Wieczór wigilijny to ściśle określone menu złożone z dwunastu potraw. W niektórych domach nawet kolejność nie jest przypadkowa. Czy wiesz, że również firmowa Gwiazdka może mieć określony scenariusz spotkania wigilijnego zaplanowany w każdym kroku? Sprawdź, dlaczego warto go stworzyć.
Scenariusz spotkania wigilijnego a prezenty
Prezenty na firmowej Wigilii – wręczać czy nie? Nie ma chyba sensu rozdawać upominków tylko dlatego, że tak każe zwyczaj. Jeśli mają to być maskotki czy firmowe foldery, to lepiej przekazać pieniądze w imieniu firmy na jakiś charytatywny cel. Jeśli jako właściciel firmy planujesz prezenty dla pracowników, pomyśl o czymś ręcznie robionym lub unikatowym, jak np.:
- rzemieślnicze piwo,
- kawa z małej palarni,
- lokalne przetwory i mięsa,
- miód i świece z pasieki,
- naturalne kosmetyki.
Możesz wprowadzić do scenariusza spotkania wigilijnego elementy konkursowe. Przykładowo w trakcie quizu wyłonisz zwycięzców, którzy będą mogli jako pierwsi wybrać sobie prezent lub zamienić swoją rzecz na dowolną od innej osoby. Poza prezentami rozdawanymi przez zarząd, można też zdecydować się na prezenty w modelu „Secret Santa”. Wówczas każdy losuje osobę, które musi coś kupić. Warto połączyć te dwa modele (prezenty firmowe i „Secret Santa”), bo to zmniejsza prawdopodobieństwo, że ktoś wyjdzie z Wigilii bez jakiegokolwiek trafionego upominku. Prezenty rozdawaj mniej więcej w połowie imprezy. Jeśli zrobisz to od razu, to pracownicy nie będą mieli na co czekać. Z drugiej strony nie każ im spędzić wielu godzin na oczekiwaniu na upragniony moment rozdania prezentów.
Chcesz zorganizować w tym roku wyjątkową wigilię pracowniczą?
Zapytaj nas o wolne terminy!
Scenariusz spotkania wigilijnego z miejscem na atrakcje
Wdzięcznym elementem firmowej Wigilii może być jej wspólne przygotowywanie – wieszanie światełek czy strojenie choinki. Możesz nawet zacząć dzień od wspólnego robienia ozdób choinkowych lub wizyty w fabryce bombek, by pod koniec ustroić wspólnie drzewko i zacząć obchody.
Wigilia pracownicza nie jest może czasem, gdy wypada przeprowadzić dowolne firmowe atrakcje (jak np. paintball). Są jednak i takie wydarzenia, które doskonale uzupełnią scenariusz spotkania wigilijnego. Jednym z nich jest turniej kulinarny lub warsztaty z gotowania. O ile nie każdy orientuje się w kuchni tajskiej czy meksykańskiej, to większość osób z chęcią nauczy się robić tradycyjne pierniczki lub pierogi. Jeśli masz do czynienia z bardziej doświadczonymi kucharzami, możesz zaplanować turniej – wygrywa zespół, który stworzy najlepsze pierogi czy świąteczne ciasto. To integracja, rywalizacja i miłe spędzanie czasu w świątecznej atmosferze w jednym.
Jeśli chcesz zorganizować coś specjalnego, jak np. 10-lecie firmy czy po prostu większą imprezę, możesz zdecydować się na połączenie Wigilii z galą lub przyznawaniem nagród. Grudzień to idealny moment na wszelkie roczne podsumowania.
W ostatnich latach niekiedy zima była praktycznie bezśnieżna. Jeśli jednak znów trafi się grudzień z trzaskającym mrozem, to masz do wyboru pełną paletę zimowych scenariuszy spotkania wigilijnego. Należą do nich:
- kulig,
- śnieżny spacer,
- lodowy bar,
- ognisko integracyjne,
- lepienie bałwanów.
Scenariusz spotkania wigilijnego – uwzględnij przemówienia i życzenia
Scenariusz imprezy choinkowej nie może obyć się bez przemówień i życzeń. Warto od nich zacząć. Jeśli plan obejmuje np. przemówienia każdego z przedstawicieli zarządu z osobna, lub po prostu lista prelegentów jest długa, możesz rozdzielić tę część na krótsze bloki. Każdą osobę zapowiedz i daj jej kilka minut na wypowiedzenie się ze sceny. Następnie przeprowadź konkurs, zaserwuj potrawę lub rozdaj prezenty.
Później przejdź do kolejnego punktu programu. W ten sposób wszystkie przemowy nie „zleją się” w jedno, goście będą w centrum uwagi, a widzowie nie zmęczą się częścią oficjalną. Przemówienia możesz też przeplatać materiałami video czy pokazami firmowych zdjęć.
Wigilia firmowa – część nieoficjalna
„To właśnie miłość”, „Holiday”, „Firmowa Gwiazdka” – niejeden film zaczyna się właśnie od firmowej imprezy. A konkretnie od jej nieoficjalnej części, gdy skończyły się już przemówienia, światła gasną, a muzyka staje się głośniejsza. Bez tego elementu trudno wyobrazić sobie udany scenariusz spotkania wigilijnego.
Kto będzie chciał lub musiał – w tym momencie dyskretnie wyjdzie. Ci, którzy chcą porozmawiać lub po prostu potańczyć, mogą to zrobić w niezobowiązującej atmosferze. Warto zostawić ten punkt programu na koniec, gdy zapadnie już zmrok, a świąteczne światełka nadadzą zwykłemu biurowemu wnętrzu niezwykłego charakteru.
Możesz też zabrać zespół na weekendowy wyjazd przedświąteczny. Jeśli będzie odbywał się poza firmą, załodze łatwiej będzie zapomnieć o codziennych problemach i wyluzować się. Gdy każdy musi wrócić z biurowej Wigilii do domu samochodem, to tak naprawdę nie można pozwolić sobie choćby na jednego drinka. Ponadto nocleg w pięknie położnym hotelu, śniadanie z widokiem na góry, ma w sobie tyle uroku, że nawet największych malkontentów pozytywnie nastroi do powrotu do pracy po świętach.