Chociaż niemal każdy aspekt wesela jest opcjonalny, od założenia eleganckiego garnituru zamiast sukienki, po rezygnację z kwiatów, zespołu, czy tortu, istnieje jedna kwestia, o której nie sposób zapomnieć. Wybór sali weselnej to jedna z ważniejszych decyzji Pary Młodej. Niezależnie od tego, czy planujesz wesele plenerowe, czy w lokalu, upewnij się, że wybrane miejsce pasuje do motywu przewodniego!
- Czym kierować się przy wyborze sali weselnej?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze sali weselnej?
- Wybór sali weselnej: garść praktycznych wskazówek
- Wybór sali weselnej to niezwykle ważna decyzja Pary Młodej
- Rezerwacja sali: o co warto zapytać?
- Jak powinna wyglądać umowa na salę weselną?
- Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Czym kierować się przy wyborze sali weselnej?
Oglądając zdjęcia lokali w mediach społecznościowych i na stronach internetowych, możesz poczuć się nieco zagubiony. Przed wyborem sali weselnej zastanów się, czy rzeczywiście odzwierciedla Twój charakter i gust. Pamiętaj, że choć dane miejsce może idealnie wpisywać się w stylistykę przyjęcia, niekoniecznie musi odpowiadać Twoim potrzebom i preferencjom gości.
Marzysz o romantycznym ślubie w górach? A może chcesz zorganizować niezapomniane przyjęcie w stylu retro, disco-polo lub rockowym? W takim razie zarezerwuj elegancką, przestronną salę weselną i zadbaj o wystrój, który podkreśli wyjątkowy charakter uroczystości.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sali weselnej?
Jeśli lubisz wyróżniać się z tłumu, wpleć w wystrój sali niebanalne akcesoria weselne. Choć niesłabnącą popularnością cieszą się balony i drogowskaz weselny, wcale nie musisz się do nich ograniczać. Przygotuj pudełko pełne wspomnień, do którego każdy z gości wrzuci karteczkę z anegdotą, życzeniami, czy przewidywaniami na przyszłość. Niezależnie od tego, jakie akcesoria wybierzesz, upewnij się, że pasują do motywu przewodniego przyjęcia.
Wybór sali weselnej zależy w głównej mierze od liczby zaproszonych gości. Upewnij się, że wszyscy zmieszczą się w lokalu, czując się przy tym swobodnie i komfortowo. W ten sposób łatwiej też ustalisz budżet, ponieważ niektóre koszty są w bardzo dużym stopniu uzależnione od liczby zaproszonych osób.
Przed wyborem sali weselnej sprawdź, czy w cenę wliczone są krzesła, stoły, obrusy i zastawa. Zastanów się, czy oferowane przedmioty pasują do Twojej wizji. Może się bowiem okazać, że nie i nadal musisz wypożyczyć elementy wystroju, które lepiej pasują do motywu przewodniego.
Wybór sali weselnej: garść praktycznych wskazówek
Zanim zarezerwujesz salę, zapytaj, menedżera lub właściciela obiektu, czy przewiduje korkowe na weselu. Jeśli tak, zorientuj się, czy nalicza opłaty za wniesione butelki. A może bierze pod uwagę tylko otwarte butelki lub pobiera określoną kwotę z góry, niezależnie od ilości wniesionego/wypitego trunku? Pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać umowę.
Zwróć szczególną uwagę na to, co zostało napisane małym drukiem, dzięki czemu unikniesz ukrytych opłat. Zapytaj, czy możesz ją wziąć do domu, aby spokojnie zapisać się ze wszystkimi zapisami. Podpisz dokument wyłącznie wtedy, gdy dokładnie rozumiesz poszczególne punkty. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, koniecznie wyjaśnij to z menedżerem lub właścicielem.
Stojąc przed wyborem sali weselnej, weź pod uwagę przebieg uroczystości. Zamierzasz zorganizować całe przyjęcie w lokalu, a może niektóre elementy chcesz przenieść na świeże powietrze, oczywiście, jeśli pogoda będzie Ci sprzyjać? Sprawdź, czy wybrany obiekt weselny dysponuje własnym sprzętem nagłaśniającym, głośnikami i mikrofonami. A może będziesz musiał sam je wypożyczyć? Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące wystroju sali? Kiedy możesz ją udekorować?
Sprawdź, czy do obiektu weselnego przylega parking dla gości. Jeśli tak, zorientuj się, z ilu miejsc mogą skorzystać. Przy okazji rozważ wynajem autokaru dla niezmotoryzowanych członków rodziny i znajomych. Wręczając zaproszenia, możesz wstępnie zapytać, ile osób skorzystałoby z takiego rozwiązania.
Wybór sali weselnej to niezwykle ważna decyzja Pary Młodej
Sprawdź Dwór Korona Karkonoszy – obiekt położony w sercu gór!
Rezerwacja sali: o co warto zapytać?
Szukając miejsca na wesele, nie kieruj się tylko wyglądem, choć z pewnością jest to jeden z kluczowych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. Upewnij się, że możesz zarezerwować salę w określonym terminie. Jeśli ktoś Cię ubiegł, zapytaj, czy możesz wpisać się na listę rezerwową. Sprawdź, czy musisz wpłacić zaliczkę lub zadatek. Jeżeli tak, zapytaj, w jakiej wysokości i terminie powinieneś uiścić opłatę. Pamiętaj o tym, w przeciwnym razie właściciel lub menedżer może uznać, że zmieniłeś zdanie i anuluje Twoją rezerwację.
Jeśli czujesz, że wybór sali weselnej nieco Cię przytłoczył, skorzystaj z pomocy doświadczonego i kreatywnego wedding plannera. Spotka się z Tobą, aby porozmawiać o Twojej wizji, guście i potrzebach, a następnie zaproponuje Ci kilka rozwiązań. Możesz przy okazji go zapytać, czy ma listę sprawdzonych podwykonawców, z której chętnie skorzystasz.
Zastanawiasz się, kiedy i jakie podać przekąski na wesele, aby miło zaskoczyć swoich gości? Możesz ich poczęstować pyszną bruschettą, wegatariańskimi burgerami, szaszłykami warzywnymi, mini krokietami czy puszystymi pizzerinkami z pieczarkami, szynką i oliwkami. Pamiętaj, że ciepłe przekąski sprawdzą się na każdym weselu, niezależnie od pory roku. Szybko zaspokoją głód, dzięki czemu goście będą mogli wrócić na parkiet.
Jak powinna wyglądać umowa na salę weselną?
Jeśli po długich poszukiwaniach udało Ci się w końcu znaleźć wymarzoną salę, być może kusi Cię, żeby jak najszybciej ją zarezerwować. Pamiętaj jednak, aby takiej decyzji nie podejmować pod wpływem gwałtownych emocji. Dokładnie przeczytaj umowę, która stanowi zabezpieczenie zarówno dla Pary Młodej, jak i właściciela obiektu weselnego. Sprawdź, jakie zapisy powinny się w niej znaleźć, aby uniknąć przykrych niespodzianek!
Najpierw poszukaj informacji na temat zaliczki, zazwyczaj mieści się w przedziale 10-20 proc. Niektórzy właścicieli proponują stałą kwotę, np. w wysokości 1500 zł. Pamiętaj, aby zapytać, czy wspomniana opłata ma postać zaliczki, czy zadatku? Zastanawiasz się, jaka jest różnica? Jeśli zrezygnujesz w wyznaczonym terminie, możesz liczyć na zwrot zaliczki. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zadatku. Jeżeli z jakiegoś powodu anulujesz rezerwację, nie możesz liczyć na zwrot pieniędzy.
Przed weselem, czy dopiero po przyjęciu. Dopilnuj kwestii finansowych, aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania. Za każdym razem poproś o potwierdzenie wpłaty, jeśli właściciel lub menedżer sam o to nie zadba.
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Sprawdź, czy umowa zawiera dane obu stron, dokładną datę godzinę rozpoczęcia i zakończenia wesela, a także koszt “za talerzyk” i dodatkowe opłaty. Prawidłowo skonstruowany dokument powinien również uwzględniać harmonogram i wysokość wpłat, możliwość zorganizowania atrakcji weselnych i warunki odstąpienia od umowy. Upewnij się, że dołączono do niego załącznik z menu. Sprawdź, czy wynika z niego jasno harmonogram podania poszczególnych potraw, ich gramatura i sposób podania.
Zastanawiasz się, ile lokali powinieneś zobaczyć, aby być pewnym wyboru sali weselnej? Nie ma magicznej liczby, ale postaraj się odwiedzić przynajmniej 5, żeby spokojnie je porównać. Nie polegaj tylko na zdjęciach, ponieważ często przekłamują rzeczywistość. Zanim spotkasz się z menedżerem lub właścicielem, przygotuj listę pytań, które pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję.