Jak szef może wpłynąć na umiejętność pracy w grupie?

Porady
Umiejętność pracy w grupie pracowników - gry i zabawy team buildingowe

Umiejętność pracy w grupie będzie świętym Graalem każdego zespołu, który przejdzie przez pandemię, gdy większość pracowników pracowała w pojedynkę z domu. Czy da się budować takie kompetencje on-line i jak wpływać na nie na wyjazdach integracyjnych, a także na co dzień, w biurze?

Poniżej znajdziesz rozwinięcie następujących tematów:

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Umiejętność pracy w grupie zdobywa się już w wieku dziecięcym. Później jest ona rozwijana w pierwszej pracy. Dziś, gdy nauka czy praca odbywa się w dużej mierze on-line, tym bardziej cenne są zajęcia, które pozwalają szybko nadrobić braki w takich umiejętnościach miękkich.

Umiejętność pracy w grupie czy indywidualizm?

Azjatycka kultura pracy to działanie na rzecz wspólnego celu, podczas gdy na Zachodzie dominuje indywidualizm. To sprawia, że każdy z pracowników łatwo osiąga własne cele i podejmuje odpowiedzialność za swoje decyzje. Nieco trudniej przychodzi praca w zespole, gdy zarówno obowiązki, jak i konsekwencje działań rozkładają się po równo. Istnieją zawody, w których indywidualizm przydaje się bardziej niż współdziałanie. Jednak w przeciętnym biurze, w którym pracuje więcej niż kilka osób, umiejętność pracy w grupie bardzo się przydaje. Predyspozycje do współpracy z ludźmi da się ocenić za pomocą testów, takich jak np. słynny test Gallupa. To pozwala również pod tym kątem budować zespół nastawiony na współdziałanie lub np. rywalizację.

Codzienne ćwiczenia scalające grupę

Warto zacząć budowanie ducha pracy zespołowej od drobnych, codziennych zadań. Teambuilding najłatwiej tworzy się w praktyce, gdy pracownicy muszą ustalić konsensus lub wspólnie dokonać wyboru. Warto dać im do tego okazje, np. powierzając im zadania w różnych i zmieniających się zespołach: parach, trójkach i większych grupach. Warto zwrócić uwagę na to, że nawet chwile relaksu czy posiłki w biurze mogą sprzyjać integracji lub być jej zaprzeczeniem.

Ustawienie stołów, menu a nawet piwne piątki czy środy z pizzą – to może pomóc pracownikom przełamać się, lepiej poznać, a z czasem zyskać umiejętność pracy w grupie. Podobnie gry zespołowe dostępne w przerwach od pracy. Rodzajem prostej aktywności, która sprzyja budowaniu umiejętności pracy w grupie, są konkursy biurowe. Przykładowo mogą to być kalambury lub quizy osnute wokół bieżących spraw firmowych. Spędzona tak godzina w tygodniu, a nawet w miesiącu, to niesamowicie skuteczne ćwiczenie na pracę w grupie.
 

Silny zespół to skuteczny zespół!
Efekty widać na słupkach sprzedaży.

Zadbaj o to –
już dziś zarezerwuj miejsce na wyjazd integracyjny!

Budowanie umiejętności pracy w grupie na wyjeździe

Życie biura to jednak głównie praca. Umiejętność pracy w grupie trzeba więc dodatkowo budować na wyjeździe. Scenariusze imprez firmowych można dobrać tak, by sprzyjały współpracy w ramach zespołu. Świetnie sprawdzają się:

  • igrzyska,
  • konkursy,
  • wyprawy,
  • warsztaty,
  • imprezy z karaoke.

Warto wiedzieć, że dzisiejsze wyjazdy integracyjne to już nie tylko stół pełen potraw i napojów.  Taka impreza firmowa może mieć bardzo rozbudowany i ciekawy program, a  ustalenie szczegółów zależy tylko od fantazji organizatorów. Lot balonem czy warsztaty robienia kosmetyków naturalnych? Wszystko można zorganizować dzięki doświadczeniu doradców skupionych wokół Dworu Korona Karkonoszy.

Lepiej nie próbować dopiąć wszystkich szczegółów na własną rękę, bo wybranie hotelu, zamówienie atrakcji i pilnowanie harmonogramu może przerosnąć najbardziej doświadczonych. A przecież na takim wyjeździe również szef może wypocząć i wziąć udział w ciekawych warsztatach czy koncercie. Szczególnie dobrze sprawdzają się te ćwiczenia z umiejętności pracy w grupie, w których trzeba razem coś stworzyć – ryzykowne są za to te, gdzie trzeba działać przeciwko sobie. Dlatego jeśli survival czy paintball, to na zasadzie walki kilku drużyn przeciwko sobie, a jeśli warsztaty kulinarne, to prowadzące do stworzenia jednej, wspólnej potrawy.

Umiejętność pracy w grupie pracowników - gry i zabawy team buildingowe
Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Umiejętność pracy zespołowej jako przepis na sukces

W grupie siła! Umiejętność pracy w grupie jest bardzo cenna dla pracodawców. Dzięki niej możliwe jest szybsze i efektywniejsze wykonywanie zadań służbowych i osiąganie lepszych wyników niż w przypadku pracy w pojedynkę. I to nie wszystko! Do największych zalet, jakie niesie ze sobą współpraca zespołowa w firmie, zaliczymy:

  1. Możliwość realizacji większych lub bardziej skomplikowanych projektów. Projekt można podzielić na kilka części i wyznaczyć odpowiednie osoby do wykonania poszczególnych zadań. Zaangażowanie wszystkich członków grupy pozwala szybciej osiągnąć wyznaczony cel.
  2. Większą wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Połączenie wiedzy i umiejętności członków grupy to przepis na sukces! Czerpanie z potencjału i doświadczeń poszczególnych pracowników pozwala osiągać lepsze efekty i szybciej rozwiązywać wszelkie problemy. Każdy pracownik zajmuje się tym, w czym jest najlepszy, a dzięki temu grupa pracuje wydajniej. Co więcej, jest to świetna podstawa do przeprowadzania tzw. burzy mózgów (wymiana poglądów i doświadczeń), która jest sposobem na znalezienie najlepszych rozwiązań, pomysłów.
  3. Wzajemne motywowanie się do pracy. Członkowie grupy mogą wzajemnie motywować się do działania. W pracy zespołowej zauważalne jest zjawisko facylitacji. Pracownicy wiedzą, że pracują w grupie i są obserwowani przez innych, w związku z czym mają więcej zapału do działania. Nie chcą bowiem odstawać od zespołu i być postrzegani jako mało produktywni i leniwi.
  4. Oszczędność czasu i nakładu pracy. Wiele projektów da się wykonać samodzielnie, jednak ich realizacja byłaby naprawdę czasochłonna i skomplikowana. Praca w grupie i podział obowiązków między poszczególnych członków pozwala szybciej osiągnąć wyznaczony cel.

Umiejętność pracy w grupie – jak ją rozwijać, pracując zdalnie?

Praca zdalna daje dużo korzyści. Pracodawcy cenią ją za szansę na pozyskanie pracowników o wysokich kompetencjach, których normalnie nie mogliby zatrudnić – np. ze względu na zamieszkanie w innym mieście. Dla pracowników zaś jest to okazja do zdobycia znakomitego stanowiska pracy i możliwość bardziej elastycznego podejścia do wykonywanych obowiązków służbowych.

Jednak praca na zasadach home office to nie same plusy. Dużym ograniczeniem jest tu odległość, dzieląca poszczególnych pracowników – co jest szczególnie odczuwalne w przypadku pracy zespołowej. Brak możliwości kontaktu face to face utrudnia zbudowanie silnych relacji, co może prowadzić do powstawania konfliktów, nieporozumień i niedopowiedzeń, które negatywnie wpłyną na efektywność realizacji projektów zespołowych i osiągane rezultaty. Jak rozwinąć umiejętność pracy w grupie w przypadku działań na zasadach home office?

Przede wszystkim należy zadbać o wzmocnienie więzi między pracownikami. Bardzo pomocne są proste gry integracyjne, które można prowadzić np. na wideoczacie – takie jak „Prawda czy wyzwanie” czy „Dwie prawdy i kłamstwo”. Zabawy integracyjne to szansa na lepsze poznanie swoich współpracowników, rozluźnienie atmosfery i zbudowanie koleżeńskich relacji. Aby przełamać barierę komunikacyjną w postaci ekranów i odległości, warto wprowadzić tradycję cyklicznych wirtualnych spotkań integracyjnych podczas których pracownicy będą mogli porozmawiać na luźne tematy niezwiązane z pracą i dzięki temu wzmocnić wzajemne więzi. Jeśli istnieje taka możliwość, co jakiś czas warto spotkać się w „realu”. Wspólny wyjazd integracyjny z elementami team buildingu ułatwi zbudowanie silnego zespołu.

Aby umiejętność pracy w grupie znajdowała się na najwyższym poziomie, niezbędna jest komunikacja. Skuteczna komunikacja w grupie powinna stanowić fundament funkcjonowania każdej firmy. Dzięki niej możliwie jest szybsze i efektywniejsze wykonywanie zadań służbowych i łatwiejsze osiąganie wyznaczonych celów. Pracodawca powinien szczegółowo określić zasady komunikacji w zespole – kto, co, kiedy i do kogo ma komunikować.

Kluczowy w budowaniu umiejętności pracy w grupie ma dobór odpowiednich narzędzi komunikacji, w tym:

  • narzędzia do zarządzania projektem (np. Wrike),
  • narzędzia do prowadzenia codziennych rozmów (np. Slack),
  • narzędzia do wideorozmów (np. Skype).

Przykład zabawy, która poprawia umiejętność pracy w grupie

Najlepszym sposobem na naukę umiejętności pracy w grupie jest team building. Team building to zadania i procesy, których celem jest budowa silnego zespołu, który czerpie z potencjału każdego swojego członka i sprawnie wykonuje wszelkie obowiązki służbowe. Przykładem zabawy team buildingowej, która rozwija umiejętność pracy w grupie, jest budowa maszyny Goldberga.

Maszyna Goldberga to konstrukcja przyczynowo-skutkowa wykonana z najróżniejszych dźwigni, wahadeł, drewnianych kloców, przekładni i innych elementów. Maszyna składa się z kilku części, gdzie poszczególne mechanizmy wzajemnie się napędzają. W ramach team buildingu uczestnicy zostają podzieleni na grupy. Każda drużyna musi zbudować jeden, konkretny mechanizm. Połączone części powinny stworzyć sprawnie funkcjonującą maszynę. Kluczem do sukcesu jest współpraca i komunikacja.

Zabawy team building dla pracowników

Budowa maszyny Goldberga to zadanie, które wyposaża uczestników w cenne umiejętności przydatne w codziennej pracy – takie jak aktywne słuchanie, czerpanie wszystkiego, co najlepsze z wiedzy, umiejętności i potencjału każdego członka zespołu, sprawne przekazywanie informacji, efektywny podział zadań oraz jasne i logiczne wydawanie poleceń.

Szybki kontakt Zamów ofertę