Ćwiczenia na współpracę w zespole – to się opłaca!

IntegracjaPoradyTeam Building
Zespół pracowniczy - dream team

Nie od dziś wiadomo, że współpraca to klucz do sukcesu. Zgrany zespół pracowników może więcej! Może z łatwością realizować wyznaczone cele i dzięki temu przyczyniać się do sukcesu firmy na rynku. Tylko jak zbudować taką grupę? Rozwiązaniem jest team budilding! Przedstawiamy uniwersalne ćwiczenia na współpracę w zespole, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej firmie.

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Zgrany zespół może więcej!

Efektywna praca w zespole to klucz do osiągania sukcesów. Zespół to sprawnie funkcjonujący organizm, działający na zasadach synergii, co oznacza, że może pracować wydajniej i osiągać lepsze rezultaty, niż dałaby indywidualna praca poszczególnych członków grupy. Zespół może obiektywnie i z wielu perspektyw spojrzeć na wszelkie problemy i wyzwania. Grupa wykorzystuje potencjał, doświadczenie i umiejętności każdego członka. Praca zespołowa to zatem większa siła w pokonywaniu przeszkód, które pojawiają się na drodze do celu, mnogość pomysłów, które umożliwiają znajdowanie nieoczywistych rozwiązań, a także łatwiejsze i efektywniejsze wykonywanie codziennych zadań zawodowych. Co więcej, pracownicy mogą czerpać z wiedzy swoich współpracowników i w ten sposób podnosić swoje kompetencje. 

Poczucie wspólnoty w pracy zespołowej buduje pewność siebie. Pracownicy są współodpowiedzialni za sukcesy i porażki, które odnoszą, a dzięki temu chętniej podsuwają nowe pomysły, których nie wykorzystaliby, pracując w pojedynkę. W ten sposób mogą osiągać wybitne wyniki i znacząco przyczyniać się do sukcesów firmy na rynku. 

W dużym skrócie – zgrany zespół może więcej! Tylko jak zbudować taką grupę? Nie sztuką jest postawić obok siebie kilku osób o wysokich kompetencjach. Prawdziwym wyzwaniem jest sprawić, by wybrane osoby nauczyły się ze sobą współpracować. Najlepszym sposobem na stworzenie silnej grupy pracowniczej jest team building i odpowiednio dopasowane ćwiczenia na współpracę w zespole. 

Szukasz miejsca na przeprowadzenie zabaw team buildingowych?

Połącz je z wyjazdem firmowym i zorganizuj ćwiczenia na współpracę w naszym obiekcie!

Czym jest team building?

Team building to, jak wskazuje nazwa, budowa zespołu. Innymi słowy – są to świadome procesy, których celem jest utworzenie sprawnie funkcjonującej grupy pracowniczej, która ma jasno określone cele, umie wykorzystać potencjał każdego swojego członka i doskonale wykonuje wszystkie zadania zawodowe. Team building może mieć zastosowanie zarówno w przypadku nowo powstałych zespołów, jak i tych, które istnieją od dawna, ale mają problem z efektywną pracą – członkowie grupy przestali się dogadywać, w zespole zaczęły pojawiać się konflikty, pracownikom brakuje motywacji do działania.

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Team building realizuje się poprzez starannie dobrane ćwiczenia na współpracę w zespole. Zadania team buildingowe:

  • usprawniają komunikację w grupie,
  • wyposażają pracowników w cenne umiejętności, przydatne w codziennej pracy,
  • wyciągają grupę z kryzysu,
  • budują wzajemne zaufanie poszczególnych członków zespołu,
  • skutecznie motywują do działania,
  • spełniają funkcją integracyjną – pomagają pracownikom lepiej się poznać i zbudować koleżeńskie więzi.

Proste ćwiczenia na współpracę w zespole

Zadania team buildingowe mogą stanowić ciekawe urozmaicenie firmowej codzienności. Jednak najlepsze efekty przyniosą, kiedy będą częścią dłuższego wyjazdu integracyjnego dla pracowników. Organizacja wycieczek firmowych łączących team building z integracją to strzał w dziesiątkę, jeśli chcemy wzmocnić zespół i nauczyć pracowników efektywnej współpracy. Wyjazd firmowy w spokojną okolicę to sposób na odstresowanie, nabranie nowej motywacji do działania i zbudowanie koleżeńskich więzi, które ułatwią funkcjonowanie na co dzień w firmie.

Współpraca w zespole - młodzi ludzie

Ćwiczenia na współpracę w zespole mogą przybrać najróżniejsze formy. Pierwszą grupą są proste zadania, które nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Zaliczymy do nich gry takie jak:

  1. „Wspólna historia”

Jeden z uczestników zostaje dyrygentem i wskazuje osobę, która zaczyna opowiadać historię. Dyrygent w dowolnym momencie przerywa i wybiera osobę, która musi kontynuować opowiadanie. Następnie wyznacza kolejnego gracza itd. Gra uczy aktywnego słuchania i współpracy, wzmacnia poczucie wspólnoty i doskonale rozładowuje napięcia.

  1. „Kalambury”

Znana i lubiana zabawa, jednak w wersji drużynowej. Uczestnicy dzielą się na kilka mniejszych grup. Wybrana osoba z danej grupy musi zaprezentować wylosowane hasło bez użycia słów. Zadaniem pozostałych członków grupy jest odgadnięcie wylosowanego hasła w określonym czasie (np. w ciągu minuty). Wygrywa ta drużyna, której uda się odgadnąć najwięcej haseł. 

Kreatywne ćwiczenia na współpracę w zespole

Proste zabawy team buildingowe to doskonały pomysł na początek. Szybka rozgrywka pobudzi umysły pracowników i pozytywnie nastroi ich na kolejne zadania. 

Drugą grupą ćwiczeń na współpracę w zespole są gry kreatywne, które zwykle wymagają nieco więcej przygotowania i odpowiednich rekwizytów. Jedną z nich jest budowa maszyny Goldberga. Maszynę Goldberga można porównać do skomplikowanego domino. Jest to urządzenie składające się z kilku różnych mechanizmów, które wzajemnie się napędzają. Zadaniem pracowników jest zbudowanie maszyny ze specjalnych dźwigni, wahadeł, klocków i innych elementów. Gdzie jest haczyk? Uczestnicy zostają podzieleni na grupy. Każda drużyna musi przygotować inną część mechanizmu. Poszczególne części po złączeniu powinny stworzyć jedno, sprawnie działające urządzenie. Kluczem do sukcesu jest skuteczna komunikacja, logiczne myślenie, pełna współpraca i maksymalne wykorzystanie potencjału każdego członka grupy.

Współpraca w zespole

Innym ciekawym ćwiczeniem na współpracę w zespole jest „Węzeł z rąk”. Pracownicy stają w niewielkim kółku. Każdy wyciąga rękę przed siebie i łapie dłoń osoby stojącej naprzeciwko. Następnie podaję rękę innej osobie znajdującej się po drugiej stronie koła. Uczestnicy zabawy muszą rozplątać powstały węzeł bez puszczania rąk. Żeby to zrobić, potrzeba sprawnej komunikacji, współdziałania i odpowiedniej organizacji.

Do kreatywnych zabaw team buildingowych wzmacniających umiejętność współpracy zaliczymy także:

  • drużynową budowę solidnej klatki dla jajka z rzeczy dostępnych pod ręką – klatka powinna uchronić spadające jajko przed rozbiciem,
  • pracowniczy turniej kulinarny składający się z ciekawych konkurencji takich jak ślepy test smaku, przygotowanie najbardziej kreatywnej dekoracji na babeczce, oddzielanie ziemniaków od cebuli na ślepo,
  • grę scenariuszową – w Dworze Korona Karkonoszy organizowana jest m.in. gra fabularna, podczas której pracownicy muszą rozwikłać skomplikowaną zagadkę kryminalną. 

Ruchowe ćwiczenia na współpracę w zespole

Ciekawym urozmaiceniem wyjazdu firmowego będą sportowe ćwiczenia na współpracę, które nieco rozruszają pracowników, a przy tym zapewnią im odrobinę zdrowej rywalizacji i dostarczą mnóstwo pozytywnej energii.

Przykładem ruchowej gry integracyjnej z elementami team buildingu są firmowe igrzyska olimpijskie, czyli drużynowa rywalizacja w sportowych konkurencjach. W zabawie można wykorzystać takie zadania jak:

  • bieg w workach,
  • sztafeta,
  • ślepe zaufanie – pokonanie toru przeszkód w parach, gdzie jedna osoba ma zasłonięte oczy, a druga jest jej przewodnikiem.

Za pierwsze miejsce w każdej konkurencji przydzielane są punkty. Ostateczne zwycięstwo odnosi ta drużyna, której uda się uzbierać najwięcej punktów.

W ramach ćwiczeń team buildingowych można również zorganizować turniej piłkarski, czy też bitwę paintballową.

Team building - paintball

Dobrze dopasowane i starannie przeprowadzone ćwiczenia na współpracę w zespole mogą przynieść znakomite efekty. Nie tylko wyposażą pracowników w przydatne umiejętności, które usprawnią ich pracę na co dzień i pozwolą odnosić spektakularne sukcesy, ale także doskonale zintegrują zespół i rozluźnią atmosferę w firmie.

Szybki kontakt Zamów ofertę