Wigilia firmowa ma same zalety. Jakie? Po pierwsze, doskonale integruje zespół. Po drugie, pozwala pokazać pracownikom, że są ważni dla firmy. Kiedy więc urządzić firmową Gwiazdkę? Wybrać menu tradycyjne, regionalne czy jakiś nowoczesny wariant? I najważniejsza kwestia – jakie niespodzianki przygotować dla naszej załogi? Podpowiadamy, jak zorganizować udaną firmową imprezę świąteczną.
- Wigilia Bożego Narodzenia
- Kiedy zrobić wigilię firmową?
- Wigilia firmowa a wyjazd integracyjny
- Miejsce na wigilię firmową
- Kameralny hotel na wigilię firmową
- Wigilia firmowa Wrocław
- Wigilia – impreza firmowa w najlepszym stylu!
- Wigilia firmowa Karpacz i okolice
- Wigilia firmowa – Sosnówka k. Karpacza
- Organizacja wigilii firmowych
- Oferta wigilii firmowej
- Wigilia firmowa – o co pytać?
- Stół wigilijny – co podać?
- Wigilia firmowa – przykładowe menu
- Regionalna kuchnia – wigilia karkonoska
- Tradycyjna kolacja wigilijna
- Życzenia na wigilię firmową
- Czy robić prezenty na wigilię firmową?
- Upominki świąteczne
- Gwiazdka firmowa czy przyjęcie wigilijne – co wybrać?
- Charakter firmowej wigilii
- Firmowa impreza wigilijna last minute
- Jak się ubrać na wigilię firmową?
- Atrakcje na wigilie firmowe
- Sprawdzone pomysły na wigilię firmową
- Spotkanie wigilijne dla pracowników – czy warto?
- Firmowa Gwiazdka
Wigilia Bożego Narodzenia
24 dzień grudnia czyli Wigilia to tradycyjne chrześcijańskie święto. Kończy ono okres adwentu. Akurat w Polsce to właśnie od Wigilii rozpoczynają się obchody Bożego Narodzenia, choć wielu Europejczyków zaczyna świętować dopiero 25 grudnia. Z kolei w Kościele greckokatolickim i prawosławnym wieczerza wigilijna urządzana jest 6 stycznia. Wigilia nazywana jest też Gwiazdką, ponieważ symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej
Z czym kojarzy się nam Wigilia? Skrzący się za oknem śnieg, skrzypiący mróz, pięknie przystrojona choinka, świąteczny obrus, opłatek i kolędy. Ta uroczysta kolacja jest świętem radosnym i niosącym nadzieję. Uczestnicy wieczerzy przełamują się opłatkiem i składają sobie wzajemnie życzenia. A potem moment, na który czekają nie tylko najmłodsi – prezenty! Kolorowe opakowania, wstążki, bileciki i ta chwila niepewności – co tym razem dostanę od Gwiazdki, Gwiazdora czy Mikołaja? (zależnie od regionu).
Tradycja ta tak mocno wrosła w naszą kulturę, że obecna jest właściwie we wszystkich dziedzinach życia. Nie tylko zresztą u nas. Cały zachodni świat świętuje Gwiazdkę, i nie tylko. Święto to bardzo popularne jest na przykład w Chinach.
Gwiazdka obecna jest również w kulturze korporacyjnej. Współpracownicy również starają się ją uczcić choćby symbolicznym spotkaniem. Wigilia firmowa w wielu miejscach jest już stałym i wyczekiwanym przerywnikiem biurowej codzienności. I nic dziwnego, w końcu kto nie lubi dostawać prezentów?
Oczywiście, ponieważ święta te wszyscy obchodzą w rodzinnym lub przyjacielskim kręgu, uroczystości firmowe i urzędowe odbywają się w innych terminach. Firmowe przyjęcia wigilijne urządzane są wcześniej, nawet 2-3 tygodnie przed właściwym terminem, na przykład w okolicy Mikołajek.
Kiedy zrobić wigilię firmową?
Czy przedświąteczna gorączka to dobry moment na organizację wigilii firmowej? Z jednej strony jesteśmy i tak bardzo zajęci kończeniem różnych spraw, szukaniem prezentów i przygotowaniami do świąt. Z drugiej – czujemy już tę wyjątkową atmosferę. Więc może dobrze byłoby na chwilę zwolnić i spędzić trochę czasu z osobami, z którymi na co dzień pracujemy. Jednak w innych okolicznościach, niż zwykle – podczas wspaniałego wyjazdu świątecznego i integracyjnego zarazem.
A zatem kiedy zrobić wigilię firmową? Na pewno nie w ostatniej chwili! Nigdy tuż przed tym, gdy każdy myśli już tylko o świątecznej kolacji w rodzinnym gronie. I na pewno nie po godzinach, w pracy. Pracownicy mogą to odebrać jako przykrą konieczność i wcale nie zechcą uczestniczyć w firmowej wigilii. A przecież urządzamy to przyjęcie po to, by sprawić przyjemność załodze, bo zadowolony pracownik to dobry pracownik.
Wigilia firmowa a wyjazd integracyjny
Chyba najlepszym rozwiązaniem jest organizacja wigilii firmowej w ramach wyjazdu integracyjnego. Wystarczy dobrać odpowiednie menu i uprzedzić pracowników, że planujemy również firmowe przyjęcie wigilijne. Oczywiście forma wigilii firmowej może być też nieco bardziej swobodna i zawierać różne niespodzianki i dodatkowe atrakcje. Wtedy na pewno wiele osób ucieszy się z tego pomysłu. I chętnie wyrwie się na dwa dni z gorączki świątecznych przygotowań, by pojechać gdzieś, gdzie wszystko będzie gotowe. I gdzie można będzie, zamiast samemu organizować wigilię, po prostu cieszyć się świąteczną imprezą.
Miejsce na wigilię firmową
Gdzie urządzić firmową Gwiazdkę? To chyba najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie organizatorzy wigilii firmowych. Wybierając hotel czy restaurację na imprezy integracyjne warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na firmową Gwiazdkę na wyjeździe, koniecznie sprawdźmy pewne kwestie. Na przykład, czy organizator naszego firmowego eventu zapewni opiekę i pomoc koordynatora przez cały proces przygotowania i realizacji pobytu. To ważne, żeby mieć ciągle do dyspozycji osobę, która może nam doradzić i zagwarantować udaną wigilię firmową. Powinna pomóc nam ona w przygotowaniu scenariusza spotkania, wyborze menu i ewentualnych atrakcji dodatkowych na wigilijny wieczór i cały pobyt.
Bardzo ważna jest z pewnością kwestia świątecznego menu. Czy musi to być kuchnia tradycyjna? Niekoniecznie. Może lepiej zrobić pracownikom niespodziankę i zaproponować potrawy świąteczne wywodzące się z innych tradycji i kultur? Wtedy kolacja wigilijna będzie ciekawym doświadczeniem nie tylko o charakterze kulinarnym.
Magiczna wigilia firmowa?
Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to wyłączność. Czy będziemy mieli obiekt tylko dla siebie? Cały lokal na wigilię firmową pozostający tylko do naszej dyspozycji pozwoli nam nie tylko zorganizować kameralną wigilię, ale także uzyskać dodatkowy efekt w postaci integracji grupy. W takim przypadku łatwiej jest również przygotować dodatkowe atrakcje dedykowane wyłącznie naszym pracownikom.
Kameralny hotel na wigilię firmową
Gdzie spędzić wigilię firmową? Dokąd zaprosić pracowników, kontrahentów czy klientów? Obiekty konferencyjne w górach oferują wiele możliwości wspaniałego spędzania czasu ze współpracownikami. Ten świąteczny okres w górach zyskuje dodatkowy walor – śnieg na nizinach zdarza się już rzadko, za to w górach wciąż możemy cieszyć białym puchem, lodowymi soplami i podziwiać setki kształtów mroźnych śnieżynek.
Jazda na nartach czy desce, kulig, lepienie bałwana czy rzucanie się śnieżkami… Zabawy dzieciństwa pozwolą naszej załodze oderwać się od codzienności. A jeśli jeszcze wieczorem czekać będzie wspaniała uczta dla duszy i ciała, czyli impreza w pięknie udekorowanych wnętrzach, z pysznym jedzeniem i tańcami – czegóż chcieć więcej?
A może zorganizować świąteczne ognisko? Grudniowa impreza na świeżym powietrzu to niebanalny pomysł, lecz czemu nie? Podstawa to ciepły strój i duże ognisko. Jeśli dorzucimy do tego zestawu aromatyczne grzańce i szalone tańce, to na pewno nikt nie zmarznie. A wspomnienia – bezcenne!
Wigilia firmowa Wrocław
Stolica Dolnego Śląska znana jest jako miasto spotkań. Nic dziwnego. Wrocław to miasto otwarte, klimatyczne, pełne wspaniałych zabytków, lecz jednocześnie pełne energii, którą kipi także podczas świąt. Słynny już świąteczny jarmark, na który zjeżdżają turyści z całej Polski i nie tylko, wspaniała choinka na Rynku oraz pięknie udekorowane ulice i place tworzą wyjątkową, magiczną atmosferę.
A jednak wigilia firmowa w górach jest nie do przebicia! Wystarczy pojechać około 100 kilometrów od stolicy regionu, by ujrzeć przyprószone śniegiem szczyty. Poczuć górskie klimaty, włożyć sweterki w renifery i mieć do dyspozycji nie jedną, lecz cały las choinek! Brzmi trochę jak z bajki albo przesłodzonej reklamy, jednak dla wrocławian to osiągalne bez większego problemu. Jednym z najchętniej wybieranych miejsc są Karkonosze. W ostatnim czasie w rankingu popularności wyprzedziły nawet Tatry. Dlaczego zatem nie zaprosić naszych pracowników w miejsce, gdzie i tak chętnie by się wybrali? Wigilia firmowa w górach z pewnością zrobi wrażenie!
Wigilia – impreza firmowa w najlepszym stylu!
Jeśli szukasz miejsca na organizację niezapomnianej wigilii firmowej, pomyśl o Dworze Korona Karkonoszy. To idealne miejsce na tak ważne i uroczyste spotkanie. Piękna Dworska Sala Balowa (pełniąca także rolę sali weselnej), doskonała kuchnia bazująca na idei slow food, świąteczny klimat, wyjątkowa atmosfera i szereg atrakcji dodatkowych – to wszystko znajdziemy w Dworze Korona Karkonoszy.
Dwór Korona Karkonoszy specjalizuje się w organizacji imprez firmowych „szytych na miarę”. Realizuje imprezy integracyjne, uroczystości firmowe, bale, bankiety, szkolenia, seminaria. Wigilie firmowe w Karkonoszach są jedyne w swoim rodzaju!
Wigilia firmowa Karpacz i okolice
Niezwykła Gwiazdka w górach? To zawsze się sprawdzi! Tylko tam rozgwieżdżone, zimowe niebo wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Wystarczy sięgnąć, by schwycić Gwiazdkę i wypowiedzieć życzenie… Właściwie tylko w górach mamy szansę na prawdziwy śnieg, a co to za spotkanie wigilijne bez białego puchu? Zamarznięte wodospady, które możemy podziwiać podczas spaceru, ośnieżone szczyty… Warto więc zaprosić pracowników na wigilię firmową w góry. Karkonosze z pewnością wszystkim przypadną do gustu.
Wigilia firmowa kojarzy się z górami, śniegiem, a być może nawet kuligiem i nartami? Wyobraźmy sobie firmową Gwiazdkę przy ognisku, z widokiem na Chojnik albo Śnieżkę. Do tego degustacja rozgrzewających, lokalnych nalewek i tradycyjne karkonoskie menu w trakcie wspólnej firmowej kolacji wigilijnej. Takie spotkanie wigilijne z pewnością ucieszy i zintegruje nasz zespół. Będzie też świetnym prezentem dla załogi oraz motorem napędowym do nadchodzących z Nowym Rokiem wyzwań, które czekają na wszystkich na gruncie służbowym.
Wigilia firmowa – Sosnówka k. Karpacza
Karkonosze to rozległy teren. Gdzie konkretnie warto wybrać się na imprezę świąteczną? Może w okolice Karpacza? Samo miasto jest już nieco zbyt zatłoczone, ale w okolicy jest mnóstwo pięknych zakątków i zabytkowych miejscowości. Choćby Sosnówka, stara miejscowość letniskowa. Położona nad wspaniałym zalewem, oferująca doskonałe widoki na ruiny Zamku Księcia Henryka i na Zamek Chojnik, stanowi doskonałe miejsce na imprezy integracyjne wszelkiego rodzaju, zwłaszcza zimą. Wigilia firmowa w Sosnówce urzeknie pracowników swym wyjątkowym klimatem.
Organizacja wigilii firmowych
Zastanówmy się, czy organizacja wigilii firmowych jest łatwa czy to raczej trudne zadanie? Wszystko zależy od tego, z jakim rozmachem chcemy urządzić wigilię pracowniczą. Gdzie ma mieć miejsce nasz świąteczny event. I czy ma ograniczyć się do dość krótkiego spotkania w firmie ze skromnym cateringiem, czy marzy nam się kilkudniowa wyjazdowa impreza integracyjna połączona z wigilią?
W przypadku większych imprez świątecznych warto pomyśleć o wynajęciu agencji eventowej. Profesjonalna pomoc pozwoli nam się odprężyć i cieszyć towarzystwem podwładnych i współpracowników, bo wszystkim zajmie się event manager. Stworzy scenariusz spotkania wigilijnego, zadba o zatrudnienie podwykonawców i przygotowanie rekwizytów. Doradzi w kwestii menu i miejsca na imprezę integracyjną. Po prostu zdejmie nam z głowy cały ciężar przygotowań.
Oferta wigilii firmowej
Jeśli chcemy zorganizować wigilię firmową, musimy zastanowić się, co składa się na tego typu imprezę. Nie każdy z nas ma doświadczenie w organizacji spotkań wigilijnych dla swojej firmy. Dlatego warto wiedzieć, o co trzeba pytać, jeśli chcemy zlecić to zadanie agencji eventowej albo restauracji.
Wigilia firmowa – o co pytać?
- Ważne kwestie to:
- Opieka i pomoc koordynatora przez cały proces organizacji i realizacji pobytu;
- Przygotowanie scenariusza spotkania wigilijnego oraz kosztorysu usług dodatkowych;
- Kompleksowe i kreatywne podejście, czyli zapewnienie – wedle potrzeb – wszelkiego rodzaju podwykonawców, na przykład konferansjerów, muzyków, animatorów, obsługę techniczną;
- Specjalne menu – wigilijne – jednak dostosowane też do naszego gustu;
- Dodatkowe atrakcje „szyte na miarę”: integracje indoor, outdoor, wieczory tematyczne, ognisko;
- Sale dopasowane do potrzeb naszego eventu;
- Ogród, w którym można zorganizować biesiadę przy ognisku lub grillu;
- Pomocny i doświadczony personel;
- Odpowiednia liczba miejsc noclegowych;
- Parking;
- Eventowy charakter obiektu – doświadczenie w obsłudze nawet dużych grup.
Stół wigilijny – co podać?
Czego spodziewamy się na stole podczas wigilii firmowej? Wiadomo, że zależy to od regionu, w jakim się wychowaliśmy i tradycji pielęgnowanych w naszych rodzinach. Z pewnością w menu znajdziemy ryby. Tradycyjne to karp i śledź. Ale coraz częściej pojawiają się inne ryby, przede wszystkim powszechnie lubiany łosoś, ale też dorsz czy sandacz. Zwykle na stole gości też barszcz z uszkami, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami oraz kompot z suszonych owoców. Albo kluski z makiem, zupa rybna, kapusta z grzybami oraz kutia. Także groch z kapustą i piernik staropolski w niektórych regionach kraju mają swoje stałe miejsce w wigilijnym menu.
Jedno jest pewne – firmowy stół wigilijny nie powinien być zbyt skromny. Święta to czas radosny i wymaga odpowiedniej oprawy. Być może nawet odrobiny przesady? Choć oczywiście nie namawiamy nikogo do marnowania jedzenia! Jednak menu powinno być ciekawe i różnorodne. Dlatego na stole nie powinno zabraknąć rozmaitych słodkości i pięknych świątecznych dekoracji.
A co najważniejsze, musimy zadbać o świąteczną i miłą atmosferę przy stole. Pamiętajmy, żeby nie poruszać drażliwych tematów i nie robić w tym czasie firmowych rozliczeń. Wręcz przeciwnie, skupmy się na tym, co w pracy dobre i pozytywne. Niech nasz firmowy stół wigilijny będzie pełen życzliwości, uśmiechu i nadziei – jak całe święta!
Wigilia firmowa – przykładowe menu
Co powinno się znaleźć w menu podczas firmowej wigilii? Klasyka to karp, pierogi z grzybami, barszcz, kutia. Wydaje się więc, że wybór menu na wigilię firmową nie powinien sprawiać problemów. Pewnie każdy ma jakieś skojarzenia związane z Gwiazdką i wieczerzą wigilijną. Jednak samodzielne skomponowanie zestawu wigilijnych potraw, nie tylko dla siebie, lecz również dla zespołu współpracowników wymaga już pewnego wysiłku. Dlatego poniżej podpowiadamy, jak mogłoby wyglądać menu wigilijne dla firm. To propozycje Dworu Korona Karkonoszy, organizującej imprezy firmowe każdego typu, także niezapomniane wigilie dla firm.
Regionalna kuchnia – wigilia karkonoska
- przystawka z łososia wędzonego z delikatnym serkiem
- słynna zupa grzybowa zabielana z kluseczkami
- delikatny filet z dorsza podany z sosem cytrynowym (lub karpia w sosie chrzanowym)
- ziemniaki purée z koperkiem
- sałatka z papryki i pomarańczy
- tradycyjna sałatka jarzynowa
- śledź po węgiersku
- karp w galarecie
- jajka w sosie tatarskim
- jabłko pieczone z żurawiną podane w sosie waniliowym z likierem kawowym – na deser
- wino grzane korzenne z pomarańczą
- patera ciast świątecznych
- domowy kompot lub kompot z suszu
Tradycyjna kolacja wigilijna
- śledź z porem i bakaliami oraz grzankami
- tradycyjny barszcz czerwony z uszkami
- karp duszony w pieczarkach
- ziemniaki purée z koperkiem
- sałatka z kapusty czerwonej z rodzynkami i granatami
- patera ciast świątecznych
- kompot domowy lub z suszu
Życzenia na wigilię firmową
Życzenia świąteczne… Tradycyjny element każdych świąt. Kiedy jest najlepszy czas na to, by powiedzieć pracownikom, managerom i całemu zespołowi DZIĘKUJĘ? Koniec roku, podsumowania, nowe plany i świąteczna atmosfera – to wszystko ma swoją kulminację właśnie w Wigilię. Życzenia wypowiadane przy tej okazji nabierają wyjątkowego znaczenia.
Wigilia firmowa to na pewno najlepszy moment na pokazanie pracownikom i kolegom, że są dla nas ważni. Że pamiętamy o ich wysiłku, cenimy i szanujemy ich pasje, marzenia i styl życia. Ważne, by pokazać, że są dla nas ludźmi, a nie bezosobowymi trybikami w firmowej machinie. Życzenia na wigilię firmową mogą odnosić się również do planów firmy. Jednak powinny być przemyślane. Powinny być prawdziwymi życzeniami, a nie koncertem życzeń, który jedynie sfrustruje wszystkich nierealistycznymi oczekiwaniami. Jeśli firma faktycznie jest w dobrej kondycji, to możemy życzyć wszystkim osobistego rozwoju i awansów. Zawsze pamiętajmy też, żeby uwzględnić w życzeniach rodziny pracowników i osoby im bliskie.
Czy robić prezenty na wigilię firmową?
Prezenty podczas imprez firmowych to drażliwa kwestia. Robić, nie robić? A jeśli tak, to w jakiej postaci? Czy to dobry pomysł, by robić pracownikom prezenty, nawet z okazji świąt?
Upominki świąteczne
Pamiętajmy, że prezent na wigilię firmową nie musi być kosztowny, to może być drobiazg. Po prostu symbol oznaczający, że pamiętamy o pracownikach czy kontrahentach. Przecież poniekąd prezentem wigilijnym dla pracowników jest już samo zaproszenie ich w góry na przyjęcie świąteczne. A więc jako upominki sprawdzą się choćby lokalne wyroby rzemieślnicze, na przykład słodkie przetwory – dżem z czarnych porzeczek, dżem malinowy czy rabarbarowy, galaretka z czerwonych porzeczek, konfitura wiśniowa i syrop malinowy. Albo wytrawne – pikantne ogóreczki z dodatkiem czosnku i papryki chili, czy salsa paprykowa z chili i czosnkiem, która każde danie zmieni w wykwintną i egzotyczną potrawę. Czy borówka brusznica z gruszką, która idealnie sprawdza się jako dodatek do mięs i serów. Także rozpływające się w ustach trufle czy tłoczone na zimno oleje lniane z różnymi dodatkami będą doskonałym prezentem dla pracowników czy kontrahentów.
Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy wręczanie jakichkolwiek upominków to dobry pomysł, rozważmy inny wariant. Zamiast kupować prezenty, zróbmy coś dobrego dla innych ludzi czy zwierząt. Zorganizujmy akcję charytatywną. Liczą się nawet drobne gesty. Z pewnością wzmocni to pozytywny wizerunek firmy wśród pracowników. Jeśli taką akcję zorganizujemy z głową, to nie tylko zrobimy dobrą rzecz, na przykład dla lokalnej społeczność, ale także zjednoczymy ludzi wokół wspólnej wartości, jaką jest pomaganie innym. Tego typu działania idealnie wpisują się też w nurt CSR, czyli społecznej odpowiedzialność biznesu. Dzięki temu wszyscy poczują się lepiej – czynienie dobra zawsze jest przyjemne, a w czasie świąt odczujemy to w dwójnasób.
Gwiazdka firmowa czy przyjęcie wigilijne – co wybrać?
Wigilie firmowe mogą mieć różny charakter. Nasi pracownicy to często ludzie w różnym wieku, niekoniecznie o jednorodnych przekonaniach. Często także wywodzący się z różnych tradycji lub zgoła odmiennych kultur. A więc określenie „wieczerza wigilijna” dla wielu osób może brzmieć zbyt staroświecko i kojarzyć się wyłącznie z rodzinną kolacją poprzedzającą Boże Narodzenie, z tradycją typowo staropolską.
Czy więc istnieje tak zwany złoty środek? Czy można na firmowym gruncie pogodzić odmienne światopoglądy i oczekiwania? Co wybrać? Firmową Gwiazdkę, firmowe przyjęcie wigilijne, wieczerzę wigilijną czy świąteczną imprezę?
Rada jest jedna – po prostu nie urządzajmy klasycznej kolacji, na siłę naśladującej to, co większość z nas i tak ma w domu. Zróbmy coś innego, zabawnego, ale nawiązującego do świąt. Na przykład wypad w góry, ale z bożonarodzeniowymi akcentami. Albo przyjęcie w jakiejś luźnej konwencji, ale z menu nawiązującym do Wigilii. Lub jakąś wspólną akcję charytatywną w duchu nawróconego pana Scrooge’a z Opowieści Wigilijnej Dickensa.
Wigilia firmowa w górach?
Najważniejsze to z jednej strony uszanować tradycję, lecz jednocześnie cieszyć się różnorodnością i możliwościami współczesnego świata, oferującego nam różne sposoby i modele obchodzenia świąt. Bierzmy przykład z amerykańskich firm, które w okolicach świąt i Nowego Roku organizują spotkania dla pracowników, stanowiące pewnego rodzaju konglomerat różnych wierzeń, tradycji i zwyczajów. Właśnie w takim tyglu kulturowym rodzą się świetne firmowe imprezy świąteczne.
Charakter firmowej wigilii
Obecnie Boże Narodzenie, podobnie zresztą jak inne święta nie mają już charakteru typowo religijnego. Nadaliśmy im raczej wymiar kulturowy czy nawet popkulturowy. Zresztą jak większość świąt, tak i Wigilię ustanowiono w miejsce dużo wcześniejszych, pogańskich obchodów przesilenia zimowego. A więc zwyczaje z innych kultur mogą być bardzo na miejscu. Mikołaj przywożący prezenty nie saniami, tylko na desce surfingowej jak w Australii – czemu nie? Na stole wigilijnym zamiast karpia i pierogów z grzybami pojawić się może pieczony indyk czy jagnięcina jak w Hiszpanii albo, wzorem francuskim, owoce morza, ostrygi czy langusty. Zamiast kolęd gra w karty, jak we Włoszech albo rodzaj hokeja na trawie, jak w Etiopii. Międzykulturowa wigilia pracownicza może okazać się szalenie inspirująca.
Firmowa impreza wigilijna last minute
Czy firmowa wigilia last minute to dobry pomysł? Bo czasem dopiero w ostatniej chwili przychodzi nam na myśl, że warto by było zorganizować przyjęcie świąteczne dla pracowników. Może dlatego, że doszły nas głosy managerów niższego szczebla, mających częstszy kontakt z załogą niż my, że pracownicy tego oczekują. A może sami pomyśleliśmy, że miło by było spotkać załogę na bardziej neutralnym gruncie, spędzić trochę czasu razem w świątecznym nastroju? Takie spotkania to przecież doskonała metoda motywowania pracowników.
Jeśli jednak nie zarezerwowaliśmy miejsca na wigilię firmową wcześniej, możemy mieć problem ze znalezieniem wolnego lokalu. Wigilie firmowe na stałe już wpisały się w krajobraz polskich przedsiębiorstw. W związku z tym grudzień to dość oblegany termin w eventowych terminarzach. Ale wybawieniem z opresji może okazać się wynajęcie firmy eventowej, która zorganizuje imprezę wigilijną nawet w ostatniej chwili. Nie zastanawiajmy się więc i organizujmy imprezę. Nawet wigilia last minute może okazać się bardzo udana. Poza tym będzie dla naszych pracowników prawdziwą świąteczną niespodzianką!
Jak się ubrać na wigilię firmową?
Wydaje się, że w kwestii ubioru na służbową imprezę wigilijną istnieją dwa podejścia. Jedno tradycyjne – ubieramy się jak na zwykły bankiet. Dość elegancko, ewentualnie wkładamy nawet stroje balowe, jeśli miałby to był prawdziwy bal. Druga opcja – traktujemy tę imprezę i stroje jak zabawę, więc im bardziej szalony „świąteczny” strój, tym lepiej. A więc wkładamy kiczowate sweterki w amerykańskim świątecznym stylu.
Skąd wzięły się te świąteczne sweterki? Kto wpadł na pomysł, by dorośli ludzie wkładali swetry w renifery czy z motywem świątecznej choinki? Historia ubiorów w typowe motywy gwiazdkowe ma swój początek w Ameryce, w latach 70. XX wieku. Wtedy zarejestrowano pierwszy publiczny „występ” tego typu swetrów – ubrali je dwaj piosenkarze w programie telewizyjnym. Szybko okazały prawdziwym hitem, trafiły do Europy i podbiły światowy rynek.
Od tamtej pory wiele osób nie wyobraża już sobie świąt bez sweterków w renifery, Mikołajów, bałwanków, dziadków do orzechów czy piernikowych ludzików. Także świąteczne skarpetki stały się już stałym elementem świąt. Im bardziej kiczowate, tym lepiej! Wszystkie te elementy garderoby tworzą niepowtarzalny, świąteczny klimat. I wcale nie są zarezerwowane dla dzieci, podobnie jak mikołajowe czapki, biżuteria i dodatki w świąteczne motywy – opaski na włosy czy szelki w kształcie lub z motywami choinek, bombek, śnieżynek i reniferów! Gadżety tego typu można kupić teraz prawie za grosze w różnego rodzaju sieciówkach, a i rynek świątecznych sweterków rozrasta się z roku na rok.
Tak więc wydaje się, że jednym z najprostszych – a przy tym zawsze dobrych! – pomysłów na wigilię firmową jest wspólna impreza w świątecznych strojach. Dobra zabawa gwarantowana!
Atrakcje na wigilie firmowe
Zimowe święta to czas niezwykły. Czas magii. To oderwanie od codziennej rutyny i przeniesienie się w krainę wyobraźni. W krainę, w której spotkamy Gwiazdkę, Mikołaja z orszakiem elfów, oczywiście w towarzystwie Śnieżynek, które na pewno wręczą nam prezenty. A więc atrakcje na wigilie firmowe także powinny być trochę bajkowe i czarodziejskie.
Co więc by pasowało? Chyba najlepsza będzie impreza kostiumowa, podczas której każdy będzie mógł spełnić dawno zapomniane marzenia o byciu odkrywcą nieznanych lądów lub wynalazcą. W końcu kiedy marzyć, jeśli nie podczas świąt? Długie wieczory sprzyjają pogrążaniu się w świecie wyśnionym. Ten jeden raz w roku pozwólmy pracownikom na bujanie w obłokach!
Co jeszcze sprawdzi się podczas wigilii firmowej? Na przykład występ iluzjonisty. Poczujemy się jak małe dzieci próbując odgadnąć, jakim cudem zniknęła talia kart. Albo pokazy sztucznych ogni, sprawiające, że niebo będzie jeszcze bardziej tajemnicze. Także gry scenariuszowe pozwolą nam przenieść się do innej rzeczywistości! Na przykład do fascynującego świata poszukiwaczy skarbów albo trochę strasznego świata zbrodni podczas zabawy w detektywów. Zawsze można też zorganizować klasyczny bal firmowy – eleganckie stroje, wykwintne menu, otoczenie z wysmakowanymi dekoracjami. To na pewno się sprawdzi!
Sprawdzone pomysły na wigilię firmową
Inną niebanalną i jednocześnie świetnie integrującą zespół propozycją na wigilię firmową może być wspólne przygotowanie wigilijnych potraw. Oczywiście najłatwiej jest taki event zorganizować w ramach wyjazdu integracyjnego przed świętami. Możemy zaproponować firmowe warsztaty gotowania – wspólne przygotowanie niektórych potraw, a także wieczerzę wigilijną i degustację lokalnych specjałów. A także tych przygotowanych przez pracowników. Na przykład pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków doskonale sprawdzi się jako zabawa team buildingowa. Inne tradycyjne pomysły to na przykład wspólne ubieranie choinki, a wcześniej własnoręczne przygotowywanie ozdób choinkowych w ramach warsztatów DIY. Ostatnio w naszym klimacie coraz trudniej o lepienie bałwana, ale alternatywą pozostaje firmowy wypad w góry. Tam na śnieg, sanki, narty a nawet firmowy kulig szanse będą dużo większe.
W dużych firmach zatrudniających osoby pochodzące z różnych kultur i tradycji można zaproponować turniej wiedzy o świątecznych zwyczajach. Taki świąteczny quiz nie tylko poszerzy naszą wiedzę, ale też pozwoli lepiej się poznać. Z pewnością dla wielu osób może to być ciekawe doświadczenie, a przy okazji świetna zabawa.
Spotkanie wigilijne dla pracowników – czy warto?
Zakończenie roku to w wielu formach okres podsumowań i rozliczeń. A także planowania kolejnego roku w branży. Czy więc warto w tym gorącym okresie dokładać jeszcze element do firmowej układanki i urządzać firmową wigilię? Czy pracownicy oczekują Gwiazdki w miejscu pracy?
Dla pracowników to również ważny okres z kilku powodów. Dlaczego? Dla wielu oznacza przerwę świąteczną. To też okres, w którym spodziewają się premii. A także pewnego poluzowania dyscypliny pracy. Jednak przede wszystkim udziela im się świąteczna atmosfera i nastrój. Mimowolnie wszyscy przecież ulegamy świątecznym melodiom, od których nie sposób się uwolnić, przesłodzonym reklamom i zwykłej życzliwości, pomimo przedświątecznego zabiegania.
Firmowa Gwiazdka
A więc tak, firmowa Gwiazdka to świetny pomysł. Pracownicy oczekują od swojego lidera przede wszystkim tego, że będzie o nich dbał. I nie chodzi tylko o możliwości rozwoju i wysokość pensji. Ważnym aspektem jest też zapewnienie im poczucia sensu wykonywanej pracy. a także poczucia własnej wartości oraz przynależności do zespołu i załogi. Jak to zrobić? Na przykład organizując spotkanie wigilijne dla pracowników.
Badania pokazują, że pracownicy, którzy mają poczucie sensu wykonywanych przez siebie zadań, o wiele bardziej angażują się w swoją pracę. Nawet jeśli wynagrodzenie nie jest zbyt wysokie, poczucie sensu działań rekompensuje im, w pewnej mierze oczywiście, niedobory w tej dziedzinie. A impreza świąteczna to dobra okazja dla prezesa do krótkiej przemowy, podsumowania działań i właśnie pokazania sensu i celu, jaki przyświeca firmie.
Takie spotkanie w świątecznej atmosferze z pewnością zbliża ludzi. I wcale nie chodzi o jakąś bardzo oficjalną imprezę. Konwencja może być właściwie dowolna. Liczy się to, że pamiętamy o swoich pracownikach. Że chcemy poświęcić im trochę czasu i dać nieco radości. Każdy taki gest – a niestety czasem także jego brak! – z pewnością zostanie zapamiętany przez załogę.
Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez
Najczęściej zadawane pytania
Wigilia firmowa w górach?
Organizacja wigilii firmowej w górach to świetny pomysł, który pozwala na spędzenie czasu w otoczeniu pięknych górskich panoram oraz na wzmocnienie relacji między pracownikami. Zwłaszcza że obecnie tylko w górach możemy liczyć na śnieg, który przydaje świątecznej imprezie magii. W Sosnówce koło Karpacza znajdziemy Dwór Korona Karkonoszy – eventowy obiekt, oferujący różne sale balowe i konferencyjne, butikowe pokoje dla gości oraz ponad 100 atrakcji na imprezy firmowe, które mogą urozmaicić świąteczny wyjazd.
Atrakcje na Wigilię firmową?
Wigilia firmowa może być idealną okazją do zorganizowania różnego rodzaju atrakcji dla pracowników, które dodatkowo umilą im czas spędzony w gronie współpracowników. Oto kilka pomysłów na atrakcje na Wigilię firmową: konkursy związane ze świętami - na najpiękniejszą dekorację stołu czy najciekawszą stylizację wigilijną; turniej kulinarny – przygotowywanie świątecznych potraw; wspólne pieczenie ciastek ze świątecznymi motywami; quizy związane ze świąteczną tematyką.
Jak wygląda Wigilia firmowa?
Wigilia firmowa może przybierać różne formy, w zależności od kultury organizacyjnej firmy. Niemniej jednak, w większości przypadków, Wigilia firmowa to uroczyste spotkanie pracowników i kadry zarządzającej, które odbywa się w okolicach świąt. Podczas Wigilii firmowej często organizuje się różnego rodzaju atrakcje, takie jak koncerty, występy artystyczne czy konkursy, które umilą czas spędzony w gronie współpracowników. Wigilia firmowa to wspaniała okazja do wzmocnienia relacji między pracownikami i kierownictwem.
W co się ubrać na Wigilię firmową?
Ubranie na Wigilię firmową zależy od charakteru imprezy, miejsca, gdzie odbywa się uroczystość oraz od dress code'u ustalonego przez organizatorów. Ogólnie przyjęte zasady dotyczące ubioru na Wigilię firmową to elegancki, nieformalny lub formalny strój wieczorowy. Czyli sukienki i garnitury, może z jakimiś ciekawymi dodatkami lub świątecznymi akcentami. Najważniejsze, aby czuć się w swoim stroju swobodnie i komfortowo.