Czy byłeś kiedyś w escape roomie? W takim razie masz już zarys tego, jak Twój zespół będzie bawił się podczas imprezy typu team escape. Dlaczego warto organizować takie wydarzenia, jak to się robi i jakie są najlepsze pomysły na zabawy typu team escape? Podpowiadamy.
Team escape – 9 pomysłów
Na początek, aby zobrazować, czym konkretnie jest team escape, najlepiej podać garść przykładów takich imprez:
- Wyspa skarbów – zdziwisz się, gdy odkryjesz, jak wiele prawdziwych wysp jest nie tylko w Polsce, ale i w bezpośrednim otoczeniu Twojego miasta. Łatwo wybierzesz jedną z nich, a na niej przeprowadź poszukiwanie skarbów lub zabawę typu team escape, w której zespół będzie mógł wrócić do domu dopiero, gdy rozwiąże zagadki.
- Nawiedzony dom – zespół musi odkryć, dlaczego w domu straszy i co zrobić, by pozbyć się duchów.
- Gra w stylu Jumanjii – liczne zagadki, egzotyczna wyspa i dzikie zwierzęta – to możesz zorganizować zarówno w zoo lub lesie, jak i w biurze.
- Gra w stylu Harry’ego Pottera – mieszanie eliksirów i używanie zaklęć, by wydostać się z pokoju. Wyobraź sobie ten scenariusz w połączeniu z warsztatami barmańskimi!
- Pan Samochodzik – któż z nas nie czytał kiedyś przygód Pana Samochodzika? Tak jak on kiedyś, Twój zespół może dziś rozwiązywać zagadki w mazurskich zamkach lub karkonoskich dworach.
- Cyrk – zespół ma wcielić się w cyrkowców i dać show, po którym będą mogli opuścić cyrk i udać się do domu.
- Apokalipsa Zombie – zespół jest zamknięty w pokoju, a na zewnątrz doszło do apokalipsy Zombie. Czy zdołają ją zatrzymać?
- Sherlock Holmes – słynny detektyw miał wielu pomocników. Rozdziel sprawiedliwie role i pozwól drużynie rozwiązać zagadkę.
- Czarnobyl – to może zaskoczyć, ale w sieci już znajdziesz gotowe scenariusze gry typu team escape w tym stylu.
Chcesz zaskoczyć swoich pracowników niebanalną integracją?
Zostaw to nam – specjalizujemy się w tym od lat!
Gdzie najlepiej zorganizować team escape?
To może być dowolna wynajęta sala, las, a także wyspa. Team escape będzie najbardziej wiarygodny tam, gdzie faktycznie będzie istniała jakaś przeszkoda, uniemożliwiająca szybki powrót do domu. To mogą być drzwi symbolicznie zamknięte na klucz, nieużywane biurowe piętro lub naprawdę odległa od biura lokalizacja.
Nieco podobną formułę do team escape mają zabawy typu murder mystery. Twoja ekipa przyjeżdża do ośrodka lub domu za miastem, gdzie okazuje się, że jeden z nich zniknął. Od obsługi mogą otrzymywać wskazówki co do zabójcy. A może morderca jest wśród nich? Mogą też stanąć przed serią poszlak, które trzeba będzie ułożyć w logiczną całość, by dotrzeć do prawdy o „morderstwie”.
Takie imprezy najlepiej sprawdzają się w mrocznych zamczyskach i dużych ośrodkach, najlepiej w górach lub na całkowitym odludziu. Istnieją też wirtualne scenariusze do zabaw typu team escape do wykorzystania na Zoomie, ale trudno je porównać z rozwiązywaniem zagadek na żywo.
Team escape we własnym biurze
Taką rozrywkę możesz zorganizować również we własnym biurze. I to zarówno w scenariuszu poszukiwania skarbów, zagadkowej zbrodni, jak i team escape. Takie rozwiązanie ma jeden duży plus – większość gotowych escape roomów jest przeznaczonych dla 4-6 osób jednocześnie, a Twoja firma może zatrudniać znacznie więcej pracowników. W biurze będzie więcej miejsca, a zagadki będą przeznaczone dla zespołów, a nie dla pojedynczych osób.
Zainspiruj się przygodami Indiany Jonesa lub Lary Croft – często potrzebowali oni pomocy, bo do rozwiązania zagadki potrzebna była druga osoba. Taka integracja w grupie to efektywna realizacja wspólnych celów, a więc mówiąc wprost: większy zysk dla Twojej firmy. To też buduje współpracę w grupie, więc zastąpi drogie szkolenia lub długi czas naturalnego „docierania się” w grupie.
W internecie można znaleźć scenariusze zabaw, które zmienią biuro w miejsce kipiące od emocji. Przykład to gra „Mój bogaty wuj”. Na środku pokoju jest walizka, a w niej liczne zagadki. Prowadzący czyta list od prawników zmarłego niedawno wuja. Tylko prawdziwy spadkobierca będzie w stanie rozwiązań zagadki i dostanie nagrodę. Plusem tej gry jest to, że może w nią grać nawet kilkadziesiąt osób podzielonych na zespoły.
Team escape – korzyści
Wiele rozmów kwalifikacyjnych rozpoczyna się od pytań typu: gdyby znalazł się Pan w następującej sytuacji, to co by Pan zrobił? Team escape pozwala przenieść się z obszaru mglistych zapewnień na grunt realnych sytuacji, w których rzeczywiście trzeba współpracować w grupie, wydawać polecenia lub myśleć logicznie. To może być sposób na wyłonienie osoby do awansu lub integrację mało zgranego zespołu. Imprezy typu team escape sprawdzają się zarówno w grupach, które dopiero się poznają, jak i w starych zespołach.
Taka turystyka motywacyjna to pomysł wart rozważenia. Dwór Korona Karkonoszy oferuje gotowe scenariusze takich imprez. Lokalizacja aż prowokuje do tego typu gier i zabaw – podczas spacerów po górach z przewodnikiem, w trakcie ćwiczeń survivalowych lub w samym hotelu.
Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez