Firma, która chce osiągać wyznaczone cele biznesowe i odnosić sukcesy na rynku, powinna inwestować w swoich pracowników. I nie chodzi tu wyłącznie o cykliczne konferencje branżowe czy szkolenia rozwijające kompetencje. Duże znaczenie ma integracja. Czy współpraca między pracownikami Twojej firmy przebiega w odpowiedni sposób? I jak integracja może ją usprawnić?
Dobra współpraca między pracownikami, czyli jaka?
Zatrudniasz najlepszych, doskonale wykwalifikowanych pracowników, a mimo to Twoja firma wciąż nie osiąga maksymalnych rezultatów. Dlaczego tak jest? Otóż nie sztuką jest postawić obok siebie kilku czy kilkunastu wybitnych pracowników. Kluczem do sukcesu jest stworzenie zgranego zespołu z tych osób. Zespołu, który efektywnie wykonuje wszystkie zadania, sprawnie pokonuje mniejsze i większe przeszkody i tym samym przyczynia się do rozwoju firmy.
Chcesz by współpraca między pracownikami była efektywniejsza?
Zapraszamy po nową energię – potrafimy jej dostarczyć!
Po czym poznać, że współpraca między pracownikami jest dobra?
Doskonała komunikacja
Zgrany zespół porozumiewa się bez większych problemów. Pracownicy doskonale znają zasady komunikacji wewnętrznej. Sprawnie formułują zrozumiałe komunikaty. Wiedzą, co, kiedy i komu mają przekazać. Umieją aktywnie słuchać i wyciągają wnioski z otrzymywanych informacji.
Wspólne cele
Zgrany zespół w pracy ma wspólny cel i wie, jakie kroki ma podjąć, by go zrealizować. Grupa sprawnie dzieli obowiązki i efektywnie przydziela zadania. Każdy członek zespołu zna swoją rolę w grupie.
Sprawne rozwiązywanie problemów
W każdym zespole mogą pojawić się problemy – zarówno te związane z wykonywaną pracą, jak i konflikty między pracownikami. Zgrana grupa ma wypracowaną strategię rozwiązywania problemów i dzięki temu doskonale radzi sobie z mniejszymi i większymi przeszkodami. W efekcie konflikty nie nawarstwiają się, a firma nieustannie się rozwija.
Wzajemny szacunek
Zespół pracowniczy może składać się z osób o różnych osobowościach czy upodobaniach. Zgrana grupa, mimo różnic, szanuje każdego członka, akceptuje go i nie ocenia.
Przywiązanie do grupy
Pracownicy znają się doskonale i czują przywiązanie do grupy, a dzięki temu praca przebiega w miłej, sprzyjającej produktywności i kreatywności atmosferze.
Jakie korzyści może przynieść współpraca między pracownikami?
Cytując słowa Henry’ego Forda (amerykańskiego przemysłowca, inżyniera, założyciela firmy Ford Motor Company): „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces”. Ciężko nie zgodzić się z tym zdaniem.
Nawet najlepsza firma nie będzie odnosić spektakularnych sukcesów, jeśli nie zadba o to, by pracownicy doskonale się dogadywali i umieli współpracować. Zgrany zespół może więcej! Może osiągać to, co ciężko zrobić w pojedynkę. Zgrany zespół szybciej i skuteczniej realizuje wszystkie zadania, a dzięki temu z łatwością osiąga wyznaczone cele, co korzystnie wpływa na rozwój firmy.
Współpraca to szansa na to, by wymieniać pomysły i szukać kreatywnych rozwiązań, a dzięki temu tworzyć innowacyjne koncepcje i sprawnie pokonywać wszystkie przeszkody pojawiające się na drodze do sukcesu.
Współpraca między pracownikami motywuje do działania, a także pozwala czerpać to, co najlepsze z wiedzy, potencjału i doświadczenia poszczególnych członków grupy. Ponadto tworzy dobrą atmosferę w firmie! W zgranym zespole pracuje się lepiej i przyjemniej, co bez wątpienia wpływa na korzyść firmy jako pracodawcy. Dobre relacje w grupie pracowniczej i doskonała atmosfera w zespole przyczyniają się do stworzenia obrazu pożądanego pracodawcy na rynku pracy i ułatwiają pozyskanie wybitnych pracowników.
Na czym polega integracja?
Integracja to szereg działań, których celem jest zbudowanie pozytywnych relacji między pracownikami, wykreowanie więzi opartych na wzajemnej pomocy, wsparciu i koleżeństwie. Dobre relacje w zespole są bowiem podstawą do tego, by odnosić sukcesy w branży.
Integracja to dobre rozwiązanie zarówno dla nowo powstałych zespołów, jak i dla tych, które funkcjonują już od jakiegoś czasu. O integrację należy dbać każdego dnia. Można robić to na kilka sposobów. Metody integracyjne zostały opracowane po to, by przeciwdziałać wyczerpaniu, wypaleniu zawodowemu, nieustannie motywować pracowników do działania, podtrzymywać przyjazną atmosferę w miejscu pracy, wspierać relacje w zespole i utrzymywać wysoki poziom współpracy między pracownikami.
Integracja w pracy to np.:
- oficjalne spotkania, podczas których każdy pracownik może wyrazić swoje zdanie na tematy istotne dla przedsiębiorstwa,
- luźne spotkania w pracowniczym gronie – np. przy kawie,
- wspólne świętowanie urodzin, świąt i innych ważnych okazji.
Duży wpływ na jakość współpracy między pracownikami mają również spotkania integracyjne poza murami firmy.
Wyjazdy czy imprezy integracyjne?
Aby integracja przyniosła najlepsze efekty, powinna odbyć się poza murami firmy. Doskonałym pomysłem jest organizacja cyklicznych imprez integracyjnych. Imprezy integracyjne to nie tylko tradycyjne biesiadowanie przy wspólnym stole i tańce do białego rana, ale także spotkania w formie ciekawych wykładów, inspirujących warsztatów, czy też eventy firmowe wypełnione po brzegi wyjątkowymi grami i zabawami integracyjnymi.
Inną formą integracji są wyjazdy – najlepiej w miejsca oddalone od miejskiego zgiełku. Spokojna okolica sprzyja odprężeniu i budowaniu przyjacielskich więzi. Na wyjeździe integracyjnym nie może zabraknąć niesamowitych atrakcji, które zapewnią pracownikom doskonałą zabawę i dostarczą niezapomnianych emocji.
Event można urozmaicić o:
- zabawę w parku linowym,
- pieszą wycieczkę po malowniczej okolicy,
- warsztaty kulinarne,
- kurs tańca,
- imprezę tematyczną,
- ognisko integracyjne.
W programie warto zawrzeć również gry integracyjne, które ułatwią pracownikom lepsze poznanie i zbudowanie przyjacielskich relacji, co przełoży się na jakość ich współpracy na co dzień.
Sprawna współpraca między pracownikami – team building w pigułce
Skutecznym narzędziem służącym do budowy zgranego zespołu pracowniczego jest team building. Team building to specjalne gry, zabawy i zadania, których celem jest wyposażenie pracowników w cenne umiejętności, przydatne w codziennej pracy. Team builiding uczy sprawnej komunikacji, skutecznego rozwiązywania problemów i efektywnej współpracy między pracownikami.
Zabawy team buildingowe mogą stanowić część wyjazdu integracyjnego dla pracowników. Do najpopularniejszych gier zaliczymy:
- maszyna Goldberga – event z nią to wspólne tworzenie konstrukcji działającej na zasadzie przyczynowo-skutkowej,
- igrzyska firmowe – zawody składające się z drużynowych konkurencji,
- ślepe zaufanie – pokonanie toru przeszkód w parach, gdzie jedna osoba ma zasłonięte oczy, a druga jest jej przewodnikiem,
- gry scenariuszowe – np. zagadki kryminalne; zabawa, w której wspólnymi siłami trzeba rozwiązać skomplikowane zadanie.
Team building można też wpleść w firmową codzienność. Proste zabawy team buildingowe mogą stanowić ciekawą formę przerwy od pracy. W takim wypadku najlepiej sprawdzą się gry słowne. Jedną z najpopularniejszych jest zabawa „Dwie prawdy i kłamstwo”. Na czym polega? Wybrana osoba przedstawia o sobie trzy fakty, z których dwa są prawdą, a jedno kłamstwem. Zadaniem grupy jest odgadnięcie, które zdanie jest fałszywe. Gra pozwala lepiej się poznać, rozluźnia atmosferę w zespole i skutecznie rozładowuje napięcia, a dzięki temu poprawia jakość współpracy.
Podsumowując, współpraca między pracownikami to przepis na sukces! Zgrany zespół działa szybciej i może osiągać więcej, a dzięki temu przyczynia się do nieustannego rozwoju firmy. W integrację pracowników bez wątpienia warto inwestować!