Marzycie o prawdziwym odpoczynku? Chcecie się wyciszyć, zmienić otoczenie, a jednocześnie zobaczyć coś nowego i zwiedzić jakieś intrygujące miejsca? W takim razie zadecydujcie się na weekend lub urlop w górach. Karkonosze mają wiele do zaoferowania. W regionie tym, ciekawym już choćby dlatego, że przez wieki podlegał wpływom różnych kultur, znajdziecie wspaniałe dzieła stworzone rękoma matki Natury, tajemnicze zamki i bogate pałace, ciekawe muzea i liczne atrakcje dla najmłodszych gości.
Atrakcje turystyczne Karpacz
Położony u stóp Śnieżki Karpacz jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Turyści polubili to miejsce ze względu na bogactwo atrakcji, jakie ma do zaoferowania. Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, położona na wysokości 1603 m n.p.m., to najbardziej znana i rozpoznawalna „marka” Karpacza. Jednak nie tylko dla niej turyści tak tłumnie odwiedzają Karpacz i okolice.
Inne ciekawe miejsca warte zobaczenia czy zwiedzenia w Karpaczu to z pewnością unikatowa XII-wieczna drewniana Świątynia Wang rodem z dalekiej Skandynawii, Dziki Wodospad na Łomnicy, punkt anomalii grawitacyjnej na ulicy Strażackiej, Muzeum Sportu i Turystyki, Krucze Skały czy Wzgórze Karpatka.
W Karpaczu znajdziemy bardzo bogatą bazę noclegową – od wielkich sieciowych hoteli zaczynając, przez średniej wielkości pensjonaty i hotele, aż po urokliwe, niewielkie hoteliki i agroturystykę. Zakwaterowanie na każdą kieszeń to niewątpliwy plus tego górskiego kurortu.
W mieście każdy znajdzie też oczywiście spory wybór restauracji, barów i urokliwych knajpek, a w części z nich można liczyć na spróbowanie ciekawych dań karkonoskiej kuchni regionalnej.
Nie przypadkiem więc Karpacz w ostatnim sezonie popularnością przebił już nawet niekwestionowanego dotąd „króla” masowej turystyki – stolicę polskich Tatr, Zakopane.
Atrakcje turystyczne Sosnówka
Sosnówka to pięknie położona u podnóża Karkonoszy, nad zalewem o tej samej nazwie zabytkowa wieś letniskowa. Otaczają ją trzy szczyty: Kazalnica, Skiba i Grabowiec. Sąsiaduje z Karpaczem, Podgórzynem i Przesieką.
Największe atrakcje turystyczne Sosnówki to bez wątpienia Kaplica św. Anny i tryskające u jej podnóża Cudowne Źródełko oraz ołtarz św. Anny Samotrzeciej w Kościele św. Marcina, uznany za zabytek klasy zerowej.
W odległości krótkiego spaceru od centrum miejscowości znajduje się skała zwana Patelnią, ruiny Zamku księcia Henryka i oczywiście zalew Sosnówka. Z Sosnówki można dotrzeć pieszo do Wodospadu Podgórnej w Przesiece, do Karpacza, Jeleniej Góry albo Staniszowa. Inne atrakcje, jakie może zaoferować turystom Sosnówka to ciekawa architektura zabytkowych obiektów wypoczynkowych oraz lokalna kuchnia i kulinarne wyroby rzemieślnicze, które spotkać można choćby w Dworze Korona Karkonoszy, jednym z miejscowych ośrodków wypoczynkowo-eventowych.
Karpacz – atrakcje dla dzieci
W znajdujących się nieopodal Karpacza Kowarach znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Jest to bardzo ciekawe miejsce, nie tylko dla dzieci, bo i dorośli zwykle chętnie „zwiedzają” w ten sposób najciekawsze budowle regionu. Można tu zobaczyć nie tylko słynne pałace Kotliny Jeleniogórskiej, ale także miniaturowe odwzorowania wielu innych wyjątkowych budowli, również z sąsiednich Czech i Niemiec. Największa makieta ma powierzchnię 28 m2, a najmniejsza zaledwie 4 m2.
Kolejne miejsce chętnie odwiedzane przez najmłodszych gości Karpacza to Park Bajek. Wśród leśnych ścieżek ukryte są chatki, z których każda pochodzi z innej bajki – można tam spotkać Śpiącą Królewnę, Kopciuszka czy Królową Śniegu, zasiadające w swych siedzibach.
Interaktywne spotkanie z klockami LEGO oferuje Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO. Znajdziemy w nim 10 komnat, każda o innej tematyce. Najciekawsze to Star Wars, Piraci z Karaibów, Harry Potter czy Technic.
Muzeum Zabawek (prywatna kolekcja Henryka Tomaszewskiego, założyciela Pantomimy Wrocławskiej) interesujące jest nie tylko dla dzieci – dorośli mają tam okazję przypomnieć sobie lalki, klocki czy gry ze swego dzieciństwa. Najstarsze eksponaty liczą około 200 lat! Znajdziemy tam także niesamowite lalki z odległych kultur – japońskie, australijskie czy meksykańskie.
Nieco starsze dzieci na pewno zafascynuje Muzeum Sportu i Turystyki. Ekspozycja poświęcona jest genezie turystyki, rozwojowi sportów zimowych oraz ochronie przyrody. Z kolei Karkonoskie Tajemnice, czyli Interaktywne Królestwo Ducha Gór zafascynuje i starszych, i młodszych. Poznamy tam miejscowe legendy, przekazy i mity, na czele z tymi o Duchu Gór, czyli władcy Karkonoszy.
Na pewno warto też odwiedzić Świat Kolejek, czyli wystawę makiet kolejowych. To prawdziwa gratka dla fanów pojazdów szynowych. W dodatku dzięki goglom VR można przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości i zjechać ekstremalną kolejką górską! Widać więc, że atrakcje dla dzieci – Karpacz ma naprawdę ciekawe.
Karpacz – atrakcje turystyczne
Karkonosze mają w sobie coś magicznego. Liczne doliny, wartkie potoki, szczyty o urozmaiconej rzeźbie ze Śnieżką na czele… To wszystko sprawia, że Karkonosze każdego roku przyciągają wielu turystów z najbardziej odległych zakątków kraju, a często także spoza jego granic.
W samym Karpaczu oprócz znanych wszystkim atrakcji takich Śnieżka, świątynia Wang czy zapora na Łomnicy, są też miejsca mniej oczywiste, a równie ciekawe. Na przykład instalacja artystyczna Budka Nietelefoniczna. W zrewitalizowanej budce telefonicznej poznamy wiele ciekawych historii, jeśli tylko zdecydujemy się podnieść słuchawkę. W dodatku przedstawione przez samego Ducha Gór, bo to on dyżuruje po drugiej stronie słuchawki.
Innym ciekawym miejscem na turystycznej mapie Karpacza jest Galeria szkła, w której zgromadzono kilka tysięcy wyrobów z tego kruchego materiału, pochodzących z całego świata. W kolekcji tej znajdziemy między innymi unikatową kolekcją szkła uranowego i kryształowego. Z kolei pary zakochanych może zechcą odwiedzić swoje szczęśliwe miejsce, czyli Młynek miłości. Według legendy w miejscu tym kiedyś mieścił się prawdziwy młyn. Woda, która go zasilała miała magiczne właściwości. Kto ją wypił, ten odwzajemniał miłość. Córka młynarza, która pokochała bez wzajemności samego Karkonosza, czyli Ducha Gór, postanowiła wykorzystać ten fakt i napoić go magiczną wodą. Legenda milczy jednak, z jakim skutkiem… Jednak jak głosi ludowa przypowieść: „tylko tu koło młyńskie ziarno na mąkę zmieniało i losami ludzi kręciło, a córkę młynarza – księżniczce równą czyniło”, więc nawet jeśli nie w tym przypadku, to chyba w wielu innych pozwalało wyjść za ukochanego nie bacząc na różnice społeczne.
Atrakcje – Karpacz i okolice
Po co jedziemy w góry? By po nich chodzić! Wędrówki górskimi szlakami to jedna z najprzyjemniejszych chyba form gimnastyki. Karpacz to idealny punkt wypadowy na Pielgrzymy oraz Słonecznik, czyli charakterystyczne ostańce powstałe w wyniku erozji. Te ciekawe ze względu na swe fantazyjne kształty formacje skalne powstawały przez miliony lat. A teraz już z daleka przyciągają turystów swym niesamowitym widokiem.
Pielgrzymy to trzy grupy skalne o wysokości dochodzącej nawet do 25 metrów. Z kolei niższy Słonecznik fascynuje wizerunkiem postaci człowieka na skale. Przy okazji wędrówki do tych miejsc warto zahaczyć o kultowe wręcz karkonoskie schronisko, czyli Samotnię. To jedno z najstarszych schronisk w kraju, położone w malowniczej niecce Kotła Małego Stawu. Tam naprawdę jest na co popatrzeć!
Co zwiedzić w Karpaczu?
Na pytanie, co zwiedzić w Karpaczu odpowiedź może być tylko jedna – wszystko! Karpacz i okolice mają turystom naprawdę wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o przyrodę, jak i ciekawe budowle, muzea czy rozrywkę.
A więc – Karpacz co zwiedzać? Może warto wybrać się także poza miasto? Gdy już zobaczymy wszystkie miejsca warto odwiedzenia w samym Karpaczu, warto wsiąść w auto i pojechać 40 minut do Zamku Bolków czy do Szklarskiej Poręby. Tylko 10 minut więcej zajęłaby podróż do magicznych Kolorowych Jeziorek niedaleko Marciszowa. A w odległości zaledwie godzinnej jazdy mamy słynny Zamek Czocha i jeszcze słynniejszy Zamek Książ, zabytkowy Lwówek Śląski czy Skalne Miasto Adršpach w Czechach. Nie ma czasu na nudę!
Atrakcje Karpacza – co jeszcze?
Góry Olbrzymie, jak brzmi nazwa po angielsku czy niemiecku Karkonoszy, doskonale oddaje cały ich majestat i surową urodę. Karpacz jest doskonałym punktem startu, jeśli marzą nam się wędrówki po górskich szlakach. Można wybrać dłuższe, całodniowe wędrówki albo pozostać przy krótszych trasach, także oferujących niezapomniane widoki i wspaniałe przeżycia. Dzięki pobytowi w Karpaczu można też łatwo i przyjemnie zdobyć Śnieżkę, najwyższy karkonoski szczyt. Jak to zrobić? Wystarczy dostać się samochodem albo autobusem do czeskiej miejscowości Pec pod Sněžkou. Stamtąd można albo wjechać kolejką bezpośrednio na samą Śnieżkę, albo wybrać około 3-godzinny spacer na szczyt. Widoki ze Śnieżki wynagrodzą nam wszelkie trudy!
Sosnówka – co warto zobaczyć?
Kaplica Św. Anny, XII-wieczna rotunda zbudowana na zachodnim stoku Grabowca w miejscu pogańskich wierzeń (jedna z leśnych ścieżek nosi nawet miano Ścieżki Czarownic!) przyciąga turystów z całej Polski i nie tylko. Zjawiskowa panorama gór to nie jedyny atut tego miejsca. Innym jest źródełko szczęścia, zwane także źródełkiem miłości. Legenda głosi, że aby wieść szczęśliwe życie z ukochaną osobą, wystarczy 7 razy przebiec wokół kaplicy, w lewą stronę, z wodą z tego źródełka w ustach. Wiele par korzysta z tej możliwości, a potem, kierowana sentymentem, co jakiś czas wraca w okolice Sosnówki. Przy okazji odprawiania „czarów” można napawać się wspaniałym widokiem Kotliny Jeleniogórskiej.
Aby obejrzeć malownicze ruiny zamku Księcia Henryka, wystarczy wybrać się na krótki spacer z Sosnówki. Ten myśliwski zameczek z XIX wieku znajduje się na górze Grodna, najwyższym szczycie wzgórz łomnickich. Oferuje niezapomniane widoki i możliwość podziwiania pięknych formacji skalnych.
Atrakcje Sosnówka
Sosnówka koło Karpacza to zabytkowa miejscowość wczasowa położona u podnóża Karkonoszy nad zalewem o tej samej nazwie. Leży zaledwie kilka kilometrów od Karpacza, jednak nie jest tak znana i popularna jak Karpacz. Paradoksalnie, to jej wielka zaleta! Brak nieprzebranego tłumu turystów pozwala cieszyć się widokiem szczytów i klimatem zabytkowego górskiego kurortu.
W Sosnówce nic nam nie zasłoni pięknych górskich panoram. Można naprawdę poczuć klimat Karkonoszy, zwłaszcza że zabudowa pozostała prawie niezmieniona od momentu stawiania domów przez ich pierwszych budowniczych. Oczywiście z biegiem lat miejscowość się rozrosła, a stare budynki zyskały współczesny udogodnienia. Jednak nic przy tym nie straciły ze swego uroku.
Sośniak, górski potok wije się przez całą miejscowość, by wreszcie zasilić zalew Sosnówka. Oprócz gór i zalewu są tu także inne atrakcje, jak choćby zaliczany do zabytków klasy zero ołtarz w Kościele św. Marcina, ruiny Zamku księcia Henryka albo Szczęśliwe Źródło przy Kaplicy św. Anny.
Sosnówka – pobliskie atrakcje turystyczne
Jakie atrakcje turystyczne oferuje Sosnówka? Oprócz najbardziej oczywistych czyli Kaplicy św. Anny ze Źródełkiem Miłości, ruin Zamku Księcia Henryka czy zabytkowych kościołów, willi i pensjonatów warto wybrać się na wycieczkę na pobliski średniowieczny Zamek Chojnik. Wizyta tam stanowić może nie lada atrakcję. Jak głosi legenda, zamieszkiwała go księżniczka Kunegunda, która poddawała kandydatów do swej ręki ciężkim próbom. Jeśli ktoś nie przeszedł sprawdzianu, kończył życie w głębokiej przepaści! Twierdza nigdy nie została odbudowana po pożarze w XVIII wieku, ale ruiny są naprawdę malownicze. Ponadto z Chojnika widać wspaniałą panoramę Karkonoszy i okolic. Atutem takiej wycieczki jest także fakt, że można dobrać odpowiedni stopień trudności do możliwości każdego turysty. Na Chojnik można wejść albo dość stromym szlakiem, albo bardzo łagodną ścieżką spacerową.
Niedaleko Sosnówki znajduje się także Ogród i pałac w Bukowcu. Miejsce to, nazywane Śląską Arkadią, stanowi część Doliny Pałaców i Ogrodów. Malowniczy park to idealne tło dla pamiątkowych fotografii.