Jak długo trwa przyjęcie weselne i od czego to zależy?

Tipps

Jak Polska długa i szeroka, wesele to naprawdę wyjątkowy czas świętowania w gronie rodziny i przyjaciół. Może trwać zaledwie kilka godzin, ale może także przeciągnąć się do kilku dni. Wszystko zależy od zwyczajów i tradycji panujących w konkretnym regionie, a także od zaangażowania gości. Jedno jest pewne – przyjęcie weselne, bez względu na swoją długość, pozostaje w pamięci na całe życie.

Dlaczego warto mieć plan?

Przyjęcie weselne to nie tylko okazja do wspólnej zabawy przy toastach za szczęście młodej pary. To także długo oczekiwanie spotkanie rodzinne, które zachęca do refleksji i wspominania najcudowniejszych momentów z przeszłości. To także czas, kiedy dwie zupełnie obce rodziny mają szansę naprawdę się poznać i zintegrować.

Marzy Ci się Märchenhochzeit?

Wir organisieren nur diese!

Pyszne jedzenie, wzruszające rozmowy, szalona zabawa, tańce, przyśpiewki i niekończące się toasty – przyjęcia weselne rządzą się swoimi prawami. Tu nie warto niczego przyspieszać ani dodatkowo wprowadzać nerwowej atmosfery. Podarujmy Młodej Parze i jej gościom uważność, na jaką zasłużyli.

W trakcie organizacji przyjęcia weselnego warto przygotować szczegółowy harmonogram, aby w ferworze emocji nie zapomnieć o żadnym istotnym elemencie. Listę, w której punkt po punkcie, godzina po godzinie, zostaną uporządkowane wszystkie atrakcje, zabawy, powitania i podziękowania, warto umieścić w miejscu, do którego dostęp będzie miała nie tylko Młoda Para i jej świadkowie, ale przede wszystkim osoby obsługujące gości. Warto na niej na spokojnie, na długo przed samym przyjęciem, umieścić wszystkie, nawet najdrobniejsze uwagi oraz preferencje.

Hochzeitsplanung

Jak przebiega Hochzeitsfeier krok po kroku?

Przyjęcie weselne rozpoczynamy tradycyjnie, uroczystym przywitaniem Młodej Pary. Staropolskim zwyczajem rodzice witają „młodych” chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami – jednym z wodą, drugim z wódką. Zgodnie z przesądem, osoba, która wybierze kieliszek z „wodą ognistą” będzie rządzić w związku.

Po wejściu Młodej Pary na salę następuje powitanie gości weselnych. Wszyscy z kieliszkiem szampana odśpiewują wspólnie „Sto lat”, a następnie ojciec Panny Młodej lub inna wcześniej wyznaczona osoba wznosi uroczysty toast, po którym para młoda wypija zawartość swoich kieliszków i rzuca je za siebie, aby rozpadły się w drobny mak. To bowiem wróży długi i szczęśliwy związek. Następnie wszyscy goście zasiadają do stołu, by wspólnie spożyć uroczysty, najczęściej trzydaniowy obiad.

Po obiedzie rozpoczyna się najbardziej szalona część spotkania, którą nieśmiało poprzedza pierwszy wspólny taniec Młodej Pary. To chyba najbardziej wzruszający moment przyjęcia weselnego i źródło największego stresu. Po nim wyraźnie następuje odprężenie i przyjęcie weselne zaczyna toczyć się swoim życiem. Wszystkie zabawy, atrakcje i wspólne tańce przerywane są licznymi toastami oraz chwilami regeneracji sił przy zimnych i ciepłych przekąskach.

W trakcie wesela należy zarezerwować także czas na uroczyste podziękowania dla rodziców, którym często towarzyszy wspólny śpiew i taniec, a coraz częściej prezentacja multimedialna lub pokaz filmu, jaki Para Młoda przygotowała specjalnie z myślą o swoich najbliższych.

Jednym z najważniejszych punktów przyjęcia weselnego są oczepiny, czyli staropolski obrzęd weselny symbolizujący przejście Panny Młodej w stan zamężny. Przebieg oczepin różni się w zależności od regionu, dlatego warto wcześniej ustalić z organizatorami, wodzirejem lub zespołem muzycznym wszystkie jego najdrobniejsze elementy – rzucanie welonem, rzucanie muszki, przyśpiewki i zabawy z udziałem Młodej Pary. Ostatnim etapem oczepin jest uroczyste krojenie tortu weselnego i zaproszenie gości do wspólnej zabawy do białego rana.

A na koniec – zaproszenie na poprawiny

Koniec zabawy na sali weselnej wcale nie musi oznaczać końca przyjęcia. Nadal bardzo popularnym zwyczajem weselnym są Poprawiny, czyli kontynuacja przyjęcia weselnego w kolejnym dniu. Poprawiny są z reguły bardziej swobodne i symbolizują gościnność Pary Młodej. Choć kiedyś przypominały „drugie przyjęcie weselne”, obecnie przybierają formę luźniejszego spotkania przy grillu, ognisku lub lunchu na świeżym powietrzu w strojach zdecydowanie mniej formalnych.

Hinterlasse einen Kommentar

de_DE!!
Schneller Kontakt Bestellen Sie ein Angebot