Relacje pracowników mają ogromny wpływ na jakość ich pracy. Kiedy wszyscy dobrze się dogadują, praca idzie sprawnie, a firma osiąga spektakularne sukcesy na rynku. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo. Na różnych szczeblach powstają konflikty, pracownicy nie znają się na tyle, żeby dobrze czuć się w swoim towarzystwie, nie potrafią się dogadać, a w konsekwencji ich działania nie przynoszą maksymalnych efektów. Skutecznym rozwiązaniem takiego problemu jest integracja. Przedstawiamy skuteczne metody integracji, które pomogą zbudować silny, zgrany zespół pracowniczy.
Integracja to szereg działań, których celem jest zbudowanie pozytywnych relacji między pracownikami opartych na wzajemnej pomocy, wsparciu i koleżeństwie, a także skuteczne zmotywowanie zespołu do działania. Integracja pomaga rozwiązać problemy powstałe w grupie, rozluźnia atmosferę i stwarza doskonałe warunki do rozwoju. Bez porządnie przeprowadzonej integracji nie da się osiągać spektakularnych sukcesów na rynku i generować maksymalnych zysków.
W jaki sposób zintegrować zespół?
Istnieje kilka metod integracyjnych, które dotyczą organizacji czasu pracy. Ich założeniem jest doprowadzenie do tego, aby każdy pracownik identyfikował się z przedsiębiorstwem, miał motywację i pozytywne nastawienie do pracy oraz dobrze czuł się w otoczeniu swoich współpracowników. Techniki integracyjne zostały opracowane po to, aby przeciwdziałać wyczerpaniu, znużeniu, wypaleniu zawodowemu. Ich celem jest stworzenie zgranej, sprawnie funkcjonującej grupy pracowniczej, której członkowie wzajemnie wspierają się w dążeniu do celu i dbają o utrzymanie pozytywnej atmosfery.
Spraw, by Twoim ludziom chciało się chcieć!
Postaw na motywacyjny event w górach!
Metody integracji – przegląd
Wyróżniamy kilka technik integracji pracowników:
- obrad,
- radaru personalnego,
- MAPS,
- grup autonomicznych,
- kół jakości,
- D. Petersena.
Metoda obrad polega na organizacji spotkań dla osób zatrudnionych w firmie (w tym pracowników z niższych szczebli), podczas których każdy może zabrać głos. Spotkania służą wymianie poglądów i prowadzeniu rozmów na tematy istotne dla przedsiębiorstwa. Na zebraniach wspólnie podejmowane są ważne decyzje dotyczące dalszych losów firmy. Obrady mogą przybrać różne formy – kongres, zjazd, konferencja, posiedzenie itd.
Metoda radaru personalnego to sposób na ocenę przełożonego przez pracowników. Plusy takiego rozwiązania to: lepsza identyfikacja poszczególnych pracowników z grupą, planowanie potrzeb kadrowych oraz ścieżek rozwojowych pracowników, integracja zespołu. Jednak aby technika przyniosła oczekiwane efekty, musi być stosowana regularnie. Ważna jest również obiektywność ocen.
Technika MAPS to racjonalny dobór pracowników do określonych zadań lub projektów. Metoda grup autonomicznych zakłada stworzenie zespołów pracowniczych, które wykonują ściśle określone, powiązane ze sobą zadania tworzące jedną, wspólną całość. Kolejny sposób, czyli technika kół jakości, polega na organizacji grupy pracowników z jednej komórki organizacyjnej, której zadaniem jest analiza i szukanie rozwiązań różnych problemów. Ostatnia zaś (D. Petersena) składa się z 8 kroków (m.in. ujawnienie księgowości, sformułowanie grupy sterowania itd.) i przynosi takie korzyści jak: poprawa stosunków międzyludzkich, wzrost zaufania do kadry kierowniczej, a także ugruntowanie pracy zespołowej.
Metody integracji pracowników „po godzinach”
Pracowników można integrować również poza godzinami pracy. Firmowe imprezy integracyjne mogą przybrać najróżniejsze formy – np. klasyczne przyjęcie, grill lub ognisko integracyjne, zabawa tematyczna. Event najlepiej zorganizować poza siedzibą firmy – np. w wynajętej sali lub w ogrodzie. Pracownicy z pewnością dużo pewniej i swobodniej poczują się na neutralnym gruncie niż w murach firmy. Będą mogli całkowicie odciąć się od spraw związanych z obowiązkami służbowymi i w pełni skupić się na pogłębianiu przyjacielskich relacji ze swoimi koleżankami i kolegami z pracy. Metody integracji zastosowane podczas takich eventów z pewnością przyniosą lepsze efekty.
Na imprezie firmowej nie może zabraknąć ciekawych gier integracyjnych – np. tanecznych czy ruchowych. Specjalnie dobrane atrakcje nie tylko dostarczą uczestnikom potężnej dawki wyśmienitej zabawy, ale także doskonale ich zintegrują i rozluźnią służbowe relacje między nimi. Zabawy integracyjne mogą zawierać elementy team buildingu. Dzięki temu przyniosą jeszcze więcej korzyści, które będą mieć realny wpływ na funkcjonowanie firmy – nauczą pracowników skutecznej komunikacji, współpracy i racjonalnego podziału obowiązków.
Wyjazdowe metody integracji
Organizacja imprez firmowych to nie jedyna atrakcja w arsenale firm. Zamiast kolejnej imprezy można zorganizować wyjazd integracyjny w wybrane miejsce. Warto postawić na obiekt usytuowany w malowniczym, spokojnym miejscu. Urokliwe okoliczności natury stworzą dogodne warunki do pogłębiania przyjacielskich relacji między pracownikami.
Wyjazd integracyjny warto wzbogacić o wciągającą rozrywkę. Dwór Korona Karkonoszy udostępnia specjalny kreator atrakcji idealnych na firmowy wyjazd integracyjny. Na stronie dostępny jest szeroki wybór eventów – w tym wycieczki miejskie lub górskie z przewodnikiem, warsztaty rzemiosła regionalnego, integracja w parku linowym, firmowe karaoke party, igrzyska z elementami team buildingu i wiele innych.
Integracja pracowników ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania firmy. Każdy pracodawca bez wątpienia powinien o nią zadbać. Można zrobić to poprzez zastosowanie wybranych metod integracji lub organizację cyklicznych imprez czy wyjazdów dla pracowników.