Jak odnieść sukces na rynku? Co sprawia, że ta sztuka udaje się tylko niektórym? Czasem jedyną przyczyną niepowodzeń jest brak komunikacji w zespole. Jak więc szybko i skutecznie zintegrować zespół? Najlepiej zorganizować pełen atrakcji wyjazd integracyjny.
- Integracja– sposób na sukces!
- Konflikty w grupie pracowniczej
- Wyjazdy integracyjne dla firm
- Organizacja wyjazdu integracyjnego – jak zrobić to dobrze?
- Wyjazdy integracyjne – jak wybrać najlepszą ofertę?
- Oferty agencji eventowych
- Atrakcje to podstawa!
- Wyjazd integracyjny – korzyści
- Dlaczego warto organizować wyjazdy integracyjne?
- Eventy integracyjne dla firm – rodzaje i formy
- Gdzie na wyjazd integracyjny?
- Wyjazd integracyjny – dokąd się wybrać?
- Hotel na imprezę firmową
- Hotel na wyjazd firmowy – atrakcje
- Gry i zabawy na imprezy firmowe
- Motywy przewodnie na wyjazd integracyjny
- Pomysły na imprezy integracyjne na wyjeździe
- Camping jako nietypowy sposób na zorganizowanie wyjazdu integracyjnego
- Wieczorne ognisko integracyjne
- Wycieczka w góry
- Kurs przetrwania
- Czy organizacja wyjazdów integracyjnych to prosta sprawa?
- Krótkie czy długie wycieczki integracyjne dla firm?
- Specjaliści z zakresu organizacji wyjazdów integracyjnych
- Zatrudnienie agencji eventowej – korzyści
- Firmy organizujące wyjazdy integracyjne – jak rozpoznać najlepsze?
- Wyjazd integracyjny – kogo zaprosić?
- Co zabrać na wyjazd integracyjny?
- Jak się ubrać na wyjazd integracyjny?
- Niezbędnik organizatora wyjazdu integracyjnego
- Wycieczki integracyjne jako forma nagrody
- Wyjazdy integracyjne dla firm – podsumowanie
Integracja– sposób na sukces!
Czym jest integracja zespołu? To budowa zaufania i wzmacnianie więzi. W integrację firmową warto inwestować, bo przekłada się na jakość pracy. Integracja to ważny element tworzenia silnego i sprawnie funkcjonującego zespołu. Zespół zawsze osiągnie więcej, niż pojedynczy pracownik. W zespole łatwiej i szybciej rozwiązać można wszelkie problemy. Dużo łatwiej też pokonać różne przeszkody.
Zespół potrafi wykorzystać potencjał, wiedzę i doświadczenie wszystkich swoich członków, którzy swobodnie wymieniają pomysły i propozycje. Zgrany zespół sprawnie realizuje wyznaczone cele i odnosi sukcesy. W dobrze zintegrowanej grupie rzadko dochodzi do konfliktów, a kiedy nawet powstaną, są szybko rozwiązywane. Dzięki temu atmosfera w pracy jest przyjazna i swobodna, co sprzyja kreatywności i działa motywująco. A to, w połączeniu z komfortowymi warunkami pracy może podnieść atrakcyjność pracodawcy na rynku, co z kolei zwiększa szanse na pozyskanie utalentowanych pracowników. Dlatego integracja powinna stanowić stały element employer brandingu każdej firmy, która nie chce ucierpieć z powodu nadmiernej fluktuacji pracowników.
Konflikty w grupie pracowniczej
Konflikty w pracy… W wielu firmach nie brakuje świetnych fachowców i utalentowanych specjalistów. Jednak nawet najlepszym pracownikom zdarza się doświadczać trudności w pracy zespołowej. Stosunkowo łatwo jest zebrać w firmie grupę osób o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu. Dużo trudniej sprawić, żeby pracownicy tego zespołu dogadywali się między sobą, pracowali wydajnie i odnosili sukcesy jako team. Często przyczyna leży w kiepskich relacjach między pracownikami. Gdy wszyscy chcą być solistami, w zespole pracowniczym na pewno dojdzie do konfliktów. I o ile silna grupa umie szybko się z nimi uporać, to ta słabo zintegrowana może mieć z tym spory problem. Kiepskie relacje w zespole, a przez to nieprzyjemna atmosfera w miejscu pracy sprawiają, że pracownicy mają mniej motywacji do działania, nie dają z siebie 100%. A w konsekwencji firma nie osiąga maksymalnych zysków i nie odnosi spektakularnych sukcesów. Rozwiązaniem jest integracja. To od niej w dużej mierze zależy tempo, a także efektywność pracy zespołu. Jak zadbać o integrację?
Integracja może przybrać różne formy. Jedną z najpopularniejszych są wyjazdy integracyjne. Zastanówmy się, dlaczego wyjazd integracyjny to dobre rozwiązanie?
Wyjazdy integracyjne dla firm
Wyjazdy integracyjne dla firm to z pewnością jedne z najbardziej skutecznych narzędzi motywacji zespołu. Odpowiednio zorganizowany event skutecznie odstresuje pracowników i dostarczy im pozytywnej energii, co przełoży się na wzrost motywacji do działania. Jeśli zespół zaangażuje się w rozwój firmy, to przedsiębiorstwo dzięki temu będzie mieć większą szansę na odniesienie sukcesu w branży.
Ponadto wyjazdy integracyjne mogą stanowić świetną formę nagrody dla pracowników za wybitne osiągnięcia, wkład włożony w rozwój firmy lub wydajną pracę. Atrakcyjne miejsce, ciekawe zajęcia dodatkowe, wyśmienite posiłki – to wszystko sprawi, że wyjazd integracyjny będzie jawił się załodze jako świetna przygoda i niecierpliwie wyczekiwany przerywnik w biurowej codzienności.
Organizacja wyjazdu integracyjnego – jak zrobić to dobrze?
- Przede wszystkim trzeba ustalić cel wyjazdu.
- Następnie zastanowić się, jaki budżet możemy przeznaczyć na wyjazd firmowy.
- Potem wybieramy miejsce wyjazdu. Najlepsza lokalizacja to ta z dala od miejskiego zgiełku, w malowniczej okolicy. Plusem będzie dostępność lokalnych atrakcji.
- Kolejny krok – wybór hotelu. Obiekt wypoczynkowy powinien być dostosowany do wyjazdów integracyjnych. Duże znaczenie mają również dostępność zaplecza gastronomicznego oraz standard zakwaterowania.
- Podczas wyjazdu powinniśmy zaoferować załodze ciekawe ćwiczenia integracyjne – w plenerze oraz w hotelu.
- Na koniec należy dopełnić formalności – zorganizować dojazd, ustalić wyżywienie i szczegóły atrakcji, przygotować szczegółowy program wyjazdu.
Wyjazdy integracyjne – jak wybrać najlepszą ofertę?
W dużej firmie organizację wyjazdu integracyjnego albo innego spotkania firmowego możemy powierzyć pracownikowi działu HR, PR lub zlecić to zadanie asystentowi. Jednak nie każdy ma takie możliwości. Dlatego poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi, czym kierować się przy wyborze najlepszej oferty na wyjazd integracyjny. Jak wybrać w pełni profesjonalną firmę eventową?
Chcesz zorganizować wyjazd integracyjny?
Liczy się przede wszystkim wiarygodność i doświadczenie organizatora. To klucz do sukcesu. Jeśli naprawdę zależy nam na jakości naszego eventu firmowego, to nie ryzykujmy pracy z amatorami. Być może faktycznie uda im się ciekawie zorganizować i przeprowadzić imprezę firmową. Jednak w przypadku potknięcia i nawarstwiających się problemów to nie wizerunek organizatora, tylko firmy i szefa, który na to pozwolił zostanie nadszarpnięty. Przecież nikt nie będzie zastanawiał się, kto – technicznie rzecz biorąc – organizował imprezę, odpowiadał za catering czy wybór hotelu. Mówi się, że sukces ma wielu ojców, a porażka tylko jednego. I na pewno zostanie nim szef firmy.
Oferty agencji eventowych
Kolejna kwestia – wybierajmy takie agencje eventowe, które dysponują własnym zapleczem i centrum eventowym. Skracamy wtedy ścieżkę dostępu i liczbę możliwych podwykonawców. Łatwiej będzie nam rozmawiać z jedną osobą, czyli konkretnym event managerem, niż z wieloma ludźmi odpowiedzialnymi za poszczególne elementy. Zwróćmy też uwagę, czy będziemy mieli do dyspozycji organizatora przez cały czas trwania naszego eventu. Taki doświadczony pracownik powinien dobrze znać obiekt i pomóc nam w różnych sytuacjach. Czasem, pomimo że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, zdarzają się sytuacje, którym nie sposób zapobiec. Na przykład awaria autokaru, brak zasilania, choroba prelegenta czy DJ-a. W takich sytuacjach doświadczony event manager zawsze ma w zanadrzu plan B.
Atrakcje to podstawa!
Warto także pamiętać, że wyjazdy integracyjne powinny obfitować w dodatkowe atrakcje dla uczestników. Nie pozwólmy, by pracownicy się nudzili! Zwróćmy uwagę, co proponują nam poszczególni organizatorzy wyjazdów firmowych. Czy oferta jest na tyle ciekawa, by pracownicy byli faktycznie zadowoleni? Czy też zaoferowano nam tylko przerabiane już setki razy sztampowe atrakcje, które raczej nie spełnią oczekiwań naszej grupy?
A przecież jest tyle możliwości! Aktywności typu outdoor czy indoor, kulinaria, warsztaty różnego typu, sztuka, taniec i śpiew albo zabawa i rywalizacja. Dobre agencje eventowe oferują co najmniej kilkadziesiąt różnych możliwości i możliwość samodzielnego skonfigurowania eventu, zamieszczając na stronie kalkulator imprez.
I jeszcze jeden element, jeden z najważniejszych. Wybór miejsca na wyjazdy integracyjne. Jak wybrać miejsce na imprezę integracyjną? To pytanie zadaje sobie każdy organizator eventów. To oczywiste, że wyjazd w góry albo nad morze sam w sobie prezentował się będzie jak mini urlop i każdy się z niego ucieszy. Atrakcyjne miejsce na event firmowy to co najmniej połowa sukcesu. wybierzmy miejsce, które nasi pracownicy i tak chętnie by odwiedzili, a nie będziemy narzekać na frekwencję.
Wyjazd integracyjny – korzyści
Integracja to czas na nawiązanie dobrych relacji i zacieśnienie więzi. Aby przyniosła najlepsze efekty, powinna odbyć się w luźnej, swobodnej atmosferze. Spotkanie integracyjne warto zorganizować na neutralnym gruncie. Dlaczego? Bo firmowe mury kojarzą się z pracą i codziennymi obowiązkami zawodowymi. Pracownikom może być trudno wyjść ze swoich firmowych ról i przejść na nieco bardziej prywatny „tryb”. Zespół nie zrelaksuje się w pełni, a przez to integracja nie będzie tak efektywna, jak mogłaby być.
Wyjazd integracyjny w spokojne miejsce to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Łatwiej pracować z osobami, które się lubi. A łatwiej polubić tych, których się zna. Może wtedy okazać się, że kolega, który wydawał się nieco oschły, po prostu ma pewne trudności z nawiązywaniem relacji. A koleżanka, która denerwowała nas swoim sposobem bycia, przy bliższym poznaniu na bardziej prywatnym gruncie bardzo zyskuje.
Dlaczego warto organizować wyjazdy integracyjne?
- Wyjazdy integracyjne jako element employer brandingu mogą poprawić wizerunek pracodawcy. Firma, która dba o swoich pracowników, jest postrzegana jako pożądana na rynku pracy. Cykliczne wyjazdy integracyjne to również świetny sposób na polepszenie relacji na linii pracodawca-pracownik. Koleżeńskie więzi z szefem i dobra atmosfera w firmie zwykle przekładają się na zwiększenie zaangażowania pracowników w rozwój przedsiębiorstwa i zmniejszenie rotacji pracowników.
- Pracownicy mają szansę lepiej się poznać, wymienić doświadczenia, podzielić pasjami i porozmawiać na tematy niezwiązane z pracą. Mogą poznać się z prywatnej strony, a dzięki temu zbudować wzajemne zaufanie oraz poprawić komunikację wewnętrzną. Integracja na wyjeździe to sposób na lepsze funkcjonowanie zespołu na co dzień.
- Wyjazd integracyjny to sposób na odstresowanie. Nie samą pracą człowiek żyje! Intensywna praca bez przerw na regenerację nie przynosi maksymalnych efektów. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom chwilę odpoczynku, wytchnienia od codziennych obowiązków zawodowych. Cykliczne wyjazdy integracyjne działają motywująco.
- Wyjazdy integracyjne to nie tylko korzyści dla pracodawcy (sprawnie funkcjonujący zespół to lepsze wyniki, większe zyski i sukces na rynku), ale także dla samych pracowników. Wyjazd w wyjątkowe miejsce wygeneruje mnóstwo wspaniałych wspomnień. Ciekawe atrakcje zapewnią doskonałą zabawę i rozluźnią atmosferę. Dzięki temu codzienna praca w firmie będzie przyjemniejsza.
Eventy integracyjne dla firm – rodzaje i formy
Integracja zespołu przybiera różne formy. Począwszy od wypracowania codziennych rytuałów i tworzenia określonej kultury organizacyjnej, poprzez organizację wyjazdów integracyjnych czy motywacyjnych, gali i jubileuszy firmowych, aż po bardzo oficjalne eventy branżowe. W każdym przypadku ma wiele zalet. Firmy, które chcą się rozwijać, muszą poważnie traktować kwestię ciągłości zatrudnienia i integracji pracowników. Żeby zatrzymać najlepszych specjalistów i wzmocnić ich lojalność wobec firmy, niezbędne jest zbudowanie dobrej atmosfery w pracy. Wzmacnianie więzi międzyludzkich podczas eventów integracyjnych jest jedną z najskuteczniejszych metod budowy silnego zespołu
Jaki typ imprezy sprawdza się najlepiej w roli zwornika? Niewątpliwie najbardziej lubiane przez pracowników eventy integracyjne dla firm to właśnie różnego rodzaju spotkania integracyjne, ogniska firmowe i wspólne wyjazdy. Także imprezy taneczne i wspólne zabawy zespołowe cieszą się dużą popularnością. W tym także różnego rodzaju współzawodnictwo, na przykład olimpiady firmowe. Mają one tę wspólną zaletę, że odbywają się w luźnej atmosferze i dają dużo przestrzeni na lepsze poznanie się, relaks i zabawę.
Eventy integracyjne dla firm to również dobra okazja do pokazania „ludzkiego” oblicza pracodawcy i szefa. Zobaczą w nim kogoś podobnego do siebie, a nie mitycznego i groźnego „szefa wszystkich szefów”. A sami pracownicy podczas wyjazdu integracyjnego mają z kolei szansę na pokazanie swych pasji, uzdolnień i talentów i zainteresowań.
Gdzie na wyjazd integracyjny?
Planowanie szczegółów wyjazdu warto zacząć od wyboru miejsca. Gdzie na wyjazd integracyjny? Najlepiej gdzieś z dala od miejskiego zgiełku, na łono natury, w piękną, malowniczą okolicę. Na przykład w Karkonosze. W takim miejscu łatwiej budować przyjacielskie relacje. Bliskość natury sprzyja odprężeniu i wycisza. Dobrym pomysłem jest wynajęcie domków lub całego pensjonatu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze obiektu wypoczynkowego na wyjazd integracyjny?
Wyjazd integracyjny – dokąd się wybrać?
Pamiętajmy, że wyjazdy integracyjne nie są obowiązkowe. A więc pracodawca powinien zadbać o atrakcyjność wydarzenia, aby zachęcić zespół do udziału w nim. Dokąd więc wybrać się na imprezę integracyjną? Gdzie pracownicy dobrze się poczują? Gdzie będą się dobrze bawić, a przy tym realizować program integracji, zakładający na przykład gry komunikacyjne czy warsztaty integracyjne, a potem integrację przy tańcach?
Planowanie wyjazdu powinno rozpocząć się określeniem celu integracji. Celem może być wzmocnienie zespołu, rozluźnienie atmosfery, wdrożenie nowych pracowników, czy też motywowanie pracowników do wydajniejszej pracy. W tym punkcie warto również zastanowić się nad budżetem. Ustalenie celu i budżetu ułatwi wybór lokalizacji czy dobór atrakcji.
A więc – gdzie warto się udać na wyjazd integracyjny? Najlepiej postawić na ciekawe miejsce, atrakcyjną lokalizację i interesujący obiekt. Hotel na wyjazd firmowy powinien czymś się wyróżniać, by pracownikom nie zlały się w jedno różne imprezy integracyjne. Najlepszy będzie hotel butikowy, zaaranżowany w intrygującym, indywidualnym stylu. Taki, w którym nie zgubimy się w plątaninie identycznych korytarzy, a po wejściu do pokoju nie będziemy musieli zastanawiać się, czy to aby na pewno nasz, bo wszystkie wyglądają tak samo.
W hotelu na wyjazd integracyjny można zorganizować inspirujące warsztaty (na przykład gotowania czy wizerunku), kurs tańca czy pokaz magii. Warto skorzystać również z lokalnych atrakcji, na przykład wybrać się na trekking z lokalnym przewodnikiem po malowniczej okolicy, zwiedzić najpopularniejsze zabytki w regionie, zorganizować spływ kajakowy czy niepowtarzalny lot helikopterem.
Hotel na imprezę firmową
Piękna, emanująca spokojem okolica to jeden z najważniejszych wyznaczników dobrego miejsca na wyjazd integracyjny. Jednak to nie wszystko. Hotel przede wszystkim powinien dysponować odpowiednią liczbą komfortowych, dobrze wyposażonych pokoi, w których pracownicy będą mogli odpocząć po dniach pełnych wrażeń.
Kolejna ważna kwestia to odpowiednie zaplecze gastronomiczne. Pracownikom trzeba zapewnić pełne wyżywienie. Najlepiej, by kuchnia oferowała regionalne smaki i kuchnię w stylu slow food. Dania z naturalnych składników i produkty od lokalnych dostawców dostarczą załodze nowych doznań kulinarnych.
Ponadto pracodawca powinien również zorganizować dojazd do hotelu. Dobrym pomysłem jest wynajęcie autokaru, który zawiezie cały zespół na miejsce. Jeśli dotarcie do obiektu wypoczynkowego leży po stronie pracowników, należy zapewnić im dostęp do parkingu, na którym będą mogli zostawić swoje prywatne samochody.
Duże znaczenie w kwestii, jaki hotel na wyjazd integracyjny wybrać, mają atrakcje – zarówno lokalne, jak i te w hotelu. Jakie gry i zabawy integracyjne urozmaicą wyjazd integracyjny? Rafting czy koncert? Trekking, a może gra detektywistyczna? Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń powinna być impreza integracyjna. Tradycyjne przyjęcie, grill, ognisko czy piknik – możliwości jest wiele. Ciekawą opcją jest zorganizowanie przyjęcia tematycznego. Warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się, co ucieszy naszych pracowników.
Hotel na wyjazd firmowy – atrakcje
Na wyjeździe integracyjnym powinna panować dobra atmosfera. Odpowiednio dopasowane atrakcje to nieodłączny element takiego wydarzenia. Jak jednak zadowolić wszystkich? Jedni lubią aktywność na świeżym powietrzu, inni preferują wieczór przy kominku z kubkiem grzańca. Część zespołu chętnie pojedzie do parku linowego, inni woleliby integrację podczas turnieju planszówek.
Bez względu na ich rodzaj, zabawy integracyjne ułatwią pracownikom zbudowanie przyjacielskich relacji, wyposażą ich w cenne umiejętności (na przykład współpracy czy skutecznej komunikacji), a także zapewnią im świetną zabawę i niezapomniane przeżycia.
Gry i zabawy na imprezy firmowe
Do najbardziej popularnych gier i zabaw, bez względu na upodobania pracowników, na pewno można zaliczyć:
- bal firmowy,
- gry scenariuszowe, na przykład zagadki kryminalne czy poszukiwanie skarbów,
- ognisko integracyjne,
- gry ruchowe, choćby firmowe igrzyska olimpijskie składające się ze sportowych konkurencji drużynowych i turniej piłkarski,
- warsztaty kulinarne,
- proste gry słowne – na przykład kalambury lub prawda czy wyzwanie,
- maszynę Goldberga.
Motywy przewodnie na wyjazd integracyjny
Urządzając imprezę tematyczną warto postarać się, by wszystkie jej element były spójne. Wystrój sali, różne dekoracje, oczywiście stroje i menu powinny pasować do motywu przewodniego. Także muzyka oraz gry i zabawy integracyjne można dobrać pod kątem tematyki. Jakie są najpopularniejsze motywy przewodnie?
- Hawaje to zabawa w egzotycznym stylu,
- Las Vegas oznacza szaloną imprezę w kasynie,
- lata 80. to kolorowe szaleństwo w rytmie disco,
- Dziki Zachód – urządzamy party w saloonie,
- Hollywood to wystawne wydarzenie z czerwonym dywanem, błyskiem fleszy i wytwornymi kreacjami.
Pomysły na imprezy integracyjne na wyjeździe
Każda impreza tematyczna, bez względu na tematykę, to sposób na świetną zabawę. Integracja w takich okolicznościach odbędzie się całkiem „bezboleśnie”, niejako przy okazji. Przyjęcie z motywem przewodnim przeniesie pracowników w wyjątkowy świat, tak odmienny od szarej codzienności. I dzięki temu z pewnością się odstresują i rozluźnią. Imprezy integracyjne z motywem przewodnim to wydarzenia niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju. Pracownicy bez wątpienia długo nie zapomną o takiej imprezie. I niecierpliwie będą czekać na kolejny wyjazd integracyjny!
Camping jako nietypowy sposób na zorganizowanie wyjazdu integracyjnego
Podczas wyjazdów integracyjnych pracownicy zwykle mieszkają w hotelach czy pensjonatach. To bardzo wygodne rozwiązanie. Zapewniają one możliwość komfortowego odpoczynku po dniu pełnym wrażeń oraz wynajmu całego ośrodka dla grupy pracowniczej.
Jednak w przypadku młodego – przede wszystkim duchem! – zespołu warto postawić na niecodzienne rozwiązanie. W ten sposób istnieje możliwość jeszcze mocniejszej integracji grupy. Dzięki oryginalnym miejscom noclegowym mogą pojawić się również nowe pomysły na spędzenie wspólnego czasu w gronie znajomych z pracy. Jednym z proponowanych przez nas pomysłów jest camping. Już samo rozbicie obozu i nazbieranie drewna na ognisko to świetna zabawa. A to przecież nie koniec atrakcji. Co jeszcze można zaproponować załodze podczas integracji w plenerze?
Wieczorne ognisko integracyjne
Już samo spanie w namiotach będzie świetnym przeżyciem dla osób, które do tej pory korzystały wyłącznie z oferty hoteli i pensjonatów. Jednak dodatkowo można wykorzystać najlepszą atrakcję, jaką mają do zaoferowania imprezy w plenerze. Jaką? Wspólne ognisko integracyjne! Dobre jedzenie i blask ognia – nic więcej nie potrzeba, żeby świetnie się bawić. Jeżeli w grupie znajdują się osoby uzdolnione muzycznie, można poprosić je o zagranie i zaśpiewanie kilku kawałków.
Wycieczka w góry
Camping w górach to świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu. Integracja podczas wieczornego ogniska czy górskich wędrówek czyni cuda! Wszyscy są w dobrym nastrojach, dzięki endorfinom widzialnym podczas takiego lekkiego wysiłku. Obcowanie z naturą oraz aktywne spędzanie czasu to doskonały sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku zespołów pracujących na co dzień przy komputerach.
Organizując podobną wycieczkę warto wziąć pod uwagę kondycję całej grupy. Jeżeli wśród uczestników znajdują się osoby, które mają mniej siły, trzeba wybrać łatwiejszą trasę. Pracownicy z lepszą kondycją z pewnością również docenią możliwość spokojnego oglądania widoków. Łagodna trasa, dopasowana do możliwości każdego z uczestników oznacza również możliwość prowadzenia rozmów. Jeżeli wszyscy są zajęci łapaniem tchu oraz wspinaczką, trudno mówić o integracji zespołu.
Kurs przetrwania
Coraz większą popularnością cieszą się warsztaty survivalowe. Czy ktokolwiek z naszego zespołu wie, w jaki sposób rozpalić ognisko, jeżeli nikt nie ma przy sobie zapalniczki lub zapałek? A może są chętni do nauki wspinania się na drzewa lub określenia swojej lokalizacji w nieznanym terenie? Takie umiejętności mogą okazać się przydatne, jeżeli ktoś zgubi się w lesie lub wybiera się na górskie wędrówki. Wówczas nietrudno zgubić drogę lub zostać po zmroku w miejscu, które nie jest przyjazne. Z pewnością cały zespół doceni podobną atrakcję. Taki kurs to świetny sposób na aktywne spędzenie wspólnego czasu, a przy tym nauka nowych umiejętności.
Czy organizacja wyjazdów integracyjnych to prosta sprawa?
Organizacja wyjazdów integracyjnych to nie zawsze prosta sprawa. Zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy. A więc – jak się zabrać do zorganizowania wyjazdu firmowego? Na początek trzeba zadać sobie kilka prostych pytań. Dla kogo dokładnie ma być ten wyjazd integracyjny? Ilu będzie uczestników i czego będą oczekiwać? A także, na jak długo możemy pojechać i oczywiście gdzie zorganizować wyjazd integracyjny?
Odpowiedzi na te i podobne pytania dadzą nam wskazówki, jak się zabrać za organizację imprez firmowych krok po kroku. Będzie to punkt wyjścia do ustalenia pewnych ram naszego wyjazdu integracyjnego. Nie możemy również zapomnieć o ustaleniu budżetu. Kwota, jaką będziemy dysponować może okazać się kluczowa. Po prostu jeśli budżet będzie zbyt mały, po kolei trzeba będzie rezygnować z atrakcji, być może też ciekawej lokalizacji albo odpowiedniego cateringu. Ale czy organizacja wyjazdu firmowego ma jeszcze w ogóle sens w takim wypadku? To kwestia do rozważenia. Zbyt skromny i „ubogo” skrojony wyjazd integracyjny może postawić nas w złym świetle jako pracodawcę. Warto wtedy rozważyć usługi doświadczonej agencji eventowej. Taki zewnętrzny organizator w zasadzie w całości przygotuje nam wyjazd integracyjny wraz z niebanalnymi atrakcjami i niespodziankami dla uczestników. I co ważne, będzie wiedział, na co nas stać, i zaproponuje nam rozwiązania, na które możemy sobie pozwolić.
Krótkie czy długie wycieczki integracyjne dla firm?
Wyjazdy integracyjne dla firm muszą być tak zaplanowane, by były atrakcyjne dla pracowników i pozwoliły na relaks i zabawę. Ale jednocześnie by nie kolidowały z normalną pracą firmy i nie zabierały zbyt dużo czasu wolnego pracownikom. Większość polskich firm wybiera wariant wyjazdu na dwa dni, czyli wyjazd z jednym noclegiem. Wielu organizatorów uważa, że jest to optymalne rozwiązanie dla pracowników i szefów firm. Te dwa dni dają już możliwość realizacji założonych przez organizatora celów. Pozwalają też na krótki, ale intensywny wypoczynek.
Te dwudniowe wycieczki integracyjne dla firm mają zwykle również podobny przebieg. Pierwszy dzień to przyjazd, intensywne szkolenie, gry i zabawy team buildingowe, a wieczorem integracja pracowników na uroczystej kolacji, balu albo bankiecie firmowym. Część firm wybiera także ognisko firmowe albo grilla. Dużą popularnością cieszą się także integracyjne zabawy tematyczne, na przykład impreza w stylu lat 20. albo hawajska. Na kolejny dzień na ogół planowane są atrakcje typu zwiedzanie albo wspólna wycieczka w góry. Choć nie jest to regułą, jeśli chodzi o wyjazdy integracyjne, to zwykle atrakcje drugiego dnia są mniej intensywne. Pozwalają ciekawie spędzić czas, a także wypocząć.
Specjaliści z zakresu organizacji wyjazdów integracyjnych
Organizacja wyjazdu integracyjnego wiąże się z koniecznością uzbrojenia się w mnóstwo cierpliwości. Nie tylko liczba dokumentów potrzebnych do podpisu stale rośnie. Na drodze osób, które organizują taki wyjazd raz po raz pojawiają się nowe problemy, które należy rozwiązać. Jeżeli organizujesz już kolejny wyjazd integracyjny w swojej firmie, z pewnością o tym wiesz. Podobnie jak o tym, w jaki sposób rozwiązać większość problemów. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy do tej pory nie organizowało się wyjazdu?
25 lat doświadczenia w organizowaniu imprez integracyjnych!
Istnieją dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada znalezienie w swoim biurze osoby, która zajmowała się podobnymi zadaniami już wcześniej. Może ktoś z zespołu HR czy PR jest w tym dobry i ma doświadczenie? Jednak co zrobić w sytuacji, jeżeli takiej osoby nie ma w firmie? Wówczas wybieramy drugą opcję – zatrudniamy specjalistów od organizowania wyjazdów integracyjnych i innych eventów. Profesjonalny organizator imprez firmowych sprosta każdemu wyzwaniu eventowemu. Organizator jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za wszystkich uczestników. Zdejmuje to odpowiedzialność z barków szefa.
Zatrudnienie agencji eventowej – korzyści
Co nam daje zatrudnienie event managerów? Najważniejszą z korzyści jest możliwość odpoczynku razem z pracownikami. Jeżeli za wyjazd integracyjny są odpowiedzialne inne osoby, które specjalizują się w podobnych zadaniach, właściciel firmy może skupić się na znacznie przyjemniejszych zadaniach. Wówczas integracja idzie znacznie sprawniej. Ponadto wszystkie elementy wyjazdu są dopięte na ostatni guzik. Wszystko, co może zostać zaplanowane, jest wpisane w kalendarz. Są również osoby, które są bezpośrednio odpowiedzialne za kontakt ze wszystkimi podwykonawcami. Dzięki temu można mieć pewność, że hotel lub inne miejsce noclegowe będzie odpowiednio wcześniej potwierdzone oraz opłacone. W ten sposób można uniknąć wielu stresujących sytuacji. A więc wynajęcie agencji eventowej w celu zorganizowania wydarzenia integracyjnego to bardzo korzystna inwestycja.
Firmy organizujące wyjazdy integracyjne – jak rozpoznać najlepsze?
Podobno reklama jest dźwignią handlu. Podobnie jest w organizacji eventów. Firmy i agencje eventowe ścigają się, kto będzie bardziej widoczny w sieci. Jednak czy idzie to w parze z jakością oferowanych usług? Każdy z nas ma jakieś własne doświadczenia zakupowe i sam może sobie na to pytanie odpowiedzieć.
Jak zatem rozpoznać najlepsze firmy organizujące wyjazdy firmowe? Podpowiadamy kilka prostych trików. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, jak długo dana agencja jest obecna na rynku usług eventowych. Słabe firmy dość szybko odpadają, a całkiem nowe nie dają żadnej gwarancji. Nie ma nawet dostatecznej liczby opinii o nich, by były one w jakiś sposób miarodajne.
Inną istotną informacją jest liczba zorganizowanych przez daną agencję imprez. Oczywiście większa liczba pokazuje doświadczenie, elastyczność i umiejętność podążania za potrzebami i gustami klientów. A być może nawet kreowanie nowych trendów i autorskich rozwiązań.
Oczywiście opinie klientów również należy brać pod uwagę. Jeśli jest ich dużo i są głównie pozytywne, a firma odpowiednio reaguje na sugestie w nich zawarte, to znaczy, że mamy do czynienia z profesjonalistami.
Równie ważne jest posiadanie własnego zaplecza albo wręcz centrum eventowego, gdzie event manager naszego wyjazdu integracyjnego jest jednocześnie gospodarzem. Doskonale zna obiekt i obsługę, a także wszystkich lokalnych podwykonawców. Takie kontakty są bezcenne, zwłaszcza w przypadku nagłej zmiany planów albo chęci zapewnienia ciekawej i nieoczywistej rozrywki w okolicy.
Wyjazd integracyjny – kogo zaprosić?
Jednym z częstych dylematów szefów jest to, czy na firmowe imprezy integracyjne zapraszać również osoby z zewnątrz? W przypadku, jeśli na co dzień z kimś współpracujemy albo korzystamy z czyjejś wiedzy lub pomocy, to warto zaprosić taką osobę. Pozwoli to na wypracowanie jeszcze lepszej komunikacji. Przy tym pokażemy takiej osobie, że jest ważna dla firmy. Że cenimy jej wiedzę, doświadczenie i chcemy kontynuować współpracę.
A co z rodzinami pracowników? Tu odpowiedź może przynieść ankieta wśród załogi. Jednak jeśli ma to być firmowy wyjazd integracyjny z elementami team buildingu, to powinniśmy zawęzić grono zaproszonych uczestników wyłącznie do członków danego zespołu albo pracowników jednej firmy. Zgoła inaczej rzecz się ma, jeśli zdecydujemy się na organizację otwartego pikniku rodzinnego pod egidą naszej firmy. Wtedy oczywiście im więcej uczestników i członków ich rodzin, tym lepiej.
Natomiast na bankiety firmowe, gale jubileuszowe albo inne firmowe eventy, połączone choćby z promocją produktu starajmy się zaprosić jak najwięcej znanych osobistości, autorytetów w danej dziedzinie i oczywiście przedstawicieli świata mediów.
Co zabrać na wyjazd integracyjny?
Dobry humor! Uśmiech to niezbędny składnik każdego wyjazdu integracyjnego. Bez tego żadna integracja się nie uda. Co jeszcze? Organizator imprezy integracyjnej powinien odpowiednio wcześniej powiadomić pracowników o charakterze wydarzenia i przedstawić im program wyjazdu. Dzięki temu będą wiedzieli, co powinni zabrać na wyjazd integracyjny.
Poza podstawowymi rzeczami takimi jak artykuły osobiste czy ubrania na zmianę, do walizki warto spakować rzeczy dopasowane do charakteru wyjazdu. W góry warto zabrać wygodne buty trekkingowe z wysoką cholewką i antypoślizgową podeszwą. Odpowiednie obuwie zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas pieszych wędrówek po górskich szlakach. Zimą przydadzą się takie elementy jak odzież termiczna, ciepła kurtka, gruby polar, czapka, szalik i rękawiczki. Latem warto zabrać płaszcz przeciwdeszczowy lub cienką kurtkę, czapkę z daszkiem bądź inne nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV oraz spray na komary.
Na wycieczkę nad morze lub jezioro koniecznie trzeba wziąć strój kąpielowy. Do walizki warto spakować również wygodne ubrania sportowe, które przydadzą się podczas różnych aktywności, a także strój imprezowy dopasowany do charakteru przyjęcia. Na przykład elegancką kreację na wieczorową galę, czy też odpowiedni kostium na imprezę tematyczną.
Jak się ubrać na wyjazd integracyjny?
A więc na pytanie, jak się ubrać na wyjazd integracyjny odpowiedź może być tylko jedna – stosownie do okoliczności. Na przykład wigilia firmowa wymaga albo stroju dość eleganckiego, bankietowego, albo jeśli ustalimy taką konwencję, wkładamy szalone świąteczne sweterki, opaski z reniferami i kolczyki w kształcie bombek. Trekking to wiadomo, wygodne buty przede wszystkim. Igrzyska firmowe na świeżym powietrzu oznaczają wygodny sportowy strój. Warsztaty kulinarne – fartuszki i czapki obowiązkowe. I tak dalej…
Niezbędnik organizatora wyjazdu integracyjnego
Każdy organizator wyjazdu integracyjnego powinien posiadać przy sobie pewien niezbędnik. Zestaw przedmiotów, które mogą się przydać w razie jakichś drobnych wypadków czy trudności. Są to przedmioty, które mogą przydać się podczas zabaw integracyjnych, wypadów w góry lub innych aktywności. Pamiętajmy, że w takim niezbędniku nie powinniśmy mieć żadnych leków. Te mogą być aplikowane jedynie przez osoby, które wiedzą, w jaki sposób można je dawkować. Dlatego wszystkie osoby, które wybierają się na wyjazd integracyjny powinny być o tym odpowiednio wcześniej poinformowane oraz posiadać przy sobie wszystkie potrzebne medykamenty.
To, co powinien posiadać organizator to przede wszystkim kremy SPF. Szczególnie w przypadku wyjazdów organizowanych w sezonie letnim lub wiosennym. Wówczas ryzyko poparzeń słonecznych jest wysokie. Aby tego uniknąć, warto posiadać odpowiedni krem. W ten sposób możesz uratować skórę niejednego uczestnika wyjazdu. Dobrze jest mieć również kilka plastrów z opatrunkami. Szczególnie w przypadku organizowania aktywnego wypoczynku. Jeżeli pojawią się obtarcia od butów, należy się nimi od razu zająć. Ponadto zawsze mogą okazać się przydatne repelenty na owady oraz gaz do obrony przed wolno włóczącymi się psami. A także okrycia przeciwdeszczowe.
Wycieczki integracyjne jako forma nagrody
Każdy z nas musi od czasu do czasu wypocząć i zregenerować siły. Taka przerwa od pracy czy codziennych obowiązków pozwala nam zachować życiową równowagę. Daje też możliwość złapania dystansu. Dzięki takiej pauzie można szybciej wpaść na nowe pomysły i sposoby rozwiązania nawet trudnych zagadnień. Przewietrzenie głowy i ukojenie nerwów podczas wyjazdu integracyjnego w jakieś ciekawe miejsce oznacza duża szansę na to, że drzemiące w nas pokłady kreatywności wybuchną ze zdwojoną siłą. Oczywiście z korzyścią dla firmy.
Dobrze zorganizowane i przemyślane wycieczki integracyjne to dla wielu pracowników forma nagrody. A także niepowtarzalna czasem szansa na zobaczenie rzeczy albo miejsc, których z różnych powodów sami nie odwiedzili. Zabrzmi to może banalnie, ale wielu naszym pracownikom potrzebny jest czasem impuls do działania. Pokażmy, że pracodawcy na nich zależy. A także, że jest gotów inwestować również w ich wypoczynek, rozwój czy hobby. Wycieczki integracyjne mogą być również formą nagrody dla wyróżniających się pracowników albo nawet całego zespołu po osiągnięciu założonego celu. Będzie to również zachęta do realizacji kolejnych wyzwań i pozostania w firmie, która troszczy się o swoich ludzi. Załoga będzie wiedzieć, że wydajna praca się opłaca – i to nie tylko w finansowym sensie.
Wyjazdy integracyjne dla firm – podsumowanie
Podsumowując – wyjazdy integracyjne to świetny sposób na to, aby zbudować silny zespół. Takie wyjazdy i wspólnie przeżyte przygody wzmacniają przyjacielskie więzi między pracownikami. Umożliwiają także lepsze poznanie nowych członków zespołu i budują wzajemne zaufanie i system wsparcia. Dzięki takim wyjazdom codzienna praca jest przyjemniejsza, i co ważne, bardziej efektywna. Dodatkowym plusem jest również szansa na poprawę relacji na linii pracownicy-pracodawca. Lepsze poznanie się, które zwykle następuje podczas wyjazdów integracyjnych, zwykle skutkuje większym poziomem zaufania, co zawsze procentuje w firmie.
Tak więc dobrze zorganizowany wyjazd przyniesie wiele korzyści. Jednak jeśli nie jesteś pewny, czy zrobisz to dobrze, lepiej skorzystaj z pomocy specjalistów. Profesjonalne agencje eventowe zadbają o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół wydarzenia.
Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez
Wyjazd integracyjny dla pracowników
Jak wygląda wyjazd integracyjny?
Jak wygląda wyjazd integracyjny? Na pewno nie tak jak w komediach. Wspólne zabawy są równie dobre, ale nie przekraczają granic dobrego smaku. Najczęściej wyjazd integracyjny trwa 2 dni. Pierwszy dzień często poświęcony jest na warsztaty różnego typu, wieczorem zwykle mamy ognisko lub bal firmowy. Na drugi dzień przewidziane są wspólne wyjścia czy olimpiada firmowa. Agencje eventowe oferują mnóstwo atrakcji na wyjazd integracyjny, więc każdy firmowy event może wyglądać nieco inaczej.
Wyjazd integracyjny w górach?
Góry to świetna lokalizacja na wyjazd integracyjny. Wspaniałe krajobrazy zachwycą uczestników, a mnóstwo przestrzeni pozwoli na organizację wielu różnych gier i zabaw integracyjnych. W ostatnich latach najchętniej odwiedzany górski kurort to Karpacz. Z tego powodu zrobiło się tam trochę tłoczno. Warto wyjechać poza miasto, bo zaraz obok znajduje się letniskowa miejscowość Sosnówka. Działająca tam firma eventowa Dwór Korona Karkonoszy oferuje aż 113 różnych atrakcji na imprezy firmowe, wspaniałą salę na bal firmowy, przestrzenie konferencyjne, butikowe pokoje dla gości oraz Centrum Imprez Plenerowych w wielkim ogrodzie.
Co można robić na wyjeździe integracyjnym?
Integracja pracowników na wyjeździe może przybrać bardzo różne formy. Doświadczone agencje eventowe potrafią zaproponować dziesiątki różnych aktywności do zrealizowania w ramach integracji. Na przykład: ognisko integracyjne, bal firmowy, zabawy w poszukiwanie skarbów, park linowy, rafting, trekking, zagadki detektywistyczne, turniej kulinarny, olimpiadę firmową, bubble football, kurs jogi, warsztaty tańca, pokazy sommelierskie, budowanie maszyny Goldberga, degustację piw rzemieślniczych, imprezę przebieraną w stylu lat 20., zabawę w kasyno, pokaz iluzjonisty, escape room, paintball i wiele, wiele innych.
Czy wyjazd integracyjny jest obowiązkowy?
Jeśli wyjazd integracyjny odbywa się w godzinach pracy, powinniśmy w nim uczestniczyć. To niejako „zastępcza” praca. Poza tym, czy wyjazd poza miasto, w jakieś atrakcyjne turystycznie miejsce, uczestniczenie w zabawach team buildingowych i imprezach z degustacją rzemieślniczych alkoholi nie jest lepszą opcją niż siedzenie w biurze czy zakładzie? Do tego nocleg w pięknym hotelu, wyśmienita kuchnia i okazja, by poznać współpracowników od innej, bardziej prywatnej strony. Czy taka wizja wyjazdu integracyjnego nie brzmi zachęcająco?