Karkonosze szlaki
Szlaki Karkonosze mają wspaniałe! Każdy, bez względu na kondycję i doświadczenie w górskich wyprawach, znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy bardziej wymagających tras mogą wybrać na przykład szlak z Łabskiego Szczytu na Śnieżne Kotły. A ci, którzy wolą mniej wymagające górskie spacery, ze świątyni Wang do schroniska Samotnia, nad Mały Staw i ze spektakularnym widokiem na Kocioł Małego Stawu. I co najlepsze, jedni i drudzy zdobywając karkonoskie szlaki będą mogli cieszyć oczy wspaniałymi panoramami gór.
Szlaki Karkonosze
Karkonosze to najciekawsza część Sudetów, jeśli chodzi o spektakularne widoki. Panoramy widoczne ze Śnieżnych Kotłów, ze Śnieżki, widok z Kopy nad Moreną na Kocioł Małego Stawu albo z grzbietu Karkonoszy na Kocioł Wielkiego Stawu – bezcenne!
Jeśli chodzi o Karkonosze – szlaki turystyczne, to znajdziemy tu 4 główne trasy. Oczywiście nie musimy od razu zdobywać całego szlaku. Zresztą część z nich to droga na kilka dni. Ale warto przejść choć jakiś odcinek każdego dnia, podczas kilkudniowego pobytu w górach.
Szlak czerwony to tak zwany Główny Szlak Sudecki, na grzbiecie Karkonoszy. Zaczyna się na Hali Szrenickiej (jest tam duże schronisko), dalej idzie przez Przełęcz Karkonoską i kolejne schronisko, czyli Śląski Dom. Potem schodzi do Kotła Łomniczki i wiedzie dalej do Karpacza.
Jeśli wybierzemy szlak żółty, zaczynamy od Wysokiego Kamienia. Potem spektakularny Zakręt Śmierci, Piechowice i druga najwyższa zapora w Polsce, urokliwy Jagniątków, wczasowa Przesieka, turystyczna wioska Borowice, i już dochodzimy do Karpacza Górnego, a potem widzimy już Słonecznik, granitową formację skalną.
Szlak zielony wiedzie od Hali Szrenickiej przez Czarny Kocioł Jagniątkowski, Przełęcz Karkonoską aż do imponujących głazów, nazywanych Pielgrzymami.
Bardzo znanym szlakiem jest także Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, w pewnej mierze pokrywająca się z czerwonym szlakiem. Biegnie do Hali Szrenickiej przez Przełęcz Karkonoską, Śląski Dom, poprzez Śnieżkę aż do Przełęczy Okraj. Korzystając z tej trasy, przejdziemy cały grzbiet Karkonoszy. Widoki są spektakularne, warte każdego wysiłku!
Szczyt Karkonoszy
Najsłynniejszy szczyt Karkonoszy to oczywiście Śnieżka. To najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, także biorąc pod uwagę czeską stronę gór. Jej wysokość to 1603 m n.p.m. Jest widoczna z daleka, ponieważ wznosi się ponad 200 metrów nad Równię pod Śnieżką. To teren Karkonoskiego Parku Narodowego, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Przy dobrej widoczności ze Śnieżki zobaczymy miejsca odległe nawet o 200 km!
Karkonosze góry
Informacje o Karkonoszach albo wręcz odpowiedź na pytanie: gdzie są Karkonosze łatwo jest znaleźć w Internecie. Karkonosze to bardzo popularne góry, często wybierane przez turystów ze względu na ich wyjątkową urodę. Szlaki górskie i region bardzo bogaty w hotele, dwory i pałace oferuje wszystko, czego nam potrzeba. Są tu pokoje do wynajęcia przez cały rok, atrakcje dla turystów, jest też gdzie spróbować dobrej kuchni. Karpacz i okolice to obecnie najlepsze miejsce na urlop i wypad w góry.
Jednym słowem, Karkonosze to góry wielkich możliwości. Ich niemiecka i angielska nazwa to odpowiednio: Riesengebirge i Giant Moutains. Luźno tłumacząc, to właśnie góry olbrzymie. Czesi, z którymi je dzielimy, używają niemal identycznej jak my nazwy, czyli Krkonoše. Był zresztą taki okres w naszej historii, kiedy to szlaki w Karkonoszach pomagały obu narodom walczyć z opresyjnym systemem. Przemyt bibuły był wtedy zajęciem patriotycznym.
Karkonosze zimą
Dla miłośników sportów zimowych i tych, którzy po prostu lubią wyjazdy w góry zimą, Karkonosze to wymarzone miejsce. Jest tu pełna infrastruktura dla narciarzy, saneczkarzy a także do spokojnej rekreacji. Na przykład w Karpaczu są wyciągi narciarskie, stoki narciarskie i stoki saneczkowe czynne cały rok. Oczywiście jest też wiele tras biegowych. W okolicy można również zrobić zimowe ognisko integracyjne albo imprezę karnawałową. Na przykład tuż obok Karpacza, w Sosnówce Dwór Korona Karkonoszy oferuje ponad 100 atrakcji na różne imprezy.
Także wyśmienita kuchnia, niepowtarzalna kawa i rzemieślnicze przetwory z pewnością sprawią, że Karkonosze zimą będą dla nas bardzo miłym wspomnieniem.
To również najlepsze miejsce na ferie zimowe z dziećmi albo wypad w góry na długi weekend.
Szlaki w Karkonoszach
Mapy szlaków turystycznych możemy nabyć w formie tradycyjnej papierowej mapy albo też ściągnąć na telefon w postaci konkretnej aplikacji. Nie zapominajmy o nich przed wyruszeniem na szlak. Pamiętajmy też, że nawet najpiękniejsze szlaki w Karkonoszach w złych warunkach pogodowych mogą być niebezpieczne. Dlatego jeśli chcemy zdobyć szczyty w Karkonoszach, sprawdźmy przed wyprawą prognozę pogody. Oceńmy też odpowiednio swoje możliwości kondycyjne. Zwłaszcza jeśli będzie to wypad w góry z dziećmi, weźmy poprawkę na ich możliwości. Równie ważna jest odpowiednia odzież i obuwie na górski szlak. Jeśli przewidujemy, że na szlaku może być ślisko, zaopatrzmy się w raki.
Szlaki w Karkonoszach na ogół nie są bardzo trudne, za to widoki i satysfakcja przeogromna.
Które szlaki w Karkonoszach wybrać?
Za najpiękniejsze szlaki w Karkonoszach uchodzą te w okolicy Śnieżnych Kotłów i Śnieżki. Ale oczywiści nie da się stwierdzić, czy szlak koło wodospadu Kamieńczyk, którego widok sam w sobie jest bezcenny, jest ładniejszy od tego przy Kaskady Myi. Albo czy na Śnieżkę wejść albo wjechać z Karpacza, czy też od Przełęczy Okraj? To typowo górskie szlaki w Karkonoszach, ale są też dużo bardziej łagodne, równie piękne, a przy tym biegną obok ciekawych zabytków. Na przykład żółty szlak z Karpacza do Sosnówki prowadzi obok Świątyni Wang, Kaplicy św. Anny, bezcennego rokokowego ołtarza w Kościele św. Marcina i zalewu w Sosnówce.
Zastanawiając się, które szlaki wybrać, musimy też brać pod uwagę, jak długi będzie nasz pobyt w Karkonoszach i gdzie zamierzamy nocować w górach, a także ile mamy sił.
Czy kolory szlaków w Karkonoszach coś znaczą?
Kolor oznaczenia szlaku pieszego nie ma związku z jego trudnością. W przypadku szlaków narciarskich barwy mają ściśle określone znaczenie.
Co oznaczają kolory szlaków dla narciarzy? Zielony: A – bardzo łatwa trasa, niebieski: B – trasa łatwa; czerwony: C – trasa trudna; czarny: D – bardzo trudna trasa.
Ogród japoński Sosnówka
Sosnówkę otaczają piękne, gęste stare lasy. To pierwotne bory bukowo-jodłowo-sosnowe, z bogatym runem zielnym. Spacery po nich to świetny sposób spędzania czasu. Jednak w pobliżu Sosnówki znajdziemy też ogród w stylu japońskim! Z charakterystycznymi dla tamtych założeń parkowych akcentami wodnymi, miniaturowymi drzewami oraz małym muzeum ze zbrojami japońskich wojowników, samurajów. Największe wrażenie na gościach robi kolekcja różaneczników – około 300 krzewów 80 różnych odmian tej rośliny.
Sosnówka narty
W Sosnówce możemy wybrać się na narty biegowe. W pobliżu znajdziemy też klasyczne trasy zjazdowe, jednak modne ostatnio narty biegowe są mniej wymagające, jeśli chodzi o doświadczenie i umiejętności. Także dużo bezpieczniejsze dla mniej wprawnych miłośników zimowego szaleństwa. Sosnówka to też świetna baza wypadowa do wszystkich rodzajów sportów zimowych. Jest tu dużo spokojniej niż w obleganych górskich kurortach, a jednocześnie bardzo blisko do narciarskich tras zjazdowych i tras biegowych.
Zalew Sosnówka Karkonosze
Zalew Sosnówka to sztuczny zbiornik retencyjny (gmina Podgórzyn, Karkonosze). Zalew mocno zmienił wygląd miejscowości, w której się znajduje, czyli zabytkowej wsi letniskowej o tej samej nazwie – Sosnówki. Zalew rozciąga się u stóp najpiękniejszych szczytów Karkonoszy.
Jego budowa rozpoczęła się już w 1986 roku, jednak otwarty został dopiero w 2001 roku. Tafla wody zalewu Sosnówka to ok. 150-170 hektarów, może pomieścić do 14 mln m3 wody. Ma owalny kształt, długość zalewu Sosnówka to 1,2 km, a szerokość 1 km. Jego południowa granica to Pogórze Karkonoskie, północna biegnie wzdłuż szosy z Podgórzyna do Sosnówki, a zachodni brzeg ograniczony jest wałem ziemnym (w najwyższym punkcie ma 370 m) i betonową tamą. Zasilany jest wodami Podgórnej, Czerwonki i Sośniaka.
Zalew Sosnówka jest świetnie widoczny ze wznoszącego się nad nim Zamku księcia Henryka. W tafli odbijają się grzbiety Karkonoszy. Widok niesamowity!
Atrakcje blisko Karpacza
Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra – z pewnością warto je zobaczyć, planując urlop w górach. Ale w ich okolicy są też inne, bardzo ciekawe miejsca w Karkonoszach. Średniowieczne zamki, wspaniała Dolina Pałaców i Ogrodów i zabytkowe wsie, a także robiący duże wrażenie Zalew w Sosnówce. Tuż obok Karpacza znajduje się Kaplica św. Anny i Dobre Źródło, a także uchodząca za magiczne miejsce pradawnego kultu Pogańska Dolina.