Integracja grupy pracowników to niełatwe zadanie. Jednak warto podejść do niego na poważnie, ponieważ zgrany, sprawnie funkcjonujący zespół to klucz do osiągania spektakularnych sukcesów na rynku! Współpracując, można zrobić to, czego nie da się wykonać w pojedynkę. Tylko jak zadbać o to, aby wszyscy pracownicy firmy dobrze się dogadywali? Jakie etapy integracji wyróżniamy?
Zintegrowany zespół może więcej – sprawdź etapy integracji
Dużo słyszy się o tym, że trzeba integrować pracowników. W wielu przedsiębiorstwach organizowane są cykliczne imprezy i wyjazdy, na które zapraszani są wszyscy członkowie firmowych zespołów. Tylko po co tak właściwie to robić? Jaki sens ma integracja?
Niezgrana grupa pracownicza ma niewielkie szanse na sukces w branży. W murach firmy panuje kiepska, nieprzyjacielska atmosfera. Komunikacja znajduje się na słabym poziomie. Ciągle powstają nowe spory i konflikty. W konsekwencji zespół nie wykonuje zadań służbowych w pełni efektywnie, a firma jest stratna.
Kiedy zadbamy o porządną integrację, nie tylko wzmacniają się relacje między pracownikami i poprawia się atmosfera w miejscu pracy, ale również wzrasta szansa na odniesienie spektakularnego sukcesu na rynku. W zgranym zespole nie ma wielu konfliktów. Wszystkie spory rozwiązywane są na bieżąco. Pracownicy pozostają w przyjaznych relacjach. Wspierają się wzajemnie. W firmie króluje współpraca, a nie rywalizacja. Zgrany zespół wszelkie obowiązki służbowe wykonuje sprawnie i na najwyższym poziomie, a dzięki temu poprawia się pozycja firmy w branży.
A jak zintegrować zespół? Można zrobić to w trzech krokach. Do etapów integracji zaliczymy:
- codzienne nawyki,
- szkolenia integracyjne i warsztaty team buildingowe,
- imprezy, wyjazdy i inne przyjemne aktywności.
Pierwszy etap integracji – firmowe nawyki integracyjne
O integrację trzeba dbać codziennie, a nie tylko od święta. Integracja pracowników musi zacząć się już w murach firmy. Wszelkie imprezy czy inne wydarzenia powinny być wyłącznie miłym dodatkiem do codziennej integracji w pracy.
Ciekawym pomysłem jest poranna kawa w pracowniczym gronie. Każdego dnia po przyjściu do siedziby firmy pracownicy gromadzą się w wybranym, przestronnym pomieszczeniu (np. w sali konferencyjnej) na krótkie spotkanie z pyszną, aromatyczną kawą (lub herbatą). Takie zebranie to doskonała okazja do tego, żeby porozmawiać na luźne tematy, opowiedzieć ciekawe historie czy pośmiać się z żartów przy wspólnym stole. Codzienna kawa nie tylko znakomicie zbliża pracowników, ale także dodaje im energii i nastawia pozytywnie na cały dzień. W konsekwencji zespół pracuje wydajnie i sprawnie, a atmosfera w pracy jest wesoła i przyjemna.
Pierwszy etap integracji to również wspólne świętowanie urodzin pracowników, świąt czy innych ważnych wydarzeń. Czasem wystarczy tylko krótka przerwa od pracy, żeby hucznie celebrować jakąś wyjątkową okazję. Tort w pracowniczym gronie? Odśpiewanie „Sto lat” dla solenizanta? A może podzielenie się opłatkiem chwilę przed wigilijnym urlopem? Możliwości jest wiele! Takie wydarzenia nie wymagają dużo pracy i zaangażowania, a mogą być miłym oderwaniem od codziennych obowiązków firmowych. I oczywiście są znakomitą formą integracji!
Czy Twoi pracownicy tworzą zespół?
Bez integracji to bardzo trudne. Nie ryzykuj!
Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę spotkania integracyjnego już dziś!
Drugi krok – szkolenia i warsztaty team buildingowe
Raz na jakiś czas warto zorganizować szkolenie integracyjne dla pracowników. Warsztaty integracyjne nie tylko budują przyjacielskie więzi i poprawiają atmosferę w pracy, ale także pomagają rozwiązać bieżące problemy i konflikty w zespole pracowniczym. Odpowiednio dobrane szkolenie poprowadzone przez doświadczonego trenera podniesie motywację członków zespołu do pracy. Ponadto jest to świetny sposób na poprawę komunikacji między członkami grupy.
Na większe problemy w grupie zaleca się warsztaty team buildingowe. Są to specjalne zadania, których celem jest zbudowanie silnego, sprawnie funkcjonującego zespołu. W ramach warsztatów można zorganizować igrzyska firmowe z elementami team buildingu lub zabawę w parku linowym. Ciekawą opcją są gry scenariuszowe, w których pracownicy muszą wspólnie rozwikłać jakąś tajemniczą zagadkę (np. kryminalną). Takie zadania uczą współpracy i skutecznej komunikacji. Pokazują, jak wykorzystywać potencjał każdego członka grupy pracowniczej, co może być bardzo przydane podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.
Drugi etap integracji powinien odbyć się poza murami firmy. Najlepszym miejscem będzie hotel lub dworek usytuowany w malowniczej lokalizacji – gdzieś pośród pięknych okoliczności przyrody. W takim miejscu łatwiej się skupić i w pełni oderwać od obowiązków służbowych. Po szkoleniu czy warsztatach można zorganizować szaloną imprezę dla pracowników – czyli trzeci etap integracji!
Ostatnie etapy integracji, jednak nie mniej ważne – imprezy integracyjne z dala od firmy
Imprezy firmowe to jedna z najpopularniejszych form integracji. Dlaczego? Ponieważ jest to doskonała okazja do tego, żeby porozmawiać na neutralnym gruncie na tematy niezwiązane z pracą. Imprezy integracyjne zbliżają pracowników i budują pozytywnie, przyjacielskie relacje między nimi. Jest to także znakomity sposób na odpoczynek od codzienności.
Trzeci etap integracji może przybrać tradycyjną formę – np. klasyczne przyjęcie z dobrym jedzeniem i muzyką w tle. Jednak dużo ciekawszą opcją jest zorganizowanie tematycznej potańcówki – np. w kowbojskim stylu. Takie wydarzenie z pewnością dostarczy pracownikom mnóstwo niezapomnianych wrażeń!
Na imprezie firmowej nie może zabraknąć odpowiednio skomponowanego menu i orzeźwiających drinków. Powinna pojawić się także przyjemna muzyka, która stworzy niesamowitą atmosferę.
Organizując przyjęcie z dala od miejsca zamieszkania pracowników, należy zapewnić im komfortowe miejsca noclegowe. Plusem urządzania imprez w hotelach, dworkach czy innych obiektach wypoczynkowych jest możliwość rezerwacji przytulnie urządzonych pokojów, do których pracownicy będą mogli udać się na spoczynek po wielogodzinnym szaleństwie.
Powyższe etapy integracji to klucz do zgranego zespołu, który sprawnie i efektywnie wykonuje zadania służbowe. To skuteczna droga do tego, aby osiągnąć sukces na rynku!