park Krajobrazowy, Kolorowe Jeziorka czy Pałac Ciechanowice. Warownia jest częścią Szlaku Zamków Piastowskich, liczącego w sumie 152 km.
Powstanie zamku datuje się na 1375 rok. Warownia ma jednak za sobą burzliwą historię, bo już w połowie XV wieku Zamek Bolczów ucierpiał na skutek walk pomiędzy husytami a wrocławskimi i świdnickimi mieszczanami. Na przestrzeni lat wielokrotnie był przebudowywany. Trwało to aż do jego schyłku w 1645 roku, kiedy to podpalili go Szwedzi. Od tamtego czasu zamku nie udało się odbudować w pełnej okazałości. W międzyczasie pełnił on rolę gospody i schroniska turystycznego. Dziś nie jest przystosowany do żadnej z tych ról. Obecnie zamkiem zarządzają Lasy Państwowe, a dokładniej Nadleśnictwo Śnieżka.
Do budowy Zamku Bolczów wykorzystano naturalnie występujące na tym terenie granitowe skały, które wkomponowano w jego architekturę. Mimo, że do naszych czasów z zamku pozostały tylko ruiny, przypominające o jego dawnej świetności, budowla malowniczo wkomponowuje się w okoliczny krajobraz i warto ją odwiedzić. Współcześnie możemy podziwiać pozostałości po dawnym barbakanie, bastei, studni czy ciąg murów obwodowych.
Zamek Bolczów – informacje dla turystów
Do Zamku Bolczów można się dostać jedynie pieszo, jednak trzeba być przygotowanym na podejście, ponieważ warownia znajduje się na wysokości 561 m n.p.m. Z parkingu na Przełęczy Karpnickiej – trasa po zielonym szlaku zajmuje około 1,5-2 godz. Z centrum Janowic Wielkich – około 50 minut pieszo, także zielonym szlakiem. Zamek Bolczów nie ma ograniczeń dostępu i opłat za wstęp, dlatego wszyscy żądni przygód mogą go podziwiać nawet w nocy.