Dawniej światem korporacji rządziły skomplikowane zasady i poważne spotkania zapoznawcze. Dziś w cenie jest grywalizacja. Okazuje się, że gry zespołowe – integracyjne albo służące rozbudzaniu kreatywności, są równie skuteczne, co formalne szkolenia.
Po co wymyślono gry zespołowe integracyjne?
Przełomem były badania przeprowadzone w latach 90., z których wynika, że zapamiętujemy tylko 10 proc. tego, co przeczytamy, 20 proc. tego, co usłyszymy, 30 proc. tego, co widzimy, ale aż 70 proc. tego, o czym rozmawiamy z innymi, 80 proc. tego, co zostało przez nas przeżyte i aż 95 proc. tego, czego uczymy innych. To pokazuje, dlaczego warto rozwijać w toku integracyjnych gier zespołowych zarówno kompetencje miękkie, jak i praktyczne umiejętności potrzebne na co dzień w pracy.
Szczególnie teraz taka integracja pracowników jest ważna. Jak podają raporty, przymusowa izolacja ostatnich miesięcy statystycznie obniżyła produktywność każdego z nich nawet o 21 proc. W tym szczególnym czasie zajęcia w grupie są ważne nie tylko z punktu widzenia zawodowego. Być może dla Twoich pracowników będą tym, na co od dawna czekają? Gra integracyjna powinna być dla uczestników przyjemnością. Dobrze przeprowadzona tego typu zabawa trafi do każdego niezależnie od wieku i pozwoli wydobyć indywidualny potencjał wszystkich członków zespołu.
Twój zespół jest zmęczony pracą zdalną?
Reset w górach przywróci mu energię do działania!
Jakie gry zespołowe integracyjne się sprawdzają?
Szefowie czasem unikają tematu integracyjnych gier zespołowych, bo przerażają ich koszty i problemy organizacyjne. Tymczasem istnieje cała grupa takich zajęć, które nie wymagają żadnych przygotowań. Można w nie grać w parach lub zespołach, a sprowadzają się do zadawania pytań i odpowiedzi.
Przykładowo: szef wymienia aktywności, takie jak małżeństwo, wycinka drzew, praca w zoo. Następnie podzieleni na pary uczestnicy muszą zadać sobie po jednym pytaniu, które determinuje, czy ich partnerzy nadają się do tej roli. Jakie byłoby to pytanie? Inne podobne ćwiczenie polega na tym, że każdy zamyka oczy i wyobraża sobie najpiękniejsze chwile swojego życia. Następnie prowadzący prosi ich o zawężenie tego katalogu do najpiękniejszych 30 sekund. W części podsumowującej każdy uczestnik dzieli się na głos wybranym momentem.
Inne proste ćwiczenie: na początek warsztatów czy spotkania uczestnicy piszą na tablicy, co jest dla nich ważne. Muszą zgodzić się co do zasad, które będą obowiązywały podczas eventu (np. nie rozmawiamy o polityce, każdy ma prawo się wypowiedzieć, nie przeciągamy spotkań itp.). To dopiero jedna z kategorii integracyjnych gier zespołowych, a przecież są jeszcze gry drużynowe, zajęcia na refleks itp. Szczególnie turnieje kulinarne czy wspólny survival mogą zjednoczyć firmową ekipę.
Gry pobudzające kreatywność
Pojemną kategorią integracyjnych gier zespołowych są te pobudzające kreatywność. To wszystkie zajęcia, które wymagają rysowania, malowania czy robienia kolaży. Ale nie tylko, bo można też pisać scenariusze firmowych filmów promocyjnych, śpiewać i przebierać się. Również kulinarne warsztaty firmowe mogą dać uczestnikom mnóstwo zabawy. Szefowie zwykle nie przepadają za drużynowymi grami on-line, bo odciągają one pracowników od tego, co najważniejsze. Przyzwolenie od czasu do czasu na kilka godzin gry w wybraną grę sieciową może jednak zrelaksować i zjednoczyć zespół bardziej, niż skomplikowane gry psychologiczne pod okiem trenera.
W tej kategorii można wymienić też zabawę w escape room. Zasady są proste. Wystarczy wyobrazić sobie, że drzwi do biura są zamknięte. Nie można jednak używać siły, by je otworzyć, i trzeba przeżyć kilka dni z pomocą sprzętów zgromadzonych w biurze. Na wyjeździe można zorganizować też większą grę w terenie, w której w określonych miejscach na mapie trzeba będzie wykonywać zadania. Zaś zwycięski zespół może liczyć na nagrodę. Wybierz ośrodek, który ma własne sale szkoleniowe, a po takim dniu wrażeń będziesz mógł rozdać nagrody na oficjalnym bankiecie lub potraktować całość jako punkt wyjścia do innych zajęć w grupach. Zwykłe ognisko integracyjne, ale połączone z grą typu RPG lub wspólnym gotowaniem w kociołku, może zjednoczyć osoby, które na co dzień w biurze ze sobą nie rozmawiają.
Logiczne gry zespołowe integracyjne
Ostatnią warto wymienienia kategorią gier integracyjnych są gry zespołowe integracyjne – łamigłówki logiczne. Od zwykłych puzzli, przez rozwiązywanie szyfrów, po zagadki kryminalne. W Wielkiej Brytanii bardzo popularne są wieczory w dworze pod miastem z kolacją, podczas której okazuje się, że jednego z uczestników brakuje. W toku śledztwa pozostali muszą rozwiązać zagadkę.
Jeśli chciałbyś zorganizować coś takiego w Dworze Korona Karkonoszy, skontaktuj się z nami. Wspólnie wybierzemy menu, scenariusz i dodatkowe atrakcje, dzięki którym wyjazd będzie niezapomniany!