Członkowie zespołu są bardziej wydajni i dobrze ze sobą współpracują, gdy świetnie się znają i rozumieją. Zastanawiasz się, jak poprawić ich komunikację, motywację i efektywność? Regularnie organizuj imprezy integracyjne, w ramach których zaproponujesz ćwiczenia na budowanie zespołu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji!
- Ćwiczenia na budowanie zespołu: skuteczna komunikacja i lodołamacz
- Skuteczne ćwiczenia na budowanie zespołu
- Ucieczka przed zombie: oryginalna gra teambuildingowa
- Kreatywne ćwiczenia na budowanie zespołu
- Gra szkoleniowa: papierowa wieża
- Pole minowe: popraw komunikację w zespole
- Konkurs z nagrodami dla pracowników
- Zaprojektuj własną monetę
- Poszukiwanie skarbów
- Urodzinowe wyzwanie budowania zespołu
Ćwiczenia na budowanie zespołu: skuteczna komunikacja i lodołamacz
Szukasz sposobu na to, jak zintegrować pracowników świeżo zatrudnionych z doświadczoną kadrą? Zacznij od popularnej gry “dwie prawdy i kłamstwo”. Poproś, aby każdy uczestnik napisał na kartce dwie prawdziwe informacje o sobie i jedną nieprawdziwą. Przypomnij, żeby nikomu nie pokazywali tego, co napisali. Teraz zachęć współpracowników do 10-15 minutowej rozmowy, podczas której będą nawzajem sobie zadawać pytania dotyczące podanych informacji.
Chodzi o to, żebyś przekonał uczestników, że Twoja fałszywa informacja jest prawdziwa. Z drugiej strony spróbuj odgadnąć, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Nie informuj, kto miał rację, nawet jeśli Cię rozszyfrował. Zostaw to na rozmowę podsumowującą ćwiczenia na budowanie zespołu. Powtórz każde ze stwierdzeń i przeprowadź głosowanie. Proponowana gra nie tylko zachęca do lepszej komunikacji, lecz także pozwala lepiej poznać kolegów z pracy.
Skuteczne ćwiczenia na budowanie zespołu
Ćwiczenia na budowanie zespołu nie muszą trwać cały dzień. Wystarczy, że poświęcisz im 20-30 minut na każdej imprezie firmowe, aby przyniosły doskonałe rezultaty. Szukasz pomysłu na prostą grę, która wymaga nie tylko świadomości dynamiki grupy, ale też chęci współpracy? Skorzystaj z naszej propozycji!
Poproś uczestników, aby usiedli w kręgu, a następnie wskaż jedną osobę, która zacznie odliczanie od 1 do 20. Jeśli dwie osoby powiedzą równocześnie tę samą liczbę, zabawa zaczyna się od nowa. Proponowana gra szkoleniowa komunikacja wymaga aktywnego słuchania i skupienia, by nie przerwać partnerowi i powiedzieć kolejną liczbę.
Jeśli Twoi pracownicy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, zaplanuj zabawy terenowe w lesie. Podziel ich na drużyny, poproś, by wyłonili spośród siebie lidera i zorganizuj konkurs. Wygrywa ten zespół, który najszybciej rozbije namiot z zamkniętymi oczami. Aby zmotywować uczestników do działania, przygotuj atrakcyjną nagrodę.
Ucieczka przed zombie: oryginalna gra teambuildingowa
Proponowana zabawa zachęca do lepszej współpracy i kreatywnego rozwiązywania problemów. Przygotuj: 1 klucz i 5-8 wskazówek lub zagadek, w zależności od tego, ile czasu możesz przeznaczyć na ćwiczenia na budowanie zespołu.
Zaproś współpracowników do sali konferencyjnej i zamknij drzwi. Teraz wybierz jednego członka zespołu, który wcieli się w zombie. Poproś go, aby stanął w kącie sali, reszta zespołu powinna stanąć po przeciwnej stronie, blisko drzwi.
Kiedy członkowie zespołu będą rozwiązywać zadania, zombie co 5 minut będzie powoli się do nich zbliżać. Uczestnicy muszą rozwikłać szereg łamigłówek, aby znaleźć ukryty klucz i uciec, zanim zombie ich zaatakuje. Jeśli Twoi współpracownicy do tej pory niechętnie brali udział w zabawach integracyjnych, przygotuj nietuzinkowe ćwiczenia na budowanie zespołu.
Kreatywne ćwiczenia na budowanie zespołu
Ćwiczenia na budowanie zespołu? Prezentowana gra skutecznie poprawi umiejętności komunikacyjne. Potrzebujesz: papieru, flamastrów/długopisów i prostych rysunków. Podziel grupę na 2-osobowe zespoły, a następnie poproś, aby poszczególne pary usiadły tyłem do siebie. Jednej osobie wręcz prosty obrazek, a drugiej kartkę i flamaster lub długopis. Teraz uczestnik, który dostał rysunek, podpowiada partnerowi, co ma narysować. Po określonym czasie partnerzy porównują swoje obrazki. Wygrywa ta drużyna, która najwierniej odwzorowała oryginał.
Gra szkoleniowa: papierowa wieża
W proponowanym ćwiczeniu na budowanie zespołu liczy się dobra organizacja, wyczucie czasu i samodzielne myślenie. Rozdaj każdemu uczestnikowi 12 kartek papieru, nożyczki i taśmę klejącą, a następnie poproś, by w ustalonym czasie wybudowali najwyższą, najpiękniejszą, najżlejszą, czy najdelikatniejszą wieżę. Porównaj prace poszczególnych uczestników, a później zachęć, aby wypowiedzieli się na temat tego ćwiczenia. Zapytaj, czy wszystko poszło po myśli, a jeśli nie, w czym upatrują przyczynę niepowodzenia. Zastanówcie się wspólnie, co można byłoby następnym razem poprawić.
Pole minowe: popraw komunikację w zespole
Jeśli tylko pogoda na to pozwala, zorganizuj wspomniane ćwiczenie na świeżym powietrzu. Ćwiczenia na budowanie zespołu powinny spełniać swoje zadanie. Rozłóż “miny” w postaci kręgli, kul lub stożków, w przypadkowych miejscach. Proponowana gra stwarza doskonałą okazję, aby popracować nad relacjami i zaufaniem w zespole. Podziel grupę na 2-osobowe drużyny. Jedna osoba powinna zawiązać oczy i nic nie mówić, podczas gdy druga mówi i widzi, ale nie może dotknąć swojego partnera, ani wejść na pole minowe. Cała trudność polega na tym, aby osoba z zasłoniętymi oczami spokojnie dotarła na metę, unikając min. W tym mają jej pomóc słowne instrukcje partnera. Za każde trafienie na minę możesz naliczyć punkty karne.
Jeśli w Twoim zespole znajdują się łowcy adrenaliny, zaplanuj survivalowe zabawy plenerowe. To doskonały sposób, żeby przerwać rutynę i choć na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach. Upewnij się, że w Twojej drużynie znajduje się przynajmniej jeden doświadczony surwiwalowiec, który pokieruje resztą grupy.
Konkurs z nagrodami dla pracowników
Zastanawiasz się, jak zmobilizować współpracowników do działania i twórczego myślenia? Zorganizuj konkurs na najładniej udekorowane biurko, najlepsze ciasto, sałatkę lub guacamole. W ten sposób nie tylko wprowadzisz elementy zdrowej rywalizacji, lecz także zachęcisz pracowników, aby spędzili ze sobą trochę czasu.
Zaprojektuj własną monetę
Najpierw poproś wszystkich uczestników, aby wyciągnęli wszystkie monety, jakie mają w kieszeniach, torebkach, plecakach, portfelach i położyli je na stole. Jeśli ktoś nie ma przy sobie żadnych monet, niech inny uczestnik pożyczy mu kilka swoich. Teraz poproś wszystkich członków zespołu, aby zaprojektowali swoją monetę, korzystając z tych, które mają przed sobą. Do wykonania zadania mogą śmiało wykorzystać inne akcesoria, np. długopisy, flamastry, portfele, czy szminkę.
Jeśli współpracujesz z dużą grupą, podziel je na mniejsze 3-6-osobowe zespoły. Możesz zachęcić poszczególne działy, aby stworzyły własną monetę. Kiedy wszystkie drużyny wykonają zadanie, poproś, żeby po kolei opowiedziały o swoim logo. To jedno z tych ćwiczeń na budowanie zespołu, które pozwala uczestnikom poznać się nawzajem, a także wpływa pozytywnie na ich samoświadomość.
Poszukiwanie skarbów
Jeśli to możliwe, zabierz swój zespół na wycieczkę do muzeum, aquaparku, zoo lub parku rozrywki. Podziel pracowników na kilkuosobowe drużyny, a następnie przekaż im garść wskazówek, które doprowadzą ich do skarbu. Proponowana gra wspaniale poprawia nastrój, jednocześnie urozmaici czas wolny. Uczestnicy na pewno będą się dobrze bawić, co przełoży się na lepszą atmosferę w pracy. Prezentowane ćwiczenia na budowanie zespołu jednoczą pracowników wokół wspólnego problemy i uczy grupowego podejmowania decyzji.
Urodzinowe wyzwanie budowania zespołu
Poproś uczestników, by stanęli w szeregu. Ustalając kolejność, powinni wziąć pod uwagę dzień i miesiąc urodzin. Uwaga! Członkowie zespołu nie mogą ze sobą rozmawiać przy wykonywaniu tego zadania. Mogą tylko gestykulować, aby określić datę urodzin. Prezentowane ćwiczenie koncentruje się na komunikacji, współpracy i umiejętności rozwiązywania problemów.
Jeśli chcesz zapewnić współpracownikom potężną dawkę pozytywnej energii, raz na jakiś czas zorganizuj wycieczki integracyjne dla firm. W ten sposób nie tylko zbudujesz zaangażowany i efektywny zespół, a także przybliżysz wartości, misję i wizję przedsiębiorstwa.
Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez