Silny, dobrze funkcjonujący zespół to jeden z najtrwalszych filarów firmy. Zgrana grupa pracowników to klucz do sprawnej realizacji zadań zawodowych i odnoszenia sukcesów w branży. O dobrą integrację pracowników powinien zadbać pracodawca. Jak stworzyć zgrany zespół w pracy?
- Przyjemna praca w zespole – korzyści
- Team building, czyli ciekawa forma budowania zgranego zespołu
- Impreza integracyjna jako sposób na zgrany zespół w pracy
- Szukasz pomysłu na wyjątkową imprezę integracyjną?
- Zgrany zespół pracowników – integracja w miejscu pracy
- Jak przeprowadzić zdalną integrację?
- Zgrany zespół w pracy zdalnej
Przyjemna praca w zespole – korzyści
Wiele firm funkcjonuje na zasadach pracy zespołowej. Główną zaletą takiej formy wykonywania obowiązków zawodowych jest efekt synergii. Mówi on o tym, że w grupie można osiągać lepsze rezultaty niż w pojedynkę.
Atmosfera zrozumienia i przyjaźni, zorientowanie na ten sam cel oraz wykorzystywanie potencjału każdego członka grupy – praca w zgranym zespole może być bardzo przyjemna i niezwykle efektywna. Silny, zgrany zespół może więcej. Pracownicy mogą spojrzeć na problemy z różnych perspektyw. Potrafią dzielić się wiedzą, umiejętnościami i kreatywnością. Przeprowadzając burze mózgów, mogą znaleźć rozwiązania, które przyniosą spektakularne efekty. W zgranym zespole nie ma problemów z komunikacją. Członkowie grupy potrafią sprawnie i sukcesywnie przekazywać informacje na każdy temat.
W zgranym zespole panuje znakomita, pozytywna atmosfera. Pracownicy szanują się wzajemnie. Potrafią się wspierać i motywować do działania. Stworzenie zgranego zespołu w pracy wymaga czasu i zaangażowania. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich są zadania team building, drugim zaś – imprezy integracyjne.
Team building, czyli ciekawa forma budowania zgranego zespołu
Team building to – jak sama nazwa mówi – forma budowania silnego, zgranego zespołu. Są to zadania, których celem jest zwiększenie efektywności działań pracowników. Team building wyposaża członków grupy w umiejętności przydatne w codziennym funkcjonowaniu w firmie. Uczy ich skutecznej komunikacji i słuchania, wspólnego rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych problemów, radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, a także logicznego podziału ról w grupie tak, aby maksymalnie wykorzystywać potencjał każdej osoby.
Team building może być bardzo pomocny, kiedy w zespole pojawiają się konflikty, pracownicy nie potrafią się dogadać lub spada poziom motywacji poszczególnych członków grupy. Jest to również doskonałe narzędzie w momencie tworzenia nowego zespołu. Pomaga pracownikom lepiej się poznać i zrozumieć.
Zgrany zespół w pracy – jaka forma team buildingu jest najskuteczniejsza ? Ta, która łączy naukę z dobrą zabawą! Zadania team building muszą zainteresować pracowników. Powinny ich wciągnąć i zaangażować w stu procentach.
Doskonałym pomysłem jest organizacja gier scenariuszowych. Uczestnicy zabawy mają wspólny cel – muszą rozwikłać tajną zagadkę. Kluczem do sukcesu jest współpraca – czyli skuteczna komunikacja i wykorzystywanie potencjału każdego członka zespołu. Mimo że wydaje się to tylko ciekawą formą spędzenia wolnego czasu, to w rzeczywistości jest to bardzo skuteczny sposób na zjednoczenie pracowników. Efektem takiej „zabawy” będzie poprawa funkcjonowania grupy w pracy.
W ramach team buildingu można również zorganizować firmowe igrzyska z zespołowymi grami i zabawami. Innym ciekawym pomysłem jest budowa Maszyny Goldberga. Zarówno do pierwszej, jak i do drugiej aktywności, potrzeba dużych pokładów kreatywności, zaangażowania i współpracy.
Impreza integracyjna jako sposób na zgrany zespół w pracy
Budowa zgranego zespołu nie uda się, jeśli w zakładzie pracy zabraknie przyjaznej, miłej atmosfery. Jeśli relacje między pracownikami nie będą zbyt pozytywne, ich praca nigdy nie przyniesie spektakularnych sukcesów. Aby działania grupy były efektywne, nie może dochodzić niej żadnych konfliktów, sporów czy nieporozumień. Pracodawca powinien zadbać o dobrą integrację swoich pracowników. Najlepszym sposobem na poprawę komunikacji w zespole jest organizacja imprez firmowych.
Wydarzenie integracyjne to znakomity sposób na to, aby chociaż na chwilę oderwać się od obowiązków firmowych. Jest to świetna okazja do tego, żeby pracownicy mogli się lepiej poznać, wzmocnić więzi i zbudować pozytywne relacje. Imprezy integracyjne mogą przynieść mnóstwo korzyści. W zespole zapanuje lepsza atmosfera, pracownicy zrozumieją swoje wzajemne potrzeby, nauczą się sprawnej komunikacji, a dzięki temu firma odniesie sukces na rynku.
Jak zorganizować wyjątkową imprezę integracyjną? Możliwości jest wiele! Świetnym pomysłem będzie tradycyjne przyjęcie z wyśmienitym jedzeniem, pysznymi drinkami i przyjemną muzyką na żywo. Doskonale sprawdzi się również szampańska zabawa taneczna z DJ-em, firmowe karaoke party, czy też impreza tematyczna w stylu szalonych lat 20.
Ciekawą opcją jest organizacja warsztatów dla pracowników (np. z survivalu czy rzemiosła regionalnego) lub zabranie zespołu na niezapomnianą wycieczkę z przewodnikiem po najbardziej malowniczych terenach górskich. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.
Zgrany zespół w pracy może wiele. Może osiągać to, czego nie da się dokonać w pojedynkę. Dlatego warto włożyć nieco zaangażowania w budowę silnej, dobrze funkcjonującej grupy. Bez wątpienia jest to klucz do osiągania największych sukcesów na rynku!
Szukasz pomysłu na wyjątkową imprezę integracyjną?
Jesteś w dobrym miejscu!
Zgrany zespół pracowników – integracja w miejscu pracy
O integrację pracowników należy dbać każdego dnia, a nie tylko od święta. Wyjazdy i imprezy integracyjne przynoszą spektakularne efekty, jednak nie mniej pomocne mogą okazać się codzienne rytuały integracyjne w… miejscu pracy. Otóż wcale nie trzeba opuszczać murów firmy, żeby zbudować zgrany zespół w pracy. Integracja w pracy też jest możliwa! Czasem trzeba tylko nieco zaangażowania, garść pomysłów i nieco kreatywności, aby wzmocnić więzi między pracownikami w firmowych warunkach, a przy tym rozluźnić atmosferę i w pewien sposób urozmaicić żmudną, codzienną pracę.
Jednym z najpopularniejszych, a przy tym jednym z najprostszych, rytuałów integracyjnych, który można wdrożyć do codziennego planu funkcjonowania firmy, jest poranna kawa. Chwila odpoczynku z kubkiem ciepłej kawy (lub jak kto woli – herbaty) w pracowniczym gronie pozytywnie nastroi na cały dzień. Luźne rozmowy przy ekspresie to kawy zbliżają pracowników, budują koleżeńskie relacje, a dzięki temu wzmacniają cały zespół. Poranne spotkanie przy kawie warto wzbogacić o motywującą przemowę wygłoszoną przez menadżera, dyrektora, prezesa czy inną osobę z wyższego szczebla. Jest to doskonały sposób na skrócenie dystansu na linii pracownicy-zespół zarządzający i skuteczne zmotywowanie grupy do działania.
Innym rytuałem integracyjnym, który może stworzyć zgrany zespół pracowników, są wspólne posiłki. Przynajmniej raz w tygodniu warto zebrać się całą załogą pracowniczą w jednej sali (np. w sali konferencyjnej) i wspólnie spożyć śniadanie czy lunch – tak, jak rodzina spotyka się przy wspólnym stole. Wspólne biesiadowanie zbliża, wzmacnia więzi i rozluźnia atmosferę. To świetna okazja do tego, żeby porozmawiać na tematy niezwiązane z pracą i codziennymi obowiązkami, poznać się bliżej i zbudować przyjacielskie relacje.
W ramach wspólnego posiłku można zamówić catering lub zaangażować pracowników w przygotowywanie dań.
Co jeszcze można robić, żeby zbudować zgrany zespół pracowników? Świetnym pomysłem jest wspólne celebrowanie ważnych wydarzeń – np. urodzin poszczególnych członków zespołu, świąt i innych wyjątkowych okazji. Warto również zadbać o komunikację wewnętrzną – nie tylko między pracownikami, ale także na linii pracownicy-przełożeni.
Jak przeprowadzić zdalną integrację?
- Codzienne rozmowy na czacie na tematy niezwiązane z pracą. Pracodawca powinien inicjować codzienne rozmowy na firmowym czacie – o nastrojach, zainteresowaniach i innych luźnych sprawach. Rozmowy zmniejszą dystans między pracownikami i na linii pracownicy-kadra zarządzająca, rozluźnią atmosferę i ułatwią zbudowanie koleżeńskich relacji.
- Wirtualne spotkania integracyjne. Zdalnym odpowiednikiem tradycyjnych imprez integracyjnych mogą być… imprezy na kamerce! Raz na jakiś czas warto zorganizować luźne spotkanie w pracowniczym gronie. Każdy powinien zaopatrzyć się w ulubione przekąski i coś dobrego do picia – mogą być to zarówno spotkania przy herbatce, jak i „wirtualne imprezy” z orzeźwiającymi drinkami. Rozmowy na kamerce będą namiastką spotkań w realu.
- Zadania team buildingowe. Team building to skuteczna forma budowania zgranego, silnego zespołu pracowników oparta na specjalnych grach i zabawach. Grupa pracująca zdalnie może wykorzystać do tego Zoom czy inny komunikator. W ramach team buildingu można zagrać w: „Dwie prawy i kłamstwo”, „Wspólną historię”, „Jak dobrze się znacie?”, „Prawdę czy wyzwanie”.
Zgrany zespół w pracy zdalnej
Wiele firm funkcjonuje na zasadach home office. Taka praca daje mnóstwo możliwości. Dla pracodawców jest to dostęp do szerszego grona wysoko wyspecjalizowanych kandydatów, dla pracowników zaś – szansa na zdobycie wymarzonej pracy oraz możliwość wykonywania obowiązków służbowych z każdego miejsca na świecie. Jednak praca zdalna to nie same korzyści. Stawia przed pracownikami nowe wyzwania i problemy, z którymi muszą się zmierzyć, żeby ich działania przyniosły oczekiwane efekty. Dużym minusem jest utrudniona komunikacja, a co za tym idzie – mniejsze możliwości zbudowania zgranego zespołu pracowniczego. Jak zbudować zgrany zespół w pracy zdalnej?
Przede wszystkim należy popracować nad komunikacją wewnętrzną. Komunikacja powinna bowiem stanowić silny filar funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. To właśnie od niej w dużej mierze zależy to, czy firma osiąga sukcesy na rynku. Dlaczego? Bo dobrze funkcjonujący zespół umie się dogadać, sprawnie i efektywnie wykonuje wszystkie zadania służbowe, dynamicznie rozwiązuje wszelkie mniejsze i większe problemy i z łatwością realizuje wyznaczone cele.
Pracodawca powinien jasno ustalić zasady komunikacji – co, kiedy, jak do kogo ma komunikować. Ponadto powinien wybrać odpowiednie narzędzia do komunikowania – zarówno te, do zarządzania projektami (np. Wrike), jak i te, do prowadzenia rozmów (np. Slack czy Google Talk). Ciekawą opcją jest wprowadzenie wideokonferencji (np. na Zoomie). Ustalenie zasad i narzędzi komunikacji to jedynie pierwszy etap tworzenia zgranego zespołu w pracy. Następnie trzeba wdrożyć odpowiednie działania integracyjne, które ułatwią pracownikom lepsze poznanie i zbudowanie koleżeńskich więzi.