Nieprzyjemna atmosfera w miejscu pracy, słaby kontakt między poszczególnymi pracownikami, brak tematów do rozmów i brak wzajemnego zrozumienia to jedne z głównych przyczyn słabej pozycji marki na rynku. Zespół, w którym panują kiepskie relacje, nie potrafi maksymalnie wykorzystywać swojego potencjału i w konsekwencji nie osiąga spektakularnych efektów. Rozwiązaniem tego problemu jest integracja. Dużo korzyści przynoszą zabawy grupowe integracyjne. O czym mowa?
- Co się dzieje, kiedy nie zadbamy o integrację pracowników?
- Sprzedaż spada, a pracownicy nie potrafią się dogadać?
- Czym są zabawy grupowe integracyjne?
- Współpraca przede wszystkim – firmowe igrzyska, gry scenariuszowe i inne formy integracji
- Zabawy grupowe integracyjne przy ognisku
- Klasyczne zabawy grupowe integracyjne
Co się dzieje, kiedy nie zadbamy o integrację pracowników?
Integracja grupy pracowniczej to termin, o którym słyszeli chyba wszyscy przedsiębiorcy. Jest to bowiem jeden z podstawowych elementów funkcjonowania każdej firmy. Porządna integracja może przynieść wiele korzyści. A co dzieje się, jeśli o nią nie zadbamy?
Przede wszystkim utrudnimy pracownikom zbudowanie przyjacielskich relacji, których często nie da się stworzyć na firmowym gruncie. W godzinach pracy zwykle nie ma czasu na luźne pogaduchy na tematy niezwiązane z zawodem i sprawami biznesowymi. Przez to pracownicy mają relacje stricte służbowe. Nie znają się na tyle dobrze, żeby czuć się pewnie i swobodnie w swoim towarzystwie. W konsekwencji w firmie panuje nieprzyjemna, formalna atmosfera.
Złe relacje między pracownikami i słaba atmosfera w miejscu pracy mogą przyczynić się do tego, że firma nie będzie osiągać maksymalnych efektów. Niezgrany zespół nie działa sprawnie, nie wykorzystuje potencjału każdego członka i z trudem przychodzi mu rozwiązywanie problemów powstałych na drodze do celu. W kiepsko funkcjonującej grupie pracowniczej brakuje motywacji i chęci do tego, by stale się rozwijać. W konsekwencji firma stoi w miejscu, nie odnosi sukcesów i nie generuje maksymalnych zysków.
Rozwiązaniem wielu problemów z funkcjonowaniem zespołu pracowniczego jest wspomniana wcześniej integracja. Jedną ze skutecznych form są zabawy grupowe integracyjne. Na czym polegają? Jak zintegrować zespół poprzez dobrą zabawę?
Sprzedaż spada, a pracownicy nie potrafią się dogadać?
Integracja – to może być klucz do rozwiązania tych problemów!
Czym są zabawy grupowe integracyjne?
Grupowe gry integracyjne to połączenie wyśmienitej zabawy i pozytywnych emocji z elementami team buildingu. Celem takich aktywności jest budowa silnego, sprawnie funkcjonującego zespołu, którego członkowie pozostają w przyjacielskich, pozytywnych relacjach. Ważne jest zatem, aby praca zespołowa opierała się na współpracy.
Współpraca przede wszystkim – firmowe igrzyska, gry scenariuszowe i inne formy integracji
Pierwszą formą grupowych zabaw integracyjnych są firmowe igrzyska. Pracownicy będą mogli sprawdzić swoich sił w różnorodnych grach i konkurencjach. Do tego, żeby wygrać ponownie niezbędna jest… współpraca! Uczestnicy zabawy muszą sprawnie wymieniać informacje między sobą, dynamicznie podejmować decyzje i dążyć do tego, żeby wykorzystywać potencjał i umiejętności każdej osoby. Firmowe igrzyska to gwarancja doskonałej zabawy i niesamowitych emocji!
Zamiast firmowych igrzysk można zorganizować ciekawą grę scenariuszową, w której uczestnicy będą musieli rozwikłać jakąś skomplikowaną zagadkę (np. kryminalną). Rozgrywka powinna odbywać się w odpowiednio przygotowanej scenerii, która przeniesie pracowników w tajemniczy, klimatyczny świat. Dzięki niej uczestnicy w pełni wczują się w zadanie, ich emocje i reakcje będą autentyczne, a rozgrywka przyniesie oczekiwane efekty.
Gra scenariuszowa nauczy pracowników współpracy, skutecznej komunikacji i sprawnego rozwiązywania problemów. Będzie lekcją logiki, kreatywności i myślenia przyczynowo-skutkowego. Ponadto zbliży pracowników do siebie, poprawi ich relacje i korzystnie wpłynie na ich codzienne funkcjonowanie w firmie.
Przykłady innych form grupowych zabaw integracyjnych opierających się na zasadach współpracy to:
- budowa maszyny Goldberga,
- manewry wojskowe,
- turniej kulinarny.
Zabawy grupowe integracyjne przy ognisku
Ognisko z pysznymi kiełbaskami, orzeźwiającym piwem i radosną muzyką to ponadczasowa forma integracji, która wciąż cieszy się ogromną popularnością. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wzbogacić ją o ciekawe aktywności, które zwiększą efektywność integracji. Grupowe zabawy integracyjne przy ognisku dostarczą uczestnikom potężnej dawki śmiechu i dobrej zabawy, a także pozwolą im poznać się lepiej.
Przykładem gry wręcz stworzonej na ognisko integracyjne mogą być znane i lubiane kalambury – w wersji klasycznej, muzycznej (zgadywanie tytułów piosenek) lub filmowej (prezentacja tytułów filmowych). Uczestnicy dzielą się na dwie czy trzy grupy (w zależności od liczby osób). Wybrana osoba z grupy losuje hasło i musi zaprezentować je w kreatywny sposób swoim koleżankom i kolegom z drużyny. Ich zadaniem jest zaś odgadnięcie hasła w jak najkrótszym czasie. Drużynom przydzielane są punkty. Wygrywa ta, która zgromadzi ich najwięcej.
Inną grą jest ślepe zaufanie, w której uczestnicy dobrani w pary muszą pokonać specjalny tor przeszkód. Cała zabawa polega na tym, że jedna osoba ma zasłonięte oczy, a druga jest jej przewodnikiem. Wygrywa zespół, który najszybciej ukończy tor.
Klasyczne zabawy grupowe integracyjne
Można również postawić na tradycyjne formy integracji pracowników – czyli znane gry zespołowe, które nie tylko dostarczają mnóstwo dobrej zabawy, ale także uczą współpracy i mogą pomóc zbudować pozytywne relacje w grupie pracowniczej.
Przykładem takiej zabawy jest gra w paintball na podstawie specjalnego scenariusza. Uczestnicy podzieleni na drużyny muszą zmierzyć się w historycznej bitwie. Drużyna, która przetrwa do końca, wygrywa!
W ramach grupowej integracji można również:
- rozegrać mecz piłki nożnej lub siatkówki,
- zmierzyć się w grupowym karaoke,
- wybrać się na spływ kajakowy.