Czy można brać ślub w adwencie?

Kiedy weseleTradycjaWesele zima
Czy można brać ślub w adwencie?

Okres Bożego Narodzenia to według wielu osób idealny moment na zawarcie związku małżeńskiego. Jest to bowiem magiczny czas miłości i radości. Prawdą jest, że grudniowy ślub może być naprawdę magiczny i romantyczny. Jednak pary, które pragną stanąć na ślubnym kobiercu, muszą zmierzyć się z jedną przeszkodą. A mianowicie – z adwentem. Boże Narodzenie poprzedzają bowiem dni adwentu. Czy można brać ślub w adwencie – a tym bardziej czy w adwencie można robić wesele? Czy rzeczywiście jest to istotna przeszkoda dla zakochanych? A może jednak wesele w adwencie to dobry pomysł i ślub w zimie stanie się wyjątkowym wydarzeniem naszego życia ?

Adwent – czas oczekiwania i wyciszenia

Adwent to szczególny czas dla każdego chrześcijanina. Rozpoczyna się 4 niedziele przed Bożym Narodzeniem w tzw. pierwsze nieszpory i trwa aż do 24 grudnia. Wszystkie dni adwentu są szczególne, dlatego niektóre pary młode chcą w adwent brać ślub. Adwent a ślub to wciąż jednak kwestia dyskusyjna dla wielu osób.

Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego „adventus”, które oznacza przyjście, przybycie. Adwent ma trzy wymiary. Pierwszy z nich, historyczny, nawiązuje do wyzwolenia narodu izraelskiego z niewoli, drugi, chrześcijański, to pamiątka narodzin Chrystusa, a trzeci, eschatologiczny, oznacza przygotowanie na spotkanie z Bogiem po zakończeniu życia. Wierni w tym czasie powinni pogłębiać swoją relację z Bogiem, poddać się refleksji i zadumie. Dla katolików czas adwentu jest szczególny. W tym kościele w adwencie obowiązuje też specjalny kolor szat liturgicznych, a w ostatnich dniach adwentu z radością oczkujemy na wigilię.

Warto wspomnieć, że adwent to radosny okres. Szczęśliwy czas oczekiwania na spotkanie z Bogiem. Czy to oznacza, że można zorganizować ślub w adwencie? W końcu wesele w grudniu brzmi całkiem dobrze. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy w adwent brać ślub? Organizowane w adwencie śluby nie są już rzadkością, choć o wiele popularniejsze są zimowe wesela odbywające się w same święta. Nadal macie wątpliwości i zastanawiacie się nad idealną datą wesela? Wesele w adwencie to dobry pomysł!

Blok CTA

Zastanawiacie się nad idealną datą wesela?

Już dziś zarezerwujcie dogodny termin na ślub w grudniu ♥

Czy wesele w adwencie to dobry pomysł?

Małżeństwo jest jednym z siedmiu Sakramentów Świętych, które – według Katechizmu Kościoła Katolickiego – należą do najważniejszych momentów w życiu chrześcijanina. Na ślubie kościelnym kobieta i mężczyzna stają przed Bogiem i przed nim przyrzekają sobie wieczną miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Według wiary katolickiej Bóg tworzy więź między dwojgiem ludzi. Czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia może być jednocześnie czasem wyczekiwania na własny ślub.

Przykazania weselne nie ma ślubu bez obrączek!

Adwent określa się jako czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Według Kościoła jest to moment wyciszenia, przygotowania do ponownego pojawienia się Jezusa na świecie. W tym czasie Kościół zachęca wiernych do pokuty i refleksji nad swoim życiem. Do poprawy tego, co nieodpowiednie i niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Dla katolików czas adwentu jest naprawdę szczególny. Obecnie w adwencie śluby są jednak jak najbardziej akceptowalne, więc kwestia adwent a ślub nie spędza już snu z powiek. Dla wielu osób jednak wciąż kwestie adwent a ślub nie powinny być łączone.

W katolickich księgach nie ma jednak jasno sprecyzowanych zapisów mówiących o tym, że w adwencie nie można wziąć ślubu. Tak naprawdę kwestia ta może w dużej mierze zależeć od księdza, który owego ślubu ma udzielić. W większości parafii raczej nie powinniśmy mieć problemu z wyprawieniem ślubu w adwencie, ani tym bardziej w ostatnich dniach adwentu.

Wesele zimą

Czy można organizować wesele w adwencie?

Wspomnieliśmy, że adwent to czas wyciszenia, refleksji zadumy. Czy zatem można w tym okresie zorganizować wesele? Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż wiele par marzy o tym by wziąć ślub w grudniu. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w przykazaniach kościelnych. W 2014 roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła nowy tekst przykazań. W czwartym przykazaniu możemy przeczytać: „zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie wielkiego postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. O adwencie nie wspomniano. Oznacza to, że w okresie przed Bożym Narodzeniem można tańczyć, a co za tym idzie – można organizować wesela. Podsumowując – ślub w zimie, jak i wesele w grudniu, są możliwe.

Czy wesele w adwencie to dobry pomysł?

To, czy wesele w adwencie jest dobrym pomysłem, to kwestia indywidualna. Jeśli narzeczeni czują, że adwent jest odpowiednim czasem na wzięcie ślubu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć ślub zimą.

Należy jednak pamiętać, że każdy chrześcijanin inaczej przeżywa adwent, inaczej interpretuje czas oczekiwania na przyjście Jezusa. Warto mieć na uwadze to, że część gości może nie pojawić się na weselu.

Ślub w adwencie z kameralnym przyjęciem

Ciekawym rozwiązaniem jest organizacja kameralnego przyjęcia zamiast wesela, na przykład w formie uroczystego obiadu dla najbliższych. Sam ślub w zimie w adwent można robić bez jakichkolwiek wątpliwości. Takie wydarzenie idealnie wpisze się w refleksyjną ideę adwentu, a przy okazji doskonale przypieczętuje nowy związek małżeński.

Panna Młoda, przyjęcie w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Organizując kameralne wesele w grudniu adwent nie stanowi przeszkody. Kameralne zimowe wesele można bowiem zorganizować w tradycyjnej sali weselnej, w prywatnej sali w restauracji i w wielu innych miejscach. Obiad weselny może być równie udany i magiczny, co tradycyjne, duże wesele z tańcami do białego rana. Grunt to odpowiednio go przygotować.

Przede wszystkim trzeba zadbać o wyjątkowe dekoracje sali, które przeniosą gości w magiczny świat. Aranżację warto przygotować według wybranego motywu przewodniego. Ślub w grudniu i przyjęcie weselne to doskonały czas na wykorzystanie mroźnego motywu krainy lodu. Na zimowej sali weselnej nie może zabraknąć śnieżnobiałych obrusów, świec w szklanych słoiczkach ozdobionych szyszkami i iglastymi gałązkami, papierowych śnieżynek, delikatnych, białych kwiatów i niewielkich choinek lekko oprószonych sztucznym śniegiem.

Kameralnemu ślubowi i przyjęciu powinna towarzyszyć muzyka. Warto postawić na ciche, spokojne kawałki, które umilą spożywania posiłków i rozmowy przy wspólnym stole.

Adwent to okres przygotowania do Bożego Narodzenia, a więc czas skupienia, refleksji i wyczekiwania. W związku z tym pojawiają się pytania, czy w tym czasie można organizować wesele? I czy jest to zgodne z duchem adwentu i wartościami, jakie reprezentuje? Jednak pamiętajmy, że choć to czas skupienia, to wyczekiwanie ma radosny charakter.

Należy także pamiętać o tym, że kościelny kalendarz liturgiczny uwzględnia okres adwentu jako czas postu, w związku z czym wiele parafii ogranicza organizację wesel w tym czasie. Warto więc wcześniej skonsultować takie plany z miejscowym duchowieństwem.

Pomimo tych zastrzeżeń, wesele w czasie Adwentu nie oznacza złamania żadnych zakazów, bo takie nie istnieją. Może warto jedynie podejść do organizacji takiego wydarzenia z rozwagą i zwrócić uwagę na odpowiednie elementy, by wpisać się w klimat tego szczególnego czasu?

Cywilny ślub w adwencie

Organizowane w adwencie śluby to nie tylko ceremonie kościelne ale i cywilne. Ślub cywilny to świeckie zawarcie związku małżeńskiego w obecności urzędnika. Zwykle odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego lub – za stosowną opłatą – w innym, dowolnym miejscu. Adwent jest zaś okresem ważnym jedynie z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej, co oznacza, że nie ma żadnego wpływu na śluby cywilne. Ślub cywilny w adwencie jest jak najbardziej możliwy. Tak samo wesele!

Ślub cywilny w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Zimowe wesele ma swój urok. Warto mieć jednak na uwadze, że goście wyznający wiarę chrześcijańską mogą sceptycznie podejść do decyzji do organizacji hucznego wesela w adwencie. Może wiązać się z tym, że niektóre osoby odmówią przyjścia na przyjęcie. Aby nie narażać się na niepotrzebną krytykę, warto zorganizować kameralne przyjęcie zamiast wesela. Jeśli jednak zależy Wam na dużej imprezie, a przy tym planowaliście zaprosić wielu żarliwych katolików, zawsze możecie przełożyć wesele na inny termin.

Blok CTA

Marzysz o zimowym ślubie w górach?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy!

Bezpieczna opcja – ślub i wesele po świętach

Doskonałą alternatywą dla ślubu w adwencie jest ceremonia zaraz po świętach – a nawet w same święta! Okres Bożego Narodzenia to doskonały moment na zawarcie związku małżeńskiego. Jest to radosny, rodzinny czas, przepełniony miłością i dobrocią. Sakramentalne „TAK” wypowiedziane w tej wyjątkowej aurze bez wątpienia będzie dla zakochanych wspaniałym przeżyciem.

Zimowe wesele

Po świętach (lub w święta) można zorganizować zarówno huczne, całonocne wesele, jak i kameralne przyjęcie w gronie najbliższych. Wszystko zależy od marzeń i preferencji zakochanych. Warto mieć jednak na uwadze, że śluby w okresie świątecznym są stosunkowo popularne. Wiąże się to z koniecznością rezerwacji sali weselnej i innych podwykonawców (tj. fotografa czy zespołu) odpowiednio wcześniej.

A może ślub w styczniu?

Marząc o zimowym ślubie i weselu, wcale nie trzeba szukać idealnej daty w grudniu. Zima trwa przecież do marca, a ślub w styczniu czy lutym może być równie piękny i magiczny co grudniowa uroczystość. Co ciekawe, styczniu i lutym prawdopodobieństwo opadów śniegu jest największe – potwierdzają to dane z ostatnich kilkunastu lat! Biały puch pokrywający wszystko dookoła i piękne wzorki, które mróz namalował na szybach, tworzą niesamowitą, magiczną atmosferę, idealną do tego, by rozpocząć nowy etap w życiu.

Wesele zimą

Warto wspomnieć również o tym, że ślub na początku roku to gwarantowane oszczędności. Niewiele par decyduje się na wesele w lutym czy styczniu, co wiąże się z niższymi cenami usług poszczególnych podwykonawców. Mniej zapłacimy za salę weselną, fotografa czy zespół muzyczny. Zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na magiczną podróż poślubną, która będzie wspaniałym wstępem do życia jako mąż i żona.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w adwent można brać ślub?

Oczywiście, że w adwent można wziąć ślub. Adwent to czas radosnego oczekiwania i nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym czasie się weselić. A ślub to jedna z najbardziej radosnych chwil w naszym życiu. W adwencie można wziąć zarówno ślub cywilny czy humanistyczny, jak i kościelny czy konkordatowy. Przepisy kościelne z 2014 r. jasno mówią, że adwent to czas, w którym normalnie udzielane są śluby.

Ślub zimą w górach?

Zimowy ślub w górach to czysta magia! Jeśli chcemy, by nasza ślubna uroczystość była wyjątkowa, zdecydujmy się na ślub z widokiem na ośnieżone szczyty. I jazdę saniami do USC czy do kościoła. Taki wspaniały ślub możemy zorganizować na przykład w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce k. Karpacza. Kilka sal do wyboru, butikowe pokoje dla gości, wspaniały catering oraz wieloletnie doświadczenie w organizacji wesel to gwarancja udanej imprezy.

W jakich miesiącach nie powinno się brać ślubu?

Nie ma takich miesięcy, w których nie powinno się brać ślubu. Wybór daty na ślub i wesele zależy tylko od naszych preferencji. Jeśli chodzi o wesela w Polsce, to najwięcej urządza się ich w czerwcu, sierpniu i wrześniu, ale to nie znaczy, że w innych miesiącach domy weselne świeca pustkami. Tak zwany wysoki sezon ślubny trwa od maja do końca września, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić wesele w styczniu czy listopadzie.

Wesele w grudniu adwent?

Wbrew powszechnemu przekonaniu Kościół nie zabrania organizacji wesel w adwencie. Dla katolików to ważny czas, czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Ale to radosne oczekiwanie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym czasie wziąć ślub i urządzić wesele.

Czy wesele zimą to dobry pomysł?

Grudzień to czas radosnego oczekiwania i czas skupienia dlatego chcący w tym czasie wziąć ślub mają pewne wątpliwości. Ślub w zimie to jednak wyjątkowe wydarzenie, nie powinno mieć się zatem oporów aby je organizować, ani tym bardzie w adwencie uczestniczyć w takich uroczystościach.

Czy można w adwencie uczestniczyć w hucznym weselu?

Organizując w adwencie śluby nie musimy się niczego obawiać. Jest to bardzo dobra pora, gdyż kościół nie zabrania w adwent robić wesela, ani nie zabrania w adwencie uczestniczyć w nich. Ślub w grudniu, jak i wesele w grudniu mogą być oczywiście huczne.

aki pomysł na wesele w okresie adwentu?

Miesiące od grudnia do lutego to najlepszy czas na wesele zimą, jednak najlepszym okresem będzie okres przypadający w okolicach świąt bożenarodzeniowa, stanowiący dla większości czas wyciszenia. Jeżeli jednak postanowimy w tym czasie wziąć ślub najlepiej będzie wkomponować go w klimat zimowo świąteczny. Nie ma zakazu w adwent robić wesele, tym bardziej można realizować zimowe pomysły.

Chcę w adwent brać ślub, czy adwent z wielkim postem ma coś wspólnego?

Chcącym w adwent brać ślub przychodzą do głowy różne wątpliwości, a czasem niektóre kwestie nieco się mieszają, tak jak zasady adwentu z wielkim postem, poprzedzającym święta wielkanocne. W adwencie obowiązują nieco inne zasady i jak najbardziej dopuszczalne jest wzięcie ślubu. Dla katolików czas adwentu to okres radosnego oczekiwania, ale i czas wyciszenia, można jednak organizować wesele. Zatem czy w adwent można brać ślub? Tak, gdyż nie jest to wielki post.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę