Ślub to magiczne wydarzenie. Stojąc na ślubnym kobiercu, wyznacie sobie głęboką miłość. Ślub to początek nowej drogi. Wspólnej drogi jako małżeństwa. Dlatego powinien być wyjątkowy – taki, o jakim marzyliście. Jednym z pierwszych etapów przygotowań do tego ważnego dnia jest wyznaczenie daty. Jaki jest idealny termin na zawarcie związku małżeńskiego?
- Kiedy ślub – poszukiwania idealnej daty
- Kiedy robić wesele?
- Kiedy wesela udają się najlepiej?
- Ile dać na ślub?
- Jak uporać się z wyborem miesiąca ślubu?
- Kiedy ślub wiosną?
- Wesele w plenerze?
- Gorrrąca uroczystość
- Wesele latem
- Kiedy ślub – uroki jesieni
- Wesele w górach
- Magiczny ślub zimą
- Zimowe wesele
- Kiedy ślub? W Walentynki!
- Kiedy nie brać ślubu?
- Ślub w miesiącu z literką “r’: popularny zabobon
- Kiedy ślub? Jak wybrać idealną datę?
- Kiedy ślub? Która pora roku jest najlepsza?
- Kiedy nie robić wesela?
- Co warto wziąć pod uwagę wybierając datę ślubu?
- Ślub od pierwszego wejrzenia?
Kiedy ślub – poszukiwania idealnej daty
Wybór daty ślubu to ważny element przygotowań. Termin ma bowiem duży wpływ na charakter ceremonii, wystrój sali weselnej, a nawet menu czy kreacje Pary Młodej. Niegdyś za gorący sezon ślubny uważano późną wiosnę i całe lato. Dziś coraz częściej organizuje się śluby również w pozostałe miesiące.
Planujecie wesele wiosną, latem, zimą a może jesienią?
Każda pora ma w sobie coś wyjątkowego. Wiosną wszystko budzi się do życia. Lato zachwyca nas piękną pogodą i przyjemnym ciepłem. Jesienią świat mieni się kolorowymi barwami. Zimą zaś biały puch tworzy magiczną aurę, która jest kwintesencją romantyczności. Kiedy ślub jest najlepszym rozwiązaniem? Przedstawiamy uroki i minusy każdej pory roku.
Kiedy robić wesele?
Wybór dnia ślubu dla wielu osób nie jest wcale łatwy. Niektórzy wierzą, że data zawarcia małżeństwa może mieć wpływ na jego przebieg. Stąd tak duża popularność na przykład miesięcy z literką „r” na zawarcie ślubu. Ten i inne przesądy ślubne i weselne dotyczące dnia ślubu naprawdę powodują, że wiele Młodych Par przesuwa termin ślubu. Robią to nawet, jeśli nawet inne miesiące na ślub byłyby dla nich z różnych powodów lepsze do zawarcia małżeństwa. Dobrym wyjściem dla par planujących małżeństwo, które wierzą w weselne przesądy, jest po prostu sprawdzenie, kiedy brali ślub ich rodzice albo teściowie lub znajomi. Jeśli okaże się, że są to udane związki, możemy po prostu wziąć ślub i zrobić wesele w takich samych dniach.
Kiedy wesela udają się najlepiej?
Wesele uda się najlepiej wtedy, gdy przygotujemy wszystko według własnego gustu i pomysłu. Pamiętajmy, że przy urządzaniu wesele nie warto przejmować się zbytnio tradycją czy opiniami innych osób, nawet tych najbliższych. A więc wybierając sale weselne, catering, datę ślubu, suknię czy tort zastanawiajmy się tylko i wyłącznie, czy według nas to dobry wybór. Czy nam odpowiada, nawet jeśli innym może wydawać się nietypowy lub ekscentryczny.
Coraz więc Par Młodych obecnie decyduje się na wesela zindywidualizowane, a niekoniecznie na tradycyjne, typowe wesele w Polsce. Wybierają wesela tematyczne czy wesela z motywem, które pozwalają im wyrazić siebie, pokazać swoje pasje i zainteresowania. A więc mamy wesela steampunkowe, wesela z motywem militarnym, wesela przebierane czy imprezy, podczas których narzeczeni zbierają fundusze na cele charytatywne, na przykład na najbliższe schronisko dla zwierząt. I jeśli to ich uszczęśliwia, to dlaczego nie? To Para Młoda decyduje, jakie wesele chce urządzić i to ona nadaje ton całej imprezie.
Ile dać na ślub?
Zwykle na ślub dajemy Parze Młodej co najmniej równowartość kosztów poniesionych przez narzeczonych na jednego gościa. Ale najbliższe osoby nawet w przypadku skromnego przyjęcia weselnego mogą oczywiście dać więcej pieniędzy albo wartościowe prezenty. Przyjęło się, że im ktoś jest bliżej z Parą Młodą, tym hojniej ją obdarowuje. Jednak zawsze warto pamiętać, że kwota, jaką dajemy Młodej Parze, powinna być kwotą, na jaką nas stać.
Jak uporać się z wyborem miesiąca ślubu?
Większość par planujących małżeństwo po prostu ustala, jaki termin ślubu będzie dla nich optymalny. To znaczy narzeczeni decydują wspólnie, jak wyobrażają sobie swój ślub i wesele. A także kiedy ślub nie będzie kolidował z pracą albo innymi obowiązkami. I jeszcze kilka innych mniej lub bardziej ważnych kwestii. A kiedy na koniec okaże się, że miesiąc nie ma w nazwie „r” albo nasz optymalny termin ślubu wypada w post, to co robimy? Na przykład odnajdujemy w sobie czeski pierwiastek (choćby wspólne z sąsiadami zamiłowanie do piwa z beczki) i już nasz polski lipiec staje się czeskim červencem. Wtedy problem literki „r” mamy rozwiązany. A co z postem? Czy żeby zrobić przyjęcie weselne w poście musimy zmienić wyznanie? I tu jest łatwe rozwiązanie. Wystarczy dyspensa na spożywanie posiłków mięsnych. Bardziej ortodoksyjni wyznawcy religii mogą mieć również opory przed zabawą. Ale na nią również można uzyskać dyspensę. A może wystarczy spojrzeć na ślub i wesele jak na wypełnienie przykazania o miłości?
Kiedy ślub wiosną?
Wiosną świat budzi się do życia. W miejscach, gdzie słońce roztopiło płaty śniegu, rosną przebiśniegi, na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, trawa zaczyna przybierać swoje najlepsze barwy, a powietrze wypełnia cichy świergot ptaków. Natura tworzy piękną, romantyczną aurę. Aurę idealną do tego, by wypowiedzieć sobie „TAK” na ślubnym kobiercu. Wiosną wszystko kwitnie – tak samo, jak kwitnie Wasza miłość.
Na dworze jest już ciepło, ale jeszcze nie gorąco. Nie musicie martwić się o to, że nieznośny upał zniszczy makijaż Panny Młodej, rozpuści wszystkie desery i skutecznie utrudni hulanki do białego rana.
Wiosna to idealny czas na organizację pastelowego wesela. Ceremonia w barwach pudrowego różu, błękitu, delikatnej brzoskwini czy jasnej zieleni będzie radosna i romantyczna. W ślubnej aranżacji nie może zabraknąć świeżych kwiatów. Wiosna to idealny czas na to, by wykorzystać tulipany, bzy, konwalie czy frezje.
Wesele w plenerze?
A kiedy wesele wiosną nie jest najlepszym rozwiązaniem? Przede wszystkim wtedy, gdy marzy Wam się ceremonia lub przyjęcie w plenerze. Wiosną, a szczególnie wczesną na przełomie marca i kwietnia, pogoda może płatać figle. W końcu powiedzenie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” nie wzięło się znikąd. Wiosenna pogoda jest nieprzewidywalna. Może zaskoczyć nas pięknym słońcem i przyjemnym ciepłem. Jednak równie prawdopodobne jest, że będzie zimno, wietrznie, deszczowo i nieprzyjemnie.
Wiosna nie jest najlepszym okresem dla alergików. Uczulenie na pyłki bywa uciążliwe i może skutecznie utrudnić radosne świętowanie. Czerwony nos i załzawione oczy zamiast uśmiechu od ucha do ucha? To nie brzmi zbyt optymistycznie.
Gorrrąca uroczystość
Okres wakacyjny cieszy się największą popularnością wśród przyszłych nowożeńców. Ceni się go przede wszystkim za piękną pogodę. Lato to doskonały moment na organizację ślubu w plenerze czy wesela w namiocie w stylu rustykalnym. Styl rustykalny nawiązuje do wsi i natury. W rustykalnej aranżacji nie może zabraknąć polnych kwiatów w delikatnych szklanych wazonach ozdobionych jutowym sznurkiem, drobnych gałązek, szyszek, haftowanych obrusów i zielonych girland.
Z letnią aurą świetnie komponuje się również styl boho, który lubi brak perfekcjonizmu i wszystko to, co związane z naturą, ziemią. Tworząc aranżację boho, można łączyć najróżniejsze faktury, materiały czy ozdoby. Doskonale sprawdzą się m.in. delikatne koronki, piórka, zielone rośliny i subtelne sukulenty.
Ogród weselny można ozdobić również niewielkimi światełkami, lampionami, drewnianymi drogowskazami weselnymi i wiklinowymi koszami. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie dużego napisu (na przykład LOVE) – w wersji drewnianej lub podświetlanej.
Wesele latem
Chociaż latem istnieje największa szansa na piękną pogodę, to decydując się na ceremonię w plenerze, warto odpowiednio zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Optymalnym rozwiązaniem będzie organizacja ślubu w altanie lub namiocie. Alternatywą jest przygotowanie parasoli dla wszystkich gości.
Jeśli chcecie zorganizować przyjęcie w sali weselnej, wybierzcie lokal klimatyzowany. Taniec i biesiadowanie w duchocie nie należy do najprzyjemniejszych.
Minusem letniego wesela latem są wysokie ceny usługodawców oraz mała dostępność wolnych terminów. Wszystko ze względu na dużą popularność tego okresu wśród narzeczonych. Często bywa tak, że wymarzoną salę czy dobrego fotografa trzeba zarezerwować nawet rok, czy dwa lata wcześniej.
Kiedy ślub – uroki jesieni
Jesień wielu z nas kojarzy się ze smutkiem, melancholią i ponurą pogodą. Jednak jesień ma też drugą, bardziej radosną stronę – a szczególnie wczesna jesień, kiedy to wciąż jest przyjemnie ciepło, a świat zaczyna mienić się intensywnymi barwami. Żółto-pomarańczowo-czerwone korony drzew wyglądają niezwykle efektownie. Kolorowe liście spadające z drzew tworzą zaś wyjątkowo magiczny klimat. Klimat idealny do tego, by przyrzec sobie wieczną miłość i z radością rozpocząć nowy etap w życiu.
Wesele w górach
Jesień to doskonały czas na to, by urządzić wesele w górach. Majestatyczne szczyty górskie w połączeniu z kolorowymi koronami drzew, które doskonale kontrastują z zielenią górskich świerków i sosen, wyglądają przepięknie. W trawie mienią się brązowe, błyszczące kasztany, powietrze pachnie lasem i grzybami, a w oddali słychać śpiewy ptaków, które jeszcze nie zdążyły wylecieć do ciepłych krajów lub schować się przed zimowym mrozem. Jesień w górach jest magiczna i romantyczna.
Jesienne atrybuty można wykorzystać do dekoracji sali weselnej. Ozdoby z kasztanów, kolorowych liści, delikatnych wrzosów czy dyń połączone ze ślubną bielą będą prezentować się spektakularnie. Jesienią zdecydowanie łatwiej zarezerwować datę w kościele czy urzędzie, wymarzoną salę weselną czy poszczególnych usługodawców. Plusem są również niższe ceny niż na przykład w okresie letnim.
Polska złota jesień bez wątpienia należy do najpiękniejszych. Jednak niecała pora roku wygląda tak wspaniale. Późną jesienią – szczególnie w listopadzie – często pada deszcz, mocno wieje wiatr i jest chłodno. Ślub w tym czasie to dobre rozwiązanie dla zimnolubnych. Jeśli wolicie ciepłe powietrze i promienie słońca, postawcie na wesele we wrześniu lub na początku października.
Magiczny ślub zimą
A może marzy Wam się zimowy ślub jak z bajki? Zima może być naprawdę piękna! Biały puch pokrywający wszystko dokoła tworzy niezwykłą aurę niczym tę prosto z najwspanialszej baśni o głębokiej miłości księżniczki i księcia. W okresie około świątecznym dodatkowo delikatne lampki cudnie oświetlają świat, nadając mu magii.
Mroźną aurę można przenieść do kościoła/urzędu i na salę weselną. Dekoracje w postaci subtelnie ośnieżonych choinek, białych kwiatów, śnieżynek, lodowych elementów, szyszek na iglastych gałązkach będą prezentować się bardzo efektownie. Zima to również doskonały czas na to, by przygotować ślub w stylu glamour. Blask stylu glamour perfekcyjnie współgra ze ślubną bielą.
Zimowe wesele
Ślub zimą może być wspaniałym doświadczeniem. O ile spadnie śnieg! Ostatnie lata pokazują jednak, że biały puch nie jest pewnością w tym okresie. Coraz częściej zima przypomina późną jesień. Na dworze jest szaro i ponuro, ciągle pada deszcz i wieje mocny wiatr. Jeśli marzycie o ślubie w śnieżnej aurze, przenieście ceremonię w góry! Na południu Polski, w Karkonoszach, na przykład w Sosnówce koło Karpacza istnieje duża szansa na prawdziwą zimę z mnóstwem śniegu.
Kiedy ślub jest najlepszym rozwiązaniem? Wybór daty ślubu to indywidualna sprawa każdej pary. Pamiętajcie, że na pierwszym miejscu powinny stać Wasze marzenia i oczekiwania, a nie utarte schematy czy preferencje rodziny bądź znajomych. Ślub to Wasz dzień! Zaplanujcie go tak, aby dostarczył Wam mnóstwo wspaniałych emocji, które będziecie wspominać z uśmiechami na twarzach.
Kiedy ślub? W Walentynki!
Jeśli jesteście niepoprawnymi romantykami, być może marzycie o tym, żeby zorganizować ślub w Walentynki. To w końcu dzień zakochanych! Niezależnie od tego, w jaki dzień tygodnia wypadają akurat Walentynki, warto rozważyć ten pomysł.
Zastanawiacie się, jaki kolor przewodni najlepiej podkreśli wyjątkowy charakter uroczystości? Oczywiście, pierwsze co przychodzi na myśl,to czerwień. Możecie jednak śmiało wybrać róż lub bordo. Aby wystrój nie był zbyt krzykliwy,połączcie kolor przewodni ze śnieżną bielą. Jeśli chodzi o dekoracje, poszukajcie serduszek w różnych rozmiarach.
Kiedy nie brać ślubu?
Odpowiedz na to pytanie jest prosta – jeśli nie jesteśmy przekonani o swoich uczuciach, jeśli mamy wątpliwości, jeśli miałby to być tylko żart. Małżeństwa zawartego formalnie, ale dla żartu, nie da się cofnąć. Unieważnienia małżeństwa w Polsce są w ogóle bardzo rzadkie. I nie jest to prosta sprawa. Raczej nikt nie bierze ślubu dla kawału – i bardzo dobrze!
A co z wiekiem zawarcia małżeństwa? Czy istnieje jakaś korelacja między wiekiem a udanymi związkami? W 2019 r. mediana wieku mężczyzny zawierającego małżeństwo wynosiła ponad 30 lat, a kobiety ponad 28 lat. Wynikałoby z tego że młodzi małżonkowie są coraz bardziej dojrzali i odpowiedzialni. I jeszcze jedna ważna uwaga: nie ma górnej granicy wieku zawierania małżeństw. Nawet w tak zwanej jesieni życia, jeśli znajdziemy swoją drugą połówkę i mamy ochotę stanąć z nią na ślubnym kobiercu, nic nie stoi na przeszkodzie. Zawsze jest czas na miłość!
Ślub w miesiącu z literką “r’: popularny zabobon
Jeśli jesteście przesądni, z pewnością już o tym słyszeliście. Wiele par bierze ślub w miesiącu z literką „r”, ponieważ ma to im przynieść szczęście. Jeśli jednak upodobaliście sobie luty, maj, czy lipiec, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaplanować przyjęcie właśnie wtedy.
W końcu w lutym trwa karnawał, święta wielkanocne często wypadają w kwietniu, a maj to miesiąc zakochanych. Jeśli macie problem z rezerwacją sali, zapytajcie o wolny termin w styczniu. Istnieje duża szansa, że nie ma chętnych. To samo dotyczy też konsultanta ślubnego i podwykonawców. Jeśli nadal macie wątpliwości, jak odpowiedzieć na pytanie, kiedy ślub, pomyślcie o lipcu.
O tej porze roku równie dobrze możecie zorganizować wesele w plenerze, jak i w sali. Wszystko zależy od Waszych preferencji. Planujecie przyjęcie na świeżym powietrzu, ale martwicie się, że kapryśna pogoda pokrzyżuje Wam plany? W takim razie wynajmijcie przestronny, elegancki namiot, który w razie potrzeby ochroni Was i gości przed deszczem, burzą i porywistym wiatrem.
Dlaczego warto zorganizować ślub w ciągu tygodnia?
Coraz więcej par decyduje się na ślub w czwartek, przede wszystkim dlatego, że łatwiej jest wtedy zarezerwować salę, fryzjera, fotografa, kamerzystę, czy zespół. Pamiętajcie, żeby z wyprzedzeniem poinformować o swoich planach gości. Dzięki temu spokojnie przeorganizują sobie grafik.
Niezależnie od tego, czy chcecie wziąć ślub cywilny, czy kościelny, spokojnie możecie zaplanować go w środku tygodnia. W końcu liczba sobót jest ograniczona, a nie każdy chce czekać rok czy dwa lata na wymarzoną salę weselną.
Z tego samego powodu rozważcie ślub w poniedziałek. Nie tylko zaoszczędzicie sporo czasu, ale też pieniędzy. Popularne lokale na wesele często proponują atrakcyjne zniżki dla par, które zdecydują się na wesele w tygodniu. Jeśli zdecydujecie się na takie posunięcie, pamiętajcie, żeby spróbować swoich sił w negocjacjach z właścicielem lub managerem.
Szukasz idealnego miejsca na wesele na Dolnym Śląsku?
Na pytanie rodziny i znajomych, kiedy ślub, wcale nie musicie odpowiedzieć, że w sobotę, czy niedzielę. Oczywiście, tradycjonaliści wolą zaplanować ceremonię zaślubin w weekend, ale śmiało możecie zarezerwować inny termin.
Jeśli niekoniecznie jesteście przekonani do wesela pod gołym niebem, ale planujecie poprawiny, możecie zorganizować je na świeżym powietrzu. Organizujecie przyjęcie tylko dla najbliższej rodziny i przyjaciół? Pomyślcie o tym, żeby zorganizować imprezę w ogrodzie przy grillu lub cudowny wieczór przy ognisku.
Kiedy ślub? Jak wybrać idealną datę?
Zaręczyliście się i promieniejecie radością… W takim razie nadeszła pora, aby zastanowić się, kiedy ślub. Jeśli jesteście wierzący, najprawdopodobniej zrezygnujecie z Wielkiego Postu i adwentu. W przeciwnym razie musielibyście zrezygnować z hucznego wesela. Choć aktualnie w adwencie także można urządzać przyjęcia weselne, nie zabrania się już dużych wesel według nowych wytycznych Kościoła. Planując ślub cywilny czy humanistyczny, nie narzucacie sobie takich ograniczeń. Oczywiście, jeśli wiecie, że wielu członków rodziny i przyjaciół jest wierzących, możecie poszukać innego terminu. W końcu nie chcecie, żeby ktoś z tego powodu nie towarzyszył Wam w tym wyjątkowym dniu.
Kiedy ślub? Jeśli marzycie o tym, aby pobrać się w zimie, poszukajcie dogodnego terminu w styczniu. Co prawda niewiele par wybiera ten miesiąc, ale naprawdę warto rozważyć ten pomysł. W styczniu czuć jeszcze magię świąt, a jeśli co roku hucznie obchodzicie sylwestra, warto zarezerwować właśnie tę datę. Śnieżna aura nada przyjęciu baśniowy klimat. Ślub w styczniu na pewno będzie wspaniały!
Z drugiej strony jeśli uwielbiacie lato, możecie zorganizować ślub w czerwcu lub sierpniu. Wspomniane miesiące są naprawdę piękne i ciepłe, a przy okazji mają w nazwie literkę “r”. Doskonała pogoda zachęci gości do szampańskiej zabawy. Pamiętajcie jednak, że ten okres upodobało sobie wiele par, dlatego zacznijcie poszukiwania idealnego miejsca i podwykonawców z co najmniej rocznym wyprzedzeniem. Dzięki temu nie musicie się martwić, że ktoś Was ubiegnie.
Kiedy ślub? Która pora roku jest najlepsza?
Tak naprawdę, nie ma dobrej ani złej odpowiedzi na to pytanie. W końcu niektóre pary twierdzą, że padający śnieg nadaje uroczystości niezwykły charakter, podczas gdy inne planują pobrać się w okresie wakacyjnym. Jeśli Ty i/lub Twoja druga połówka jesteście alergikami, zrezygnujcie z okresu wiosenno-letniego. W przeciwnym razie zamiast bawić się do białego rana, będziecie tylko męczyć się z alergią.
Nie potraficie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: kiedy ślub? Niektóre osoby błędnie uważają, że jesienne wesele jest smutne. Przypominamy jednak, że jesień w Polsce jest piękna i kolorowa. Planując wystrój sali, warto wpleść w nie liście, kasztany, żołędzie i jarzębinę. Proponowane dekoracje wprowadzą wyjątkowy klimat.
Kiedy nie robić wesela?
Na pewno nie należy brać ślubu, jeśli nie jesteśmy pewni swoich uczuć. To oczywiście banał, ale trzeba też o tym pamiętać, jeśli chce się faktycznie kierować swoim życiem, a nie tylko ulegać sile inercji. A kiedy nie robić wesela? Odpowiedź jest podobna. Jeśli nie odpowiada nam tradycyjne wesele i chcemy zrobić coś po swojemu. Przyjęcie weselne można przecież też organizować zgodnie z naszym gustem i przekonaniami. Jeśli lubimy naturę i luz, urządźmy ślub w ogrodzie i wesele w plenerze. Na przykład takie wesele w stylu boho albo ślub humanistyczny w nieco hipisowskim stylu. Wesele w stylu slow, zgodne z naszymi upodobaniami, pozwoli nam dobrze czuć się w roli nowożeńców.
Co warto wziąć pod uwagę wybierając datę ślubu?
Zastanawiając się, kiedy robić wesele, na pewno warto zwrócić uwagę, czy wybrana data nie wypada w święta. Choć święta kościelne są popularne i ślub w święta wyznaniowe jest modny – na przykład ślub w Wielkanoc, ślub w Boże Ciało, a nawet ślub w adwencie, to już w święta państwowe niekoniecznie. Na przykład 11 listopada. Taka data dnia ślubu kojarzyć się będzie zawsze i większości osób raczej z odzyskaniem niepodległości. A nie jej częściową utratą, z którą żartobliwie można kojarzyć zawarcie związku małżeńskiego. Ale już łączenie na przykład daty ślubu z dniem przed albo po tej świątecznej dacie pozwala na przedłużenie wesela do mini urlopu. Wtedy wesele w listopadzie może być naprawdę udane. Dla wielu gości może to być dodatkową zachętą. A na przykład, jeśli będzie to ślub w górach, uzyskamy dodatkowy dzień na wyjście na spacer, by popodziwiać górskie szczyty i wodospady.
Wybierając datę ślubu warto też zwrócić uwagę na sezon ślubny. Chodzi o to, że wysoki sezon ślubny może również nieco podbijać ceny. I odwrotnie – w niskim sezonie ślubnym wynajęcie sali na wesele i inne usługi ślubne mogą być nieco tańsze.
Ślub od pierwszego wejrzenia?
Zwykle mówi się o miłości od pierwszego wejrzenia. A ślub od pierwszego wejrzenia – co to takiego? To połączenie miłości i ślubu od pierwszego wejrzenia. To szybkie wesele, bo skoro trafiła nas strzała Amora, to na co czekać? Można od razu urządzać wesele last minute, i cieszyć się swoim szczęściem podczas zabawy weselnej. Zaprosić rodzinę i znajomych, by nasi bliscy mieli okazję się poznać. Poszukać wspólnego lokum, może postarać się o czworonożnego przyjaciela i wieść szczęśliwe życie.
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy zorganizować wesele?
Wesele najlepiej jest zorganizować zaraz po ślubie - to oczywiście żart... Dobry termin na wesele to taki, w którym nie będziemy przeciążeni innymi obowiązkami i będziemy mogli zupełnie swobodnie oddać się radości i zabawie. Z jednej strony warto brać pod uwagę własne upodobania do pewnych miesięcy czy pór roku, z drugiej mogą zdecydować kwestie finansowe. Wesela poza wysokim sezonem ślubnym są tańsze.
Kiedy wesele 2023?
Na tytułowe pytanie odpowiedzieć można jednym słowem: szybko! Czas leci, a przygotowanie wesela zajmuje od kilku tygodni nawet do roku czasu. Choć oczywiście można skorzystać z okazji i zorganizować wesele last minute. Z pewnością są jeszcze wolne terminy na wesele 2023, trzeba jednak nieco się pośpieszyć i zarezerwować salę weselną i termin ślubu w urzędzie. A datę ślubu kościelnego lub konkordatowego ustalić w odpowiedniej parafii. I już można bez przeszkód oddać się marzeniom o weselu idealnym.
Kiedy ślub 2024?
Sezon ślubny 2024 dopiero przed nami. Rezerwując już dziś dom weselny albo salę weselną na ślub 2024, możemy jeszcze przebierać w terminach i ofertach. Jednak w drugiej połowie roku większość terminów w najpiękniejszych salach weselnych może być już zajęta. Decydując - kiedy ślub 2024 zwróćmy też uwagę, że podpisując już dziś umowę na organizację ślubu możemy sporo zaoszczędzić.
Ile dać na wesele?
Zwyczajowo na wesele daje się co najmniej równowartość ceny talerzyka weselnego od osoby. Jeśli dla gości weselnych są jeszcze opłacone noclegi, to również ich koszt wypada uwzględnić. Najbliższe osoby i rodzina zwykle dają więcej. Jednak główną zasadą powinno być, że po prostu dajemy parze młodej do koperty tyle, na ile nas stać.
Kiedy brać ślub?
Ślub należy brać wtedy, kiedy podpowie nam to serce, a rozum się nie sprzeciwi. Najlepszy termin na ślub to ten, kiedy z pełnym przekonaniem powiemy partnerowi sakramentalne tak. Reszta, czyli data może być zupełnie dowolna. Tak naprawdę każdy moment na ślub jest dobry. Oczywiście można wziąć pod uwagę także kwestie finansowe – śluby poza sezonem są tańsze.