Zamek Gryf (niem. Greiffenstein) to ruiny średniowiecznej warowni z XIII w., zlokalizowanej we wsi Proszówka, na wzgórzu – Gryfia Skała, od której nosi nazwę.
W najdawniejszych czasach na wzgórzu znajdował się gród plemienny Bobrzan. Sama warownia, jak wiele zamków na ternie Dolnego Śląska, wiąże się z Piastami śląskimi. W tym konkretnym wypadku z jej fundatorem – księciem głogowskim Konradem II Garbatym. Zamek Gryf był własnością książąt świdnickich do XIV w. Następnie przeszedł w ręce króla Wacława IV, który podbił te tereny.
W 1419 roku Zamek Gryf wszedł we władanie rodu Schaffgotschów, którzy gospodarowali nim a także rozbudowywali go na silną twierdzę. Był nią aż do schyłku XVIII wieku, kiedy jego konstrukcja nie stawiała już tak dużego wyzwania nowoczesnej technologii militarnej. Od początku XIX wieku Zamek Gryf stał opuszczony i był sukcesywnie rozbierany pod materiał budowalny dla miejscowego pałacu z folwarkiem.
Pozostałości Zamku Gryf składają się z trzech elementów – zamku górnego, zamku średniego oraz słabo zachowanego – zamku dolnego. Do naszych czasów tylko częściowo zachowały się mury zamku, jednak na tyle, że wciąż bronią wstępu na jego teren. Wzgórze, na którym zlokalizowano warownię, jest wygasłym wulkanem, który przypomina o bardzo starym pochodzeniu geologicznym tych terenów.
Zamek Gryf – plener
Ze względu na wyjątkowe widoki, Karkonosze często wybierane są na organizację ślubu w górach. Ich wspaniałe szczyty i wodospady świetnie prezentują się na zdjęciach i filmach, zarówno z rodzinnych, jak i firmowych uroczystości. Sale weselne na Dolnym Śląsku – mamy ich taki wybór, że każda para znajdzie coś dla siebie.
Zamek Gryf w remoncie
Mimo, że Zamek Gryf jest w tej chwili w runie, pięknie prezentuje się w panoramie tutejszych okolic, jako że wzgórze wraz z warownią widać z daleka. Zamek czynny był do zwiedzania do 2021 roku. Z racji na jego pogarszający się stan, postanowiono zakazać wstępu na jego teren, z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających. Urząd gminy miasta w Gryfie Śląskim planuje prace remontowe, które mają pozwolić na ponowne udostępnienie zamku do zwiedzania. W tej chwili na terenie ruin trwają prace archeologiczne mające pomóc z badaniu jego historii i historii tych terenów.
Ruiny Zamku Gryf znajdują się po lewej stronie drogi 361, ze Świeradowa do Gryfowa Śląskiego. Pod warownią znajduje się pałac z końca XVIII wieku, za którym możemy zostawić samochód.