Zamek Cisy to ruiny średniowiecznego zamku z XIII wieku, zlokalizowanego w dolanie Czyżynki w miejscowości Cieszów. Położony jest w obszarze Książańkiego Parku Krajobrazowego oraz w pobliżu samego Zamku Książ, który leży w odległości niecałych 5 km.
Nie do końca wiadomo, w którym roku dokładnie wybudowano zamek. Czy za panowania Bolka I czy może za czasów panowania jego syna Bernarda Statecznego? Okres swojej świetności warownia miała za czasów Bolka II księcia świdnicko-jaworskiego, który to rozbudował znacznie zamek.
Burzliwe czasy wojny trzydziestoletniej oraz potop szwedzki przyniosły znaczne zniszczenia zamku, który mimo prób odbudowy, przez zmieniających się wielokrotnie właścicieli, nigdy nie odzyskał swojej świetności. W tej chwili Zamek Cisy jest stałą ruiną udostępnioną do zwiedzania dla turystów.
Ruiny zaledwie przypominają o jego obronnej funkcji. Pozostałością po założeniu na planie czworoboku są fragmenty murów obronnych, które zachowały się w najlepszym stanie, w północne części założenia. Wejście do zamku jest możliwe dzięki drewnianemu mostowi umieszczonemu nad suchą fosą od strony bramy wschodniej.
Zamek Cisy – informacje dla turystów
Zamek jest jednym z punktów Szlaku Zamków Piastowskich, który liczy łącznie aż 146 km. Warto odwiedzić go podążając właśnie tym szlakiem z Zamku Grodno lub Zamku Bolków. Do zamku można także dojechać samochodem, skręcając z drogi Świebodzice – Chwaliszów w nieutwardzoną drogę w Cisowie, która odbija pod sam zamek – trasa jest oznakowana.
Przez warownię przebiegają trzy szlaki piesze:
- szlak żółty Zamek Stary Książ – Zamek Cisy – ok. 1,5 godz. drogi;
- szlak czerwony Staw Szuwarek – Dolina Czyżynki – ok. pół godz. drogi;
- szlak niebieski Struga – Zamek Cisy ok. 1 godz. drogi.
Przed samym podejściem na zamek znajduje się dziki parking, na którym można pozostawić swój pojazd – w deszczowe dni należy się nad tym dobrze zastanowić, ponieważ samochód może ugrząźć na nieutwardzonej drodze. Wejście na Zamek Cisy jest bezpłatne. Ponadto jest on dostępny do zwiedzania o każdej porze.