Czerwiec to jeden z najchętniej wybieranych terminów na śluby i wesela. Kusi on nie tylko wysoką temperaturą i pięknem przyrody, obfitując w czerwcowe kwiaty, idealne na bukiety ślubne kolorowe. Zawiera też w nazwie pożądaną literę „r”, co może mieć znaczenie dla przesądnych par. Jakie są więc zalety i wady zaślubin w tym miesiącu, i o czym powinniśmy pamiętać organizując wesele w czerwcu?
- Wesele w czerwcu – zalety
- Wesele w czerwcu a elementy wesela – wybór kwiatów
- Letnie menu
- Ślub w czerwcu – wady
- Wesele w czerwcu – co oprócz weekendu?
- Poprawiny – w sali czy ogrodzie?
- Wyjazdowe wesele w czerwcu
- Ślub w czerwcu przesądy
- Wesele w czerwcu w namiocie
- Styl na wesele w czerwcu – jaki wybrać?
- Jakie atrakcje na wesele w czerwcu?
- Wesele w czerwcu – kreacje dla Młodej Pary
Wesele w czerwcu – zalety
O atutach ślubów i wesel w czerwcu napisano już wiele. Tym, co najbardziej zachęca Młode Pary do wyboru tego terminu jest oczywiście pogoda i liczne kwitnienie kwiatów. Trzeba bowiem przyznać, że czerwcowe kwiaty są najpiękniejsze. Choć większość czerwca przypada na koniec wiosny, powszechnie kojarzy się nam on z piękną, słoneczną aurą i początkiem sezonu urlopowego. I tak jest w rzeczywistości – o ile w maju zdarzają się jeszcze chłodne dni, a nawet opady śniegu (zwłaszcza w rejonach górskich), o tyle w czerwcu możemy liczyć na słońce i wysokie temperatury. Nie bez znaczenia jest też fakt, że to właśnie w tym miesiącu możemy cieszyć się najdłuższymi dniami w ciągu całego roku. Dodaje to nie tylko energii do zabawy weselnej do białego rana, ale także umożliwia na przykład późniejsze urządzenie sesji ślubnej w plenerze. Czerwiec to miesiąc kwitnienia – każdy czerwcowy plener obfituje więc w kwiaty i rośliny. Tanie kwiaty to także zaleta organizowania ślubu i wesela w tym konkretnym miesiącu.
Od czasów szkolnych czerwiec kojarzy nam się także z wakacjami i niezależnie od tego, czy jest to początek czy koniec czerwca, to idealny miesiąc na wesele, zdaniem niektórych par. To prawda – czerwiec jest magiczny. Ma nie tylko najdłuższe dni w roku, ale także najpiękniejsze poranki i zachody słońca. Dla wielu osób końcówka czerwca to także czas urlopowy – ma to znaczenie przy wyborze terminu uroczystości.
Wesele w czerwcu a elementy wesela – wybór kwiatów
Czerwiec obfituje także w świeże owoce, warzywa i kwiaty na stoły weselne – do wyboru, do koloru, rośliny cięte i kwiaty do wiązanki. Daje nam to duże pole do popisu zarówno przy wybieraniu menu, jak i dekoracji sali weselnej, kościoła, samochodu itp. Jeśli wybierzemy określony kolor czy gamę barw jako przewodnie dla wesela, nie będziemy mieć problemu z dobraniem kwiatów do bukietu ślubnego czy dekoracji stołów. Biorąc pod uwagę bukiety ślubne czerwiec daje ogromne możliwości.
Dodatkowo tanie bukiety ślubne w tym miesiącu z pewnością nieco podratują budżet. Możemy się nawet posunąć o krok dalej i urządzić wesele tematyczne, w którym czerwcowe dary natury będą grać pierwsze skrzypce. Truskawki jako motyw przewodni wesela? Dlaczego nie! A może słonecznik? Kwiaty na ślub nie muszą przecież pochodzić ze szklarni.
Wesele w czerwcu kwiaty sezonowe
W czerwcu możemy także liczyć na dobre ceny, jeśli chodzi o wiele gatunków kwiatów. Warto skorzystać z tej możliwości i nieco zaoszczędzić na bukietach lub zainwestować w większy bukiet ślubny. Tani bukiet z pewnością pomoże odrobinę zaoszczędzić. Wybranie kwiatów sezonowych nie pójdzie na marne – te rośliny są najpiękniejsze i pachną obłędnie. Stworzymy z nich białe bukiety ślubne, czerwone bukiety ślubne, kolorowe…Co kto lubi!
Kwiaty na ślub w czerwcu
Jakie więc kwiaty na ślub w czerwcu będą najlepsze? Warto wybierać sezonowe – pasują do danej pory roku, w dodatku będą wtedy najtańsze. Co więc kwitnie w czerwcu? Wybór o tej porze roku jest oczywiście ogromny. Dostaniemy kwiaty cięte ale i kompozycje kwiatowe z polnych kwiatów. Można postawić na wszystkim znane, swojskie astry, frezje czy goździki. Kolorowe dalie oraz przeurocze celozje i wysmukłe mieczyki czy irysy także dodadzą urody każdemu przyjęciu. Nie zapominajmy o puszystych hortensjach, ich urok zachwyca wielu miłośników roślin.
Słoneczniki ze swym niewymuszonym wdziękiem ozdobią każde wesele, ale szczególnie pasują do stylu boho albo neofolk. Wiązanka panny młodej wykonana ze słoneczników to bardzo oryginalne rozwiązanie. Eleganckie i wyniosłe sterlicje, podobnie jak klasyczne róże, pasują do bardziej eleganckiego przyjęcia, na przykład w stylu angielskim. Jeśli planujemy ślub w stylu rustykalnym, bukiet Panny Młodej i dekoracje weselne warto zrobić z typowo „wiejskich” gatunków – nieco zapomnianych już dziś łubinów, wesołych margerytek czy uroczych, aksamitnych lwich paszczy. Maki także sprawdzą się w takim bukiecie. Natura zapewnia liczne kwiaty na czerwiec, toteż kwiaty panny młodej mogą być naprawdę niepowtarzalne. Kwiaty i rośliny obfitują, użycie polnych kwiatów to świetny pomysł na tani bukiet ślubny.
Bukiet ślubny – ceny kwiatów na ślub w czerwcu
Warto też pamiętać, że jedne gatunki kwiatów są droższe, inne tańsze, bez względu na porę roku. Tańsze to oczywiście sezonowe kwiaty polne oraz margerytki, frezje, goździki i gerbery. Droższe – niektóre gatunki róż, storczyki, piwonie, konwalie, jaskry, hortensje. Wszystkie to przepiękne kwiaty ślubne.
Oczywiście do przygotowania kompozycji, na przykład na stół czy bramę weselną, i bukietu warto wykorzystać oprócz kwiatów inne rośliny, na przykład zielone liście w różnych kształtach. Nie tylko dekoracje będą dużo ciekawsze i bardziej urozmaicone, ale także, co nie pozostaje bez znaczenia, znacznie tańsze.
Letnie menu
Oczywistym jest, że menu weselne na lato powinno być w miarę lekkie. Czerwiec to w naszym kraju często czas upałów, choć lato dopiero się zaczyna. Ciężkie zupy, mięsa w zawiesistych sosach, sałatki majonezowe i biszkoptowe torty, czyli tradycyjne dania weselne, mogą o tej porze roku nie znaleźć zbyt wielu amatorów.
Rosół czy zupę pomidorową, najczęściej podawane na weselach, letnią porą proponujemy zastąpić chłodnikami – tradycyjnym, z buraczkami, albo ogórkowym. Także andaluzyjskie gazpacho z dojrzałych pomidorów sprawdzi się w roli czerwcowej zupy. Zamiast ciężkich duszonych czy pieczonych mięs jako danie główne warto rozważyć ryby czy owoce morza, jeśli nasi goście je lubią. Podane z dużą ilością świeżych warzyw skropionych oliwą smakować będą świetnie – i świeżo! Jeśli już mięsa, to ewentualnie grillowane.
A co na deser? Najlepsze będą owoce, lody i sorbety. Ewentualnie ciasta, ale także te lżejsze, owocowe. Na szczęście w czerwcu pojawiają się uwielbiane przez wszystkich truskawki! Idealne do każdego właściwie deseru – do lodów, ciast, musów. Ponadto w czerwcu możemy już liczyć na czereśnie, wiśnie, agrest, borówki i porzeczki. Jest więc w czym wybierać. Owoce pod kruszonką, lekki deser, posmakują każdemu. Podobnie jak torty lodowe czy bezowe z dużą ilością owoców, przyozdobione w kompozycje kwiatowe.
A co podać gościom do picia? W czasie upałów uważać też należy z mocniejszymi trunkami. To, co zimą rozgrzewa, latem raczej osłabia… W czerwcu z pewnością bezpieczniej niż wódką jest raczyć się szprycerami na bazie białego wina, z kostką lodu. Na upały dobre jest także prosecco, lekkie wino musujące, lub frizzante. Te niezbyt mocne, białe wina są ostatnio bardzo popularne. Inne letnie drinki idealne na czerwcowe przyjęcia to na przykład mohito, aperol spritz czy sangria. Przy okazji napoje te doskonale gaszą pragnienie i naprawdę orzeźwiają!
Jeśli chodzi o napoje bezalkoholowe, to sprawdzą się różnego rodzaju lemoniady z miętą i cytryną, limonką czy arbuzem, albo lemoniady truskawkowe. No i oczywiście mrożone herbaty, robione na miejscu.
Planujecie wesele w czerwcu?
Ślub w czerwcu – wady
Czy więc ślub i wesele w czerwcu to same atuty? W przypadku uroczystości w tym miesiącu trudno mówić o wadach, jednak może okazać się, że nie dla wszystkich będzie to najlepszy wybór. Kluczowe przy podjęciu decyzji będą dwie sprawy – budżet, jakim dysponujemy oraz z jakim wyprzedzeniem planujemy uroczystość. Jest to jeden z najpopularniejszych miesięcy na śluby, w związku z czym ceny za wynajem sali na wesele, zespołu czy fotografa są również wysokie.
W najpopularniejszych miejscach terminy wesel są często zajęte na kilka lat do przodu, jeśli więc marzy nam się konkretna sala weselna, warto jak najwcześniej postarać się o rezerwację daty. Trzeba też zaznaczyć, że jeśli planujemy niewielką uroczystość również możemy mieć problem z rezerwacją – ośrodki weselne w okresie letnim skupiają się na dużych weselach, często z noclegiem i poprawinami. W tej sytuacji warto pomyśleć o mniej popularnym miesiącu na kameralną ceremonię.
Wesele w czerwcu – co oprócz weekendu?
Oczywiście na ślub w czerwcu musimy poczekać czasami nawet 2 lata. Jest jednak pewna alternatywa, która ratuje Parę Młodą. Nie musi ona organizować wesela w weekend. Mniej popularne daty czerwcowe, takie jak czwartek czy piątek to idealna okazja do ominięcia kolejek na wesele i zrobienia sobie i gościom długiego weekendu. Wesele to taka uroczystość, która wymaga dobrego przygotowania, długi weekend stawia przed nami szansę na świętowanie tej okazji nawet przez kilka dni! Nic dziwnego, że na ślub w piątek decyduje się coraz więcej par.
Są jeszcze dwie sprawy, o których powinniśmy pamiętać decydując się na ślub w czerwcu. Jak podkreśla Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna Dworu Korona Karkonoszy: „Młode Pary często nie zdają sobie sprawy, że lato to najbardziej deszczowa pora roku w naszym kraju. Koniecznie zadbajmy o stylowe parasole i rezerwową salę w przypadku ślubu w plenerze – w razie gwałtownej burzy okaże się to nieocenione!” – kończy wypowiedź specjalistka od organizacji wesel.
Druga kwestia również związana jest z pogodą – upały w czerwcu to nie jest rzadkość. Aby nasi goście czuli się na weselu komfortowo, powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość zimnych napojów różnego rodzaju (woda, soki, lemoniada) oraz zimnych deserów. Zastanawiając się, jaki miesiąc na wesele wybrać, warto rozważyć wszystkie wady i zalety także tych mniej popularnych terminów. Przy tym pamiętajmy, że sala weselna w czerwcu powinna posiadać klimatyzację. Nie chcemy przecież, aby goście czuli się źle na naszym przyjęciu.
Wesele w czerwcu – pomysł na niezapomniane poprawiny
Poprawiny to staropolski zwyczaj, który wywodzi się z czasów, kiedy to zaślubiony świętowano przez kilka dni. Poprawiny to sposób na wydłużenie radosnego celebrowania tego wyjątkowego wydarzenia. Impreza ma nieco luźniejszy charakter niż wesele. Dopuszczalne są swobodniejsze kreacje – zarówno u gości, jak i u Pary Młodej.
Centrum Imprez Plenerowych Dworu Korona Karkonoszy oferuje kompleksową organizację pikników na świeżym powietrzu, podczas których serwowane są przepyszne dania z grilla lub pieczone kiełbaski oraz orzeźwiające drinki. Całość odbywa się w romantycznym ogrodzie różanym z fontanną i bogactwem spektakularnych roślin.
Mimo że poprawiny wiążą się z dodatkowymi kosztami, to bez wątpienia warto je wyprawić! Dlaczego? Bo to dodatkowe emocje, dodatkowy dzień świętowania, dodatkowa zabawa, która wygeneruje mnóstwo wspaniałych wspomnień. Ślub to wydarzenie wyjątkowe, którego nie przeżywa się codziennie. Jak je celebrować, to z rozmachem!
Ślub w czerwcu to doskonała okazja do wyprawienia poprawin w plenerze. Świetnym pomysłem jest organizacja grilla lub ogniska. Pyszne, pieczone dania, radosna muzyka w tle, zapach lata unoszący się w powietrzu, przyjemne ciepło otulające ciała, luźna atmosfera, przyjazne rozmowy w rodzinnym gronie i bliskość wyjątkowej natury – poprawiny w plenerze to przepis na wyśmienitą zabawę i wspaniałe wspomnienia.
Poprawiny – w sali czy ogrodzie?
Wesele w czerwcu to szansa na znakomite warunki atmosferyczne Jednak trzeba liczyć się z tym, że pogoda bywa nieprzewidywalna. Bezpieczną opcją jest organizacja poprawin w sali. Pomieszczenie warto przystroić zgodnie z motywem, który rządził na weselu. Subtelne dekoracje nadadzą wnętrzu przytulny, nastrojowy charakter. Poprawiny weselne mogą przybrać formę wspólnego śniadania lub obiadu. Gościom warto zaserwować przynajmniej jedno ciepłe danie. Na stołach powinny znaleźć się zimne, wytrawne przekąski i słodkie desery. Na poprawinach nie może zabraknąć chłodnych napojów (soków, napojów gazowanych, wody), orzeźwiających drinków oraz serwisu kawowego. Warto zadbać również o spokojną muzykę w tle, która umili wspólne biesiadowanie.
Wyjazdowe wesele w czerwcu
Jeśli zdecydujecie się na wesele w czerwcu w formie wyjazdowej, musicie liczyć się z kilkoma przeszkodami. Jedną z nich jest zakończenie roku szkolnego. To taki czas, w którym dzieci nadrabiają ostatnie zaległości, poprawiają oceny i zdają końcowe egzaminy. Nie każdy więc zdecyduje się na wyjazd weselny w tym czasie. Nie pozostaje nam wówczas nic innego, jak tylko pogodzić się z tym lub wybrać po prostu inny termin wesela. Jeśli więc wiecie, że wesele będzie wyjazdowe, a wielu waszych bliskich ma dzieci w wieku szkolnym, lepiej wybrać inny termin i mieć pewność, że większość zaproszonych, na pewno pojawi się na uroczystości.
Podróż poślubna – wesele w czerwcu to doskonały pretekst, by połączyć je z wyjazdem. Organizując wesele w czerwcu, możemy zaplanować sobie podróż poślubną, którą chcemy odbyć w wakacje. To dobry czas na podróże, a przede wszystkim w większości firm jest to także okres urlopowy. Możecie więc spędzić wyjątkowe chwile po ślubie w miejscu, o którym marzycie. Czerwiec to dopiero początek wakacji, a wy już będziecie po ślubie. Wiecie wówczas, jaką kwotę z prezentów macie do wykorzystania i jak zaplanować sobie budżet i kolejne wydatki już jako rodzina. Wesele w czerwcu jest zatem dobrym początkiem na dalsze życiowe kroki, których ślub jest tak naprawdę zaczątkiem.
Ślub w czerwcu przesądy
Chyba każdego miesiąca dotyczą jakieś przesądy ślubne. Czerwiec nie jest wyjątkiem. Jedni w nie wierzą, inni traktują z przymrużeniem oka. Ślubne zabobony to temat dość kontrowersyjny, który u niektórych wywołuje dreszczyk emocji, a u tych mniej przesądnych uśmiech na twarzy. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że ślubne przesądy na stałe wpisały się w polską tradycję weselną. Nic więc dziwnego, że wielu narzeczonych, planując swój najważniejszy dzień w życiu, bierze je pod uwagę.
Jeden z najpowszechniejszych przesądów ślubnych mówi o tym, że zakochani powinni wziąć ślub w miesiącu z „r”. Dlaczego? Miesiąc z literką „r” w nazwie to dla wielu symbol szczęścia. Wstąpienie w związek małżeński w takim okresie ma zwiastować wspaniałą, świetlaną przyszłość, pełną harmonii i miłości.
Geneza przesądu jest niesamowicie ciekawa. Według jednej z teorii litera „r” w nazwie miesiąca oznacza „rodzinę”. Ślub w miesiącu z „r” podkreśla istotę małżeństwa jako etapu tworzenia nowej, prawdziwej rodziny, która w najbliższym czasie powiększy się o potomka.
Inna teoria związana jest z numerologią. Do litery „r” przypisana jest cyfra 9, która oznacza pomyślność i wieczne szczęście. Ślub w miesiącu z „r” jest zatem początkiem dobrego i szczęśliwego życia jako mąż i żona.
Czerwiec ma w nazwie literę „r”, co czyni go perfekcyjnym miesiącem na zawarcie związku małżeńskiego. Ślub i wesele w czerwcu ma wróżyć zakochanym świetlaną przyszłość, pełną miłości, harmonii i wzajemnego szacunku. Ponadto nazwa tego miesiąca w języku łacińskim pochodzi od imienia bogini Junony, rzymskiej patronki kobiecego dobrobytu i małżeństwa. Każdej Pannie Młodej samo to powinno starczyć za rekomendację wesela w czerwcu!
Ale jest też kolejny argument – przysłowie mówi, że „Czerwiec się czerwieni, będzie dość w kieszeni”. Czyli czerwcowy ślub powinien Młodej Parze zapewnić powodzenie finansowe.
Oczywiście nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście warto wierzyć w przesądy? Gdy sprzyjają naszym zamiarom – nie zaszkodzi. Jeśli nie – lepiej potraktować je jedynie jako ciekawy dodatek do dnia zaślubin; element bogatej ślubnej tradycji, który podkreśla wyjątkowość tego pięknego wydarzenia. Bo przecież szczęście w małżeństwie z pewnością nie zależy od tego, czy w Waszym ślubnym miesiącu jest litera „r”, a jest efektem Waszych starań. Na pierwszym miejscu postawcie Waszą miłość, pielęgnujcie ją, szanujcie się i zawsze szczerze rozmawiajcie. To zagwarantuje Wam wspaniałe życie jako małżeństwu.
Wesele w czerwcu a Boże Ciało
Boże Ciało to jedno z największych świąt w kalendarzu liturgicznym i ważne wydarzenie dla wszystkich katolików. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest wspomnieniem przyjęcia dogmatu o transsubstancjacji, czyli przemianie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa przy zachowaniu naturalnych cech owych substancji, takich jak forma i smak. Transsubstancjacja dla katolików jest dowodem na trwałą obecność Chrystusa na ziemi. Dlatego obchodzenie święta Bożego Ciała jest dla nich istotnym elementem wiary.
Boże Ciało to święto ruchome, które wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Wydarzenie przypada na przełom maja i czerwca. Planując wesele w czerwcu, warto wziąć to pod uwagę. Czy można zorganizować ślub w Boże Ciało, czy lepiej ominąć tę datę?
Wesele w górach ma wiele uroku!
Ślub bez przeszkód?
W Boże Ciało można wziąć ślub kościelny lub cywilny. Zarówno prawo kanoniczne, jak i cywilne nie zabraniają zawierania związków małżeńskich w tym dniu. Warto jednak odpowiednio wcześniej zasięgnąć informacji w konkretnym urzędzie lub kościele, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów w przypadku ewentualnej odmowy.
Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy, co czyni go idealnym momentem na organizację ślubu. Wiele osób bierze wolne na piątek po święcie, tym samym zyskując długi weekend. Wesele w czerwcu w Boże Ciało to aż 4 dni celebrowania zawarcia związku małżeńskiego w rodzinnej atmosferze!
O zamiarach zawarcia związku małżeńskiego w świąteczny dzień warto poinformować gości odpowiednio wcześniej. Tak, aby dać im czas na zorganizowanie wolnego na piątek po Bożym Ciele. W przeciwnym razie wiele osób może odmówić przyjścia na ślub, ze względu na obowiązek pracy następnego dnia. Warto również z dużym wyprzedzeniem zarezerwować wszystkich podwykonawców – w tym salę weselną, zespół lub DJ-a, firmę dekoratorską czy fotografa. Czerwiec to jeden z najpopularniejszych miesięcy ślubnych. Czasem trudno znaleźć wolnych usługodawców na klasyczne sobotnie wesele, a co dopiero na ślub w świąteczny dzień, który niewątpliwie należy do jednych z najchętniej wybieranych przez zakochanych. O wyborze podwykonawców pomyślcie nawet rok czy dwa lata wcześniej.
Wesele w czerwcu w namiocie
Czerwiec to idealny moment na organizację magicznego wesela w namiocie. W czerwcu noce są już ciepłe i rzadko pada deszcz. Pogoda może stworzyć niesamowicie romantyczną aurę, idealną do tego, żeby świętować najważniejszy dzień w życiu Młodej Pary. Ścianki namiotu można podnieść, by podziwiać piękne, zielone otoczenie. Bliskość natury nada przyjęciu wyjątkowy charakter.
A co z weselną aranżacją namiotu? Namioty weselne są na tyle uniwersalne, że można organizować w nich zarówno klasyczne przyjęcia, jak i imprezy tematyczne. Świetnym rozwiązaniem na wesele w czerwcu jest styl rustykalny, w którym rządzi natura, zieleń w każdej postaci i wszystko to, co subtelne i romantyczne. W rustykalnym wystroju weselnym nie może zabraknąć świeżych kwiatów w kolorze ślubnej bieli, delikatnych obrusów, zielonych girland, drewnianych podstawek i napisów oraz świec przewiązanych jutowymi sznurkami.
W weselnej aranżacji warto wykorzystać również przestrzeń otaczającą namiot. Wesele w czerwcu to świetny czas na organizację plenerowych aktywności! Na zewnątrz można przygotować kącik relaksu dla gości czy zorganizować weselne atrakcje – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Plenerowa aranżacja będzie ciekawym urozmaiceniem przyjęcia.
Dużym plusem czerwcowego wesela w namiocie jest brak konieczności podporządkowywania się dostępności restauracji czy sal weselnych. Jak dobrze wiemy, czerwiec zalicza się do gorącego sezonu ślubnego, co może sprawiać wiele trudności w rezerwacji wymarzonego obiektu weselnego. Przyjęcie w namiocie można zaplanować w dowolnym momencie, bez długiego oczekiwania na wolny termin w wybranym obiekcie. Do organizacji takiego przyjęcia wystarczy odpowiednio duży teren – nawet przydomowy ogród.
Czerwiec i czerwcowe kwiaty – idealny miesiąc na wesele w ogrodzie
Czy ślub i wesele na świeżym powietrzu w czerwcu to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Ogród, zieleń, przestrzeń – z pewnością goście docenią możliwość spędzenia kilku czy kilkunastu godzin w otoczeniu pięknej przyrody. O tej porze roku na pewno będzie wystarczająco ciepło, nawet w nocy, by dobrze się bawić na zewnątrz. Można zaplanować grilla czy ognisko, a tańce i zabawy na świeżym powietrzu mają swój niepowtarzalny urok. Nasi przodkowe, Słowianie, w czasach przedchrześcijańskich zawierali śluby w świętych gajach. Ślub w ogrodzie to dalekie echo tamtych zwyczajów. Może więc urządzić słowiański ślub? I w ten sposób kontynuować dawne obyczaje…Pojawia się tylko pytanie, jak przygotować ogród na wesele? To oczywiste – wykorzystajmy jego naturalny wdzięk! Piękne zielone drzewa, obsypane kwieciem krzewy, bogactwo kwitnących właśnie kwiatów to darmowe dekoracje, stworzone przez Matkę Naturę.
Nawet jeśli ślub będzie odbywał się w sali balowej – choć o tej porze roku polecamy wesele w ogrodzie – warto choć na chwilę wyjść na zewnątrz. I rozejrzeć się uważnie. Wyobraź sobie niespodziewanych „gości”, którzy wpadną po zmroku – świetliki! Te małe (1-2 cm) stworzenia wydają nam się magiczne z powodu zjawiska chemiluminescencji czyli świecenia w ciemnościach.
Jest bardzo duża szansa, że świecące punkciki zechcą uświetnić swą obecnością Wasze przyjęcie. Bo letnie, ciepłe noce to czas zalotów robaczków świętojańskich. Wtedy właśnie samiczki przywołują ukochanego własnym światłem, ciesząc przy okazji oczy nas wszystkich. Pewnie nie uda się ich namówić, by ułożyły ze swoich świecących ciał napis układający się w Wasze imiona?, ale i tak warto – to naprawdę niezwykły widok! Robaczki świętojańskie za darmo ozdobią wesele w plenerze. A i na zdjęciach efekt może być spektakularny!
Styl na wesele w czerwcu – jaki wybrać?
Mieszkasz daleko od morza, a zawsze marzyłaś o ślubie na plaży? Można go zorganizować bez względu na lokalizację. Dzięki przyjęciu w ogrodzie i marynistycznym dodatkom wykreujesz wesele w stylu Hamptons. Wystarczy uwierzyć, że wesele marynistyczne jest w zasięgu ręki!
Poczuj się na własnym weselu jak na wakacjach… Swobodne stroje, lekkie sandały lub bose stopy, wiatr rozwiewający włosy, luźna atmosfera. Kolory kreacji – oczywiście biel, błękit, granat. Można dorzucić trochę piaskowego beżu. Do tego złote lub srebrne dodatki, dla podkreślenia stylu. W ten sposób przy okazji zaoszczędzimy na ślubnych strojach – nie ma potrzeby kupować sukienki, którą włożymy tylko raz. Lepsza będzie zwiewna, lniana czy bawełniana letnia sukienka, która posłuży nam jeszcze wielokrotnie. Na włosy – co najwyżej wianek. Delikatny, naturalny makijaż dopełni stylizacji. Oto kwintesencja plażowego ślubu. Ta „plażowa” opcja wesela sprawdzi się zwłaszcza w przypadku Par Młodych, które źle się czują w oficjalnych, ślubnych kreacjach i dekoracjach. Które wolą na luzie podejść do tej uroczystości, jakby to była zwykła wakacyjna impreza w gronie bliskich osób.
W ogrodzie – najlepiej, by był urządzony w stylu marynistycznym, ale inny też się nada – wystarczy wystawić trochę wysokich traw i meble z białej plecionki. Materiały – poduszki, pledy – w morskie stwory lub biało-niebieskie pasy. Do tego wiklinowe kosze i tace, muszle, piasek rozsypany od niechcenia tu i ówdzie. Klimatyczne latarenki, rozgwiazdy i klimat wybrzeża gotowy. W wielu sklepach z dekoracjami do domu można znaleźć naprawdę niedrogie ozdoby w stylu marynistycznym.
W sezonie od maja do października początek wspólnej podróży przez życie może przebiegać pod znakiem morskiej przygody!
Noc Kupały, obchodzona 21-22 czerwca (przemianowana w czasach chrześcijańskich na Noc Świętojańską, świętowaną 2 dni później) to najkrótsza noc w roku. Wtedy następuje letnie przesilenie. To noc magiczna, kiedy wszystko jest możliwe, a dobro zwycięża nad złem. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, i przede wszystkim – płodności, radości i miłości. Tej nocy tradycyjnie pali się wielkie ogniska, najlepiej przy płynącej wodzie – to najważniejszy element kupałowych obrzędów. Kolejną tradycją tej nocy jest puszczanie przez niezamężne dziewczęta wianków na wodzie. Wróżba mówi, że jeśli wianek popłynął w dal, ślub się odwlecze. Z kolei chłopak, który wyłowi wianek, zostanie mężem danej dziewczyny. Trzeci element obchodów święta Kupały to oczywiście poszukiwanie na mokradłach kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los. To kwiat magiczny, widzialny tylko przez chwilę, a przynoszący bogactwo, siłę i mądrość.
Czy tradycje te, po pewnym uproszczeniu, nie nadają się doskonale na atrakcje wesela w czerwcu? A skoro Noc Kupały to święto miłości, czy można sobie wyobrazić lepszy termin na zamążpójście? Jeśli chcemy wesele połączyć z obchodami Nocy Kupały, najlepiej urządzić je w stylu etno.
Jakie atrakcje na wesele w czerwcu?
Z pewnością jako przyszli nowożeńcy pragniecie, aby Wasze wesele było jedyne w swoim rodzaju. Bez wątpienia dbacie o każdy najdrobniejszy element i dokładacie wszelkich starań do tego, aby zapewnić swoim gościom niezapomniane przeżycia. Na Waszym niepowtarzalnym przyjęciu nie może zabraknąć atrakcji, które urozmaicą świętowania i dostarczą weselnikom mnóstwo pozytywnej energii. Jakie atrakcje sprawdzą się na weselu w czerwcu?
Gościom można też zaproponować doskonałe piwa rzemieślnicze Dworu Korona Karkonoszy. Wyśmienite IPY, lagery i piwa sezonowe w owocowych smakach, na przykład kultowe już piwo truskawkowe, wiśniowe czy grejpfrutowe. Te owocowe piwa znajdują duże uznanie u pań w czasie upałów. W ofercie dostępne są także ciemne piwa, dla miłośników trunków o posmaku karmelu i kawy.
Strzałem w dziesiątkę jest przygotowanie profesjonalnego drink baru. Atrakcję tę można zaplanować na kilka różnych sposobów. Pierwszą opcją jest drink bar na wesele, w którym przygotowywaniem drinków zajmuje się profesjonalny barman. Kolorowe drinki jako alternatywa dla weselnej wódki urozmaicą menu i będą doskonałym sposobem na orzeźwienie w upalny, czerwcowy wieczór.
Inne pomysły na atrakcje na wesele w czerwcu to:
- Prosecco Van, piwo z beczki lub bar z lemoniadą w ogrodzie,
- zimne ognie,
- pokaz live cooking,
- fotobudka lub zdjęcia Instaxem w plenerze,
- budka z lodami,
- food truck,
- budka z bubble waffle,
- fire show.
Drugim pomysłem jest wynajęcie barmana, który wykona niesamowite show barmańskie. Sztuczki z wykorzystaniem barmańskich szkieł i butelek w rytm energicznej, wesołej muzyki bez wątpienia zachwycą gości i dostarczą im niezapomnianych wrażeń.
Trzecim rozwiązaniem jest drink bar DIY, czyli bar, w którym goście samodzielnie będą mogli przygotowywać wyśmienite drinki, według specjalnej instrukcji. Bar DIY jest opcją zdecydowanie tańszą niż zatrudnienie profesjonalnego barmana.
Dzieci na weselu… Ich obecność zdaniem jednych jest jak najbardziej naturalna. Inni uważają, że wesele to nie impreza dla dzieci. Że będą przeszkadzać dorosłym w zabawie, nudzić się, wymagać ciągłego zabawiania. Rozwiązaniem jest zapewnienie im odpowiednich atrakcji i wypełnienie czasu ciekawymi aktywnościami. Atrakcje dla dzieci na weselu to kluczowa sprawa. Wesele w czerwcu to doskonały czas na zaplanowanie zabaw plenerowych. W ogrodzie można zorganizować dmuchany plac zabaw lub kąciki tematyczne, na przykład plastyczny, czytelniczy czy z grami planszowymi. Warto zatrudnić profesjonalnego animatora, który zajmie się najmłodszymi weselnikami w trakcie przyjęcia. Dobry animator poradzi sobie z najbardziej nawet znudzonymi maluchami!
Wesele w czerwcu – kreacje dla Młodej Pary
Wybór ślubnych kreacji to nie lada wyzwanie. Najważniejszym kryterium wyboru niewątpliwie są Wasze preferencje. W swoich ślubnych stylizacjach musicie czuć się pewnie i komfortowo.
Równie ważny jest motyw przewodni wesela. Na uroczystość w stylu glamour świetnie pasuje klasyczna suknia princeska i elegancki, czarny frak. Z kolei na wesele rustykalne można wybrać zwiewną, koronkową suknię ślubną w kolorze écru i beżowy garnitur.
Ostatnią istotną kwestią jest pora roku. Jak pokazują statystyki, czerwiec od lat zachwyca nas piękną, słoneczną pogodą. Czerwcowe noce nie są już tak chłodne, jak te wczesną wiosną, a w ciągu dnia rzadko pada deszcz czy wieje wiatr. Daje to Parze Młodej dużą swobodę w kwestii wyboru ślubnych kreacji. Na wesele w czerwcu Pan Młody może wybrać klasyczny garnitur w dowolnym kolorze. Natomiast Panna Młoda – sukienkę o dowolnej długości, bez ramiączek, na ramiączkach, z krótkim rękawem lub z niezwykle zmysłowymi koronkowymi rękawami. Chociaż aura w czerwcu zwykle jest piękna, to warto zabezpieczyć się na wypadek niepogody. Panu Młodemu w zupełności wystarczy marynarka. Za to Panna Młoda powinna zaopatrzyć się w cienką chustę lub inne wiosenne okrycie, które będzie mogła narzucić na siebie, gdy będzie nieco chłodniej.
Najczęściej zadawane pytania
Sala weselna w górach?
W górach odbywa się wiele imprez weselnych. Nic dziwnego, jako że widoki są jedyne w swoim rodzaju. Podczas imprez ślubnych i sesji zdjęciowych górskie tło jest niezastąpione. W Karkonoszach znajdziemy mnóstwo pałacyków, dworków, zamków albo willi przystosowanych do potrzeb kameralnych ślubów i hucznych wesel. W dodatku zwykle te obiekty na wesele dysponują ogrodami lub parkami idealnymi na przyjęcie weselne lub poprawiny w plenerze.
Czy czerwiec to dobry miesiąc na ślub?
Oczywiście, że tak. Czerwiec to wręcz doskonały miesiąc na ślub. Obfitość kwiatów, świeże jedzenie, wspaniała pogoda oraz dobre, wakacyjne już prawie nastroje pary młodej i gości to same atuty ślubu w czerwcu. Jedyne, na co trzeba uważać, to ceny usług weselnych i ich dostępność. Czerwiec to już wysoki sezon ślubny, a co za tym idzie, może być trudniej wynająć wymarzoną salę weselną czy sprawdzonych podwykonawców. Jednak jest na to rada – trzeba wcześniej zarezerwować terminy, a wesele urządzić w miejscu, gdzie jest duży wybór sal na wesele, na przykład w okolicach Karpacza.
Wesele Dolny Śląsk?
Czy wesele Dolny Śląsk to dobra lokalizacja? Jak najbardziej. W regionie tym znajdziemy góry, jeziora, puszcze, zabytkowe miasta i miasteczka. Możemy więc urządzić wesele w plenerze albo w centrum dużego miasta. Lub wybrać wesele w odnowionym dworku w jakimś ustronnym miejscu. Na przykład w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce k. Karpacza, nieopodal zalewu i z widokiem na górskie szczyty.
Jaki kolor przewodni na wesele w czerwcu?
Jeśli chodzi o kolory przewodnie na wesele w czerwcu, to możemy naśladować naturę. I zdecydować się na czerwień, zieleń, fiolety. Czerwone dekoracje w kolorach letnich owoców – malin, truskawek czy czereśni będą pięknie kontrastować z tradycyjną ślubną bielą. A może lepszy będzie kolor czerwcowych jagód, ewentualnie trochę rozbielonych? No i mamy jeszcze zieleń – żywy kolor czerwcowych warzyw. A może tak soczysty miks w dekoracjach stołów, auta czy ślubnych gadżetów? Wesele w takich kolorach goście zapamiętają na długo.
O której ślub w czerwcu?
W czerwcu mamy najdłuższe dni. W związku z tym jeśli chcemy, by nasze wesele choć w części odbywało się w nastrojowych ciemnościach, musimy zaplanować je później niż w innych porach roku. Na przykład - o godz. 17-18 powinniśmy zaplanować początek imprezy, bo słońce w czerwcu zachodzi dopiero koło godz. 21. Więc i tak kilka godzin będzie jeszcze jasno. I można bawić się do świtu, który wtedy następuje krótko po godzinie 4.
Czy bukiet z polnych kwiatów to dobry pomysł na ślub?
Kwiaty na wesele w czerwcu zapewnia nam pięknie rozwinięta przyroda, co jak co ale w kwiaty czerwic obfituje. Każda kwiaciarnia bukiety ślubne wykonuje z dostępnych w tym czasie roślin, jednak bukiet z polnych kwiatów to doskonały pomysł na oryginalny i tani bukiet ślubny. Wiązanka ślubna zawierająca ślubne czerwone kwiaty cięte i polne kwiaty to będzie hit, a w dniu ślubu bukiety są niezwykle ważne.